Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-28, 06:25 Autor: Marzena Śmierciak

Nocny pożar budynku socjalnego w Zdzieszowicach. Dwie osoby poszkodowane, 19 ewakuowano. Trwa dogaszanie

fot. gmina Zdzieszowice
fot. gmina Zdzieszowice
Pożar budynku socjalnego w Zdzieszowicach [fot. KW PSP]
Pożar budynku socjalnego w Zdzieszowicach [fot. KW PSP]
Pożar budynku socjalnego w Zdzieszowicach [fot. KW PSP]
Pożar budynku socjalnego w Zdzieszowicach [fot. KW PSP]
Pożar budynku socjalnego w Zdzieszowicach [fot. KW PSP]
Pożar budynku socjalnego w Zdzieszowicach [fot. KW PSP]
Pożar budynku socjalnego w Zdzieszowicach [fot. KW PSP]
Pożar budynku socjalnego w Zdzieszowicach [fot. KW PSP]
Pożar budynku socjalnego w Zdzieszowicach [fot. KW PSP]
Pożar budynku socjalnego w Zdzieszowicach [fot. KW PSP]
Strażacy walczą z pożarem budynku socjalnego w Zdzieszowicach przy ul. Nowej. Na miejscu jest 14 zastępów straży pożarnej, zarówno jednostek zawodowych ze Zdzieszowic, Krapkowic Kędzierzyna-Koźla i Opola, jak i okolicznych OSP. Ewakuowano 19 osób, dwie osoby zostały poszkodowane.
- Zgłoszenie o pożarze budynku wpłynęło o godz. 02:12 - mówi młodszy aspirant Elżbieta Zalewska z KW PSP w Opolu. - Pożarem objęte było pierwsze piętro i częściowo drugie piętro. Ewakuowano 19 osób, które były mieszkańcami tego budynku. Nadal trwa przeszukiwanie obiektu. Osoby ewakuowano zostały zaopatrzone w szkole przez władze gminy - mówi dyżurny ze stanowiska kierowania Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Trwa dogaszanie i pierwsze prace rozbiórkowe nadpalonych elementów budynku. Ze względu na duże zadymienie strażacy pracują w aparatach tlenowych.

Osoby poszkodowane to kobieta i mężczyzna. Jedna z nich doznała urazu kręgosłupa i trafiła do szpitala. Jak wynika z ustaleń strażaków, obrażenia te powstały na skutek skoku z drugiego piętra, przed przybyciem straży. Drugą poszkodowaną osobę strażacy musieli najpierw odszukać w zajętym ogniem budynku i ewakuować. Kiedy ją odnaleźli, była ona w kontakcie. Jednak w drodze do szpitala, w karetce straciła przytomność i musiała być resuscytowana. Co ważne, ratownikom udało się przywrócić funkcje życiowe.

AKTUALIZACJA

Jak przekazał nam około godz. 7.00 st. kpt. Łukasz Olejnik, oficer operacyjny z KW PSP, który jest na miejscu, trwa dogaszanie tego pożaru. Strażacy prowadzą także prace rozbiórkowe.

- Pożar na tyle mocno się rozprzestrzenił, że nastąpiło tutaj znaczne uszkodzenie stropu i ścian. I w chwili obecnej musimy przede wszystkim usunąć te elementy, które zagrażają. Pomieszczenia przeszukaliśmy, nie ma więcej osób poszkodowanych. W bilansie ogólnym - 19 osób zamieszkiwało ten budynek socjalny, 2 osoby są poszkodowane, a 2 były ewakuowane (z czego jedna z nich z użyciem drabiny) - powiedział oficer operacyjny.

Ze względu na zadymienie, strażacy musieli pracować w aparatach tlenowych. Akcję ratowniczą utrudniała też niska temperatura,

Przyczyny pożaru nie są jeszcze znane. Wiadomo, że ogień pojawił się na pierwszym piętrze. Ewakuowani mieszkańcy znaleźli schronienie w szkole. Wśród ewakuowanych jest trójka dzieci.
Elżbieta Zalewska
Łukasz Olejnik

Wiadomości z regionu

2019-01-23, godz. 21:43 Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla w Kluczborku. Nie żyje 33-letni mężczyzna Do śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla doszło dzisiaj (23.01) w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego w dzielnicy Podwale w Kluczborku. 33-letniego mężcz ... » więcej 2019-01-23, godz. 20:30 Spór o podwyżki w DPS w Sławięcicach. W sprawę włączył się ministerialny mediator W ubiegłym roku pracownicy trzech jednostek w Kędzierzynie-Koźlu weszli w spór zbiorowy z prowadzącymi je organami. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społe ... » więcej 2019-01-23, godz. 20:00 Z Komprachcic do Opola autobusem za złotówkę. Mieszkańcy gminy przez kolejne 10 lat będą mogli korzystać zniżek w rama ... Mieszkańcy Komprachcic przez kolejne 10 lat będą mogli korzystać z Opolskiej Karty Rodziny i Seniora. Władze gminy podpisały w tej sprawie porozumienie z wład ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:30 "Bardzo dobrze, że Polska wykazała inicjatywę w sprawie brexitu". Sławomir Kłosowski dla Radia Opole prosto z Brukseli Do tej pory było tak, że wszystkie 27 państw członkowskich scedowało negocjacje z Wielką Brytanią na Michela Barniera i Donalda Tuska a rozwój sytuacji pokazu ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:00 Miała być kilkumilionowa dotacja, została negatywna rekomendacja. Chodzi o unijny program dotyczący jakości powietrza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie przyzna opolskiemu urzędowi marszałkowskiemu 4,5 miliona złotych. Chodzi o projekt związany z monitorowaniem i ochroną ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:00 Opolskie szkoły dostały laptopy dla punktów informacji i kariery 51 szkół zawodowych z Opolszczyzny otrzymało laptopy, które trafią do Szkolnych Punktów Informacji i Kariery (tzw. SzPIK-ów), służących rozwijaniu współpracy ... » więcej 2019-01-23, godz. 18:00 100 mln dotacji na budowę centrum przesiadkowego Opole Wschód zagrożone? Ekolodzy wysłali skargę do Komisji Europejski ... Stowarzyszenie Technologii Ekologicznych SILESIA wysłało skargę do Komisji Europejskiej o odebranie 100 milionów złotych dotacji przyznanych na budowę centrum ... » więcej 2019-01-23, godz. 17:15 We wrześniu nie będzie mniej szkół podstawowych w gminie Olesno. Powstają za to oddziały przedszkolne Osiem szkół podstawowych nadal będzie funkcjonować w gminie Olesno. Podczas przygotowań do nowego roku szkolnego zapadła decyzja, wedle której samorząd nie zl ... » więcej 2019-01-23, godz. 16:30 Nielegalne składowisko pod Niemodlinem. WIOŚ: zagrożenia dla środowiska nie stwierdzono. 3 osoby zatrzymane Na tym etapie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu nie stwierdził zagrożenia dla środowiska - chodzi o odkrycie składowiska nielegalnych odpadów ... » więcej 2019-01-23, godz. 16:00 Nielegalne składowisko w Brzęczkowicach nie było pierwsze Prokuratury okręgu opolskiego prowadziły już kilka innych postępowań w tym samym zakresie. Przede wszystkim chodzi o składowiska w Brzegu, Domaniowie i Pogorz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »