Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-21, 15:16 Autor: Mariusz Chałupnik

Nie tylko pieniądze, ale i poprawa warunków pracy. "Czarny" strajk pracowników socjalnych

Pracownicy pomocy społecznej chcą większej płacy i lepszych warunków pracy [fot. Mariusz Chałupnik]
Pracownicy pomocy społecznej chcą większej płacy i lepszych warunków pracy [fot. Mariusz Chałupnik]
Zamiast świętować - protestują. Pracownicy socjalni mają dziś (21.11) swoje święto. Ten dzień wybrali jednak jako kulminację "czarnego tygodnia". Do pracy przyszli ubrani na czarno. Zatrudnieni w placówkach socjalnych - na terenie całego kraju - domagają się lepszych zarobków i poprawy warunków pracy.
Średnia płaca zatrudnionych w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Opolu to ponad 3600 złotych brutto. Nowy pracownik może liczyć jednak na niecałe 2100 złotych netto i to wraz z premią oraz dodatkiem za pracę w terenie. A ta jest bardzo wymagająca.

- W większości to jest praca z człowiekiem. Chodzimy w teren, często bierzemy odpowiedzialność za tych ludzi. Zajmujemy się wieloma aspektami ich życia. To jest cały wachlarz tych problemów. Nikt nie mówi o tym jak nasza praca jest niebezpieczna. W różne środowiska idziemy i nie zawsze zastajemy to, czego oczekiwaliśmy. Jak wejdziemy do mieszkania, to jesteśmy bezbronni - mówi pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Opolu.

W Opolu pracownicy solidaryzują się z resztą kraju. Oni już wcześniej wywalczyli podwyżki. 200 złotych więcej otrzymali z ratusza na początku tego roku. Kolejne 200 złotych dostaną od 1 sierpnia 2019 roku.

- Wynagrodzenie to tylko jedna kwestia w tym proteście - mówi Małgorzata Kozak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu. - Pracownicy socjalni ciągle mają poczucie, że ich zawód ma bardzo niski prestiż. Być może teraz ktoś się zainteresuje już nie tylko tym, ile dana osoba zarabia, ale również jakie ma zadania, jakie ma wykształcenie, czym się zajmuje. Jest to zawód bardzo potrzebny, ale bardzo trudno jest o osiągnięcie satysfakcji.

Przedstawiciele środowiska pracowników socjalnych zwrócili się do ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej o poprawę warunków pracy.

- Odpowiedzi jednak nie otrzymaliśmy - mówi Maria Kamińska-Janus, sekretarz polskiej federacji związkowej pracowników socjalnych i pomocy społecznej. - Myślimy nad dalszymi krokami, jeśli protest nie da skutku. Na pewno możliwe są nasze zaostrzające działania. Ja nie chcę wybiegać zanadto w przyszłość, ale wszystkie możliwości są rozważane.

Protest potrwa do końca tygodnia.
pracownicy MOPR w Opolu
Małgorzata Kozak
Maria Kamińska-Janus

Wiadomości z regionu

2018-12-11, godz. 12:08 W Sądzie Rejonowym w Opolu kolejny dzień protestu protokolantów Rozprawy się nie odbędą z powodu absencji chorobowej protokolantów - taki komunikat pojawił się na wokandach w Sądzie Rejonowym w Opolu. W ten sposób kadra ad ... » więcej 2018-12-11, godz. 11:30 Karty Opolska Rodzina i Opolski Senior po nowemu. Nie będzie już konieczności odnawiania karty każdego roku Dotychczasowe karty Opolska Rodzina i Opolski Senior będą obowiązywały tylko do końca grudnia. Nowe karty, które uprawniają do zniżek od stycznia, będą wydawa ... » więcej 2018-12-11, godz. 10:19 Narkotyki schowali w lodówce i w termosie. 3 dealerów wpadło w ręce opolskiej policji 3 dealerów narkotyków zatrzymali opolscy policjanci. Do sprawy zabezpieczono około 3000 działek narkotyków, które na czarnym rynku warte są około 80 tysięcy z ... » więcej 2018-12-11, godz. 10:15 Podwójny rocznik uczniów szansą dla szkoły w Komornie Choć uczniowie na razie szykują się do walki o dobre oceny na koniec półrocza, to władze gminy Reńska Wieś zastanawiają się, jaki los czeka Zespół Szkół w Kom ... » więcej 2018-12-11, godz. 10:07 W żłobkach w Opolu trwa montaż oczyszczaczy powietrza. Miasto kupiło 67 sztuk Do pięciu opolskich żłobków publicznych trafiły oczyszczacze powietrza w ramach pilotażowego programu prowadzonego przez miasto. - Zadaniem tych urządzeń jest ... » więcej 2018-12-11, godz. 09:45 Nie będzie becikowego w Opolu. Radni cofnęli uchwałę w tej sprawie Przedstawiciele Urzędu Miasta Opola tłumaczą, że musieli uporządkować stan prawny w mieście, ponieważ uchwała podjęta w maju tego roku, zawierała błędy. W cze ... » więcej 2018-12-11, godz. 09:11 Awaria sieci w gminie Bierawa. 4 miejscowości bez wody Z powodu awarii wodociągu 4 miejscowości w gminie Bierawa są pozbawione wody. Suche krany mają mieszkańcy Starej Kuźni, Ortowic, Kotlarni i Goszyc. » więcej 2018-12-11, godz. 08:15 Nowe odkrycia w kozielskim "lamusie". Historia sięga II połowy XIV wieku Mógł tam być browar ale i zbrojownia - takie ustalenia dotyczące obiektu stojącego w miejscu kozielskiego 'lamusa', czyli budynku zamkowego przyniosły prowadz ... » więcej 2018-12-10, godz. 23:20 Pożar w budynku mieszkalnym w Lewinie Brzeskim Pięć zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaszenia pożaru, a następnie oddymianiu pomieszczeń budynku mieszkalnego przy ul. Kościuszki w Lewinie Brze ... » więcej 2018-12-10, godz. 23:10 Osobówka uderzyła w obmurowanie mostu na ul. Luboszyckiej w Kępie Policja ustala , kto prowadził samochód , który uderzył w jeden ze słupków obmurowania mostu przy ul. Luboszyckiej w Kępie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »