Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-13, 19:15 Autor: Justyna Maćkowiak

Wilki wróciły do opolskich lasów? Nadleśniczy Marek Bocianowski uspokaja

Wilk [fot. www.freeimages.com]
Wilk [fot. www.freeimages.com]
Zdjęcie naszego słuchacza prezentujące wilka przy drodze
Zdjęcie naszego słuchacza prezentujące wilka przy drodze
Wilk nagrany w okolicy Kotlarni w gminie Bierawa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Wilk nagrany w okolicy Kotlarni w gminie Bierawa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
- Wilki są widywane na otwartej przestrzeni, przemieszczając się muszą czasem przejść przez jezdnię - powiedział w Loży Radiowej Marek Bocianowski, nadleśniczy z Prószkowa komentując zdjęcie przesłane nam przez jednego ze słuchaczy, gdzie tuż przy drodze stoi wilk.
To okolice Walidróg, choć nie wiadomo, czy zdjęcie jest prawdziwe. - Wilki tak się nie zachowują, nie podchodzą tak blisko ludzi - dodaje Marek Bocianowski.

- Jednocześnie musimy pamiętać o jednej rzeczy, o której często zapominają ludzie pozytywnie nastawieni do tego gatunku, mianowicie - behawior zwierzęcia potrafi się zmieniać. Wilk, ongiś prześladowany, był postrzegany jako synonim czujności, nieufności i ostrożności, być może ponad 20 lat ochrony sprawiło, że niektóre osobniki nie widzą w człowieku najmniejszego zagrożenia.

Nie wiemy jak duża jest populacja wilka. Szacuje się, że w skali kraju jest około 1400 - 1500 sztuk.

- Na Opolszczyźnie wilków nie mamy. Jeżeli oprzemy się na oficjalnym, unijnym standardzie monitoringu populacji wilka, to żeby stwierdzić występowanie gatunku, trzeba mieć przynajmniej dwie pewne obserwacje, np. martwy wilk, który zginął w kolizji, czy potwierdzone badanie genetyczne np. odchodów. Te wszystkie obserwacje powinny być zweryfikowane przez eksperta. Eksperta jeszcze trudniej w lesie spotkać niż wilka - dodaje Marek Bocianowski.

Dziś wilk jest chroniony, kiedyś było jednak inaczej, można było na niego polować. Część ekspertów jest zdania, że populację należałoby kontrolować, ekolodzy sprzeciwiają się temu.
Marek Bocianowski cz. 1
Marek Bocianowski cz. 2

Wiadomości z regionu

2019-10-15, godz. 18:30 Czujny sąsiad uratował 59-latka. Nieprzytomnego mężczyznę znalazła policja Dzięki zainteresowaniu sąsiadów i reakcji byczyńskich policjantów udało się zapobiec tragedii i uratować 59-letniego mieszkańca gminy Byczyna. » więcej 2019-10-15, godz. 17:15 Uczniowie Zespołu Szkól w Paczkowie opanowali miasto. Zorganizowano tam II Hugonalia [ZDJĘCIA] Uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Paczkowie w nietypowy sposób świętują dziś (15.10) dzień swojego patrona. » więcej 2019-10-15, godz. 16:04 Utrudnienia w ruchu pociągów po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu Po wypadku na przejeździe kolejowym na ul. Wrocławskiej w Brzegu ruch pociągów został wstrzymany. Pasażerowie muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami. Przypom ... » więcej 2019-10-15, godz. 16:00 Zawisza: to ważny czas dla całej opozycji Lewica po 4 latach wraca do sejmu. Z Opolszczyzny jako jedyna mandat uzyskała Marcelina Zawisza z Wiosny Roberta Biedronia. Liderka opolskiej listy Lewicy pod ... » więcej 2019-10-15, godz. 15:30 Piłkarz Startu Namysłów złamał nos sędziemu. Nie podobało mu się to, jak sędziował Piłkarz czwartoligowego Startu Namysłów Krystian B. po zakończeniu spotkania ze Skalnikiem Gracze podszedł do sędziego i uderzył go głową w nos. Zawodnik - we ... » więcej 2019-10-15, godz. 15:11 5 osób rannych po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu. Kierowca ominął rogatki i wjechał w pociąg Przejazd kolejowy na ulicy Wrocławskiej w Brzegu wciąż jest nieprzejezdny po wypadku, do którego doszło w tym miejscu około 13:30. Według relacji świadków, ki ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:45 Opole: I Konwent Przewodniczących Rad Gmin, Powiatów i Sejmiku Województwa Opolskiego za nami Możliwość wykorzystania mediów społecznościowych w informowaniu o działaniach rady czy problemy poszczególnych samorządów terytorialnych - takie tematy porusz ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:30 Brak szczepionek przeciwko ospie. Sanepid: dokonaliśmy już wewnętrznych przesunięć Brakuje szczepionek przeciwko ospie, deficyt jest w aptekach i przychodniach. Mają pojawić się w połowie listopadzie, na razie rodzice muszą zaczekać. » więcej 2019-10-15, godz. 14:10 37-letni policjant postrzelił się podczas ćwiczeń na strzelnicy w Strzelcach Opolskich. Policja bada okoliczności wypa ... 37-letni policjant postrzelił się z broni podczas ćwiczeń na strzelnicy znajdującej się w Farskiej Kolonii, dzielnicy na obrzeżach Strzelec Opolskich. Do zdar ... » więcej 2019-10-15, godz. 13:10 Ukradł skuter, a następnie spowodował wypadek pod wpływem alkoholu. 26-letni grodkowianin wpadł w ręce policji Najpierw ukradł motorower, a później wsiadł za kierownicę pod wpływem alkoholu. W tym stanie 26-letni grodkowianin spowodował wypadek na obwodnicy miasta. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »