Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-13, 19:15 Autor: Justyna Maćkowiak

Wilki wróciły do opolskich lasów? Nadleśniczy Marek Bocianowski uspokaja

Wilk [fot. www.freeimages.com]
Wilk [fot. www.freeimages.com]
Zdjęcie naszego słuchacza prezentujące wilka przy drodze
Zdjęcie naszego słuchacza prezentujące wilka przy drodze
Wilk nagrany w okolicy Kotlarni w gminie Bierawa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Wilk nagrany w okolicy Kotlarni w gminie Bierawa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
- Wilki są widywane na otwartej przestrzeni, przemieszczając się muszą czasem przejść przez jezdnię - powiedział w Loży Radiowej Marek Bocianowski, nadleśniczy z Prószkowa komentując zdjęcie przesłane nam przez jednego ze słuchaczy, gdzie tuż przy drodze stoi wilk.
To okolice Walidróg, choć nie wiadomo, czy zdjęcie jest prawdziwe. - Wilki tak się nie zachowują, nie podchodzą tak blisko ludzi - dodaje Marek Bocianowski.

- Jednocześnie musimy pamiętać o jednej rzeczy, o której często zapominają ludzie pozytywnie nastawieni do tego gatunku, mianowicie - behawior zwierzęcia potrafi się zmieniać. Wilk, ongiś prześladowany, był postrzegany jako synonim czujności, nieufności i ostrożności, być może ponad 20 lat ochrony sprawiło, że niektóre osobniki nie widzą w człowieku najmniejszego zagrożenia.

Nie wiemy jak duża jest populacja wilka. Szacuje się, że w skali kraju jest około 1400 - 1500 sztuk.

- Na Opolszczyźnie wilków nie mamy. Jeżeli oprzemy się na oficjalnym, unijnym standardzie monitoringu populacji wilka, to żeby stwierdzić występowanie gatunku, trzeba mieć przynajmniej dwie pewne obserwacje, np. martwy wilk, który zginął w kolizji, czy potwierdzone badanie genetyczne np. odchodów. Te wszystkie obserwacje powinny być zweryfikowane przez eksperta. Eksperta jeszcze trudniej w lesie spotkać niż wilka - dodaje Marek Bocianowski.

Dziś wilk jest chroniony, kiedyś było jednak inaczej, można było na niego polować. Część ekspertów jest zdania, że populację należałoby kontrolować, ekolodzy sprzeciwiają się temu.
Marek Bocianowski cz. 1
Marek Bocianowski cz. 2

Wiadomości z regionu

2018-12-13, godz. 08:15 O szkodliwości uzależnień słuchali i opowiadali nastolatkowie z Praszki 'Żyj z pasją' - pod takim hasłem zorganizowano I Regionalny Przystanek Profilaktyczny 'Stop Uzależnieniom Praszka 2018'. W akcji wzięli udział uczniowie trzec ... » więcej 2018-12-13, godz. 07:15 Karp gotowy na święta. W tym roku nieco droższy. "Większa ryba to mniej ości" Niemodliński karp jest gotowy na święta. W Gospodarstwie Rybackim od kilku dni ustawiają się kolejki kupujących, którzy chcą kupić rybę. W tym roku w sprzedaż ... » więcej 2018-12-12, godz. 22:00 13 tysięcy głosów poparcia nie pomogło. Opolski NFZ nie ma pieniędzy na neurochirurgię i OIOM w Kluczborku Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia nie ma pieniędzy na kontrakt dla kluczborskiego szpitala Vital Medic. Placówka od kilku miesięcy walczy, aby podpi ... » więcej 2018-12-12, godz. 21:00 "Świeć się na święta" - ruszyła akcja opolskiej policji. "Piesi mogą w każdej chwili wejść na jezdnię" Na placu Wolności w Opolu policjanci rozdawali przechodniom odblaski, a także przypominali o prawidłowym zachowaniu wszystkich uczestników ruchu drogowego po ... » więcej 2018-12-12, godz. 19:30 W opolskiej Betanii zapachniało świętami. Pacjenci wraz młodzieżą dekorowali świąteczne pierniki Uczniowie klasy gastronomicznej z Zespołu Szkół nr 4 w Opolu upiekli dla pacjentów Betanii dwa kartony pierników. Dziś (12.12) młodzież dostarczyła je senioro ... » więcej 2018-12-12, godz. 19:25 Pożar hali magazynowej. 16 zastępów straży w akcji 16 zastępów straży pożarnej zostało zaalarmowanych z powodu pożaru hali magazynowej w jednym z zakładów przy ul. Portowej w Kędzierzynie-Koźlu. Ogień pojawił ... » więcej 2018-12-12, godz. 18:46 Wójtowie pięciu gmin: musimy zapewnić transport mieszkańcom Wójtowie pięciu gmin wiejskich z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego spotkali się z przedstawicielami PKS Racibórz. Rozmowy dotyczyły zapewnienia transportu mi ... » więcej 2018-12-12, godz. 18:45 Dachowanie na autostradzie. Jedna osoba ranna Na 202 kilometrze autostrady doszło do dachowania samochodu osobowego. Jak podaje dyżurny GDDKiA, jedna osoba została poszkodowana. » więcej 2018-12-12, godz. 18:45 Nie żyje mężczyzna. Spłonął przy jednym z bloków na opolskim Zaodrzu Przy jednym z bloków na opolskim Zaodrzu spłonął mężczyzna. Do tego tragicznego zdarzenia doszło dzisiaj (12.12) przed godziną 16.00 na tyłach Instytutu Sztuk ... » więcej 2018-12-12, godz. 18:30 Wigilijne spotkanie seniorów w Domu Dziennego Pobytu "Nad Odrą" Karp pieczony z warzywami ze swojskim chlebem i śląska makówka - tego nie zabrakło dziś (12.12) na stołach w Domu Dziennego Pobytu 'Nad Odrą'. Do wigilijnego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »