Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-10, 23:50 Autor: Daniel Klimczak

Wilki znów pojawiły się na Opolszczyźnie. Leśnicy: "Nie powinniśmy się obawiać"

Wilk w okolicach Niemodlina sfotografowany przez słuchacza Radia Opole
Wilk w okolicach Niemodlina sfotografowany przez słuchacza Radia Opole
W lasach Opolszczyzny pojawiły się wilki. Jak informuje naszą redakcję zaniepokojony słuchacz, przed kilkoma dniami dzikie zwierzęta były widziane w okolicach Niemodlina.
Leśnicy uspokajają. Jak mówią, wilki unikają kontaktu z człowiekiem, dlatego nie powinniśmy wpadać w panikę.

- Nie powinniśmy się obawiać. Wilk jest dzikim zwierzęciem, bojaźliwym na widok człowieka, tak więc tutaj spokojnie, nie róbmy paniki. Śmiało można po tych naszych lasach wędrować, spacerować, biegać i dalej korzystać z uroków tych lasów - tłumaczy Wiesław Skrzypek, nadleśniczy Nadleśnictwa Tułowice.

Od zakończenia II wojny światowej w Polsce nie było żadnego przypadku śmiertelnego ataku wilka na człowieka.

Do tej pory zwierzęta te były niezwykle rzadko spotykane w naszym regionie. Choć populacja wilków stale się zwiększa i muszą one szukać nowych terenów, to ich pojawienie się w opolskich lasach wcale nie musi oznaczać, że pozostaną w nich na stałe.

- Wilki rzeczywiście mogą bardzo daleko wędrować. Szacuje się, że spokojnie za jedną dobę wilk potrafi przebyć około 20 kilometrów, nawet więcej, do 50 - dodaje nadleśniczy.

Dokładna liczba żyjących w Polsce wilków nie jest znana. Według szacunków, Polskę może zamieszkiwać około dwóch tysięcy osobników.
Wiesław Skrzypek
Wiesław Skrzypek

Wiadomości z regionu

2019-01-20, godz. 20:00 Czy straż miejska w Namysłowie przestanie istnieć? Pomysł burmistrza będą musieli poprzeć radni Namysłowska straż miejska może wkrótce przestać istnieć. Chce tego nowy włodarz miasta, który likwidację formacji zapowiadał jeszcze w kampanii wyborczej. » więcej 2019-01-20, godz. 19:00 Sieć szkół się nie zmieni, za to powstaną nowe boiska Samorząd gminy Krapkowice przygotowuje się do nowego roku szkolnego. Nie są planowane żadne zmiany w sieci placówek oświatowych, ale za to w budżecie zapisano ... » więcej 2019-01-20, godz. 18:00 Opolscy politycy rozmawiali o reakcji całej Polski na zabójstwo prezydenta Adamowicza Zabójstwo Pawła Adamowicza i żałoba towarzysząca temu tragicznemu zdarzeniu, to temat Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy rozmawiali, co zrobić, by ws ... » więcej 2019-01-20, godz. 18:00 Edukacja, pieniądze i rozrywka. Grupa AZOTY ZAK S.A. dla głubczyckiej młodzieży Stypendia dla najlepszych uczniów, poznawanie procesów produkcyjnych, wyjazdy na mecze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, czy pomoc przy organizacji ważnych szkolnych wy ... » więcej 2019-01-20, godz. 16:00 Wspólnie przeszkolą nauczycieli pływania, bo tak jest taniej Dzieci z Leśnicy jeżdżą na lekcje wychowania fizycznego na basen do Zdzieszowic. O ich bezpieczeństwo dbają ratownicy, którzy są członkami WOPR Leśnica. Teraz ... » więcej 2019-01-20, godz. 15:17 Uwaga, smog! Mieszkańcy oddychają dziś fatalnym powietrzem [AKTUALIZACJA] Mieszkańcy Opola i okolic, jeśli tylko mogą, powinni dziś (20.01) zostać w domach. Jak pokazują urządzenia pomiarowe, w przeważającej części miasta powietrze ... » więcej 2019-01-20, godz. 14:13 Filipińczycy będą studiować na Uniwersytecie Opolskim Opolska uczelnia otwiera się na kolejny kierunek rozwoju kontaktów międzynarodowych. Tym razem to Azja Południowo-Wschodnia. » więcej 2019-01-20, godz. 12:30 Ponad stu uczniów z Grodkowa skorzystało z programu Erasmus Plus. W tym roku na zagraniczne praktyki pojadą także nauc ... Szkoła z Grodkowa po raz kolejny bierze udział w programie Erasmus Plus. W tym roku, oprócz uczniów, z możliwości zagranicznego wyjazdu skorzysta także część ... » więcej 2019-01-20, godz. 11:51 Ofiara mrozu na Opolszczyźnie. To 55-letni mieszkaniec powiatu głubczyckiego Dziś (20.01) rano w powiecie głubczyckim znaleziono ciało mężczyzny, który zmarł na skutek wychłodzenia. » więcej 2019-01-20, godz. 11:15 Dlaczego śnieg jest biały? Poranna rozmowa Radia Opole w Światowym Dniu Śniegu Powstaje w górnych warstwach atmosfery. To woda w stanie stałym. Kiedy opada na ziemię, drogowcy mają ręce pełne roboty, za to cieszą się narciarze, czy dziec ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »