Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-12, 16:03 Autor: Mariusz Chałupnik

Najpierw urząd. Byczynę czeka wielkie oszczędzanie

Byczyna [archiwum Urzędu Miejskiego w Byczynie, fot. Romuald Sołdek, źródło: http://www.byczyna.pl/2035/zdjecia-byczyny-wykonane-z-samolotu.html]
Byczyna [archiwum Urzędu Miejskiego w Byczynie, fot. Romuald Sołdek, źródło: http://www.byczyna.pl/2035/zdjecia-byczyny-wykonane-z-samolotu.html]
- Szykujemy poważne cięcia na różnych płaszczyznach - zapowiada nowa burmistrz Byczyny, Iwona Sobania. To w związku z zadłużeniem gminy, które wynosi 92 miliony złotych, przy budżecie na poziomie 40 milionów.
Dług został wygenerowany pożyczką, którą gmina wzięła na swoją spółkę "Rycerska Byczyna". Część z tej pożyczki została zwrócona, ale nadal do spłaty pozostało blisko 100 milionów złotych.

- Zadanie oddłużenia gminy jest głównym moim celem - mówi Sobania. - Musimy zwrócić się do funduszu, który udzielił nam pożyczki, o renegocjacje długu. Musimy także zwrócić się z prośbą do rządu, żeby udzielił nam pożyczki rządowej. Oczywiście musimy wprowadzić również program naprawczy, który globalnie pokaże nam, w których sektorach możemy oszczędzać i co musimy zrobić, żeby z tego zadłużenia wyjść.

Jak zapowiada nowa burmistrz zaciskanie pasa rozpocznie się już w tej kadencji, ale trudno będzie oddłużyć gminę w ciągu najbliższych pięciu lat. W Byczynie będą potrzebne oszczędności, a tych Iwona Sobania chce poszukać najpierw w urzędzie.

- W porównaniu do poprzedniej kadencji, to wzrost na płacach jest o 3 miliony złotych - przekonuje Sobania. - Trudno będzie zabierać pensje komuś, kto ma je wygórowane, ale na pewno trzeba będzie dołożyć czynności i zmniejszyć zatrudnienie.

Iwona Sobania wygrała wybory na burmistrza Byczyny w drugiej turze. Pokonała w niej Zygmunta Wiśniewskiego. Z walki o reelekcję odpadł po pierwszej turze, Robert Świerczek.
Iwona Sobania
Iwona Sobania

Wiadomości z regionu

2018-12-09, godz. 20:43 Pieszy został potrącony na pasach Do zdarzenia doszło na ul. Prószkowskiej w Opolu. » więcej 2018-12-09, godz. 20:30 Opolscy górnicy swoje święto obchodzą przy kartach Barbórka przy skacie. W ten sposób opolscy górnicy obchodzą swoje święto. Przez cały dzień w restauracji Salomon w Opolu przy 28 stolikach rywalizuje 109 zawo ... » więcej 2018-12-09, godz. 19:45 Ma 30 lat i jest najmłodszym starostą w województwie Tomasz Wiciak dwa tygodnie temu został nowym wicestarostą namysłowskim. Polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego jest najmłodszym, funkcyjnym samorządowcem powi ... » więcej 2018-12-09, godz. 19:00 Diecezja opolska ma blisko 60 nowych nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej Biskup Andrzej Czaja ustanowił w katedrze opolskiej 58 osób nadzwyczajnymi szafarzami komunii świętej. Ich zadaniem jest pomoc w rozdzielaniu komunii świętej ... » więcej 2018-12-09, godz. 18:12 Ryk silników, dym i worki z prezentami. Motomikołaje w Głuchołazach [ZDJĘCIA] Narobili sporo dymu i hałasu, ale przywieźli też ze sobą ogromne worki prezentów. Ponad 40 biało-czerwonych postaci na motorach wjechało na głuchołaski rynek, ... » więcej 2018-12-09, godz. 18:10 Marsz Mikołajów w Opolu, czyli miłość, dobroć i dobroczynność dla innych Piąty raz przez Opole przeszedł marsz Mikołajów. Ta charytatywna akcja polega na tym, że osoby w przebraniu Mikołaja zbierają datki, które mają pomóc potrzebu ... » więcej 2018-12-09, godz. 16:45 W Kolonowskiem stawiają na edukację ekologiczną najmłodszych Ekologiczne zajęcia dla przedszkolaków i uczniów oraz ich rodziców i dziadków rozpoczynają się w gminie Kolonowskie. Nie będzie to jednak robienie ozdób czy t ... » więcej 2018-12-09, godz. 15:44 W Niedzielnej Loży Radiowej o tym, czy warto stawiać na węgiel Czy Polska powinna odejść do węgla - to jeden z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. W programie poruszyliśmy temat związany z trwającym w Katowicach Szczytem K ... » więcej 2018-12-09, godz. 15:16 Trzy miejsca w gminie Dąbrowa mogą odzyskać dawny blask We współpracy z Opolem chcą zagospodarować trzy miejsca i dostosować je do potrzeb środowiska i mieszkańców. Gmina Dąbrowa wraz ze stolicą województwa chce st ... » więcej 2018-12-09, godz. 14:20 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Mimo represji za opór przeciw władzy nie żałują 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego obchodzono w Opolu. W Muzeum Śląska Opolskiego zebrało się kilkadziesiąt osób, a wśród nich ci, którzy za protesty p ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »