Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-28, 18:20 Autor: Witold Wośtak

Który komitet jest największym przegranym wyborów? Opolscy politycy ocenili wyniki pierwszej tury

[fot. Wanda Kownacka]
[fot. Wanda Kownacka]
Wyniki pierwszej tury wyborów samorządowych były tematem Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy komentowali między innymi podział mandatów w sejmiku. Koalicja Obywatelska ma w nim 13 miejsc, Prawo i Sprawiedliwość 10 miejsc, Mniejszość Niemiecka wprowadziła 5 radnych, a Polskie Stronnictwo Ludowe 2.
Zdaniem Ryszarda Galli, posła Mniejszości Niemieckiej, 5 miejsc w tej kadencji sejmiku jest cenniejsze niż 7 miejsc w ostatniej kadencji.

- Ten wynik pokazuje po pierwsze, że Mniejszość Niemiecka, choć nie tylko ona, zmobilizowała się. Po drugie, w ten sposób pokazujemy jednak naszą stabilizację.

Marcin Oszańca, przedstawiciel Polskiego Stronnictwa Ludowego, uważa, że jego partia musiała radzić sobie ze wściekłymi atakami Prawa i Sprawiedliwości.

- Słyszeliśmy hasła, że PSL należy usunąć ze sceny politycznej i mamy zniknąć. Mateusz Morawiecki opowiadał o nas na każdym wyjeździe, aż nazwa naszej partii nie schodziła z ust premiera.

Z kolei Robert Tistek, reprezentujący ruch Kukiz'15, przyznaje, że sukcesu wyborczego nie ma, ale mogło być gorzej.

- Mamy radnych w powiatach i gminach. Wciąż liczymy się w drugich turach trzech miast – mam na myśli Prudnik, Głuchołazy i Brzeg. Aż tak najgorzej nie jest, ale mogłoby być o wiele lepiej.

Według Łukasza Dymka z Nowoczesnej, społeczeństwo jest coraz bardziej obywatelskie, a wszystkim kandydatom należy pogratulować postawy w czasie kampanii.

- Chodzi o to, że na przykład potrafili opanować emocje i powstrzymać się od brudnych ataków. Nie zawsze udało się tego uniknąć, ale brawa należą się wszystkim, którzy zachowali twarz oraz odpowiedni poziom kultury.

Małgorzata Wilkos, reprezentująca Solidarną Polskę, uważa, że choć w skali kraju prawica wygrała zdecydowanie, wyniki w dużych miastach pozostawiają wiele do życzenia.

- To szklany sufit, bo wyniki w wielkich miastach nie są najlepsze dla Zjednoczonej Prawicy. Nie do końca trafiamy z ofertą do mieszkańców metropolii, więc nad tym musimy pracować przez najbliższy rok.

Zdaniem Piotra Pancześnika z Porozumienia, kampania wyborcza nie wywołała ogólnego zniesmaczenia.

- Nie była nadmiernie agresywna. Polityka to gra, w której czasami trzeba mocniej nacisnąć lub podkreślić niektóre obszary. Cieszę się, że na Opolszczyźnie było w miarę spokojnie i obeszło się bez jatki, które wcześniej zdarzały się.

Ryszard Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej, zaznacza, że PiS nie ma więcej mandatów w sejmikach od Koalicji Obywatelskiej i PSL.

- Dał nam przykład Trzaskowski, jak zwyciężać mamy. Już widać, że atrakcyjność i oczadzenie PiS-em zaczyna opadać. Pojawiły się nagłówki mówiące o przekłutym balonie rewolucji PiS.

Marko Markowski, lider krapkowickich struktur PiS, zwraca uwagę na rekordowy wynik swojej partii w wyborach samorządowych i cieszy się z wyników na Opolszczyźnie.

- Podwoiliśmy stan radnych w sejmiku i to na pewno cieszy. Dzięki temu mamy dobrą pozycję w ewentualnych negocjacjach koalicyjnych. Poza tym możemy stanowić realną, merytoryczną i dość silną opozycję w sejmiku.
Ryszard Galla
Marcin Oszańca
Robert Tistek
Łukasz Dymek
Małgorzata Wilkos
Piotr Pancześnik
Ryszard Wilczyński
Marko Markowski

Wiadomości z regionu

2019-02-20, godz. 15:30 Wniosek złożony, teraz pora na decyzję Komisji Europejskiej. Walka ze smogiem na Opolszczyźnie Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego niemal w ostatniej chwili zdążył złożyć wniosek do Komisji Europejskiej o pieniądze na program ochrony powietrza. » więcej 2019-02-20, godz. 14:45 Tomasz D., były kierownik ZAKSY, przyznał się do przywłaszczenia ponad miliona złotych. Został aresztowany na 3 miesią ... Były kierownik ZAKSY Kędzierzyn-Koźle Tomasz D. przyznał się przed prokuratorem do tego, że przywłaszczył ponad milion złotych z kont zawodników ZAKSY. Pienią ... » więcej 2019-02-20, godz. 14:15 Poszukiwał go austriacki wymiar sprawiedliwości, a zatrzymali głubczyccy kryminalni Policjanci z Głubczyc w poniedziałek (18.02) zatrzymali mieszkańca gminy Głubczyce poszukiwanego na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. » więcej 2019-02-20, godz. 11:45 Fałszywi policjanci ponownie zaatakowali. Okradli 77-letnią kobietę, ale większą kwotę udało się uratować Kolejna próba oszustwa seniorów z województwa opolskiego metodą 'na policjanta'. Prawdziwi policjanci z Opola zareagowali jednak błyskawicznie. Zaraz po zgłos ... » więcej 2019-02-20, godz. 10:46 Nie będzie tablicy Wałęsy, będzie izba pamięci "Solidarności". Prezydent Opola vs opozycja w sprawie obchodów rocznicy ... Nie tablicą pamiątkową, a izbą pamięci 'Solidarności' Opole chce uczcić zbliżającą się 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w czerwcu. Zapowiedz ... » więcej 2019-02-20, godz. 09:44 Prezydent Opola: Datę festiwalu piosenki znamy, ale jeszcze nie podamy Data tegorocznego festiwalu została ustalona wiele miesięcy wcześniej - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski odnosząc si ... » więcej 2019-02-20, godz. 09:30 Próbował umówić się na seks z dzieckiem. Usłyszał zarzuty prokuratorskie Mężczyzna, który przez internet składał propozycje seksualne 12-letniej dziewczynce z Kędzierzyna-Koźla, usłyszał zarzuty prokuratorskie. Grozi mu do 5 lat wi ... » więcej 2019-02-20, godz. 07:30 Paczków ma problem ze ściekami. Nie wszyscy mieszkańcy wywożą je do oczyszczalni Nie wszyscy mieszkańcy nieskanalizowanych miejscowości w gminie Paczków wywożą nieczystości do oczyszczalni ścieków. Takie wnioski płyną z kontroli przeprowad ... » więcej 2019-02-19, godz. 22:15 Głuchołazy: szpital inwestuje w rozwój rehabilitacji wirtualnej. Jako jeden z pierwszych na świecie Diagnostykę, leczenie i rehabilitację mają na wyższym poziomie. Taki jest efekt modernizacji i doposażenia Szpitala Specjalistycznego MSWiA w Głuchołazach. Na ... » więcej 2019-02-19, godz. 21:30 PiS przedstawiło kandydatów do Europarlamentu. Anna Zalewska "jedynką" w okręgu opolskim i dolnośląskim Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kandydatów startujących z pierwszych dwóch miejsc w swoich okręgach w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W okręgu obejm ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »