Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-28, 12:15 Autor: Witold Wośtak

Jesienią powraca problem ludzi gubiących sie w lesie. Są sposoby na samodzielne odnalezienie drogi

Las [fot. Witold Wośtak]
Las [fot. Witold Wośtak]
Dariusz Kowalczyk [fot. Witold Wośtak]
Dariusz Kowalczyk [fot. Witold Wośtak]
Co zrobić po utracie orientacji w lesie? Każdego roku, zwłaszcza jesienią, pracownicy Nadleśnictwa Olesno odbierają zgłoszenia od grzybiarzy i spacerowiczów zagubionych w lesie.
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, w jakiej miejscowości - od której strony - weszliśmy do lasu. Trzeba też zwracać uwagę na białe słupki z cyframi, które stoją przy ziemi na skrzyżowaniach duktów. To podział lasu na oddziały o wielkości 20-30 hektarów.

- Cyfry układają się w ciągi rosnące ze wschodu na zachód i z północy na południe - tłumaczy Dariusz Kowalczyk, inżynier nadzoru w oleskim nadleśnictwie. - De facto jesteśmy w stanie bardzo dobrze i precyzyjnie określić swoją lokalizację. Wiedząc jeszcze, że przeciętna szerokość oddziału to około 400-500 metrów, a długość 800 metrów, wiemy o konkretnych odległościach pokonanych od momentu wejścia do lasu.

Przydatne mogą okazać się także aplikacje nawigacyjne do telefonów komórkowych.

- Dysponujemy narzędziami związanymi z GPS, więc na podstawie takich współrzędnych geograficznych również możemy określić lokalizację zagubionej osoby. Mamy jeszcze fragmenty lasu, gdzie jest problem z sygnałem, ale wszystko jest tak obłożone siecią, że mówimy o marginalnych przypadkach braku zasięgu - dodaje Kowalczyk.

Nadleśnictwo Olesno liczy około 20 tysięcy hektarów.
Dariusz Kowalczyk 1
Dariusz Kowalczyk 2

Wiadomości z regionu

2019-03-23, godz. 22:15 Szlachetna Paczka świętuje. Gala w Szkole Muzycznej w Opolu Wyróżnienia dla wolontariuszy i darczyńców, a także podsumowanie sukcesów i całorocznej pracy wręczono na Gali Wojewódzkiej Szlachetnej Paczki w Państwowej Sz ... » więcej 2019-03-23, godz. 21:17 Politycy PiS rozmawiali o Europie z mieszkańcami Nysy - Chcemy Europy opartej na tradycyjnych, chrześcijańskich wartościach - mówił na spotkaniu z mieszkańcami Nysy Sławomir Kłosowski, kandydat na europosła z ram ... » więcej 2019-03-23, godz. 20:45 Dzisiaj bieg na powitanie wiosny w Kędzierzynie-Koźlu Prawie 250 zawodników stanie na starcie I Biegu na Powitanie Wiosny w Kędzierzynie-Koźlu. Zawodnicy zmierzą się z trasą długości 10 kilometrów, która będzie p ... » więcej 2019-03-23, godz. 19:09 Wielkie ślizganie w szczytnym celu Po raz 14. na lodowisku Toropol w Opolu odbyło się Wielkie Ślizganie. Tę sportowo-charytatywną imprezę wymyślili i organizują członkowie Związku Młodzieży Nie ... » więcej 2019-03-23, godz. 18:29 Spotkanie eurokandydatów PiS z mieszkańcami Otmuchowa. Pytania o Brexit i transport lokalny Zarówno o sprawy lokalne, jak nocna opieka lekarska w Paczkowie, jak i europejskie - np. Brexit, pytali mieszkańcy kandydatów na europosłów z ramienia Prawa i ... » więcej 2019-03-23, godz. 16:37 Modernizacja oczyszczalni ścieków w Opolu coraz bliżej. Niebawem podpisanie umowy z wykonawcą Pod koniec stycznia tego roku spółka Wodociągi i Kanalizacja wyłoniła wykonawcę prac, firmę WTE Wassertechnik. Umowa zostanie podpisana na przełomie marca i k ... » więcej 2019-03-23, godz. 16:15 Ponad 200-letni spichlerz dworski ze Sławięcic doczekał się remontu Mający ponad 200 lat spichlerz dworski ze Sławięcic przechodzi gruntowny remont. Budynek w latach 70-tych został przeniesiony na teren Muzeum Wsi Opolskiej w ... » więcej 2019-03-23, godz. 15:46 Eurokandydaci PiS w Opolu rozpoczęli kampanię wyborczą Politycy Prawa i Sprawiedliwości konferencją w Opolu rozpoczęli kampanię przed majowym wyborami do Europarlamentu. Wraz z grupą członków i sympatyków tej part ... » więcej 2019-03-23, godz. 14:13 - Zaraz po konwencji ruszamy do ciężkiej pracy - zapowiadają opolscy kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego Katarzyna Czochara i Sławomir Kłosowski to opolscy kandydaci na listach Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego. Swoją drużynę do tej instytucji P ... » więcej 2019-03-23, godz. 13:48 Jarosław Kaczyński na konwencji PiS we Wrocławiu: Teraz jest czas determinacji i pracy, a zwycięstwo przyjdzie - Tylko zwycięstwo pozwoli nam kontynuować obraną drogę rządzenia - powiedział podczas konwencji we Wrocławiu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyńsk ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »