Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-28, 12:15 Autor: Witold Wośtak

Jesienią powraca problem ludzi gubiących sie w lesie. Są sposoby na samodzielne odnalezienie drogi

Las [fot. Witold Wośtak]
Las [fot. Witold Wośtak]
Dariusz Kowalczyk [fot. Witold Wośtak]
Dariusz Kowalczyk [fot. Witold Wośtak]
Co zrobić po utracie orientacji w lesie? Każdego roku, zwłaszcza jesienią, pracownicy Nadleśnictwa Olesno odbierają zgłoszenia od grzybiarzy i spacerowiczów zagubionych w lesie.
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, w jakiej miejscowości - od której strony - weszliśmy do lasu. Trzeba też zwracać uwagę na białe słupki z cyframi, które stoją przy ziemi na skrzyżowaniach duktów. To podział lasu na oddziały o wielkości 20-30 hektarów.

- Cyfry układają się w ciągi rosnące ze wschodu na zachód i z północy na południe - tłumaczy Dariusz Kowalczyk, inżynier nadzoru w oleskim nadleśnictwie. - De facto jesteśmy w stanie bardzo dobrze i precyzyjnie określić swoją lokalizację. Wiedząc jeszcze, że przeciętna szerokość oddziału to około 400-500 metrów, a długość 800 metrów, wiemy o konkretnych odległościach pokonanych od momentu wejścia do lasu.

Przydatne mogą okazać się także aplikacje nawigacyjne do telefonów komórkowych.

- Dysponujemy narzędziami związanymi z GPS, więc na podstawie takich współrzędnych geograficznych również możemy określić lokalizację zagubionej osoby. Mamy jeszcze fragmenty lasu, gdzie jest problem z sygnałem, ale wszystko jest tak obłożone siecią, że mówimy o marginalnych przypadkach braku zasięgu - dodaje Kowalczyk.

Nadleśnictwo Olesno liczy około 20 tysięcy hektarów.
Dariusz Kowalczyk 1
Dariusz Kowalczyk 2

Wiadomości z regionu

2019-12-11, godz. 22:00 Mieszkańcy Brzegu poznali warianty przebiegu obwodnicy miasta. "Brzeg potrzebuje tej drogi" Spotkanie z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu upłynęło znacznie spokojniej niż wczorajsze konsultacje w Lubszy. Wśród przybyłych… » więcej 2019-12-11, godz. 22:00 Tegoroczne wsparcie z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych wykorzystane, trwają przygotowania do przyszłorocznych inw… - Zamykamy bieżący rok i działamy już w sprawie inwestycji przyszłorocznych - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' wojewoda opolski Adrian Czubak o Funduszu… » więcej 2019-12-11, godz. 21:30 Służby mundurowe województwa opolskiego podzieliły się opłatkiem. "Dziś życzymy sobie spokoju dla nas wszystkich" Jak najmniej interwencji i tyle samo wyjazdów do zdarzeń, co powrotów - tego życzyli sobie dziś (11.12) przedstawiciele kilkunastu służb mundurowych, które działają… » więcej 2019-12-11, godz. 21:00 Jak powiedzieć pacjentowi, że umiera? Jak rozmawiać z rodziną chorego? Warsztaty w urzędzie marszałkowskim Próba zrozumienia drugiej strony, niewyłączanie emocji, spokój i miejsce odpowiednie do rozmowy. Komunikowanie się z rodziną pacjenta umierającego było tematem… » więcej 2019-12-11, godz. 20:30 Brakuje wszystkiego. Strażacy z Kadłuba Turawskiego zbierają sprzęt dla ochotniczych jednostek na Ukrainie Od kasków, po węże i prądownice. Strażacy ochotnicy z Kadłuba Turawskiego nie tylko uczestniczą w lokalnych akcjach, ale ich pomoc sięga znacznie dalej. Jeżdżą… » więcej 2019-12-11, godz. 19:00 Zachorowania liczone w tysiącach. Eksperci apelują, żeby nie lekceważyć grypy Ponad 14 tysięcy osób w województwie opolskim od września trafiło do lekarza w związku z grypą, bądź chorobami grypopodobnymi. Hospitalizacji wymagało 13 osób… » więcej 2019-12-11, godz. 18:00 Śląski Wawel z nowym dachem. Zakończył się remont trwający od lipca. W planach kolejne prace Zakończyły się prace remontowe prowadzone w brzeskim zamku. Przez ostatnie miesiące zabytek zyskał nową więźbę i pokrycie dachowe. Renowacji doczekała się także… » więcej 2019-12-11, godz. 18:00 Cieplej, kolorowo i oszczędniej. Termomodernizacja PSP nr 19 w Kędzierzynie-Koźlu dobiegła końca Zakończyła się gruntowna modernizacja Publicznej Szkoły Podstawowej nr 19 w Kędzierzynie-Koźlu. Uczniowie nie tylko mają cieplej, ale i przytulniej, bo odświeżony… » więcej 2019-12-11, godz. 17:00 Przywiózł amfetaminę z Niemiec i ukradł koła z felgami. Sąd skazał go na dwa lata więzienia 2 lata w więzieniu spędzi Dawid S. za przywiezienie z Niemiec 400 gramów amfetaminy, udzielanie narkotyków i kradzież kół z felgami w Kluczborku. » więcej 2019-12-11, godz. 16:45 Osadzeni w więzieniu w Strzelcach Opolskich skarżą się na złą jakość powietrza i pozywają gminę Osadzeni z Zakładu Karnego Nr 1 w Strzelcach Opolskich pozywają gminę z powodu złej jakości powietrza i domagają się odszkodowania w wysokości trzech i dwóch tysięcy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »