Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-17, 19:15 Autor: Ewelina Laxy

KWW Mniejszość Niemiecka wygrała w sądzie z KWW Macieja Sonika. Chodzi o kolportaż ulotek wyborczych

Akta sprawy [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Akta sprawy [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Maciej Sonik, KWW Macieja Sonika [fot. Justyna Krzyżanowska]
Maciej Sonik, KWW Macieja Sonika [fot. Justyna Krzyżanowska]
Rafał Bartek [fot.Maciej Wajler]
Rafał Bartek [fot.Maciej Wajler]
Na materiałach wyborczych Norberta Walczyka, kandydata KWW Macieja Sonika do Rady Miasta Krapkowice, znalazły się nazwiska kandydatów Mniejszości Niemieckiej i Koalicji Obywatelskiej. Z ulotek wynikało, że istnieje współpraca między komitetami. Wczoraj (16.10) Sąd Okręgowy w Opolu uznał, że doszło do złamania prawa.
Jak mówi Rafał Bartek, pełnomocnik KWW Mniejszość Niemiecka, żadnej współpracy pomiędzy komitetami nie było.

- Kolportaż tego rodzaju ulotek jest łamaniem prawa i wprowadzaniem w błąd wyborców - zaznacza Rafał Bartek. - Na tych ulotkach znalazła się informacja wskazująca mieszkańcom gminy Walce, że kandydatem na wójta jest nasz kandydat Marek Śmiech. Zaś do powiatu byli wskazywani kandydaci komitetu Macieja Sonika, a do sejmiku kandydaci komitetu Koalicji Obywatelskiej, co jest absolutnie niedopuszczalne. Prawem ordynacja wyborcza wyklucza wszelką współpracę, w tym wydawanie wspólnych materiałów wyborczych, informacyjnych.

Maciej Sonik jest kandydatem na burmistrza Krapkowic. O to samo stanowisko stara się Andrzej Kasiura, który startuje z ramienia KWW Mniejszość Niemiecka.

- Byłem zaskoczony tym pozwem, nie wiem, czy to było warte tego - mówi Maciej Sonik. - To nie jest prosta sprawa, dlatego, że to nie jest nasz materiał wyborczy, myśmy w nim wykupili miejsce. Nie mieliśmy wpływu na to, że tam będzie też inny kandydat. Po raz pierwszy się zdarza, że jakiś komitet wyborczy oskarża drugi, że chce współpracować. Ja bym chciał, żeby komitety raczej współpracowały ze sobą, a nie odżegnywały się od tej współpracy. Dla mnie dlatego to było dziwne, ale sąd zdecydował, my się do tego dostosujemy.

Sąd postanowił, że do tej pory kolportowane ulotki muszą zostać wycofane z obiegu. W ramach zadośćuczynienia KWW Macieja Sonika ma opublikować stosowne sprostowanie na łamach Nowej Trybuny Opolskiej i lokalnych tygodników, a także na swoim profilu wyborczym.
Maciej Sonik
Rafał Bartek

Wiadomości z regionu

2019-04-26, godz. 15:45 Sucho w lasach. Opolska straż interweniowała 50 razy. "Sytuacja jest trudna" Susza w opolskich lasach. A to pierwszy krok do pożarów. Do ich gaszenia w niektórych częściach naszego regionu w tym roku, strażacy wyjeżdżali już częściej n ... » więcej 2019-04-26, godz. 14:30 Ostatnie szkoły średnie w regionie dokonują klasyfikacji maturzystów Dwanaście szkół w regionie nie wystawiło ocen maturzystom, ale kuratorium oświaty w Opolu uspokaja, że do matury przystąpią wszyscy uczniowie. Kurator Michał ... » więcej 2019-04-26, godz. 13:15 Śmiertelne pobicie pod marketem budowlanym w Nysie. Ruszył proces Do 10 lat więzienia grozi czterem mężczyznom, których prokuratura oskarżyła o śmiertelne pobicie nastolatka na parkingu pod marketem budowlanym w Nysie. W lis ... » więcej 2019-04-26, godz. 12:00 Śmiertelny wypadek na przejeździe kolejowym koło Głogówka Do śmiertelnego wypadku doszło na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w okolicach Głogówka w powiecie prudnickim. - Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy około ... » więcej 2019-04-26, godz. 11:45 Kolejny rok wzrasta zanieczyszczenie powietrza. Opolski Alarm Smogowy podsumował stan powietrza w 2018 roku Dwukrotnie więcej dni z przekroczoną dopuszczalną normą pyłów, wzrost liczby zgonów oraz zachorowań na nowotwory, choroby układu oddechowego i krążenia. Opols ... » więcej 2019-04-26, godz. 11:30 "Po strajku jesteśmy poobijani psychicznie". Kuratorium: młodzież może spokojnie czekać na matury - Zawieszenie strajku było dla nas zaskoczeniem - przyznał w rozmowie 'W cztery oczy' Krzysztof Sobków, nauczyciel Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Opolu, p ... » więcej 2019-04-26, godz. 10:00 Prokuratura umorzy śledztwo ws. strzelaniny przed opolskim komisariatem? Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze po trzykrotnym przedłużaniu śledztwa dotyczącego strzelaniny przed komisariatem policji w Opolu zakończyła je. Jak nieof ... » więcej 2019-04-26, godz. 08:45 Wylosowano troje członków do prac w zespole ds. Budżetu Obywatelskiego Opola. Zainteresowanie mieszkańców znikome Wyboru wielkiego nie było, bo do naboru zgłosiła się zaledwie 6 mieszkańców miasta. Do zadań zespołu będzie należeć m.in. nadzór nad prawidłowym zgłaszaniem p ... » więcej 2019-04-26, godz. 07:15 50-lecie kędzierzyńskiego MZK i akcja pomocy dla schroniska 1 maja Miejski Zakład Komunikacyjny w Kędzierzynie-Koźlu będzie świętował 50-lecie działalności. Z tej okazji przygotowywany jest piknik dla mieszkańców, zlot ... » więcej 2019-04-26, godz. 07:00 Drzew powinno wystarczyć dla każdego. Rusza akcja "Sadzimy las" Kilka tysięcy sadzonek drzew rozdadzą dziś (26.04) opolskie nadleśnictwa. To w ramach ogólnopolskiej akcji 'Sadzimy las'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »