Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-16, 19:30 Autor: Wiktoria Palarczyk

Europa pół wieku po roku 1968. Debata trzech narodów w stolicy regionu

Europa pół wieku po roku 1968. Debata trzech narodów w stolicy regionu [fot. Wiktoria Palarczyk]
Europa pół wieku po roku 1968. Debata trzech narodów w stolicy regionu [fot. Wiktoria Palarczyk]
Europa pół wieku po roku 1968. Debata trzech narodów w stolicy regionu [fot. Wiktoria Palarczyk]
Europa pół wieku po roku 1968. Debata trzech narodów w stolicy regionu [fot. Wiktoria Palarczyk]
Europa pół wieku po roku 1968. Debata trzech narodów w stolicy regionu [fot. Wiktoria Palarczyk]
Europa pół wieku po roku 1968. Debata trzech narodów w stolicy regionu [fot. Wiktoria Palarczyk]
O stosunkach międzynarodowych, o wnioskach i lekcjach wyciągniętych ze skutków rewolt '68 roku rozmawiają przedstawiciele trzech narodów. Polacy, Czesi i Niemcy jak co roku spotkali się na międzynarodowej debacie w stolicy naszego regionu. Tym razem konferencja naukowa odbywa się pod hasłem "Europa pół wieku po roku 1968. Historia. Polityka. Kultura".
- Ta konferencja to taka nasza opolska, naukowa tradycja - mówi dr Marek Mazurkiewicz, sekretarz konferencji z Instytutu Śląskiego. - Od połowy lat 90. co roku spotkamy się w takim trójkącie sąsiedztwa: polsko-czesko-niemieckim, żeby dyskutować o ważnych tematach, które dotykały w różnym stopniu Polaków, Czechów i Niemców. 2018 jest rokiem wyjątkowym, ponieważ świętujemy 100-lecie niepodległości Polski, ale i w Czechach. Na fali tych licznych obchodów chcemy zwrócić uwagę na inną ważną rocznicę, czyli półwiecze po roku 1968, zmienił on wiele w społeczeństwach na zachodzie Europy.

- W swoim wystąpieniu skupiłem się na politycznym przesłaniu minispódniczki - mówi prof. dr hab. Arkadiusz Stempin z Uniwersytetu Albrechta i Ludwika we Fryburgu i Wyższej Szkoły Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera w Krakowie. - W minispódniczce ucieleśnia się prywatność i polityczność, jedna z fundamentalnych i konstytutywnych cech rewolty '68 roku. To co było prywatne do tej pory, stawało się polityczne i nic bardziej nie obrazuje tego jak minispódniczka, która była zakładana praktycznie z motywacji indywidualnej, ale miała wielkie polityczne przesłanie - dodaje Stempin.

Spotkanie potrwa do jutra (17.10). Prelekcje będą miały miejsce w sali konferencyjnej w Instytucie Śląskim. Tegoroczna debata zakończy się dyskusją panelową na temat europejskiego wymiaru doświadczenia rewolt 1968 roku, czy wydarzenia sprzed lat są inspiracją, czy ostrzeżeniem.
dr Marek Mazurkiewicz
prof. dr hab. Arkadiusz Stempin

Wiadomości z regionu

2019-08-24, godz. 17:28 Mieszkańcy Górek w gminie Prószków chcą autobusów opolskiego MZK Do tej pory w Górkach kursowały autobusy PKS i mali prywatni przewoźnicy, ale przejazdów było niewiele. Według wstępnych założeń, trasę miałaby objąć linia nr ... » więcej 2019-08-24, godz. 16:28 Oleskie specjały mleczne, kultura, sport i rekreacja. Radio Opole znów w podróży! [ZDJĘCIA] Plenerowe Radio Opole dotarło do Olesna. Już w poranku mówiliśmy o walorach tego miasta. Z oleskiego rynku nadawaliśmy Samorządową Lożę Radiową i program Ze z ... » więcej 2019-08-24, godz. 15:41 Coraz więcej dzieci w wieku 6-15 lat ma problemy z wadą postawy. Akcja na opolskim rynku Wady postawy to coraz powszechniejszy problem zdrowotny u dzieci. Wychodząc temu naprzeciw, na opolskim rynku za ratuszem, fizjoterapeuci szpitala Vital Medic ... » więcej 2019-08-24, godz. 14:20 Żniwne korony, biesiady, koncerty i zabawy do rana. Dożynkowy weekend na Opolszczyźnie W sobotę ale i w niedzielę wielu rolników z Opolszczyzny podziękuje za tegoroczne plony. Będą msze święte, jak też atrakcje dla mieszkańców i zaproszonych goś ... » więcej 2019-08-24, godz. 14:18 Trwają Brzeskie Dni Fantastyki. Atrakcje dla każdego pokolenia [ZDJĘCIA] Prelekcje, spotkania autorskie, a także stoiska z grami. To wszystko czeka na odwiedzających Brzeskie Dni Fantastyki, których kulminacja przypada dziś (24.08) ... » więcej 2019-08-24, godz. 09:38 Aktywizują osoby bezrobotne. Centrum Re-Start, działające przy MOPR w Opolu prowadzi program reintegracji społeczno-za ... Pierwsza edycja tego unijnego programu już się zakończyła, kolejne w planach. Są wymierne efekty pomocy osobom, które mają problemy z odnalezieniem się na ryn ... » więcej 2019-08-24, godz. 07:41 Samorządy stawiają tężnie solankowe. Jest na to zapotrzebowanie społeczne Tężnie solankowe, które wybudowano ostatnio w kilku miastach Opolszczyzny, stały się lokalnymi atrakcjami. Powstały m.in. w Tarnowie Opolskim, Głubczycach i K ... » więcej 2019-08-23, godz. 21:15 W brzeskim szpitalu wznawia działalność Oddział Intensywnej Terapii W Brzeskim Centrum Medycznym otwarto zmodernizowany Oddział Intensywnej Terapii. Zakupiono dodatkowe specjalistyczne łóżka i nowoczesny sprzęt. To ma sprawić, ... » więcej 2019-08-23, godz. 19:30 Bus PiS w trasie: mieszkańców Kluczborka i Olesna interesuje obwodnica i województwo częstochowskie Obwodnica Kluczborka i powstanie województwa częstochowskiego - to były tematy, które najbardziej interesowały mieszkańców Kluczborka i Olesna, którzy spotkal ... » więcej 2019-08-23, godz. 19:30 Opolska Wojewódzka Komenda OHP zajęła 4. miejsce w ogólnopolskim rankingu. "To wyznacznik naszej pracy" Ochotnicze Hufce Pracy nie tylko wspierają w procesie kształcenia, wychowania, czy integracji młodzież zagrożoną wykluczeniem społecznym. Stwarzają też warunk ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »