Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-11, 21:00 Autor: Jacek Pelczar

Czyste powietrze w Kędzierzynie-Koźlu. Czy to możliwe?

Od lewej: Bogdan Tomaszek, Piotr Woźny, Andrzej Chrzanowski
Od lewej: Bogdan Tomaszek, Piotr Woźny, Andrzej Chrzanowski
Czystość powietrza w Kędzierzynie-Koźlu jest ciągłym zmartwieniem wszystkich mieszkańców aglomeracji. Na dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej przez senatora PiS Grzegorza Peczkisa odpowiedzialny za program Czyste Powietrze Piotr Woźny przedstawił dwa programy, które mają pomóc w ograniczeniu emisji pyłów i benzenu.
Program Czyste Powietrze obejmie wszystkie 33 miasta w Polsce, które znalazły się na unijnej liście miast z najgorszym powietrzem, więc również Kędzierzyn-Koźle.

- Jest powszechny program dedykowany dla wszystkich posiadaczy domków jednorodzinnych, którzy potrzebują termomodernizacji. Tych którzy potrzebują ocieplenia, wymiany przestarzałych kotłów na paliwa stałe, po to, żeby mieć nowoczesne, lepsze, nieszkodzące życiu i zdrowiu kotły - tłumaczył Woźny.

Według wstępnych szacunków, Kędzierzyn-Koźle może otrzymać w jego ramach aż 45 mln zł. na pomoc dla najuboższych mieszkańców w modernizacji domków jednorodzinnych.

Drugim poruszonym zagadnieniem była głośna już sprawa benzenu, którego stężenia w dalszym ciągu potrafią przekraczać normy nawet o 600%. Proponowane rozwiązanie to stacja państwowego monitoringu powietrza - "Laboratorium Kędzierzyn-Koźle".

- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska od przyszłego roku będzie musiał, rok w rok, przeznaczać 100 mln zł na ufundowanie systemu monitoringu jakości powietrza dla głównego inspektora ochrony środowiska, więc wydaje mi się, że bardzo ważne jest to, żeby zająć się emisjami przemysłowymi, kwestią benzenu. Tutaj specyficznie z uwzględnieniem lokalnych potrzeb i problemów, które dotykają Kędzierzyna-Koźla.
Dzięki temu rozwiązaniu w sprawę jakości powietrza w mieście zostałaby bezpośrednio zaangażowana Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska w celu ustalenia źródeł emisji benzenu i innych zanieczyszczeń przemysłowych - mówił Woźny.
Piotr Woźny o programie "czyste powietrze"
Piotr Woźny o "laboratorium Kędzierzyn-Koźle"

Wiadomości z regionu

2018-12-12, godz. 11:15 Zmiana zasad przyznawania dotacji na programy zdrowotne prowadzone przez samorządy - Spada liczba samorządów realizujących programy dofinansowane z NFZ, ale spada też liczba tych finansowanych przez same samorządy - wskazywał w rozmowie 'W c ... » więcej 2018-12-12, godz. 10:45 Nauka programowania i języka obcego od przedszkola? Zajęcia z programowania, nauka analitycznego myślenia czy języka obcego. Tak coraz częściej wyglądają zajęcia w przedszkolach na Opolszczyźnie. Umożliwia to u ... » więcej 2018-12-12, godz. 09:29 Kierowca wjechał w pylon Do zdarzenia doszło w Opolu przy ul. Ozimskiej. Kierujący autem osobowym najprawdopodobniej nie opanował samochodu, wypadł z drogi i uderzył w pylon stacji be ... » więcej 2018-12-12, godz. 09:00 WOT na Opolszczyźnie jeszcze nie powstały, a już są chętni do służby 500 osób zgłosiło chęć służby w Wojskach Obrony Terytorialnej w naszym województwie. Mimo, że formacja na Opolszczyźnie zostanie utworzona w przyszłym roku to ... » więcej 2018-12-12, godz. 08:30 Nysa zaprasza na Jarmark Bożonarodzeniowy Gwiazdkowe prezenty, choinki czy świąteczne ozdoby już po raz kolejny będzie można kupić na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Nysie. Oprócz zakupów, w świąteczny k ... » więcej 2018-12-12, godz. 00:15 Europoseł Sławomir Kłosowski o sytuacji po strzelaninie w Strasburgu Według najnowszych danych zginęły 4 osoby. Wcześniej informowano też o 11 rannych. (Stan na 11.12 godzina 23:00) » więcej 2018-12-11, godz. 22:00 Coraz więcej bielików nad opolskim niebem. Rośnie liczba par tych dostojnych drapieżników - Odbudowaliśmy w Polsce i w całej Europie populację bielika i z tego należy się cieszyć - przekonuje Marek Stajszczyk, przyrodnik i ornitolog. To efekt restr ... » więcej 2018-12-11, godz. 21:00 Obniżka pensji Sabiny Nowosielskiej, mimo że radni zgodzili się na... maksymalną stawkę Radni miejscy z Kędzierzyna-Koźla jednogłośnie uchwalili, że prezydent Sabina Nowosielska będzie zarabiała maksymalną możliwą kwotę, czyli 10 940 zł. To jedna ... » więcej 2018-12-11, godz. 20:30 Mimo zmiany burmistrzów przygraniczne miasta będą rozwijać dotychczasowe kontakty Współpraca w zakresie kultury, przedsiębiorczości oraz dzielenie się doświadczeniami związanymi z funkcjonowaniem samorządów lokalnych. W tych obszarach prowa ... » więcej 2018-12-11, godz. 20:00 Poszukiwany kandydat do kierowania ośrodkiem w Zakrzowie W gminnym ośrodku sportu i rekreacji w Zakrzowie znów jest bezkrólewie. Dotychczasowy szef tej jednostki został wójtem Reńskiej Wsi i na razie nie znaleziono ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »