Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-11, 21:00 Autor: Jacek Pelczar

Czyste powietrze w Kędzierzynie-Koźlu. Czy to możliwe?

Od lewej: Bogdan Tomaszek, Piotr Woźny, Andrzej Chrzanowski
Od lewej: Bogdan Tomaszek, Piotr Woźny, Andrzej Chrzanowski
Czystość powietrza w Kędzierzynie-Koźlu jest ciągłym zmartwieniem wszystkich mieszkańców aglomeracji. Na dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej przez senatora PiS Grzegorza Peczkisa odpowiedzialny za program Czyste Powietrze Piotr Woźny przedstawił dwa programy, które mają pomóc w ograniczeniu emisji pyłów i benzenu.
Program Czyste Powietrze obejmie wszystkie 33 miasta w Polsce, które znalazły się na unijnej liście miast z najgorszym powietrzem, więc również Kędzierzyn-Koźle.

- Jest powszechny program dedykowany dla wszystkich posiadaczy domków jednorodzinnych, którzy potrzebują termomodernizacji. Tych którzy potrzebują ocieplenia, wymiany przestarzałych kotłów na paliwa stałe, po to, żeby mieć nowoczesne, lepsze, nieszkodzące życiu i zdrowiu kotły - tłumaczył Woźny.

Według wstępnych szacunków, Kędzierzyn-Koźle może otrzymać w jego ramach aż 45 mln zł. na pomoc dla najuboższych mieszkańców w modernizacji domków jednorodzinnych.

Drugim poruszonym zagadnieniem była głośna już sprawa benzenu, którego stężenia w dalszym ciągu potrafią przekraczać normy nawet o 600%. Proponowane rozwiązanie to stacja państwowego monitoringu powietrza - "Laboratorium Kędzierzyn-Koźle".

- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska od przyszłego roku będzie musiał, rok w rok, przeznaczać 100 mln zł na ufundowanie systemu monitoringu jakości powietrza dla głównego inspektora ochrony środowiska, więc wydaje mi się, że bardzo ważne jest to, żeby zająć się emisjami przemysłowymi, kwestią benzenu. Tutaj specyficznie z uwzględnieniem lokalnych potrzeb i problemów, które dotykają Kędzierzyna-Koźla.
Dzięki temu rozwiązaniu w sprawę jakości powietrza w mieście zostałaby bezpośrednio zaangażowana Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska w celu ustalenia źródeł emisji benzenu i innych zanieczyszczeń przemysłowych - mówił Woźny.
Piotr Woźny o programie "czyste powietrze"
Piotr Woźny o "laboratorium Kędzierzyn-Koźle"

Wiadomości z regionu

2018-10-20, godz. 20:41 Mecenasi świętują podwójny jubileusz Ich misją jest działać zgodnie z Kodeksem Etyki Adwokackiej i literą prawa. Opolscy adwokaci spotkali się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym na uroczystej g ... » więcej 2018-10-20, godz. 20:30 WYBORY 2018: Przezroczysta urna wyborcza. Jak wrzucić głos, żeby nie naruszyć ciszy wyborczej? Jutro wybory samorządowe, w których będzie sporo nowości. Jedną z nich są przezroczyste urny wyborcze. » więcej 2018-10-20, godz. 19:48 Jeźdźcy gonili za lisią kitą. Hubertus na 100-lecie Niepodległości w Ostrodze w Opolu Hubertus to nawiązujące do średniowiecznych tradycji święto leśników, łowczych i jeźdźców. W Ludowym Klubie Jeździeckim 'Ostroga' w Opolu na koniach odbyła si ... » więcej 2018-10-20, godz. 19:48 Agitacja w internecie. Dwa przypadki łamania ciszy wyborczej w regionie - Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie - apeluje Rafał Tkacz z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Choć w regionie cisza wyborcza jest pr ... » więcej 2018-10-20, godz. 19:00 Ruszyła przebudowa Lipowej w Brzegu 1 milion 400 tysięcy złotych kosztować będzie przebudowa ul. Lipowej w Brzegu. Na jej remont mieszkańcy czekali od dłuższego czasu. » więcej 2018-10-20, godz. 18:15 Trwają poszukiwania Wiktora Szatona z Zawadzkiego Policjanci i strażacy poszukują Wiktora Szaton. 68-letni mieszkaniec Zawadzkiego wczoraj (19.10) rano wyszedł z domu. Ostatni raz widziany był około godziny 1 ... » więcej 2018-10-20, godz. 18:15 "Przyjedź mamo na przysięgę". Ślubowanie elewów w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej 23 elewów trzeciego kursu służby przygotowawczej, w tym 3 panie, złożyło uroczystą przysięgę wojskową na placu apelowym 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. No ... » więcej 2018-10-20, godz. 17:30 Przełaj, las, piach, czyli crossowa "Wzgórzowa 13" w Chrząszczycach Ponad 200 uczestników stanęło na starcie piątego biegu przełajowego 'Wzgórzowa 13' w Chrząszczycach. W tym roku biegacze mogli się zmierzyć na dwóch dystansac ... » więcej 2018-10-20, godz. 17:00 WYBORY 2018: Obserwator społeczny i mąż zaufania - dodatkowe osoby w lokalach wyborczych W lokalach wyborczy w czasie jutrzejszych (21.10) wyborów samorządowych, oprócz komisji wyborczej będzie można spotkać także obserwatora społecznego. To nowoś ... » więcej 2018-10-20, godz. 16:45 Paczka Szlachetnej Paczki nadal zwarta - Zamieszanie i oskarżenia pod adresem byłego dyrektora Szlachetnej Paczki nie wpływają na działalność na poziomie regionu - mówi menedżerka operacyjna akcji ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »