Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-11, 21:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Panie na wsi obchodzą swoje święto

Broisła Komorowski na X Międzynarodowym Dniu Kobiet Wiejskich w Opolu
Broisła Komorowski na X Międzynarodowym Dniu Kobiet Wiejskich w Opolu
X Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich w Opolu
X Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich w Opolu
X Międzynarodowy Dzień kobiet Wiejskich w Opolu CWK
X Międzynarodowy Dzień kobiet Wiejskich w Opolu CWK
X Międzynarodowy Dzień kobiet Wiejskich w Opolu ..
X Międzynarodowy Dzień kobiet Wiejskich w Opolu ..
Panie obchodzą Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich. Na całym świecie świętowane jest od dekady, więc w naszym regionie postanowiono również przypomnieć, jak ważne są kobiety w życiu wsi. Do opolskiego Centrum Wystawienniczo - Kongresowego na zaproszenie prezes Opolskiego Związku Rolników i Organizacji Społecznych Danuty Bajak zjechało kilkaset kobiet, pojawił się również były prezydent RP Bronisław Komorowski.
- Kobiety na wsi są źródłem postępu, chętniej się uczą, ponieważ mężczyźni się wstydzą i to panie wnoszą o wiele więcej nowości w życie wsi, która na naszych oczach się zmienia - podkreślił Bronisław Komorowski.

Danuta Bajak, odnosząc się do życia pań na wsi, zaznaczyła: - W tej chwili agrotechnika poszła do przodu, kobiety w końcu zostały zwolnione z ciężkiej, darmowej pracy na gospodarstwie i zaczęły się realizować.

Dorota Libera z Koła Gospodyń Wiejskich w Kujakowicach przyznaje, że jej organizacja nadal musi walczyć ze stereotypami, według których koła gospodyń kojarzą się z szydełkowaniem czy robieniem koron żniwnych. - Dzisiaj jest już inaczej, wspólnie wyjeżdżamy na wycieczki a do naszej organizacji wstępuje coraz więcej młodych dziewczyn - dodaje.

Profesor Czesław Nowak z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który przedstawił wykład na temat roli kobiet w życiu wsi, w rozmowie z Radiem Opole stwierdził: - Dzisiaj po wsiach biegają chłopcy z napisem Chicago Bulls na czapeczce, nie mając pojęcia, że to one zachowały kulturę wiejską. To jest ostatnie społeczne spoiwo wsi - podkreślił naukowiec.

Głównym celem X Międzynarodowego Dnia Kobiet Wiejskich, który ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych, jest promocja aktywności społecznej i gospodarczej kobiet na wsi. Oficjalnie święto przypada 15 października, natomiast na Opolszczyźnie obchody przyspieszono a to wydarzenie Radio Opole objęło patronatem medialnym.
Bronisław Komorowski, Danuta Bajak, Dorota Libera, Czesła Nowak,

Wiadomości z regionu

2018-10-15, godz. 21:00 Kapsuła czasu trafiła na wieżę brzeskiego ratusza Lokalna gazeta, mapy i grafiki - to tylko niektóre przedmioty, które trafiły na wieżę renesansowego zabytku. W południe na brzeskim ratuszu umieszczono kapsuł ... » więcej 2018-10-15, godz. 19:30 Opolska ginekologia wysłała sprzęt medyczny na Madagaskar Opolskie Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii przekazało sprzęt medyczny na Madagaskar. Inkubatory, wózki do transportu niemowląt, czy pompy infuzy ... » więcej 2018-10-15, godz. 19:30 Aktywizują zawodowo. Ruszył Tydzień Kariery w Opolu - W Polsce mamy około pół miliona osób z niepełnosprawnościami, które można zaktywizować zawodowo - uważa Przemysław Żydok, prezes Fundacji Aktywizacja. Na te ... » więcej 2018-10-15, godz. 19:00 Kandydaci do rady miasta Opola z KWW Marcina Gambca mają pomysły na służbę zdrowia Lepszy dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej, większa ochrona seniorów i edukacja zdrowotna. To postulaty przedstawicieli KWW Marcina Gambca. » więcej 2018-10-15, godz. 18:34 Schetyna i Lubnauer chwalą Kamińską, Wiśniewskiemu zarzucają, że należy do "nieformalnej sieci powiązań". Jest odpowie ... Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer w wyborach na prezydenta Opola wspierają Barbarę Kamińską. Obecnemu włodarzowi Opola Arkadiuszowi Wiśniewskiemu zarzuca ... » więcej 2018-10-15, godz. 18:19 Kornel Morawiecki, lider partii Wolni i Solidarni przyjechał do Opola Kornel Morawiecki, działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL i lider partii Wolni i Solidarni spotkał się z leśnikami w Opolu. Wśród najważniejszych ... » więcej 2018-10-15, godz. 18:10 Bezpłatna komunikacja miejska pozwoli odkorkować miasto. Kandydat na burmistrza Brzegu ma pomysł na udrożnienie miejsk ... Grzegorz Chrzanowski z komitetu wyborczego „NIE dla więzienia, TAK dla połączenia” na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił możliwości odkorkowania mia ... » więcej 2018-10-15, godz. 17:47 Ruszyła likwidacja oddziału wewnętrznego SP ZOZ w Głuchołazach. "Będziemy czynić starania, żeby oddział znów funkcjono ... Oddział wewnętrzny SPZOZ w Głuchołazach znajduje się w trakcie procedury likwidacyjnej - informuje opolski oddział NFZ. Mimo kilkumiesięcznych starań, dyrekcj ... » więcej 2018-10-15, godz. 17:30 Mateusz Morawiecki bohaterem 3. edycji akcji bilboardowej PO i Nowoczesnej. Szef kancelarii premiera odpowiada - to br ... Platforma Obywatelska i Nowoczesna uruchomiły trzecią edycję 'Konwoju wstydu'. Tym razem na mobilnym bilbordzie zaprezentowano zdjęcie premiera Mateusza Moraw ... » więcej 2018-10-15, godz. 17:20 35-letni sprawca pożaru kamienicy socjalnej w Prudniku skazany na 25 lat. W ogniu zginęły 2 kobiety Wyrok 25 lat więzienia usłyszał przed Sądem Okręgowym 35-letni Sebastian K. Mężczyzna został skazany za spalenie dwóch kobiet w Prudniku. Prokurator żądał dla ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »