Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-11, 21:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Panie na wsi obchodzą swoje święto

Broisła Komorowski na X Międzynarodowym Dniu Kobiet Wiejskich w Opolu
Broisła Komorowski na X Międzynarodowym Dniu Kobiet Wiejskich w Opolu
X Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich w Opolu
X Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich w Opolu
X Międzynarodowy Dzień kobiet Wiejskich w Opolu CWK
X Międzynarodowy Dzień kobiet Wiejskich w Opolu CWK
X Międzynarodowy Dzień kobiet Wiejskich w Opolu ..
X Międzynarodowy Dzień kobiet Wiejskich w Opolu ..
Panie obchodzą Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich. Na całym świecie świętowane jest od dekady, więc w naszym regionie postanowiono również przypomnieć, jak ważne są kobiety w życiu wsi. Do opolskiego Centrum Wystawienniczo - Kongresowego na zaproszenie prezes Opolskiego Związku Rolników i Organizacji Społecznych Danuty Bajak zjechało kilkaset kobiet, pojawił się również były prezydent RP Bronisław Komorowski.
- Kobiety na wsi są źródłem postępu, chętniej się uczą, ponieważ mężczyźni się wstydzą i to panie wnoszą o wiele więcej nowości w życie wsi, która na naszych oczach się zmienia - podkreślił Bronisław Komorowski.

Danuta Bajak, odnosząc się do życia pań na wsi, zaznaczyła: - W tej chwili agrotechnika poszła do przodu, kobiety w końcu zostały zwolnione z ciężkiej, darmowej pracy na gospodarstwie i zaczęły się realizować.

Dorota Libera z Koła Gospodyń Wiejskich w Kujakowicach przyznaje, że jej organizacja nadal musi walczyć ze stereotypami, według których koła gospodyń kojarzą się z szydełkowaniem czy robieniem koron żniwnych. - Dzisiaj jest już inaczej, wspólnie wyjeżdżamy na wycieczki a do naszej organizacji wstępuje coraz więcej młodych dziewczyn - dodaje.

Profesor Czesław Nowak z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który przedstawił wykład na temat roli kobiet w życiu wsi, w rozmowie z Radiem Opole stwierdził: - Dzisiaj po wsiach biegają chłopcy z napisem Chicago Bulls na czapeczce, nie mając pojęcia, że to one zachowały kulturę wiejską. To jest ostatnie społeczne spoiwo wsi - podkreślił naukowiec.

Głównym celem X Międzynarodowego Dnia Kobiet Wiejskich, który ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych, jest promocja aktywności społecznej i gospodarczej kobiet na wsi. Oficjalnie święto przypada 15 października, natomiast na Opolszczyźnie obchody przyspieszono a to wydarzenie Radio Opole objęło patronatem medialnym.
Bronisław Komorowski, Danuta Bajak, Dorota Libera, Czesła Nowak,

Wiadomości z regionu

2018-12-11, godz. 14:00 Ponad 3 tysiące ciasteczek do rozdania. Sołtys Jarnołtówka przed świętami odwiedzi mieszkańców wsi Rozda ponad 3 tysiące ciasteczek i odwiedzi każdego mieszkańca wsi. Sołtys Jarnołtówka po raz kolejny zawita do wszystkim domów ze świątecznymi i noworocznymi ... » więcej 2018-12-11, godz. 13:00 Kawecka zostanie skreślona z PO? "Nie jestem opolskim Kałużą" - Albo przystąpi do klubu, albo automatycznie zostanie skreślona z list członków Platformy Obywatelskiej - pismo z takim ultimatum zarząd partii wysłał do Jol ... » więcej 2018-12-11, godz. 12:45 Obwodnice, stadion w Opolu i renowacja zabytków. Poseł Kostuś z listą wniosków do budżetu państwa na 2019 rok 21 poprawek na łączną wartość ponad 1 miliarda 200 tysięcy złotych do budżetu państwa zgłosi opolski poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś. Parlamentarz ... » więcej 2018-12-11, godz. 12:08 W Sądzie Rejonowym w Opolu kolejny dzień protestu protokolantów Rozprawy się nie odbędą z powodu absencji chorobowej protokolantów - taki komunikat pojawił się na wokandach w Sądzie Rejonowym w Opolu. W ten sposób kadra ad ... » więcej 2018-12-11, godz. 11:30 Karty Opolska Rodzina i Opolski Senior po nowemu. Nie będzie już konieczności odnawiania karty każdego roku Dotychczasowe karty Opolska Rodzina i Opolski Senior będą obowiązywały tylko do końca grudnia. Nowe karty, które uprawniają do zniżek od stycznia, będą wydawa ... » więcej 2018-12-11, godz. 10:19 Narkotyki schowali w lodówce i w termosie. 3 dealerów wpadło w ręce opolskiej policji 3 dealerów narkotyków zatrzymali opolscy policjanci. Do sprawy zabezpieczono około 3000 działek narkotyków, które na czarnym rynku warte są około 80 tysięcy z ... » więcej 2018-12-11, godz. 10:15 Podwójny rocznik uczniów szansą dla szkoły w Komornie Choć uczniowie na razie szykują się do walki o dobre oceny na koniec półrocza, to władze gminy Reńska Wieś zastanawiają się, jaki los czeka Zespół Szkół w Kom ... » więcej 2018-12-11, godz. 10:07 W żłobkach w Opolu trwa montaż oczyszczaczy powietrza. Miasto kupiło 67 sztuk Do pięciu opolskich żłobków publicznych trafiły oczyszczacze powietrza w ramach pilotażowego programu prowadzonego przez miasto. - Zadaniem tych urządzeń jest ... » więcej 2018-12-11, godz. 09:45 Nie będzie becikowego w Opolu. Radni cofnęli uchwałę w tej sprawie Przedstawiciele Urzędu Miasta Opola tłumaczą, że musieli uporządkować stan prawny w mieście, ponieważ uchwała podjęta w maju tego roku, zawierała błędy. W cze ... » więcej 2018-12-11, godz. 09:11 Awaria sieci w gminie Bierawa. 4 miejscowości bez wody Z powodu awarii wodociągu 4 miejscowości w gminie Bierawa są pozbawione wody. Suche krany mają mieszkańcy Starej Kuźni, Ortowic, Kotlarni i Goszyc. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »