Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-09, 18:00 Autor: Witold Wośtak

Wiceminister Stanisław Szwed podsumował działanie prospołecznych programów na Opolszczyźnie

Konferencja prasowa w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim [fot. Witold Wośtak]
Konferencja prasowa w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim [fot. Witold Wośtak]
Niemal 1,2 miliarda złotych trafiło do opolskich rodzin dzięki rządowemu programowi Rodzina 500 plus. Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, podsumował w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim programy swojego resortu.
Poinformowano między innymi, że w tym roku na Opolszczyźnie wypłacono po 300 złotych na szkolną wyprawkę dla ponad 105 tysięcy uczniów. - Poza tym rośnie wskaźnik dzietności oraz liczba korzystających z Karty Dużej Rodziny, a spada odsetek ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie - mówi Stanisław Szwed.

- Dla mnie bardzo ważna była też informacja przekazana przez wojewodę. Chodzi o kwestię zabezpieczenia społecznego, czyli relacji z wypłatą świadczeń zagranicznych. W województwie opolskim udało się to pozytywnie rozwiązać. Wcześniej – w urzędzie marszałkowskim – były szalone problemy, a dziś już nie ma kolejek. Zadania związane z koordynacją systemu zabezpieczenia społecznego są realizowane na bieżąco.

Wojewoda Adrian Czubak przypomina, że Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów parlamentarnych, stawiając właśnie na politykę społeczną.

- Dbanie o polskie rodziny i o młode polskie pokolenie, aby wszyscy znaleźli w Polsce godne życie. Ogromna kwota spłynęła do nas z budżetu państwa – z ramienia Ministerstwa rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Widzimy, że opolskie rodziny już odnoszą sukces. Potwierdzają to nie tylko statystyki, bo zabierają głos same opolskie rodziny.

Zdaniem wicewojewody Violetty Porowskiej, sprawdził się pomysł PiS na bycie blisko człowieka. - Sprawdził się w skali całej Polski, ale przede wszystkim sprawdził się w naszym województwie, z czego cieszymy się najbardziej. Liczby świadczą o tym, że każdy program kierowany do ludzi cieszy się popularnością.

Poza tym liczba miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych na Opolszczyźnie wzrosła z niecałych 3 tysięcy w 2015 roku do 4,5 tysiąca miejsc obecnie.
Stanisław Szwed
Adrian Czubak
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2019-08-22, godz. 15:00 Opole: młody kierowca rozbił bmw na latarni. Miał w organizmie ponad promil alkohol Pijany 22-latek z powiatu prudnickiego stracił panowanie nad samochodem i uderzył w słup. Około godziny 4:30 rano policja otrzymała zgłoszenie o wypadku na ul ... » więcej 2019-08-22, godz. 14:30 Przedstawiciele ruchu Kukiz 15 przestrzegają samorządowców. Ich zdaniem, w kraju odbędą się wkrótce przedterminowe wyb ... Parlamentarzyści ruchu Kukiz 15 uważają, że po jesiennych wyborach parlamentarnych, w kraju zostaną rozpisane przedterminowe wybory samorządowe. Politycy poin ... » więcej 2019-08-22, godz. 14:30 Uwaga kierowcy - spore utrudnienia drogowe w Kędzierzynie-Koźlu Kierowcy jadący przez Kędzierzyn-Koźle muszą liczyć się z utrudnieniami na skrzyżowaniu ulic Dunikowskiego, Wyspiańskiego i Kłodnickiej. Drogowcy przystąpili ... » więcej 2019-08-22, godz. 14:00 "Tu odnowisz ciało i duszę". Kamień Śląski stara się o certyfikat Kamień Śląski w gminie Gogolin stara się o certyfikat Sieci Najciekawszych Wsi w Polsce, czyli markowego produktu turystycznego Stowarzyszenia Polska Sieć Odn ... » więcej 2019-08-22, godz. 13:30 Nowy sprzęt do tomografii i mammografii w Opolskim Centrum Onkologii. Ma być mniej bólu i promieniowania Nowoczesne dwa urządzenia: tomograf i mammograf trafiły do Zakładu Radioterapii Opolskiego Centrum Onkologii. Dzięki nim skróci się kolejka oczekujących na ba ... » więcej 2019-08-22, godz. 13:30 Egzotyczne piranie w wyrobisku niedaleko Choruli Nie suma, leszcza czy płotkę, ale piranie wyłowili wędkarze ze zbiornika dawnej żwirowni znajdującego się między Chorulą a Kątami Opolskimi. W ciągu ostatnich ... » więcej 2019-08-22, godz. 12:00 Maciej Stefański: Program "Czyste powietrze" nabiera rozpędu. Rząd chce wydać w 10 lat 100 miliardów złotych Kilkunastu gminnych koordynatorów programu 'Czyste powietrze' powołano w województwie opolskim. Do ich zadań należy informowanie o programie oraz wstępne przy ... » więcej 2019-08-22, godz. 12:00 Dla jednego ucznia utwardzą teren wokół szkoły, dla wszystkich odmalują klasy Po wielu latach, teren wokół szkoły w Zimnej Wódce, w gminie Ujazd, zostanie utwardzony. Wszystko za sprawą jednego ucznia. Inwestycje w tej szkole, to najwię ... » więcej 2019-08-22, godz. 11:45 Prudnik: w zawodówce nie będzie podstawówki, powstaną tam mieszkania dla niepełnosprawnych Gmina nie przejmie od powiatu budynku szkoły zawodowej w Prudniku. Z takiego zamiaru wycofała się rada miejska. Obiekt zawodówki przy ul. Podgórnej przeznaczo ... » więcej 2019-08-22, godz. 11:15 Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych. Po raz 19. Opolem będą rządzić osoby z niepełnosprawnościami Przez dwa dni od 5 do 6 września na placu Wolności w stolicy regionu będzie można wziąć udział w konkursie kulinarnym o 'Złotą patelnię', w forum społecznym, ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »