Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-06, 15:32 Autor: Paweł Konieczny

74 lata temu do Lamsdorf przywieziono Powstańców Warszawskich. W sobotę uczczono ich pamięć [ZDJĘCIA]

74. rocznica przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf [fot. Paweł Konieczny]
74. rocznica przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf [fot. Paweł Konieczny]
W Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach oddano (06.10) hołd Powstańcom Warszawskim, którzy po zrywie trafili do Stalagu 344 Lamsdorf. Od tamtych wydarzeń minęły już 74 lata. Tegoroczna uroczystość zbiegła się także z 70. rocznicą śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, który również po powstaniu w stolicy trafił do tego obozu.
- Po powstaniu upchnięto nas w świńskich wagonach, gdzie jechałyśmy z osobami chorymi na szkarlatynę - wspomina Wanda Traczyk-Stawska pseudonim "Pączek", żołnierz Armii Krajowej, która w październiku 1944 znalazła się w Stalagu 344 Lamsdorf. - Musiałyśmy je wlec ze sobą do obozu. Obóz nas jednak tak serdecznie przyjął. Wszystkie narody: Włosi, Anglicy później do nas wysyłali różne karteczki. Miło nas przyjęli przede wszystkim nasi z 1939 roku i nasi powstańcy. Obóz jednak jest zawsze ciężką dla człowieka sprawą, bo jest za drutami i nie może się ruszyć. Do tego dochodzą głód, zamknięcie, wszy, szczury i pluskwy - dodaje.

- Po naszym przybyciu zdarzyła się niecodzienna sytuacja, która spowodowała uśmiechy na naszych twarzach - wspomina początki pobytu w obozie Romuald Malinowski pseudonim "Orzeł" - Po przyjeździe staliśmy na tzw. szaberplacu, gdzie nas "obrabiano". Nad nami szkolili się piloci na meserszmitach. Ku naszej radości nagle się zderzyli nad naszymi głowami. Widać było jak pikują w stronę lasu, a następnie ogromny dym. To była nasza wielka radość. Stąd gdy jeszcze się spotykamy, a jest nas coraz mniej, pytamy: którym transportem przybyłeś? Odpowiadam: a tym, gdzie się dwa meserszmity zderzyły - mówi.

W czasie uroczystości w Miejscu Pamięci Narodowej posadzono także dąb pamięci rotmistrza Pileckiego. Odbył się również Apel Pamięci, a pod pomnikiem złożono kwiaty i znicze.
Wanda Traczyk-Stawska
Romuald Malinowski

Wiadomości z regionu

2019-06-19, godz. 17:30 Rośnie liczba słuchaczy Radia Opole! 1. na podium zobowiązuje - w wakacje proponujemy "soboty z pleneru" Według najnowszych wyników badań słuchalności RadioTrack Kantar Polska, od marca do maja, Polskie Radio Opole odnotowało wzrost słuchalności. W niedziele w re ... » więcej 2019-06-19, godz. 17:30 Głogówek: ścieżka rowerowa zwiększy bezpieczeństwo na drodze wojewódzkiej Pierwsza ścieżka rowerowa powstanie w gminie Głogówek. Zostanie zrealizowana przy okazji rozbudowy drogi wojewódzkiej 414. Zadanie to będzie prowadzone na odc ... » więcej 2019-06-19, godz. 17:00 Bez ich wsparcia żołnierz na współczesnym polu walki znaczy niewiele. 55. Batalion Remontowy w Opolu świętuje Dbają o sprawność wozów bojowych, uzbrojenia i sprzętu łączności. 55. Batalion Remontowy z Opola świętuje 52. urodziny. Choć jubileusz przypada na 28. czerwca ... » więcej 2019-06-19, godz. 16:00 Dzień otwarty organizuje w najbliższą sobotę (22.06) schronisko dla bezdomnych zwierząt w Konradowej W ramach akcji będzie można skorzystać z bezpłatnej wizyty u weterynarza, ale przede wszystkim poznać czworonożnych mieszkańców schroniska. Kto wie, może ktoś ... » więcej 2019-06-19, godz. 15:30 9 kąpielisk figuruje od dziś w zestawieniu opolskiego sanepidu We wszystkich woda aktualnie nadaje się do kąpieli. Zgodnie z informacją służb sanitarnych do 31 sierpnia można korzystać z kąpielisk: nad Jeziorem Nyskim, w ... » więcej 2019-06-19, godz. 14:35 Niski poziom Odry odsłonił wrak "Malucha" na dnie. Strażacy wyciągnęli pozostałości samochodu [ZDJĘCIA] Wrak Fiata 126P wyciągnęli strażacy z Odry na wysokości Parku Nadodrzańskiego w Opolu. Wewnątrz było pusto. » więcej 2019-06-19, godz. 14:30 Uwaga kierowcy! Drogowcy pracują na Krapkowickiej w Gogolinie Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy jadący dzisiaj drogą wojewódzką 409 między centrum Gogolina a Krapkowicami. Drogowcy wykorzystując zamknięty przejaz ... » więcej 2019-06-19, godz. 13:16 Nareszcie wakacje! W Głubczycach odbyło się wojewódzkie zakończenie roku szkolnego [ZDJĘCIA, FILM] Za nimi 10 miesięcy wytężonej nauki. Teraz czas na zasłużone - wyjątkowo długie w tym roku - wakacje. Blisko 100 tysięcy opolskich uczniów rozpoczęło letni wy ... » więcej 2019-06-19, godz. 13:15 Nadszedł czas letniej kanikuły. Uczniowie PSP numer 2 w Opolu odebrali świadectwa Białe koszule, świadectwa i radość uczniów z rozpoczętych wakacji. Tak wyglądało zakończenie roku szkolnego w Publicznej Szkole Podstawowej numer 2 im. Polski ... » więcej 2019-06-19, godz. 13:00 Szykują się kolejne zmiany w otoczeniu niemodlińskiego zamku. Park zostanie połączony z Gospodarstwem Rybackim Ma być wygodnie i zgodnie z potrzebami osób niepełnosprawnych. W parku Zamku Książęcego w Niemodlinie mają powstać alejki. To inwestycja, która będzie kontynu ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »