Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-25, 14:00 Autor: Marzena Śmierciak

Paweł Grabowski - o partiokracji, Krzysztof Drynda o braku kandydata na prezydenta Opola. Komentarze gości Radia Opole

Urna wyborcza [fot. Wanda Kownacka]
Urna wyborcza [fot. Wanda Kownacka]
Paweł Grabowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Paweł Grabowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Krzysztof Drynda [fot. Paula Hołubowicz]
Krzysztof Drynda [fot. Paula Hołubowicz]
Odpartyjnienie samorządów, zrównoważony budżet i obowiązkowe referenda - to główne postulaty ruchu Kukiz'15 w wyborach samorządowych. Mówił o tym w porannej rozmowie "W cztery oczy" poseł Paweł Grabowski. W drugiej porannej rozmowie Krzysztof Drynda wytłumaczył, dlaczego jego stowarzyszenie "Razem dla Opola" nie ma swojego kandydata na fotel prezydenta miasta.
Jak stwierdził w pierwszej porannej rozmowie poseł Paweł Grabowski, który pretenduje do funkcji prezydenta Opola, jeśli chodzi o upolitycznienie samorządów, wystarczy zapytać kandydatów, gdzie pracują. - Bo okaże się, że następuje zatrudnienie krzyżowe - radny sejmikowy pracuje w powiecie, a radni powiatowi w urzędzie marszałkowskim czy w innym - wyliczał Paweł Grabowski. - I jawi się z tego bardzo smutny obraz kasty - kasty samorządowej, kasty samorządowców, którzy są oderwani od rzeczywistości mieszkańców Opolszczyzny - stwierdził poseł Kukiz'15.

- A jeszcze, jak słucham tych umizgów, jacy to oni nie są profesjonalni, jacy to nie są wspaniali, to ja mam wrażenie, że na szczeblu centralnym partiom politycznym to się pomyliły wybory samorządowe z wyborami parlamentarnymi. Natomiast tutaj lokalnie kandydatom wybory pomyliły się z konkursem na stanowisko urzędnika - stwierdził polityk. - Profesjonalny to ma być urzędnik, a radny ma słuchać mieszkańców - dodał.

- My jako Kukiz'15 proponujemy dzień referendalny - dodał Paweł Grabowski. - Czyli, żeby co roku obywatele mieli możliwość decydować na przykład o kwestiach finansowych w ważnych sprawach miejskich, żeby władza słuchała. - To nie może być tak, że raz na 5 lat wybieramy wójta, burmistrza, prezydenta i dalej "hulaj dusza, piekła nie ma", a po 5 latach okazuje się, że miasto czy gmina są zadłużone, że ani nasze dzieci, ani wnuki tego nie spłacą.

Swojego kandydata na prezydenta stolicy regionu nie ma "Razem dla Opola". Stowarzyszenie ostatecznie poparło Violettę Porowską, reprezentującą PiS.

Czy to oznacza, że wielka polityka wygrała z małą?

- To nieprawda. Można powiedzieć, że ci, którzy potrafią się porozumieć, potrafią współpracować, wygrywają. Ja mam nadzieję, że Violetta Porowska zostanie prezydentem Opola, bo Opole potrzebuje zmiany na tym stanowisku. Wystawienie kandydata przez komitet "Razem dla Opola" utrudniłoby to zadanie, a dzisiaj Violetta Porowska jest jedynym kandydatem, który ma realne szanse wygrania w stolicy regionu z Arkadiuszem Wiśniewskim - tłumaczył Krzysztof Drynda, lider stowarzyszenia, który był gościem "Poglądów i osądów".

Krzysztof Drynda dodał, że rekomenduje wszystkich 33 kandydatów ubiegających się o mandaty radnych miejskich Opola z jego komitetu.
Paweł Grabowski
Paweł Grabowski
Krzysztof Drynda

Wiadomości z regionu

2019-03-22, godz. 16:00 Bus "NowejPiątki" w trasie. Dzisiaj odwiedzał miejscowości na północy województwa opolskiego Wołczyn, Byczyna i Kluczbork znalazły się dzisiaj (22.03) na trasie busa 'NowaPiątka'. » więcej 2019-03-22, godz. 15:38 Duże zainteresowanie 22. edycją nyskich targów pracy. "To najlepsza forma kontaktu potencjalnego pracownika z pracodaw ... Ponad 40 wystawców z Polski jak i zagranicy wzięło dziś (22.03) udział w nyskich targach pracy. Wydarzenie zostało zorganizowane już po raz 22. i dla setek od ... » więcej 2019-03-22, godz. 15:33 Polak Węgier dwa bratanki. Trwają obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej Delegacja z zaprzyjaźnionego z Opolszczyzną regionu Fejér gościła w stolicy województwa. Studyjny wyjazd opolskich winiarzy do partnerskiego regionu, czy wspó ... » więcej 2019-03-22, godz. 15:25 Kłosowski i Czochara powalczą o mandaty do Parlamentu Europejskiego z 12 okręgu dolnośląsko-opolskiego Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało kandydatów ubiegających się o mandaty do Parlamentu Europejskiego z 12 okręgu obejmującego województwa dolnośląskie i op ... » więcej 2019-03-22, godz. 15:15 Debata i prelekcje. Trwają obchody Światowego Dnia Wody w Opolu Debata o wodzie w mieście, prelekcje i panel dyskusyjny - to kolejne elementy obchodów Światowego Dnia Wody w Opolu. W siedzibie Wodociągów i Kanalizacji dysk ... » więcej 2019-03-22, godz. 14:19 Paczków: Zamiast tradycyjnych "kartoników", szkolne legitymacje noszą w smartfonach Uczniowie paczkowskiej szkoły, jako pierwsi w regionie korzystają od wczoraj (21.03) z elektronicznych legitymacji. Dokument wyświetlany jest na ekranie smart ... » więcej 2019-03-22, godz. 13:45 Nie będzie aktu oskarżenia wobec księdza pedofila, bo sprawa się przedawniła Prokuratura Rejonowa w Nysie ustaliła, że ks. Edward W., niegdyś wikary w Strzelcach Opolskich, w latach 80 i 90 dokonał czynów pedofilskich wobec nieletnich ... » więcej 2019-03-22, godz. 13:00 Policjant po służbie zatrzymał pijanego kierowcę Policjant wracając z pracy do domu zatrzymał pijanego kierowcę. Doszło do tego w Kędzierzynie-Koźlu. Funkcjonariusz, na osiedlu Śródmieście, zwrócił uwagę na ... » więcej 2019-03-22, godz. 12:05 "Towarzyszy nam idea wspólnej walki o wolność". Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Opolu W Opolu trwają obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Opolscy radni i samorządowcy z Węgier uroczyście złożyli kwiaty przy Obelisku Rewolucji Węgierskiej ... » więcej 2019-03-22, godz. 11:47 W USK w Opolu będą edukować młodych pacjentów z cukrzycą Uznawana jest za jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych, a profilaktyka w jej przypadku jest niezwykle trudna. Cukrzyca zbiera coraz większe żniwo, ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »