Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-27, 15:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Słynna kamienica przy Krakowskiej 32 w Opolu prawie zburzona

Kamienica przy Krakowskiej znika [fot. Piotr Wójtowicz]
Kamienica przy Krakowskiej znika [fot. Piotr Wójtowicz]
Krakowska 32 to juz historia [fot. Piotr Wójtowicz]
Krakowska 32 to juz historia [fot. Piotr Wójtowicz]
Z krajobrazu Opola znika kamienica przy ulicy Krakowskiej 32. Wyburzenie obiektu, gdzie kiedyś działały m.in. sklep Jacek i Agatka oraz tzw. sklep kolonialny, to kolejny etap rewitalizacji głównego deptaka w mieście.
Jan Białas, kierownik robót rozbiórkowych z firmy Pawlik tłumaczy, że do wywiezienia będzie około 300 ton gruzu, a dzisiaj (27.08) prowadzona jest najważniejsza część robót rozbiórkowych.

Firma obecnie kończy burzenie pierwszego i drugiego piętra. Prace wykonywane są tak, aby nie zniszczyć granitu, który został już położony na ulicy Krakowskiej. Newralgicznym momentem było zburzenie ściany narożnej. Istniało bowiem niebezpieczeństwo przewrócenia się ściany na ulicę.

Opinie opolan są różne. - Pozbędziemy się starych budynków zastąpimy je nowymi - mówi jeden z mieszkańców. - Przecież nowych budynków mamy pełno na każdym kroku. To co tylko z pocztówek się dowiemy jak wyglądało Opole? - pyta pan Józef. - Do budynku sentymentu nie mam, ale szkoda sklepu, w którym kiedyś kupowało się warzywa czy soki - dodaje kolejny rozmówca.

Prace rozbiórkowe potrwają jeszcze półtora tygodnia. Po zburzeniu rozpocznie się budowa Centrum Aktywizacji Społecznej, które będzie się znajdowało w tej samej linii co sąsiednie bloki. Oprócz tego, miasto za 13 mln złotych do połowy 2019 roku odnowi podwórka między Krakowską a ulicami Powolnego, Żwirki i Wigury oraz Mozarta.

Natomiast we wrześniu ma się zakończyć wymiana nawierzchni na Krakowskiej. Przed budynkiem filharmonii stanie fontanna, wyremontowana zostanie kamienica przy Damrota, gdzie będzie mieściło się Centrum Dialogu Obywatelskiego.
Kamienica przy Krakowskiej w rozbiórce
Jan Białas

Wiadomości z regionu

2019-11-18, godz. 22:00 W Opolu wybrano najlepsze propozycje w ramach Inicjatywy Lokalnej Projekty dla seniorów, rewitalizacje podwórek i placów zabaw, czy strefy aktywności. W Opolu wybrano wnioski w ramach Inicjatywy Lokalnej. » więcej 2019-11-18, godz. 20:45 "Okrągły stół" mieszkańców i władz Kędzierzyna-Koźla w sprawie jakości powietrza Problem jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu był głównym tematem „okrągłego stołu” władz miasta z mieszkańcami. Początkowo zwołany w kwestii benzenu, przerodził… » więcej 2019-11-18, godz. 20:00 Czy czeka nas medyczna pustyniae Za kilka lat lekarze mogą nie mieć narzędzi do walki z bakteriami Za 5 lat będziemy bezbronni w walce z bakteriami - tak sugerują specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia. Powóde Nadużywanie antybiotyków nawet przy najmniejszych… » więcej 2019-11-18, godz. 18:30 Społeczna Staż Rybacka odkryła pułapkę kłusowniczą w kamionce Bolko w Opolu Kłusownicy nie próżnują na opolskich akwenach. Przekonała się o tym Społeczna Straż Rybacka w Opolu, która wczoraj (17.11) otrzymała telefon od jednego z wędkarzy… » więcej 2019-11-18, godz. 16:00 Urząd miasta w Ozimku musi funkcjonować normalnie po śmierci burmistrza Labusa. Wspomina go burmistrz Kluczborka - Urząd gminy funkcjonuje bez zastojów - mówi Barbara Durkalec, sekretarz gminy Ozimek po śmierci burmistrza Jana Labusa. Wieloletni włodarz Ozimka zmarł dziś… » więcej 2019-11-18, godz. 16:00 Chcą służyć narodowi i społeczeństwu. Opolszczyzna ma 25 nowych policjantów Za nimi sprawdziany, testy fizyczne i psychologiczne. Dziś (18.11) oficjalnie zasili szeregi opolskiego garnizonu policji. 25 nowych funkcjonariuszy złożyło ślubowanie… » więcej 2019-11-18, godz. 15:15 Opolskie: 800 tysięcy złotych na szkolenie przyszłych liderów Urząd marszałkowski i ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej wyłonili 200 osób, które w przyszłości mają stać się lokalnymi liderami i aktywizować innych… » więcej 2019-11-18, godz. 13:00 Kibice Chemika Kędzierzyn-Koźle trafią przed sąd. Chodzi o narkotyki o wartości 225 tys. zł Śledztwo objęło 49 osób, a ponad 20 już skazano. Mowa o grupie przestępczej, rozboju, handlu, posiadaniu i uprawie narkotyków. Opolska prokuratura skierowała do… » więcej 2019-11-18, godz. 13:00 Kto będzie rządził Ozimkiem po śmierci Jana Labusae Premier wskaże, kto będzie rządził Ozimkiem i kiedy odbędą się nowe wybory. Tak wygląda proces wyłonienia następcy po śmierci burmistrza Jana Labusa. Rafał Tkacz… » więcej 2019-11-18, godz. 12:15 Coraz więcej osób z Opolszczyzny zgłasza się po świadczenie 500 plus dla osób niesamodzielnych Do opolskiego ZUS-u wpłynęło ponad 7600 wniosków o przyznanie świadczenia uzupełniającego dla osób niesamodzielnych. 2,5 tysiące formularzy rozpatrzono pozytywnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »