Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-27, 15:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Słynna kamienica przy Krakowskiej 32 w Opolu prawie zburzona

Kamienica przy Krakowskiej znika [fot. Piotr Wójtowicz]
Kamienica przy Krakowskiej znika [fot. Piotr Wójtowicz]
Krakowska 32 to juz historia [fot. Piotr Wójtowicz]
Krakowska 32 to juz historia [fot. Piotr Wójtowicz]
Z krajobrazu Opola znika kamienica przy ulicy Krakowskiej 32. Wyburzenie obiektu, gdzie kiedyś działały m.in. sklep Jacek i Agatka oraz tzw. sklep kolonialny, to kolejny etap rewitalizacji głównego deptaka w mieście.
Jan Białas, kierownik robót rozbiórkowych z firmy Pawlik tłumaczy, że do wywiezienia będzie około 300 ton gruzu, a dzisiaj (27.08) prowadzona jest najważniejsza część robót rozbiórkowych.

Firma obecnie kończy burzenie pierwszego i drugiego piętra. Prace wykonywane są tak, aby nie zniszczyć granitu, który został już położony na ulicy Krakowskiej. Newralgicznym momentem było zburzenie ściany narożnej. Istniało bowiem niebezpieczeństwo przewrócenia się ściany na ulicę.

Opinie opolan są różne. - Pozbędziemy się starych budynków zastąpimy je nowymi - mówi jeden z mieszkańców. - Przecież nowych budynków mamy pełno na każdym kroku. To co tylko z pocztówek się dowiemy jak wyglądało Opole? - pyta pan Józef. - Do budynku sentymentu nie mam, ale szkoda sklepu, w którym kiedyś kupowało się warzywa czy soki - dodaje kolejny rozmówca.

Prace rozbiórkowe potrwają jeszcze półtora tygodnia. Po zburzeniu rozpocznie się budowa Centrum Aktywizacji Społecznej, które będzie się znajdowało w tej samej linii co sąsiednie bloki. Oprócz tego, miasto za 13 mln złotych do połowy 2019 roku odnowi podwórka między Krakowską a ulicami Powolnego, Żwirki i Wigury oraz Mozarta.

Natomiast we wrześniu ma się zakończyć wymiana nawierzchni na Krakowskiej. Przed budynkiem filharmonii stanie fontanna, wyremontowana zostanie kamienica przy Damrota, gdzie będzie mieściło się Centrum Dialogu Obywatelskiego.
Kamienica przy Krakowskiej w rozbiórce
Jan Białas

Wiadomości z regionu

2019-02-20, godz. 21:27 Samobójstwo w gminie Popielów? Śledczy badają okoliczności śmierci mieszkańca powiatu nyskiego Zwłoki 34-letniego mężczyzny znaleziono w okolicach mostu nad Odrą w jednej z miejscowości w gminie Popielów. To mieszkaniec powiatu nyskiego. » więcej 2019-02-20, godz. 21:00 TOZ w Opolu walczy o psa Dino. Będzie interweniować u prokuratora generalnego Opolskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami nie składa broni w walce o owczarka Dino. Wolontariusze zapowiadają, że będą interweniować u prokuratora generalne ... » więcej 2019-02-20, godz. 20:45 Prof. Paweł Frącz o sytuacji na Politechnice Opolskiej. "Miałem prawo do zadawania pytań" - To nie jest kwestia konfliktu, a raczej pewnej sytuacji, w której zadaje się konkretne pytania, do czego, jako senator uczelni miałem prawo - mówi prof. Paw ... » więcej 2019-02-20, godz. 19:30 Śmierć na stoku narciarskim. Nie żyje 31-letni mieszkaniec gminy Walce 31-letni mieszkaniec gminy Walce zmarł na skutek obrażeń, które odniósł w wypadku na stoku narciarskim w Zieleńcu. Do tragedii doszło 10 lutego, mężczyzna zma ... » więcej 2019-02-20, godz. 19:15 Piotr Bobak nie będzie już wiceburmistrzem Nysy. Prawo nie pozwala łączyć tej funkcji z mandatem radnego powiatu Będą zmiany we władzach Nysy. Jeden z wiceburmistrzów, Piotr Bobak, rezygnuje ze stanowiska. » więcej 2019-02-20, godz. 19:00 Na paczkowskim rynku zatańczono poloneza. "Dobrze wykonany gwarantuje sukces na maturze" [ZDJĘCIA] Około 150 osób zatańczyło dziś (20.02) w południe poloneza na rynku w Paczkowie. Oprócz tegorocznych maturzystów, polski taniec narodowy wykonali także ich na ... » więcej 2019-02-20, godz. 17:00 Prudnik: chcą, aby ochrona pszczół była w programach nauczania szkół średnich Ochronę populacji pszczół zakłada przedsięwzięcie edukacyjne prudnickiego starostwa. Jego celem jest uświadomieni znaczenia tych owadów dla środowiska natural ... » więcej 2019-02-20, godz. 17:00 Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Opolu podsumował kontrole ubojni i przewoźników zwierząt do rzeźni 29 kontroli rzeźni i brak stwierdzonych nieprawidłowości. Powiatowi lekarze weterynarii zakończyli kontrole w regionie zlecone przez Wojewódzki Inspektorat We ... » więcej 2019-02-20, godz. 15:30 Wniosek złożony, teraz pora na decyzję Komisji Europejskiej. Walka ze smogiem na Opolszczyźnie Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego niemal w ostatniej chwili zdążył złożyć wniosek do Komisji Europejskiej o pieniądze na program ochrony powietrza. » więcej 2019-02-20, godz. 14:45 Tomasz D., były kierownik ZAKSY, przyznał się do przywłaszczenia ponad miliona złotych. Został aresztowany na 3 miesią ... Były kierownik ZAKSY Kędzierzyn-Koźle Tomasz D. przyznał się przed prokuratorem do tego, że przywłaszczył ponad milion złotych z kont zawodników ZAKSY. Pienią ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »