Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-18, 21:25 Autor: Witold Wośtak

Pod hasłami recyklingu i segregacji odpadów minął dzień w Opolu. Jak oceniają to mieszkańcy, a jak firma z branży? [ZDJĘCIA]

Piknik "Opole w rytmie natury" [fot. Witold Wośtak]
Piknik "Opole w rytmie natury" [fot. Witold Wośtak]
Piotr Grodkiewicz na stoisku firmy Eko Cykl [fot. Witold Wośtak]
Piotr Grodkiewicz na stoisku firmy Eko Cykl [fot. Witold Wośtak]
Późnym wieczorem zakończył się piknik "Opole w rytmie natury" na osiedlu Armii Krajowej. Od 15:00 mieszkańcy, zwłaszcza ci najmłodsi, mogli znaleźć sporo atrakcji w Miasteczku Ekologicznym.
Był Mobilny Park Nauki z mini elektrownią wodną, wirem i tamą wodną. Oprócz tego można było wziąć udział w eko-grze planszowej i głuchym telefonie. Z kolei o 21:00 na scenę wyszła Dorota "Doda" Rabczewska z zespołem Virgin, a godzinę później w niebo poleciały fajerwerki.

My zapytaliśmy uczestników, jak oceniają poziom recyklingu i segregacji odpadów wśród Polaków. Zdania są podzielone. Według niektórych, mogłoby być lepiej, bo wiele osób nie segreguje odpadów, wyrzucając wszystkie śmieci do zsypu, co szczególnie dobrze widać w blokowiskach. Zdaniem jednej z kobiet, nawet jeśli ludzie przykładają się do takich czynności, niejednokrotnie wszystko razem ląduje w jednym zbiorniku śmieciarki. Z kolei mieszkaniec osiedla Armii Krajowej uważa, że większość mieszkańców tej dzielnicy segreguje odpady i funkcjonuje to całkiem dobrze. Druga kobieta mówi, że nie wszyscy segregują śmieci, co wynika z braku kar. Według niej, gdyby kontroler sprawdził tę sprawę raz czy drugi, informacja rozeszłaby się, a ludzie bardziej postaraliby się.

Wszyscy zapytani uważają, że podobne imprezy przynoszą pozytywny efekt, szczególnie wśród dzieci.

Jedno z częściej odwiedzanych stoisk należy do Organizacji Eko Cykl Odzysk Opakowań. Każdy producent opakowań musi poddawać je recyklingowi lub zlecać to zadanie właśnie podobnej firmie. - Na szczęście świadomość firm oraz społeczeństwa rośnie - mówi Piotr Grodkiewicz, przedstawiciel Organizacji Eko Cykl.

- Coraz więcej firm zwraca uwagę, żeby opakowywać swoje produkty w mniej warstw i nie stosować podwójnych opakowań – przykładem niech będzie słoiczek oraz kartonik dla jednego kremu. Coraz popularniejsze jest również stosowanie opakowań z recyklingu. Bardzo ważne, żebyśmy my – jako konsumenci – nie bali się produktów bądź opakowań z recyklingu, bo to my kreujemy popyt na podobne produkty.

Ewentualne trudności w recyklingu wiążą się z materiałami, które trudno przetwarzają się oraz przy połączeniach różnych materiałów. A co jest problemem z perspektywy konsumenta?

- Dzisiaj na pewno dużym problemem przy właściwej gospodarce odpadami i recyklingu opakowań jest to, że wyrzucamy odpady zmieszane. Nie chodzi już nawet o nierozdzielanie plastiku od metalu. Gorsze jest zmieszanie papieru z mokrymi odpadami biodegradowalnymi w jednym pojemniku. Wtedy papieru absolutnie nie możemy poddać recyklingowi - dodaje Piotr Grodkiewicz.

Radio Opole jest patronem medialnym tego pikniku.
Uczestnicy
Piotr Grodkiewicz 1
Piotr Grodkiewicz 2

Wiadomości z regionu

2019-11-17, godz. 15:36 Opolcon 2019. Fani fantastyki i gier zawitali do Opola Postaci z gier i filmów goszczą w Opolu na 7. Konwencie Fanów Fantastyki Opolcon 2019. Opolski Klub Fantastyki Fenix przygotował dla miłośników fantastyki bardzo… » więcej 2019-11-17, godz. 15:20 Kolejny dzień Międzynarodowego Turnieju Taekwondo. Przyjechało 670 zawodników 670 zawodników reprezentujących 35 klubów z 6 państw przyjechało do Opola na Międzynarodowy Turniej Taekwondo (16-17.11). W rywalizacji udział biorą zarówno najmłodsi… » więcej 2019-11-17, godz. 13:44 Wypadek na autostradzie. 4 osoby poszkodowane, nie ma przejazdu, lądowały dwa śmigłowce LPR [AKTUALIZACJA] W wyniku wypadku został zablokowany opolski odcinek A4 w kierunku Wrocławia na 266 kilometrze, na wysokości miejscowości Wysoka w powiecie strzeleckim, między… » więcej 2019-11-17, godz. 12:37 Powrót do przeszłości. Gry i konsole z ubiegłego wieku można zobaczyć w Brzegu na festiwalu RetroSfera Komputery, gry i konsole z minionych lat można oglądać w Zespole Szkół Medycznych w Brzegu, gdzie trwa Retrosfera. Organizatorzy przygotowali ponad 70 stanowisk… » więcej 2019-11-17, godz. 08:37 Dziś Światowy Dzień Ubogich. Opolskie obchody rozpoczęła w południe msza święta w katedrze - Staramy się dotrzeć do najbardziej potrzebujących osób - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' siostra Aldona Skrzypiec, jałmużnik biskupa opolskiego… » więcej 2019-11-17, godz. 08:00 Wołczyński magistrat daje mieszkańcom nowe możliwości aktywnego spędzania czasu Kolejne dwie Otwarte Strefy Aktywności są dostępne dla mieszkańców gminy Wołczyn. » więcej 2019-11-16, godz. 20:51 "Zdrowie pod kontrolą". Przyszli lekarze zachęcają do wykonywania bezpłatnie badań profilaktycznych Pomiar ciśnienia krwi, czy cukru można dzisiaj (16.11) bezpłatnie zbadać w centrum handlowym przy ulicy Wrocławskiej. Studenci kierunku lekarskiego Uniwersytetu… » więcej 2019-11-16, godz. 20:50 Gala wręczenia nagród 17. Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego "Karpik 2019". Grand Prix dla Macieja Trzepałki… Po raz 17. nagrodzono laureatów Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego 'Karpik 2019'. W tym roku 125 rysowników z 24 krajów nadesłało 206 prac. Jury już… » więcej 2019-11-16, godz. 13:59 Marsz Szlachetnej Paczki przeszedł ulicami Opola. "Baza rodzin otwarta, czekamy na darczyńców" Marsz Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości przeszedł ulicami Opola. W ten sposób wolontariusze komunikowali mieszkańcom, że od rana darczyńcy mogą już wybierać… » więcej 2019-11-16, godz. 12:25 III Noc Zawodów w oleskim ogólniaku Po raz trzeci odbyła się (15.11) Noc Zawodów w Liceum Ogólnokształcącym w Oleśnie. Uczniowie klas maturalnych wysłuchali prelekcji zaproszonych gości. Wśród nich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »