Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-14, 19:00 Autor: Marzena Śmierciak

Szykują się podwyżki opłat za niesegregowanie śmieci

[fot. Szymon Krawczyk]
[fot. Szymon Krawczyk]
Krzysztof Gaworski [fot.Paweł Grabek]
Krzysztof Gaworski [fot.Paweł Grabek]
Cztery razy więcej zapłacą za odbiór śmieci osoby, które ich nie segregują. Ministerstwo Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach, które drastycznie podniosą opłaty za odpady zmieszane. Wszystko po to, by zmobilizować Polaków do sortowania śmieci - podaje Gazeta Wyborcza.
- Uważam, że różnice w wysokości opłat powinny być, bo za pracę trzeba płacić. A jeżeli segregujemy, to pracujemy. W tym przypadku oszczędzamy - stwierdził dziś (14.08) w Loży Radiowej Krzysztof Gaworski, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

- Wykonując to w gospodarstwie domowym, gdzie tych odpadów jest mało, można to rzeczywiście zrobić dokładnie, pod warunkiem, że się chce i oprócz świadomości jest również wsparcie finansowe, a tak to miałoby wyglądać. To powinno przynieść efekt - tłumaczy szef WIOŚ.

Jak dodał inspektor Gaworski, posegregowane śmieci można przetwarzać w różny sposób. - Można na przykład tworzyć z nich paliwo alternatywne, ale do tego trzeba spełnić dwa wskaźniki - tłumaczył gość Loży Radiowej. - Wilgotność tych odpadów musi być jak najmniejsza po to, żeby wartość energetyczna była wysoka. Natomiast w odpadach zmieszanych - tutaj mamy zarówno części organiczne, wilgotne, itd - to powoduje wyłączenie pewnej grupy odpadów. Te odpady podlegają segregacji w regionalnych instalacjach przetwarzania odpadów, gdzie też ponosi się koszty, tj. praca ludzka, energia - mówił Krzysztof Gaworski.

Dodajmy, Polska odzyskuje i wykorzystuje około jednej czwartej odpadów (dane GUS z 2016 roku). Tymczasem w 2020 roku powinna osiągnąć poziom 50 procent recyklingu. W innym wypadku grożą nam wysokie kary z Brukseli.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, resort środowiska we wrześniu ma przedstawić projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w którym zostanie wpisana na sztywno różnica, jaka ma dzielić stawkę opłat za śmieci segregowane i zmieszane. Będzie to czterokrotność.
Krzysztof Gaworski cz.1
Krzysztof Gaworski cz.2

Wiadomości z regionu

2019-03-23, godz. 22:15 Szlachetna Paczka świętuje. Gala w Szkole Muzycznej w Opolu Wyróżnienia dla wolontariuszy i darczyńców, a także podsumowanie sukcesów i całorocznej pracy wręczono na Gali Wojewódzkiej Szlachetnej Paczki w Państwowej Sz ... » więcej 2019-03-23, godz. 21:17 Politycy PiS rozmawiali o Europie z mieszkańcami Nysy - Chcemy Europy opartej na tradycyjnych, chrześcijańskich wartościach - mówił na spotkaniu z mieszkańcami Nysy Sławomir Kłosowski, kandydat na europosła z ram ... » więcej 2019-03-23, godz. 20:45 Jutro bieg na powitanie wiosny z Kędzierzynie-Koźlu Prawie 250 zawodników stanie jutro (24.03) na starcie I Biegu na Powitanie Wiosny w Kędzierzynie-Koźlu. Zawodnicy zmierzą się z trasą długości 10 kilometrów, ... » więcej 2019-03-23, godz. 19:09 Wielkie ślizganie w szczytnym celu Po raz 14. na lodowisku Toropol w Opolu odbyło się Wielkie Ślizganie. Tę sportowo-charytatywną imprezę wymyślili i organizują członkowie Związku Młodzieży Nie ... » więcej 2019-03-23, godz. 18:29 Spotkanie eurokandydatów PiS z mieszkańcami Otmuchowa. Pytania o Brexit i transport lokalny Zarówno o sprawy lokalne, jak nocna opieka lekarska w Paczkowie, jak i europejskie - np. Brexit, pytali mieszkańcy kandydatów na europosłów z ramienia Prawa i ... » więcej 2019-03-23, godz. 16:37 Modernizacja oczyszczalni ścieków w Opolu coraz bliżej. Niebawem podpisanie umowy z wykonawcą Pod koniec stycznia tego roku spółka Wodociągi i Kanalizacja wyłoniła wykonawcę prac, firmę WTE Wassertechnik. Umowa zostanie podpisana na przełomie marca i k ... » więcej 2019-03-23, godz. 16:15 Ponad 200-letni spichlerz dworski ze Sławięcic doczekał się remontu Mający ponad 200 lat spichlerz dworski ze Sławięcic przechodzi gruntowny remont. Budynek w latach 70-tych został przeniesiony na teren Muzeum Wsi Opolskiej w ... » więcej 2019-03-23, godz. 15:46 Eurokandydaci PiS w Opolu rozpoczęli kampanię wyborczą Politycy Prawa i Sprawiedliwości konferencją w Opolu rozpoczęli kampanię przed majowym wyborami do Europarlamentu. Wraz z grupą członków i sympatyków tej part ... » więcej 2019-03-23, godz. 14:13 - Zaraz po konwencji ruszamy do ciężkiej pracy - zapowiadają opolscy kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego Katarzyna Czochara i Sławomir Kłosowski to opolscy kandydaci na listach Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego. Swoją drużynę do tej instytucji P ... » więcej 2019-03-23, godz. 13:48 Jarosław Kaczyński na konwencji PiS we Wrocławiu: Teraz jest czas determinacji i pracy, a zwycięstwo przyjdzie - Tylko zwycięstwo pozwoli nam kontynuować obraną drogę rządzenia - powiedział podczas konwencji we Wrocławiu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyńsk ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »