Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-12, 14:00 Autor: Paweł Konieczny

W Praszce odbyły się odpustowe obchody kalwaryjskie z udziałem kardynała Dziwisza [ZDJĘCIA]

Odpust Kalwaryjski Zaśnięcia Matki Bożej na Kalwarii w Praszce [fot. Paweł Konieczny]
Odpust Kalwaryjski Zaśnięcia Matki Bożej na Kalwarii w Praszce [fot. Paweł Konieczny]
Odpust Kalwaryjski Zaśnięcia Matki Bożej na Kalwarii w Praszce [fot. Paweł Konieczny]
Odpust Kalwaryjski Zaśnięcia Matki Bożej na Kalwarii w Praszce [fot. Paweł Konieczny]
W Praszce odbyły się dziś uroczystości Odpustu Kalwaryjskiego Zaśnięcia Matki Bożej. Rozpoczęła je procesja z sanktuarium na szczyt kalwarii, gdzie miała miejsce suma odpustowa. Przewodniczył jej kard. Stanisław Dziwisz, emerytowany metropolita krakowski, były sekretarz św. Jana Pawła II.
W swojej homilii przypomniał między innymi genezę powstania obiektu kultu maryjnego w Praszce. - Tutejsze sanktuarium Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia nawiązuje bezpośrednio do sławnego sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jest ona nazywana pierwszą polską Jerozolimą. Od ponad 400 lat przybliża pielgrzymującym, wiernym święte miasto, w którym umarł i zmartwychwstał Jezus Chrystus. To samo doświadczenie staje się udziałem pielgrzymów, którzy przybywają tutaj, do tej nowej polskiej Jerozolimy - powiedział kard. Dziwisz.

Przewodniczący liturgii przypomniał także pielgrzymkę św. Jana Pawła II do Polski i jego modlitwę w Kalwarii Zebrzydowskiej 19 sierpnia 2002 roku. - Wtedy to święty Papież pobłogosławił wierną kopię obrazu Matki Bożej i wypowiedział znamienne słowa: "Niech Matka Boża Kalwaryjska króluje także w Praszce. Módlcie się tam za mnie" - przypominał kard. Stanisław Dziwisz.

Sanktuarium w Praszce znajdujące się w obszarze archidiecezji częstochowskiej stało się znanym miejscem pielgrzymkowym północy Opolszczyzny. Tamtejsza kalwaria istnieje już 15 lat i wciąż się rozwija. Podczas uroczystości kardynał Dziwisz pozostawił w sanktuarium złotą różę, która umieszczona zostanie przy cudownym obrazie.
kard. Stanisław Dziwisz 1
kard. Stanisław Dziwisz 2

Wiadomości z regionu

2018-12-15, godz. 20:15 30 lat działa już Towarzystwa Przyjaciół Głuchołaz Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz świętuje jubileusz 30-letnia istnienia. Członkowie stowarzyszenia i jego sympatycy spotkali się, by podsumować nie tylko rocz ... » więcej 2018-12-15, godz. 20:00 Najlepsi młodzi delegaci komitetów ONZ nagrodzeni w Opolu. Zakończyła się 9. edycja SilMUN-a Organizatorzy Śląskich Modelowych Obrad ONZ nagrodzili najlepszych mówców spośród komitetów i przyznali tytuł najlepszego delegata zgromadzenia ogólnego ONZ. ... » więcej 2018-12-15, godz. 18:12 "Opolanie są otwarci na kolędę polską i na kolędę niemiecką." Weihnachtsmarkt na opolskim rynku Coroczny Weihnachtsmarkt organizowany w Opolu jest okazją do zadbania o tożsamość kulturową i pogłębienie wiedzy na temat krajów niemieckojęzycznych. Świątecz ... » więcej 2018-12-15, godz. 17:15 Pożegnanie szefa sztabu 10. Brygady Logistycznej Podpułkownik Zbigniew Łukasiewicz zakończył pracę na stanowisku szefa sztabu 10. Brygady Logistycznej. Uroczyste pożegnanie wojskowego odbyło się podczas zbió ... » więcej 2018-12-15, godz. 16:00 Ks. Pierskała przyszedł z opłatkiem do pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego - Rozumiemy, że święta to czas, kiedy Boża Dziecina urodziła się w stajence, więc umiemy być solidarni z biednymi i z potrzebującymi, a każdy jest w jakiejś p ... » więcej 2018-12-15, godz. 15:10 Akcja na Odrze w Opolu. Strażacy wyciągnęli z rzeki kobietę Kilkadziesiąt minut trwała akcja opolskich strażaków przy podejmowaniu z wody kobiety, która na wysokości mostu w ciągu ul. Spychalskiego w Opolu miała wejść ... » więcej 2018-12-15, godz. 14:04 Zderzenie dwóch osobówek w Popielowie Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło na skrzyżowaniu ul. Dworcowej i Wolności w Popielowie w powiecie opolskim. Trzy osoby zostały poszkodowane. » więcej 2018-12-15, godz. 13:00 Orkiestry dęte w Strzeleczkach zagrają charytatywnie dla małego Kacpra Co najmniej 5 orkiestr wystąpi podczas Bożonarodzeniowego Festiwalu Orkiestr Dętych w Strzeleczkach. Jutrzejsza (16.12) impreza będzie tak naprawdę akcją char ... » więcej 2018-12-15, godz. 12:00 Ciecierzyn: Rodzina Aleksandry J. nie korzystała z pomocy społecznej, ale to pracownicy OPS powiadomili policję o możl ... - Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Byczynie na polecenie kierownika powiadomili policję o możliwości popełnienia przestępstwa przez Aleksandrę J. z Ciec ... » więcej 2018-12-15, godz. 11:30 Tułowice będą miały prawdziwe centrum. Szykuje się przebudowa miasta Deptak, fontanna i miejsce odpoczynku - Tułowice będą miały swoje centrum. Burmistrz miasta Andrzej Wesołowski, rozpoczął pierwsze działania związane z przebu ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »