Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-12, 14:00 Autor: Paweł Konieczny

W Praszce odbyły się odpustowe obchody kalwaryjskie z udziałem kardynała Dziwisza [ZDJĘCIA]

Odpust Kalwaryjski Zaśnięcia Matki Bożej na Kalwarii w Praszce [fot. Paweł Konieczny]
Odpust Kalwaryjski Zaśnięcia Matki Bożej na Kalwarii w Praszce [fot. Paweł Konieczny]
Odpust Kalwaryjski Zaśnięcia Matki Bożej na Kalwarii w Praszce [fot. Paweł Konieczny]
Odpust Kalwaryjski Zaśnięcia Matki Bożej na Kalwarii w Praszce [fot. Paweł Konieczny]
W Praszce odbyły się dziś uroczystości Odpustu Kalwaryjskiego Zaśnięcia Matki Bożej. Rozpoczęła je procesja z sanktuarium na szczyt kalwarii, gdzie miała miejsce suma odpustowa. Przewodniczył jej kard. Stanisław Dziwisz, emerytowany metropolita krakowski, były sekretarz św. Jana Pawła II.
W swojej homilii przypomniał między innymi genezę powstania obiektu kultu maryjnego w Praszce. - Tutejsze sanktuarium Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia nawiązuje bezpośrednio do sławnego sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jest ona nazywana pierwszą polską Jerozolimą. Od ponad 400 lat przybliża pielgrzymującym, wiernym święte miasto, w którym umarł i zmartwychwstał Jezus Chrystus. To samo doświadczenie staje się udziałem pielgrzymów, którzy przybywają tutaj, do tej nowej polskiej Jerozolimy - powiedział kard. Dziwisz.

Przewodniczący liturgii przypomniał także pielgrzymkę św. Jana Pawła II do Polski i jego modlitwę w Kalwarii Zebrzydowskiej 19 sierpnia 2002 roku. - Wtedy to święty Papież pobłogosławił wierną kopię obrazu Matki Bożej i wypowiedział znamienne słowa: "Niech Matka Boża Kalwaryjska króluje także w Praszce. Módlcie się tam za mnie" - przypominał kard. Stanisław Dziwisz.

Sanktuarium w Praszce znajdujące się w obszarze archidiecezji częstochowskiej stało się znanym miejscem pielgrzymkowym północy Opolszczyzny. Tamtejsza kalwaria istnieje już 15 lat i wciąż się rozwija. Podczas uroczystości kardynał Dziwisz pozostawił w sanktuarium złotą różę, która umieszczona zostanie przy cudownym obrazie.
kard. Stanisław Dziwisz 1
kard. Stanisław Dziwisz 2

Wiadomości z regionu

2018-10-17, godz. 08:10 Tragedia w Skarbimierzu-Osiedle. Z nieczynnego basenu wyciągnięto ciało kobiety Do zdarzenia doszło dziś (17.10) rano. Około godz. 6 służby ratunkowe zostały zaalarmowane po tym, jak świadkowie zauważyli ciało pływające w nieczynnym od la ... » więcej 2018-10-17, godz. 07:00 Zadania zgłoszone do Krapkowickiego Budżetu Obywatelskiego czekają na poparcie mieszkańców Do poniedziałku (22.10) potrwa głosowanie na zadania Krapkowickiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Mieszkańcy gminy mogą popierać projekty od 9 października, a ... » więcej 2018-10-17, godz. 07:00 Biała: ubóstwo jest także naszym problemem Będą rozdawać żywność i rozmawiać o walce ze skrajną biedą i niedożywieniem. Na rynku w Białej organizowany jest dzisiaj (17.10) happening dla mieszkańców gmi ... » więcej 2018-10-16, godz. 22:30 Mediatorzy bezpłatnie dyżurują dla opolan. Trwa Tydzień Mediacji 18 października przypada Międzynarodowy Dzień Mediacji, którego celem jest popularyzacja mediacji, jako najlepszej metody rozwiązywania sporów. W ramach trwaj ... » więcej 2018-10-16, godz. 22:00 Mieszkańcy Opola podzielili budżet obywatelski. Ponownie zwyciężyły ścieżki rowerowe Ścieżki rowerowe w centrum miasta za pół miliona złotych i zakup pojazdu dla OSP w Szczepanowicach za 950 tysięcy złotych, to zwycięskie projekty w ramach ogó ... » więcej 2018-10-16, godz. 21:30 Nyscy radni podsumowali kończącą się kadencję. Najdłuższa sesja trwała trzy dni 865 uchwał przyjęli w mijającej kadencji nyscy radni miejscy. Najkrótsze spośród 57 posiedzeń trwało kwadrans, a na najdłuższe trzeba było poświęcić aż trzy d ... » więcej 2018-10-16, godz. 21:30 Jacek Niesłuchowski też nie chce budowy nowego więzienia. Kandydat na burmistrza Brzegu przedstawił możliwe scenariusze - Zamiast ściągać do miasta 1500 przestępców, wolę sprowadzić inwestorów, którzy dadzą pracę dla brzeżan - zadeklarował dziś (16.10) na konferencji prasowej k ... » więcej 2018-10-16, godz. 20:30 "Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej". Opolscy wojskowi spotkają się z mieszkańcami Ruszyła kampania rekrutacyjna Ministerstwa Obrony Narodowej pod hasłem 'Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej', która ma pokazać, że bycie żołnierzem zawodowym to ... » więcej 2018-10-16, godz. 20:00 Radio Opole wyróżnione za realizację projektów w ramach programu INTERREG Rozgłośnia Radia Opole została wyróżniona przez marszałka województwa za realizację projektów współfinansowanych z funduszy europejskich. Dziś (16.10) na uroc ... » więcej 2018-10-16, godz. 20:00 Radni sejmiku są optymistami. PO: utrzymamy stan posiadania. PiS: zdobędziemy kilkanaście mandatów Wszystkie ugrupowania w sejmiku województwa opolskiego liczą na dobry wynik wyborach samorządowych. Na kilka dni przed pójściem do urn członkowie klubu PiS, o ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »