Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-12, 14:00 Autor: Paweł Konieczny

W Praszce odbyły się odpustowe obchody kalwaryjskie z udziałem kardynała Dziwisza [ZDJĘCIA]

Odpust Kalwaryjski Zaśnięcia Matki Bożej na Kalwarii w Praszce [fot. Paweł Konieczny]
Odpust Kalwaryjski Zaśnięcia Matki Bożej na Kalwarii w Praszce [fot. Paweł Konieczny]
Odpust Kalwaryjski Zaśnięcia Matki Bożej na Kalwarii w Praszce [fot. Paweł Konieczny]
Odpust Kalwaryjski Zaśnięcia Matki Bożej na Kalwarii w Praszce [fot. Paweł Konieczny]
W Praszce odbyły się dziś uroczystości Odpustu Kalwaryjskiego Zaśnięcia Matki Bożej. Rozpoczęła je procesja z sanktuarium na szczyt kalwarii, gdzie miała miejsce suma odpustowa. Przewodniczył jej kard. Stanisław Dziwisz, emerytowany metropolita krakowski, były sekretarz św. Jana Pawła II.
W swojej homilii przypomniał między innymi genezę powstania obiektu kultu maryjnego w Praszce. - Tutejsze sanktuarium Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia nawiązuje bezpośrednio do sławnego sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jest ona nazywana pierwszą polską Jerozolimą. Od ponad 400 lat przybliża pielgrzymującym, wiernym święte miasto, w którym umarł i zmartwychwstał Jezus Chrystus. To samo doświadczenie staje się udziałem pielgrzymów, którzy przybywają tutaj, do tej nowej polskiej Jerozolimy - powiedział kard. Dziwisz.

Przewodniczący liturgii przypomniał także pielgrzymkę św. Jana Pawła II do Polski i jego modlitwę w Kalwarii Zebrzydowskiej 19 sierpnia 2002 roku. - Wtedy to święty Papież pobłogosławił wierną kopię obrazu Matki Bożej i wypowiedział znamienne słowa: "Niech Matka Boża Kalwaryjska króluje także w Praszce. Módlcie się tam za mnie" - przypominał kard. Stanisław Dziwisz.

Sanktuarium w Praszce znajdujące się w obszarze archidiecezji częstochowskiej stało się znanym miejscem pielgrzymkowym północy Opolszczyzny. Tamtejsza kalwaria istnieje już 15 lat i wciąż się rozwija. Podczas uroczystości kardynał Dziwisz pozostawił w sanktuarium złotą różę, która umieszczona zostanie przy cudownym obrazie.
kard. Stanisław Dziwisz 1
kard. Stanisław Dziwisz 2

Wiadomości z regionu

2018-08-16, godz. 07:00 Korzystasz z basenu? Pamiętaj o higienie. Prysznic to podstawa Pamiętajmy o higienie - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przypomina o zasadach korzystania z basenów. Niestety, nie wszyscy wiedzą, jak zachowywać s ... » więcej 2018-08-15, godz. 22:30 Mieszkańcy powiatu strzeleckiego o tornadzie sprzed 10 lat. "Człowiek wciąż się boi" Zerwane dachy, zniszczone sieci elektryczne i powyrywane drzewa z korzeniami. Tak wyglądał obraz po tornadzie, które 15 sierpnia 2008 roku przeszło przez powi ... » więcej 2018-08-15, godz. 20:30 "Pięknie służycie Polsce i jesteście gotowi do poświęceń". 10. Opolska Brygada Logistyczna uczciła Święto Wojska Polsk ... Pierwsza, oficjalna część uroczystości Święta Wojska Polskiego rozpoczęła się od przemarszu 10. Opolskiej Brygady Logistycznej oraz Ochotniczego Szwadronu Kaw ... » więcej 2018-08-15, godz. 17:45 Święto Wojska Polskiego w Opolu oficjalnie i rodzinnie. Wojskowy sprzęt i kolejka po grochówkę [FILM, ZDJĘCIA] Przemarszem żołnierzy pododdziałów 10. Brygady Logistycznej i Ochotniczego Szwadronu Kawalerii Ziemi Opolskiej rozpoczęła się oficjalna część obchodów Święta ... » więcej 2018-08-15, godz. 15:00 Setki tysięcy nowych roślin i kolejne 3 hektary parku. Brzeg ma być bardziej zielony Brzeg ma wkrótce stać się jeszcze bardziej zielony. Do końca przyszłego roku w mieście ma pojawić się tysiące nowych roślin, a także 3 hektary parku. » więcej 2018-08-15, godz. 14:50 Śniadanie pielgrzymów na 1500 osób w Strzelcach Opolskich. Królowały bułki, jabłka i słodkości 1500 bułek, ciasta, owoce i woda czekały w Strzelcach Opolskich na pielgrzymów wędrujących na Jasną Górę. Blisko 40 mieszkańców od 7 rano przygotowywało ogrom ... » więcej 2018-08-15, godz. 11:00 Cieplej i oszczędniej. Nyski ZOZ już po termomodernizacji Zakończyła się termomodernizacja nyskiego szpitala. Dachy oraz ściany trzech budynków ZOZ-u zostały ocieplone a okna wymienione. Teraz obiekt ma być tańszy w ... » więcej 2018-08-15, godz. 09:30 Święto Wojska Polskiego w Opolu. Defilada, piknik żołnierski oraz pokazy sprzętu wojskowego. Będą utrudnienia w ruchu - Msza święta za ojczyznę, uroczystości na opolskim rynku oraz piknik żołnierski - wyliczał w porannej rozmowie 'W cztery oczy' rzecznik prasowy 10. Opolskiej ... » więcej 2018-08-15, godz. 09:30 Tak będzie wyglądał nowy stadion Odry Opole Najlepszy projekt to praca zespołu architektów z Warszawy z pracowni 90 Architekci oraz mysłowickie GMT Sp. z o.o. Nad wyborem projektu debatował 11-osobowy s ... » więcej 2018-08-15, godz. 07:00 Internet bywa nieoceniony w przypadku zaginięć. Przykładem poszukiwania mieszkanki Krapkowic 9 dni trwały szczęśliwie zakończone poszukiwania zaginionej mieszkanki Krapkowic. 35-letnia kobieta wyszła z domu 3 sierpnia, natomiast po trzech dniach bez k ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »