Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-10, 12:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Chcą odzyskać dawny krajobraz. W powiecie głubczyckim zasadzą drzewa owocowe

Sadzenie drzew owocowych w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Sadzenie drzew owocowych w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Sadzenie drzew owocowych w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Sadzenie drzew owocowych w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Stowarzyszenie "Inicjatywa" z Grobnik realizuje projekt "Chcę rosnąć razem z moim drzewem". Akcja rozpoczęła się rok temu, kiedy organizacja wraz z młodzieżą posadziła podkładki pod drzewa. Wszystko po to, żeby na drogi polne wróciły aleje owocowe, które znany były w regionie od wieków.
- Na drogach polnych chcemy posadzić ponad 4 tysiące drzewek - mówi Paweł Buczek ze Stowarzyszenia "Inicjatywa", pomysłodawca akcji. - Musimy te drzewa wyhodować od samego początku. W ubiegłym roku, razem z dziećmi ze szkół podstawowych i średnich z gminy Głubczyce, posadziliśmy podkładki, a właśnie teraz szczepimy te drzewa. Przy okazji robimy warsztaty. Każdy, kto chciał, mógł przyjść, dotknąć, zaszczepić sam, nauczyć się, jak to się robi. Myślę, że w przyszłym roku jesienią, będzie można już te drzewka, które się przyjęły, przesadzać na drogi polne.

W akcję zaangażowani są też pracownicy i studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jak zaznacza Ewelina Gudarowska, adiunkt katedry ogrodnictwa wrocławskiej uczelni, nasadzenia drzew owocowych przy drogach polnych to zabieg, który staje się coraz popularniejszy w całym kraju, jednak na Opolszczyźnie jest on szczególnie widoczny.

- Wprowadzenie drzew alejowych, aleje śródpolne, to jest fajny pomysł. Już dawno odkryty. Szkoda, że zostało to zniszczone, świetnie, że teraz jest odtwarzane. Zwłaszcza, że są to odmiany stare, czyli jest to ratowanie tego, co jeszcze żyje, ale to są ostatnie chwile. To też wpływ na bioróżnorodność i poprawa środowiska - mówi Gudarowska.

W planie jest posadzenie drzew wysoko rosnących takich gatunków jak grusza, śliwa, czereśnia czy jabłoń.

Pierwsze aleje drzew owocowych powstały na Opolszczyźnie w czasach Fryderyka Wielkiego. Miały one nie tylko ożywiać krajobraz, ale w owocach dostarczać witamin mieszkańcom.
Paweł Buczek
Ewelina Gudarowska

Wiadomości z regionu

2018-10-15, godz. 11:21 Debata prezydencka w opolskim SCK-u nie doszła do skutku. KOMENTARZE Pięcioro kandydatów na prezydenta Opola solidarnie zrezygnowało z udziału w niedzielnej debacie akademickiej. Arkadiusz Wiśniewski nie stanął do dyskusji. Spr ... » więcej 2018-10-15, godz. 10:52 3 udane akcje mundurowych KAS na opolskim odcinku A4. W bagażach podróżujących trasą znaleziono narkotyki Do pierwszego zatrzymania doszło 8 października rano. Funkcjonariusze KAS wspólnie z policjantami ze Strzelec Opolskich zatrzymali do kontroli osobowego busa. ... » więcej 2018-10-15, godz. 10:11 Zandberg porównał Roberta Węgrzyna do prezydenta Legionowa. Zareagowała żona byłego posła PO Partia Razem krytykuje Koalicję Obywatelską za umieszczenie byłego posła Roberta Węgrzyna na liście wyborczej do Sejmiku Województwa Opolskiego. Były parlamen ... » więcej 2018-10-15, godz. 10:08 Tragiczny weekend na drogach regionu. Ofiary to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego To był tragiczny weekend na drogach województwa opolskiego. W 10 wypadkach drogowych zginęły dwie osoby, a 8 zostało rannych. Ofiary śmiertelne to pieszy i ro ... » więcej 2018-10-15, godz. 06:45 Opolscy politycy wskazali największe wyzwania dla nowego samorządu wojewódzkiego Największe wyzwania samorządu wojewódzkiego po wyborach były tematem Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy dążyli do podsumowania działań obecnej koalic ... » więcej 2018-10-14, godz. 20:30 Plac Jana Pawła II w Opolu jest dostępny dla mieszkańców. Jak oceniają to miejsce po rewitalizacji? Oficjalnie oddano do użytku przebudowany plac Jana Pawła II w Opolu. Z tej okazji zorganizowano koncert pt. 'Jan Paweł II - świadek nadziei', jako obchody 40- ... » więcej 2018-10-14, godz. 19:24 Głuchołazy rozpoczęły walkę ze smogiem, kandydaci na burmistrza mają na to różne pomysły Z zanieczyszczanym powietrzem borykają się Głuchołazy, które mają turystyczne aspiracje. Problem ten dokuczliwy jest zwłaszcza w sezonie grzewczym. Sprawcami ... » więcej 2018-10-14, godz. 18:22 Pięcioro kandydatów na prezydenta Opola solidarnie zrezygnowało z udziału w debacie akademickiej. Arkadiusz Wiśniewski ... Pięcioro kandydatów na prezydenta Opola zrezygnowało z udziału w akademickiej debacie w Studenckim Centrum Kultury. Solidarną decyzję motywowali nieobecnością ... » więcej 2018-10-14, godz. 16:34 Odnowili 140-letni nagrobek i uczyli się o parlamentaryzmie W ramach projektu związanego z parlamentaryzmem, uczniowie gimnazjum w Jemielnicy poznali sylwetkę ks. Carla Gratza, jedynego parlamentarzysty z tej gminy. Ur ... » więcej 2018-10-14, godz. 15:00 Wiceminister Ociepa wezwał marszałka Bułę do debaty o rozwoju województwa Marcin Ociepa wzywa marszałka Andrzeja Bułę do debaty o przyszłości województwa opolskiego. Wiceminister przedsiębiorczości i technologii, zarazem lider listy ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »