Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-10, 12:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Chcą odzyskać dawny krajobraz. W powiecie głubczyckim zasadzą drzewa owocowe

Sadzenie drzew owocowych w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Sadzenie drzew owocowych w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Sadzenie drzew owocowych w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Sadzenie drzew owocowych w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Stowarzyszenie "Inicjatywa" z Grobnik realizuje projekt "Chcę rosnąć razem z moim drzewem". Akcja rozpoczęła się rok temu, kiedy organizacja wraz z młodzieżą posadziła podkładki pod drzewa. Wszystko po to, żeby na drogi polne wróciły aleje owocowe, które znany były w regionie od wieków.
- Na drogach polnych chcemy posadzić ponad 4 tysiące drzewek - mówi Paweł Buczek ze Stowarzyszenia "Inicjatywa", pomysłodawca akcji. - Musimy te drzewa wyhodować od samego początku. W ubiegłym roku, razem z dziećmi ze szkół podstawowych i średnich z gminy Głubczyce, posadziliśmy podkładki, a właśnie teraz szczepimy te drzewa. Przy okazji robimy warsztaty. Każdy, kto chciał, mógł przyjść, dotknąć, zaszczepić sam, nauczyć się, jak to się robi. Myślę, że w przyszłym roku jesienią, będzie można już te drzewka, które się przyjęły, przesadzać na drogi polne.

W akcję zaangażowani są też pracownicy i studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jak zaznacza Ewelina Gudarowska, adiunkt katedry ogrodnictwa wrocławskiej uczelni, nasadzenia drzew owocowych przy drogach polnych to zabieg, który staje się coraz popularniejszy w całym kraju, jednak na Opolszczyźnie jest on szczególnie widoczny.

- Wprowadzenie drzew alejowych, aleje śródpolne, to jest fajny pomysł. Już dawno odkryty. Szkoda, że zostało to zniszczone, świetnie, że teraz jest odtwarzane. Zwłaszcza, że są to odmiany stare, czyli jest to ratowanie tego, co jeszcze żyje, ale to są ostatnie chwile. To też wpływ na bioróżnorodność i poprawa środowiska - mówi Gudarowska.

W planie jest posadzenie drzew wysoko rosnących takich gatunków jak grusza, śliwa, czereśnia czy jabłoń.

Pierwsze aleje drzew owocowych powstały na Opolszczyźnie w czasach Fryderyka Wielkiego. Miały one nie tylko ożywiać krajobraz, ale w owocach dostarczać witamin mieszkańcom.
Paweł Buczek
Ewelina Gudarowska

Wiadomości z regionu

2018-12-12, godz. 11:15 Zmiana zasad przyznawania dotacji na programy zdrowotne prowadzone przez samorządy - Spada liczba samorządów realizujących programy dofinansowane z NFZ, ale spada też liczba tych finansowanych przez same samorządy - wskazywał w rozmowie 'W c ... » więcej 2018-12-12, godz. 10:45 Nauka programowania i języka obcego od przedszkola? Zajęcia z programowania, nauka analitycznego myślenia czy języka obcego. Tak coraz częściej wyglądają zajęcia w przedszkolach na Opolszczyźnie. Umożliwia to u ... » więcej 2018-12-12, godz. 09:29 Kierowca wjechał w pylon Do zdarzenia doszło w Opolu przy ul. Ozimskiej. Kierujący autem osobowym najprawdopodobniej nie opanował samochodu, wypadł z drogi i uderzył w pylon stacji be ... » więcej 2018-12-12, godz. 09:00 WOT na Opolszczyźnie jeszcze nie powstały, a już są chętni do służby 500 osób zgłosiło chęć służby w Wojskach Obrony Terytorialnej w naszym województwie. Mimo, że formacja na Opolszczyźnie zostanie utworzona w przyszłym roku to ... » więcej 2018-12-12, godz. 08:30 Nysa zaprasza na Jarmark Bożonarodzeniowy Gwiazdkowe prezenty, choinki czy świąteczne ozdoby już po raz kolejny będzie można kupić na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Nysie. Oprócz zakupów, w świąteczny k ... » więcej 2018-12-12, godz. 00:15 Europoseł Sławomir Kłosowski o sytuacji po strzelaninie w Strasburgu Według najnowszych danych zginęły 4 osoby. Wcześniej informowano też o 11 rannych. (Stan na 11.12 godzina 23:00) » więcej 2018-12-11, godz. 22:00 Coraz więcej bielików nad opolskim niebem. Rośnie liczba par tych dostojnych drapieżników - Odbudowaliśmy w Polsce i w całej Europie populację bielika i z tego należy się cieszyć - przekonuje Marek Stajszczyk, przyrodnik i ornitolog. To efekt restr ... » więcej 2018-12-11, godz. 21:00 Obniżka pensji Sabiny Nowosielskiej, mimo że radni zgodzili się na... maksymalną stawkę Radni miejscy z Kędzierzyna-Koźla jednogłośnie uchwalili, że prezydent Sabina Nowosielska będzie zarabiała maksymalną możliwą kwotę, czyli 10 940 zł. To jedna ... » więcej 2018-12-11, godz. 20:30 Mimo zmiany burmistrzów przygraniczne miasta będą rozwijać dotychczasowe kontakty Współpraca w zakresie kultury, przedsiębiorczości oraz dzielenie się doświadczeniami związanymi z funkcjonowaniem samorządów lokalnych. W tych obszarach prowa ... » więcej 2018-12-11, godz. 20:00 Poszukiwany kandydat do kierowania ośrodkiem w Zakrzowie W gminnym ośrodku sportu i rekreacji w Zakrzowie znów jest bezkrólewie. Dotychczasowy szef tej jednostki został wójtem Reńskiej Wsi i na razie nie znaleziono ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »