Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-08-10, 12:15 Autor: Mariusz Chałupnik

Chcą odzyskać dawny krajobraz. W powiecie głubczyckim zasadzą drzewa owocowe

Sadzenie drzew owocowych w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Sadzenie drzew owocowych w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Sadzenie drzew owocowych w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Sadzenie drzew owocowych w Głubczycach [fot. Mariusz Chałupnik]
Stowarzyszenie "Inicjatywa" z Grobnik realizuje projekt "Chcę rosnąć razem z moim drzewem". Akcja rozpoczęła się rok temu, kiedy organizacja wraz z młodzieżą posadziła podkładki pod drzewa. Wszystko po to, żeby na drogi polne wróciły aleje owocowe, które znany były w regionie od wieków.
- Na drogach polnych chcemy posadzić ponad 4 tysiące drzewek - mówi Paweł Buczek ze Stowarzyszenia "Inicjatywa", pomysłodawca akcji. - Musimy te drzewa wyhodować od samego początku. W ubiegłym roku, razem z dziećmi ze szkół podstawowych i średnich z gminy Głubczyce, posadziliśmy podkładki, a właśnie teraz szczepimy te drzewa. Przy okazji robimy warsztaty. Każdy, kto chciał, mógł przyjść, dotknąć, zaszczepić sam, nauczyć się, jak to się robi. Myślę, że w przyszłym roku jesienią, będzie można już te drzewka, które się przyjęły, przesadzać na drogi polne.

W akcję zaangażowani są też pracownicy i studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jak zaznacza Ewelina Gudarowska, adiunkt katedry ogrodnictwa wrocławskiej uczelni, nasadzenia drzew owocowych przy drogach polnych to zabieg, który staje się coraz popularniejszy w całym kraju, jednak na Opolszczyźnie jest on szczególnie widoczny.

- Wprowadzenie drzew alejowych, aleje śródpolne, to jest fajny pomysł. Już dawno odkryty. Szkoda, że zostało to zniszczone, świetnie, że teraz jest odtwarzane. Zwłaszcza, że są to odmiany stare, czyli jest to ratowanie tego, co jeszcze żyje, ale to są ostatnie chwile. To też wpływ na bioróżnorodność i poprawa środowiska - mówi Gudarowska.

W planie jest posadzenie drzew wysoko rosnących takich gatunków jak grusza, śliwa, czereśnia czy jabłoń.

Pierwsze aleje drzew owocowych powstały na Opolszczyźnie w czasach Fryderyka Wielkiego. Miały one nie tylko ożywiać krajobraz, ale w owocach dostarczać witamin mieszkańcom.
Paweł Buczek
Ewelina Gudarowska

Wiadomości z regionu

2018-08-17, godz. 21:30 Hipertermia, czyli leczenie gorączką nowotworów. Tę metodę stosują w Opolu Leczenie nowotworów poprzez podwyższanie temperatury ciała. Tę dynamicznie rozwijającą się metodę o nazwie hipertermia, jako jedyny ośrodek w regionie stosuje ... » więcej 2018-08-17, godz. 20:30 Mniejszość Niemiecka zapowiada szerokie otwarcie podczas wyborów samorządowych - Podejmujemy pewne kroki otwarcia nie tylko na środowisko Mniejszości Niemieckiej, aby realnie powalczyć o mandaty - powiedział w Loży Radiowej radny Marcin ... » więcej 2018-08-17, godz. 19:30 Kolejne komitety rejestrują się w opolskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego Rejestracja komitetów wyborczych w regionie ruszyła na dobre. Do dziś (17.08) do godziny 16:00 komisarze wyborczy w Opolu zarejestrowali 16 komitetów. Z momen ... » więcej 2018-08-17, godz. 19:30 Opolski politolog o wyborach samorządowych 2018. "One rozpoczynają cykl wyborczy" Do wyborów samorządowych zostały 2 miesiące. Sondaże wskazują znaczną przewagę PiS-u. - Ta partia ma realne szanse na wygraną w 2/3 regionów, ale jest to zale ... » więcej 2018-08-17, godz. 18:30 Czy Skarbimierz powinien połączyć się z Brzegiem w jedną gminę? Samorządowa Loża Radiowa zawita do Skarbimierza-Osiedl ... Połączenie Brzegu i Skarbimierza to temat, który rozpala lokalną społeczność. Z jednej strony słychać głosy, że Brzeg potrzebuje nowych terenów by się rozwija ... » więcej 2018-08-17, godz. 18:00 Rozszczelnienie gazociągu w Opolu. Nie ma zagrożenia dla mieszkańców Do rozszczelnienia gazociągu doszło przy stacji redukcyjnej w zakładzie ECO przy ul. Harcerskiej w Opolu. » więcej 2018-08-17, godz. 17:15 Opole: na Korfantego już nie pracują, ale ulica wciąż nieprzejezdna Wczoraj (16.08) informowaliśmy o kolejnym przesunięciu terminu otwarcia ulicy Korfantego w Opolu. Miał to być wtorek. Ale jest szansa, że ulica zostanie otwar ... » więcej 2018-08-17, godz. 17:00 Czy rodziny zastępcze mogą wspólpracować z rodzicami biologicznymi? MOPR w Opolu próbuje zachęcić 'Trudny start, lepsza przyszłość' to nazwa projektu realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Opolu. Dotyczy rodzin zastępczych, rodziców biologic ... » więcej 2018-08-17, godz. 15:30 Policja szuka świadków wypadku dwóch rowerzystów w Opolu Policjanci z Opola poszukują świadków wypadku na ulicy św. Jacka na ścieżce rowerowej w Opolu. Do zdarzenia doszło 9 sierpnia pomiędzy godziną 16:30 a 17:00. » więcej 2018-08-17, godz. 15:00 Jakość wody w opolskich kąpieliskach wciąż jest dobra. Przynajmniej w akwenach monitorowanych przez sanepid We wszystkich akwenach zgłoszonych sanepidowi na Opolszczyźnie woda jest zdatna do kąpieli. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »