Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-18, 17:30 Autor: Maciej Stępień

"System działa sprawnie". W Pępicach z powodzeniem wyłapują kierowców, którzy łamią przepisy tonażowe

Kierowcy tirów łamią przepisy tonażowe. Straż Gminna w Skarbimierzu otrzymuje po kilka zdjęć ciężarówek [fot. Maciej Stępień]
Kierowcy tirów łamią przepisy tonażowe. Straż Gminna w Skarbimierzu otrzymuje po kilka zdjęć ciężarówek [fot. Maciej Stępień]
W Pępicach znaleźli sposób na kierowców ciężarówek. Kamery rejestrują, czy łamane są przepisy [fot. Maciej Stępień]
W Pępicach znaleźli sposób na kierowców ciężarówek. Kamery rejestrują, czy łamane są przepisy [fot. Maciej Stępień]
W Pępicach znaleźli sposób na kierowców ciężarówek. Kamery rejestrują, czy łamane są przepisy [fot. Maciej Stępień]
W Pępicach znaleźli sposób na kierowców ciężarówek. Kamery rejestrują, czy łamane są przepisy [fot. Maciej Stępień]
Na początku czerwca informowaliśmy o nowoczesnym systemie działającym w Pępicach pod Brzegiem. Specjalne urządzenia wyłapują kierowców dużych aut, którzy łamią ograniczenia tonażowe. Jak sprawdził nasz brzeski reporter, codziennie tamtejsza straż gminna otrzymuje po kilka zdjęć. A będzie ich więcej, gdy zakończy się modernizacja drogi wojewódzkiej nr 401, która stanowi dojazd do autostrady. Wielu kierowców ciężarówek wybierze krótszą trasę przez Pępice. Podróż może i okaże się krótsza, ale może być droższa.
- Dziennie mamy 4-5 zdjęć. To kierowcy tirów, którzy nie patrzą na znaki tonażowe i jadą przez Pępice – mówi Radiu Opole komendant Straży Gminnej w Skarbimierzu Jan Minosora. – System działa na razie bardzo sprawnie, zdjęcia trafiają na skrzynkę mailową. Widać pojazd i numer rejestracyjny, dzięki czemu możemy rozpocząć bez problemów procedurę ukarania takiego kierowcy lub właściciela pojazdu. Zdjęcia są bardzo wyraźne.

System działa od początku czerwca. Kilkudziesięciu kierowców już zostało sfotografowanych. Wśród nich są ciężarówki na brzeskich tablicach rejestracyjnych, jak również auta wyjeżdżające ze strefy przemysłowej na byłym poradzieckim lotnisku. Kierowcy próbują skracać sobie drogę, bo oficjalny dojazd do autostrady A4 jest o kilkanaście kilometrów dłuższy.

- Przejazd przez Pępice może i jest krótszy, ale od początku czerwca droższy. Przypominam, że za złamanie przepisów tonażowych kierowca otrzyma mandat w wysokości 500 złotych, a na jego konto trafią 3 punkty karne – wyjaśnia Jan Minosora, który kierowcom nie zamierza odpuszczać.

Funkcjonariusz dodaje, że jadąc od strony byłego lotniska są możliwości zawrócenia tira. - Można to zrobić przed wjazdem do miejscowości lub w samym sołectwie. Kierowcy powinni sobie zapamiętać, że nie powinni przejeżdżać już przez Pępice. System jest bardzo dokładny, działa całodobowo i w zasadzie żadne większe auta nie umknie nowemu systemowi.

Szacuje się, że liczba przejeżdżających przez Pępice aut może wzrosnąć, gdy zakończy się przebudowa drogi wojewódzkiej nr 401 w Przylesiu, czyli już za kilka tygodni.
Jan Minosora

Wiadomości z regionu

2018-12-12, godz. 00:15 Europoseł Sławomir Kłosowski o sytuacji po strzelaninie w Strasburgu Według najnowszych danych zginęły 4 osoby. Wcześniej informowano też o 11 rannych. (Stan na 11.12 godzina 23:00) » więcej 2018-12-11, godz. 22:00 Coraz więcej bielików nad opolskim niebem. Rośnie liczba par tych dostojnych drapieżników - Odbudowaliśmy w Polsce i w całej Europie populację bielika i z tego należy się cieszyć - przekonuje Marek Stajszczyk, przyrodnik i ornitolog. To efekt restr ... » więcej 2018-12-11, godz. 21:00 Obniżka pensji Sabiny Nowosielskiej, mimo że radni zgodzili się na... maksymalną stawkę Radni miejscy z Kędzierzyna-Koźla jednogłośnie uchwalili, że prezydent Sabina Nowosielska będzie zarabiała maksymalną możliwą kwotę, czyli 10 940 zł. To jedna ... » więcej 2018-12-11, godz. 20:30 Mimo zmiany burmistrzów przygraniczne miasta będą rozwijać dotychczasowe kontakty Współpraca w zakresie kultury, przedsiębiorczości oraz dzielenie się doświadczeniami związanymi z funkcjonowaniem samorządów lokalnych. W tych obszarach prowa ... » więcej 2018-12-11, godz. 20:00 Poszukiwany kandydat do kierowania ośrodkiem w Zakrzowie W gminnym ośrodku sportu i rekreacji w Zakrzowie znów jest bezkrólewie. Dotychczasowy szef tej jednostki został wójtem Reńskiej Wsi i na razie nie znaleziono ... » więcej 2018-12-11, godz. 19:30 Obcokrajowiec i polska rodzina razem przy wigilijnym stole - można się zgłaszać do "Wigilii bez granic" Chcą polepszać kontakty między Polakami a cudzoziemcami - Instytut Myśli Schumana rozpoczął akcję „Wigilia bez granic”, której celem jest zaaranżowanie spotka ... » więcej 2018-12-11, godz. 19:00 Handel w niedzielę w regionie. PIP odnotowała 27 przypadków złamania prawa 27 przypadków naruszenia prawa w kwestii handlu w niedzielę w naszym regionie odnotowali od marca pracownicy opolskiej Państwowej Inspekcji Pracy. Przeprowadz ... » więcej 2018-12-11, godz. 18:55 Kolizje na obwodnicach Opola i Czarnowąsów. Uwaga na drogach ślisko! Na obwodnicy Opola w kierunku Wrocławia doszło do zderzenia trzech samochodów: ciężarówki, samochodu dostawczego i osobowego. Na miejscu wprowadzono ruch waha ... » więcej 2018-12-11, godz. 17:15 Komunikacyjny chaos na Górze św. Anny. "Niektórzy kierowcy nawet tam utknęli" Kierowcy jadący na Górę św. Anny utknęli w połowie drogi do bazyliki i domu pielgrzyma. Mimo informacji na tablicach objazdowych, że da się tam dojechać, drog ... » więcej 2018-12-11, godz. 17:15 Stwierdzenie zgonu może trwać kilka godzin. W tym czasie policjanci pilnują ciała zamiast patrolować ulice Czy policja jest w stanie strzec bezpieczeństwa, gdy jeden patrol zamiast pełnić normalną służbę, pilnuje ciała zmarłej osoby? O to pytają mieszkańcy Głuchoła ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »