Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-18, 17:30 Autor: Maciej Stępień

"System działa sprawnie". W Pępicach z powodzeniem wyłapują kierowców, którzy łamią przepisy tonażowe

Kierowcy tirów łamią przepisy tonażowe. Straż Gminna w Skarbimierzu otrzymuje po kilka zdjęć ciężarówek [fot. Maciej Stępień]
Kierowcy tirów łamią przepisy tonażowe. Straż Gminna w Skarbimierzu otrzymuje po kilka zdjęć ciężarówek [fot. Maciej Stępień]
W Pępicach znaleźli sposób na kierowców ciężarówek. Kamery rejestrują, czy łamane są przepisy [fot. Maciej Stępień]
W Pępicach znaleźli sposób na kierowców ciężarówek. Kamery rejestrują, czy łamane są przepisy [fot. Maciej Stępień]
W Pępicach znaleźli sposób na kierowców ciężarówek. Kamery rejestrują, czy łamane są przepisy [fot. Maciej Stępień]
W Pępicach znaleźli sposób na kierowców ciężarówek. Kamery rejestrują, czy łamane są przepisy [fot. Maciej Stępień]
Na początku czerwca informowaliśmy o nowoczesnym systemie działającym w Pępicach pod Brzegiem. Specjalne urządzenia wyłapują kierowców dużych aut, którzy łamią ograniczenia tonażowe. Jak sprawdził nasz brzeski reporter, codziennie tamtejsza straż gminna otrzymuje po kilka zdjęć. A będzie ich więcej, gdy zakończy się modernizacja drogi wojewódzkiej nr 401, która stanowi dojazd do autostrady. Wielu kierowców ciężarówek wybierze krótszą trasę przez Pępice. Podróż może i okaże się krótsza, ale może być droższa.
- Dziennie mamy 4-5 zdjęć. To kierowcy tirów, którzy nie patrzą na znaki tonażowe i jadą przez Pępice – mówi Radiu Opole komendant Straży Gminnej w Skarbimierzu Jan Minosora. – System działa na razie bardzo sprawnie, zdjęcia trafiają na skrzynkę mailową. Widać pojazd i numer rejestracyjny, dzięki czemu możemy rozpocząć bez problemów procedurę ukarania takiego kierowcy lub właściciela pojazdu. Zdjęcia są bardzo wyraźne.

System działa od początku czerwca. Kilkudziesięciu kierowców już zostało sfotografowanych. Wśród nich są ciężarówki na brzeskich tablicach rejestracyjnych, jak również auta wyjeżdżające ze strefy przemysłowej na byłym poradzieckim lotnisku. Kierowcy próbują skracać sobie drogę, bo oficjalny dojazd do autostrady A4 jest o kilkanaście kilometrów dłuższy.

- Przejazd przez Pępice może i jest krótszy, ale od początku czerwca droższy. Przypominam, że za złamanie przepisów tonażowych kierowca otrzyma mandat w wysokości 500 złotych, a na jego konto trafią 3 punkty karne – wyjaśnia Jan Minosora, który kierowcom nie zamierza odpuszczać.

Funkcjonariusz dodaje, że jadąc od strony byłego lotniska są możliwości zawrócenia tira. - Można to zrobić przed wjazdem do miejscowości lub w samym sołectwie. Kierowcy powinni sobie zapamiętać, że nie powinni przejeżdżać już przez Pępice. System jest bardzo dokładny, działa całodobowo i w zasadzie żadne większe auta nie umknie nowemu systemowi.

Szacuje się, że liczba przejeżdżających przez Pępice aut może wzrosnąć, gdy zakończy się przebudowa drogi wojewódzkiej nr 401 w Przylesiu, czyli już za kilka tygodni.
Jan Minosora

Wiadomości z regionu

2018-08-15, godz. 22:30 Mieszkańcy powiatu strzeleckiego o tornadzie sprzed 10 lat. "Człowiek wciąż się boi" Zerwane dachy, zniszczone sieci elektryczne i powyrywane drzewa z korzeniami. Tak wyglądał obraz po tornadzie, które 15 sierpnia 2008 roku przeszło przez powi ... » więcej 2018-08-15, godz. 20:30 "Pięknie służycie Polsce i jesteście gotowi do poświęceń". 10. Opolska Brygada Logistyczna uczciła Święto Wojska Polsk ... Pierwsza, oficjalna część uroczystości Święta Wojska Polskiego rozpoczęła się od przemarszu 10. Opolskiej Brygady Logistycznej oraz Ochotniczego Szwadronu Kaw ... » więcej 2018-08-15, godz. 17:45 Święto Wojska Polskiego w Opolu oficjalnie i rodzinnie. Wojskowy sprzęt i kolejka po grochówkę [FILM, ZDJĘCIA] Przemarszem żołnierzy pododdziałów 10. Brygady Logistycznej i Ochotniczego Szwadronu Kawalerii Ziemi Opolskiej rozpoczęła się oficjalna część obchodów Święta ... » więcej 2018-08-15, godz. 15:00 Setki tysięcy nowych roślin i kolejne 3 hektary parku. Brzeg ma być bardziej zielony Brzeg ma wkrótce stać się jeszcze bardziej zielony. Do końca przyszłego roku w mieście ma pojawić się tysiące nowych roślin, a także 3 hektary parku. » więcej 2018-08-15, godz. 14:50 Śniadanie pielgrzymów na 1500 osób w Strzelcach Opolskich. Królowały bułki, jabłka i słodkości 1500 bułek, ciasta, owoce i woda czekały w Strzelcach Opolskich na pielgrzymów wędrujących na Jasną Górę. Blisko 40 mieszkańców od 7 rano przygotowywało ogrom ... » więcej 2018-08-15, godz. 11:00 Cieplej i oszczędniej. Nyski ZOZ już po termomodernizacji Zakończyła się termomodernizacja nyskiego szpitala. Dachy oraz ściany trzech budynków ZOZ-u zostały ocieplone a okna wymienione. Teraz obiekt ma być tańszy w ... » więcej 2018-08-15, godz. 09:30 Święto Wojska Polskiego w Opolu. Defilada, piknik żołnierski oraz pokazy sprzętu wojskowego. Będą utrudnienia w ruchu - Msza święta za ojczyznę, uroczystości na opolskim rynku oraz piknik żołnierski - wyliczał w porannej rozmowie 'W cztery oczy' rzecznik prasowy 10. Opolskiej ... » więcej 2018-08-15, godz. 09:30 Tak będzie wyglądał nowy stadion Odry Opole Najlepszy projekt to praca zespołu architektów z Warszawy z pracowni 90 Architekci oraz mysłowickie GMT Sp. z o.o. Nad wyborem projektu debatował 11-osobowy s ... » więcej 2018-08-15, godz. 07:00 Internet bywa nieoceniony w przypadku zaginięć. Przykładem poszukiwania mieszkanki Krapkowic 9 dni trwały szczęśliwie zakończone poszukiwania zaginionej mieszkanki Krapkowic. 35-letnia kobieta wyszła z domu 3 sierpnia, natomiast po trzech dniach bez k ... » więcej 2018-08-14, godz. 21:00 Gra terenowa, pokaz sprzętu wojskowego i oczywiście wojskowa grochówka - opolscy logistycy zapraszają na święto Wojska ... Obchody rozpoczną się uroczystą mszą świętą w intencji ojczyzny o godz. 10:30 w katedrze. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »