Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-18, 17:30 Autor: Maciej Stępień

"System działa sprawnie". W Pępicach z powodzeniem wyłapują kierowców, którzy łamią przepisy tonażowe

Kierowcy tirów łamią przepisy tonażowe. Straż Gminna w Skarbimierzu otrzymuje po kilka zdjęć ciężarówek [fot. Maciej Stępień]
Kierowcy tirów łamią przepisy tonażowe. Straż Gminna w Skarbimierzu otrzymuje po kilka zdjęć ciężarówek [fot. Maciej Stępień]
W Pępicach znaleźli sposób na kierowców ciężarówek. Kamery rejestrują, czy łamane są przepisy [fot. Maciej Stępień]
W Pępicach znaleźli sposób na kierowców ciężarówek. Kamery rejestrują, czy łamane są przepisy [fot. Maciej Stępień]
W Pępicach znaleźli sposób na kierowców ciężarówek. Kamery rejestrują, czy łamane są przepisy [fot. Maciej Stępień]
W Pępicach znaleźli sposób na kierowców ciężarówek. Kamery rejestrują, czy łamane są przepisy [fot. Maciej Stępień]
Na początku czerwca informowaliśmy o nowoczesnym systemie działającym w Pępicach pod Brzegiem. Specjalne urządzenia wyłapują kierowców dużych aut, którzy łamią ograniczenia tonażowe. Jak sprawdził nasz brzeski reporter, codziennie tamtejsza straż gminna otrzymuje po kilka zdjęć. A będzie ich więcej, gdy zakończy się modernizacja drogi wojewódzkiej nr 401, która stanowi dojazd do autostrady. Wielu kierowców ciężarówek wybierze krótszą trasę przez Pępice. Podróż może i okaże się krótsza, ale może być droższa.
- Dziennie mamy 4-5 zdjęć. To kierowcy tirów, którzy nie patrzą na znaki tonażowe i jadą przez Pępice – mówi Radiu Opole komendant Straży Gminnej w Skarbimierzu Jan Minosora. – System działa na razie bardzo sprawnie, zdjęcia trafiają na skrzynkę mailową. Widać pojazd i numer rejestracyjny, dzięki czemu możemy rozpocząć bez problemów procedurę ukarania takiego kierowcy lub właściciela pojazdu. Zdjęcia są bardzo wyraźne.

System działa od początku czerwca. Kilkudziesięciu kierowców już zostało sfotografowanych. Wśród nich są ciężarówki na brzeskich tablicach rejestracyjnych, jak również auta wyjeżdżające ze strefy przemysłowej na byłym poradzieckim lotnisku. Kierowcy próbują skracać sobie drogę, bo oficjalny dojazd do autostrady A4 jest o kilkanaście kilometrów dłuższy.

- Przejazd przez Pępice może i jest krótszy, ale od początku czerwca droższy. Przypominam, że za złamanie przepisów tonażowych kierowca otrzyma mandat w wysokości 500 złotych, a na jego konto trafią 3 punkty karne – wyjaśnia Jan Minosora, który kierowcom nie zamierza odpuszczać.

Funkcjonariusz dodaje, że jadąc od strony byłego lotniska są możliwości zawrócenia tira. - Można to zrobić przed wjazdem do miejscowości lub w samym sołectwie. Kierowcy powinni sobie zapamiętać, że nie powinni przejeżdżać już przez Pępice. System jest bardzo dokładny, działa całodobowo i w zasadzie żadne większe auta nie umknie nowemu systemowi.

Szacuje się, że liczba przejeżdżających przez Pępice aut może wzrosnąć, gdy zakończy się przebudowa drogi wojewódzkiej nr 401 w Przylesiu, czyli już za kilka tygodni.
Jan Minosora

Wiadomości z regionu

2019-10-20, godz. 13:03 Sport i rekreacja na świeżym powietrzu. Opolanie zdają test Coopera Ponad dwieście osób stawiło się na miejskim stadionie lekkoatletycznym, żeby sprawdzić swoją kondycję. Już kolejny raz opolanie wzięli udział w teście Coopera ... » więcej 2019-10-20, godz. 11:05 "Siła wieku w człowieku". Dzisiaj (20.10) obchodzimy Europejski Dzień Seniora Obecnie na świecie żyje ponad 600 mln osób powyżej 60. roku życia. W Polsce w 2018 było ich 9,5 miliona. » więcej 2019-10-20, godz. 09:39 Wypadek na autostradzie A4, na 232 kilometrze. Lądował helikopter LPR Do zdarzenia doszło o godzinie 7:11 między węzłami Opole Zachód i Opole Południe - w kierunku na Katowice. » więcej 2019-10-20, godz. 07:53 Plac św. Sebastiana w Opolu oficjalnie otwarty. Przebudowa wzbudza mieszane uczucia wśród mieszkańców [ZDJĘCIA] Opolanie mogą już w pełni korzystać ze zrewitalizowanego placu świętego Sebastiana. Uroczystemu otwarciu (19.10) odnowionej przestrzeni towarzyszyły liczne at ... » więcej 2019-10-19, godz. 20:36 Opolanie uczcili pamięć księdza Jerzego Popiełuszki. W 35. rocznicę śmierci kapelana Solidarności, modlono się o jego ... W opolskiej katedrze upamiętniono przypadającą 19 października, 35. rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Po uroczystej mszy świętej w intencji kanoni ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:19 Dobiega końca VIII Opolski Festiwal Gór. Wśród gości między innymi zdobywca Złotego Czekanu W stolicy regionu trwa trzeci, a zarazem ostatni dzień 8. edycji Opolskiego Festiwalu Gór. Oprócz warsztatów dla dzieci i dorosłych, uczestnicy mają też okazj ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:16 W Opolu już po raz 44. goniono lisa. "Hubertus" nawiązuje do dawnych zwyczajów w czasie polowań" Zabawy dla dzieci, pokazy władania bronią białą czy ułańskie stroje, to część atrakcji, które czekały dziś (19.10) na uczestników zabawy z okazji dnia święteg ... » więcej 2019-10-19, godz. 16:43 Malując po ścianie, zachęcają do pomagania innym. W Opolu powstaje mural Opolskiego Centrum Wolontariatu Iskra W przejściu obok opolskiego amfiteatru powstaje kolejny mural. Dzieło ma promować ideę wolontariatu i zwracać uwagę na fakt, że niesienie pomocy przynosi nie ... » więcej 2019-10-19, godz. 15:39 Pustułki, szczygły, kosy, szpaki. W Opolu-Półwsi trwa Opolski Spacer Ornitologiczny Już po raz szósty w tym roku miłośnicy dzikich ptaków wybrali się na Opolski Spacer Ornitologiczny. Tym razem skrzydlatych mieszkańców miasta wypatrują na ter ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:19 Siatkarskie muzeum "Volley Bajka". Srebrny jubileusz Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle [ZDJĘCIA] Otwarciem siatkarskiego muzeum 'Volley Bajka' rozpoczęły się dzisiejsze obchody jubileuszu 25-lecia Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Dla fanów ośmiokrotneg ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »