Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-09, 18:00 Autor: Maciej Stępień

W Pępicach znaleźli sposób na kierowców ciężarówek. Kamery rejestrują, czy łamane są przepisy

W Pępicach znaleźli sposób na kierowców ciężarówek. Kamery rejestrują, czy łamane są przepisy [fot. Maciej Stępień]
W Pępicach znaleźli sposób na kierowców ciężarówek. Kamery rejestrują, czy łamane są przepisy [fot. Maciej Stępień]
W Pępicach znaleźli sposób na kierowców ciężarówek. Kamery rejestrują, czy łamane są przepisy [fot. Maciej Stępień]
W Pępicach znaleźli sposób na kierowców ciężarówek. Kamery rejestrują, czy łamane są przepisy [fot. Maciej Stępień]
W Pępicach znaleźli sposób na kierowców ciężarówek. Kamery rejestrują, czy łamane są przepisy [fot. Maciej Stępień]
W Pępicach znaleźli sposób na kierowców ciężarówek. Kamery rejestrują, czy łamane są przepisy [fot. Maciej Stępień]
Nowoczesny system monitorowania drogi został zamontowany w Pępicach w gminie Skarbimierz. Mieszkańcy tego sołectwa od lat narzekali na kierowców aut ciężarowych, którzy pomimo ograniczeń tonażowych, skracali sobie dojazd do autostrady, niszcząc tym samym zabytkową, stuletnią drogę. Niepozorne urządzenie mierzy wysokość przejeżdżających samochodów i robi bardzo dobrej jakości zdjęcia. A wszystko to za „niewielkie” pieniądze.
- System będzie rejestrował pojazd naruszający ten zakaz – tłumaczy komendant Straży Gminnej w Skarbimierzu Jan Minosora. – Na zdjęciach będzie widoczny numer rejestracyjny. Materiał będzie wysyłany na skrzynkę mailową naszej formacji i gdy otrzymamy taki dowód wykroczenia drogowego, to będziemy już rozliczać kierowcę.

Urządzenie jest niepozorne. Na dwóch niewielkich słupach zamontowano kamery, a na czterech specjalne detektory. System zarejestruje każdy wysoki pojazd.

Radny Dariusz Nawrocki, mieszkaniec Pępic w rozmowie z Radiem Opole podkreśla, że kierowcy tirów znacznie skracali sobie dojazd do autostrady.

- Pomimo zakazów pojazdy i tak przejeżdżały przez naszą miejscowość. Część kierowców zamiast jechać wyznaczoną trasą, wolała ze strefy przemysłowej w Skarbimierzu od razu kierować się na Pępice, by szybciej dojechać do A4. Mamy tutaj ponad stuletnią drogę z kostki, której nikt nie chce remontować. To zabytek, o który musieliśmy zadbać sami – dodaje radny.

- Mamy tutaj zakaz dla pojazdów powyżej 10 ton. „Wyłapywanie” takich kierowców było trudne, ale teraz mamy odpowiednie narzędzie – wtóruje komendant Minosora.

Pierwsze apele mieszkańców pojawiły się już kilka lat temu. W 2016 przedstawiono pierwsze możliwe rozwiązania, ale niestety należało je odrzucić ze względu na cenę.

- Początkowo za skonstruowanie takiego systemu wykonawcy chcieli od gminy 3 miliony złotych, ale ostatecznie udało nam się to sfinalizować za 30 tysięcy złotych – tłumaczy Dariusz Nawrocki. – Warto podkreślić, że jesteśmy pierwszą miejscowością w Polsce, która zamontowała urządzenia za takie pieniądze. Już wiemy, że system się sprawdza i liczymy, że inne miasta, czy sołectwa skorzystają z takich rozwiązań.

Warto zadać pytanie, czy zdjęcia będą dowodem w postępowaniu mandatowym? Czy sąd ich nie zakwestionuje?

- Nie ma takiej możliwości. Mamy legalne i certyfikowane urządzenie, dlatego zarejestrowane zdjęcia będą służyć, jako dowód. Oczywiście, każdy ma prawo nie przyjąć mandatu, ale przed sądem trudno będzie się wytłumaczyć. Kamery robią fotografie naprawdę wysokiej jakości. Liczymy, że kierowcy przestaną jeździć skrótem i przestaną łamać przepisy – dodaje na koniec komendant Straży Gminnej W Skarbimierzu.

W tej chwili urządzenie zarejestrowało tylko kilka wykroczeń, ponieważ remontowana jest droga w Przylesiu. Jak zakończy się jej modernizacja, wówczas część kierowców wyjeżdżających ze strefy przemysłowej znów będzie chciała łamać przepisy. Dodajmy, że jeden taki przejazd może kosztować 500 złotych i 2 punkty karne.
Jan Minosora i Dariusz Nawrocki

Wiadomości z regionu

2019-10-15, godz. 16:04 Utrudnienia w ruchu pociągów po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu Po wypadku na przejeździe kolejowym na ul. Wrocławskiej w Brzegu ruch pociągów został wstrzymany. Pasażerowie muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami. Przypom ... » więcej 2019-10-15, godz. 16:00 Zawisza: to ważny czas dla całej opozycji Lewica po 4 latach wraca do sejmu. Z Opolszczyzny jako jedyna mandat uzyskała Marcelina Zawisza z Wiosny Roberta Biedronia. Liderka opolskiej listy Lewicy pod ... » więcej 2019-10-15, godz. 15:30 Piłkarz Startu Namysłów złamał nos sędziemu. Nie podobało mu się to, jak sędziował Piłkarz czwartoligowego Startu Namysłów Krystian B. po zakończeniu spotkania ze Skalnikiem Gracze podszedł do sędziego i uderzył go głową w nos. Zawodnik - we ... » więcej 2019-10-15, godz. 15:11 5 osób rannych po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu. Kierowca ominął rogatki i wjechał w pociąg Przejazd kolejowy na ulicy Wrocławskiej w Brzegu wciąż jest nieprzejezdny po wypadku, do którego doszło w tym miejscu około 13:30. Według relacji świadków, ki ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:45 Opole: I Konwent Przewodniczących Rad Gmin, Powiatów i Sejmiku Województwa Opolskiego za nami Możliwość wykorzystania mediów społecznościowych w informowaniu o działaniach rady czy problemy poszczególnych samorządów terytorialnych - takie tematy porusz ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:30 Brak szczepionek przeciwko ospie. Sanepid: dokonaliśmy już wewnętrznych przesunięć Brakuje szczepionek przeciwko ospie, deficyt jest w aptekach i przychodniach. Mają pojawić się w połowie listopadzie, na razie rodzice muszą zaczekać. » więcej 2019-10-15, godz. 14:10 37-letni policjant postrzelił się podczas ćwiczeń na strzelnicy w Strzelcach Opolskich. Policja bada okoliczności wypa ... 37-letni policjant postrzelił się z broni podczas ćwiczeń na strzelnicy znajdującej się w Farskiej Kolonii, dzielnicy na obrzeżach Strzelec Opolskich. Do zdar ... » więcej 2019-10-15, godz. 13:10 Ukradł skuter, a następnie spowodował wypadek pod wpływem alkoholu. 26-letni grodkowianin wpadł w ręce policji Najpierw ukradł motorower, a później wsiadł za kierownicę pod wpływem alkoholu. W tym stanie 26-letni grodkowianin spowodował wypadek na obwodnicy miasta. » więcej 2019-10-15, godz. 12:50 NFZ organizuje "Środę z profilaktyką" w przychodni Centrum w Opolu i zaprasza na bezpłatne badania 'Środa z profilaktyką' to kolejne spotkanie organizowane przez opolski oddział NFZ z myślą o pacjentach w ramach ogólnopolskiej akcji. Tym razem w przychodni ... » więcej 2019-10-15, godz. 12:15 Namysłowscy mundurowi angażują się w pomoc dla 7-letniego Tomka. Dziecko choruje na glejaka mózgu Policjanci z Namysłowa włączają się w akcję pomocy dla chorego syna funkcjonariusza dolnośląskiego garnizonu. 7-letni Tomek z Oławy choruje na glejaka mózgu. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »