Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-09, 18:00 Autor: Maciej Stępień

W Pępicach znaleźli sposób na kierowców ciężarówek. Kamery rejestrują, czy łamane są przepisy

W Pępicach znaleźli sposób na kierowców ciężarówek. Kamery rejestrują, czy łamane są przepisy [fot. Maciej Stępień]
W Pępicach znaleźli sposób na kierowców ciężarówek. Kamery rejestrują, czy łamane są przepisy [fot. Maciej Stępień]
W Pępicach znaleźli sposób na kierowców ciężarówek. Kamery rejestrują, czy łamane są przepisy [fot. Maciej Stępień]
W Pępicach znaleźli sposób na kierowców ciężarówek. Kamery rejestrują, czy łamane są przepisy [fot. Maciej Stępień]
W Pępicach znaleźli sposób na kierowców ciężarówek. Kamery rejestrują, czy łamane są przepisy [fot. Maciej Stępień]
W Pępicach znaleźli sposób na kierowców ciężarówek. Kamery rejestrują, czy łamane są przepisy [fot. Maciej Stępień]
Nowoczesny system monitorowania drogi został zamontowany w Pępicach w gminie Skarbimierz. Mieszkańcy tego sołectwa od lat narzekali na kierowców aut ciężarowych, którzy pomimo ograniczeń tonażowych, skracali sobie dojazd do autostrady, niszcząc tym samym zabytkową, stuletnią drogę. Niepozorne urządzenie mierzy wysokość przejeżdżających samochodów i robi bardzo dobrej jakości zdjęcia. A wszystko to za „niewielkie” pieniądze.
- System będzie rejestrował pojazd naruszający ten zakaz – tłumaczy komendant Straży Gminnej w Skarbimierzu Jan Minosora. – Na zdjęciach będzie widoczny numer rejestracyjny. Materiał będzie wysyłany na skrzynkę mailową naszej formacji i gdy otrzymamy taki dowód wykroczenia drogowego, to będziemy już rozliczać kierowcę.

Urządzenie jest niepozorne. Na dwóch niewielkich słupach zamontowano kamery, a na czterech specjalne detektory. System zarejestruje każdy wysoki pojazd.

Radny Dariusz Nawrocki, mieszkaniec Pępic w rozmowie z Radiem Opole podkreśla, że kierowcy tirów znacznie skracali sobie dojazd do autostrady.

- Pomimo zakazów pojazdy i tak przejeżdżały przez naszą miejscowość. Część kierowców zamiast jechać wyznaczoną trasą, wolała ze strefy przemysłowej w Skarbimierzu od razu kierować się na Pępice, by szybciej dojechać do A4. Mamy tutaj ponad stuletnią drogę z kostki, której nikt nie chce remontować. To zabytek, o który musieliśmy zadbać sami – dodaje radny.

- Mamy tutaj zakaz dla pojazdów powyżej 10 ton. „Wyłapywanie” takich kierowców było trudne, ale teraz mamy odpowiednie narzędzie – wtóruje komendant Minosora.

Pierwsze apele mieszkańców pojawiły się już kilka lat temu. W 2016 przedstawiono pierwsze możliwe rozwiązania, ale niestety należało je odrzucić ze względu na cenę.

- Początkowo za skonstruowanie takiego systemu wykonawcy chcieli od gminy 3 miliony złotych, ale ostatecznie udało nam się to sfinalizować za 30 tysięcy złotych – tłumaczy Dariusz Nawrocki. – Warto podkreślić, że jesteśmy pierwszą miejscowością w Polsce, która zamontowała urządzenia za takie pieniądze. Już wiemy, że system się sprawdza i liczymy, że inne miasta, czy sołectwa skorzystają z takich rozwiązań.

Warto zadać pytanie, czy zdjęcia będą dowodem w postępowaniu mandatowym? Czy sąd ich nie zakwestionuje?

- Nie ma takiej możliwości. Mamy legalne i certyfikowane urządzenie, dlatego zarejestrowane zdjęcia będą służyć, jako dowód. Oczywiście, każdy ma prawo nie przyjąć mandatu, ale przed sądem trudno będzie się wytłumaczyć. Kamery robią fotografie naprawdę wysokiej jakości. Liczymy, że kierowcy przestaną jeździć skrótem i przestaną łamać przepisy – dodaje na koniec komendant Straży Gminnej W Skarbimierzu.

W tej chwili urządzenie zarejestrowało tylko kilka wykroczeń, ponieważ remontowana jest droga w Przylesiu. Jak zakończy się jej modernizacja, wówczas część kierowców wyjeżdżających ze strefy przemysłowej znów będzie chciała łamać przepisy. Dodajmy, że jeden taki przejazd może kosztować 500 złotych i 2 punkty karne.
Jan Minosora i Dariusz Nawrocki

Wiadomości z regionu

2019-02-22, godz. 18:00 Nowe autobusy PKS-u Strzelce Opolskie. Są mini, midi i duże 15 nowych autobusów trafiło już do PKS-u w Strzelcach Opolskich. Pojazdy kupiono dzięki dotacji unijnej. Zastąpiły one jedną czwartą taboru, którym do tej por ... » więcej 2019-02-22, godz. 17:30 Opolscy nauczyciele szykują się do strajku. Egzaminy się nie odbędą? Pod uwagę brany jest termin egzaminów gimnazjalnych, które odbędą się w dniach 10-12 kwietnia, może to być czas egzaminów ósmoklasistów w dniach 15-17 kwietni ... » więcej 2019-02-22, godz. 17:15 Grodków: z karetki ma zniknąć lekarz. "Bezpieczeństwo mieszkańców nie ulegnie pogorszeniu" Mieszkańcy Grodkowa chcą, by w jedynej stacjonującej w mieście karetce pogotowia pozostał lekarz. Opolski Urząd Wojewódzki planuje, by od kwietnia w grodkowsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:30 To nie była odra. Dziecko z przedszkola nr 23 w Opolu nie było chore U dziecka, które chodzi do przedszkola nr 23 w Opolu, nie stwierdzono odry - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2019-02-22, godz. 16:30 Policjantka wracała po pracy do domu, zatrzymała pijanego rowerzystę Prawie 4 promile alkoholu miał 56-letni rowerzysta, którego zatrzymała wracająca po pracy do domu strzelecka policjantka. Mężczyzna próbował jechać na rowerze ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:15 Uczczono ofiary Marszu Śmierci w Racławicach Śląskich. "Ta pamięć lokalna nie powinna nigdy wygasnąć" [ZDJĘCIA] Wojewódzkie uroczystości upamiętniające „Marsze Śmierci” odbyły się w Racławicach Śląskich. Odsłonięto tablicę pamiątkową wspominającą więźniów niemieckiego o ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:00 Ordynariusz Andrzej Czaja na liście biskupów, którzy mieli ukrywać księży-pedofilów. Rzecznik kurii: to informacje kom ... Opolska kuria podważa informacje zawarte w raporcie fundacji „Nie lękajcie się”. To raport dotyczący wykorzystywania małoletnich w Kościele, który dwa dni tem ... » więcej 2019-02-22, godz. 15:30 W czasie usuwania awarii wykopali ludzkie kości Pracownicy Strzeleckich Wodociągów i Kanalizacji naprawiając awarię rury z wodą wykopali ludzkie szczątki. Doszło do tego dzisiaj (22.02) w rejonie skrzyżowan ... » więcej 2019-02-22, godz. 14:30 Chcą przebudować brzeski rynek, dlatego poproszą o pomoc architektów Samorząd chce ogłosić konkurs na zagospodarowanie terenów wokół renesansowego ratusza. W tej chwili trwa jego gruntowna restauracja, dlatego władze Brzegu już ... » więcej 2019-02-22, godz. 14:15 Nie żyje 5-latek przygnieciony przez konar w lesie koło Niemodlina Zmarł 5-latek, na którego w piątek (15.02) spadł konar podczas wycinki pod Niemodlinem. Chłopiec z uszkodzeniem mózgu trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klin ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »