Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-12, 14:00 Autor: Marzena Śmierciak

Susza doskwiera także rolnikom na Opolszczyźnie. Działają komisje ds. szacowania szkód

[fot. UM Nysa]
[fot. UM Nysa]
Mateusz Fila [fot. Łukasz Fura]
Mateusz Fila [fot. Łukasz Fura]
Antoni Konopka [fot. Łukasz Fura]
Antoni Konopka [fot. Łukasz Fura]
- Komisje wojewody ds. szacowania szkód w uprawach rolnych, które działają w terenie potwierdzają: na Opolszczyźnie także mamy problem z suszą i plony będą w tym roku niższe - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Mateusz Fila z oddziału rolnego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Epicentrum suszy rolniczej znajduje się w okolicach Poznania, a także w województwach zachodniopomorskim, pomorskim i kujawsko-pomorskim. Jak stwierdził nasz poranny gość, także na Opolszczyźnie rolnicy odczuwają problem braku wody. W połowie gmin w regionie działają komisje wojewody ds. szacowania szkód w uprawach rolnych.

A jakie uprawy ucierpiały najbardziej w wyniku suszy?

- Jeśli chodzi o rośliny, które objął raport monitorowania strat to w głównej mierze w całej Polsce mamy do czynienia ze zbożami ozimymi i jarymi, które dotknięte zostały suszą. I te rośliny również w kontekście województwa opolskiego zostały w tym raporcie ujęte. Jeśli chodzi o pozostałe rośliny, to tylko rośliny strączkowe i truskawki występują w tym raporcie, jeśli chodzi o Opolszczyznę - powiedział Mateusz Fila.

- W kontekście walki z suszą mówimy o mikroretencji. Ten problem unaocznił się zwłaszcza w ostatnich latach. Chodzi o zatrzymywanie wody, na przykład z opadów deszczu - dodał urzędnik z oddziału rolnego urzędu wojewódzkiego.

- Problem wody, z którym się borykamy, występuje odkąd pamiętam - powiedział z kolei w "Poglądach i osądach" Antoni Konopka, członek zarządu województwa opolskiego. - Na Opolszczyźnie średnio potrzebujemy 600 mm wody w ciągu roku, szczególnie w maju - tłumaczył wicemarszałek.

- Co ważne, susza nie dotknęła wszystkich regionów jednakowo - dodał Antoni Konopka.
- My jako Opolszczyzna, dzięki Bogu, nie jesteśmy w takim stopniu dotknięci skutkami suszy, w najmniejszym stopniu to jest ta część południowa naszego województwa, pas wschodni - tłumaczył członek zarządu. - Jeśli chodzi o suszę, oprócz tej ilości wody, która spada, jest jeszcze kwestia jakości gleby. Tam, gdzie są piaski, to ta woda wsiąka i jej nie ma. Tam, gdzie jest mocniejsza ziemia, to ta woda jest tam zatrzymywana i tutaj jest wykorzystywana - tłumaczył wicemarszałek z ramienia PSL. - Do tego trzeba wziąć pod uwagę, jakie gatunki roślin są siane - dodał członek zarządu województwa opolskiego.

- Susza niekoniecznie musi oznaczać też podwyżek cen. Koszt mąki w chlebie to tylko 15 procent - zwrócił uwagę Antoni Konopka.

Jak stwierdził też wicemarszałek, nie liczba komisji szacujących szkody w rolnictwie wskazuje na suszę, a skala tych strat.
Mateusz Fila
Antoni Konopka

Wiadomości z regionu

2018-11-21, godz. 08:32 Nyski poseł ponownie ukarany przez sejmową Komisję Etyki. "Nie nazwałem wprost burmistrza durniem" Nyski poseł Janusz Sanocki ponownie ukarany przez sejmową Komisję Etyki Poselskiej. Tym razem poszło o internetowe wpisy skierowane w stronę burmistrza Kordia ... » więcej 2018-11-21, godz. 06:00 W Namysłowie szukają seniorów. Chcą ich aktywizować w nowej placówce Dzienny Dom Senior+ to nowe miejsce na mapie powiatu namysłowskiego, w którym najstarsi mieszkańcy regionu będą mogli miło spędzać czas. Kończą się prace adap ... » więcej 2018-11-20, godz. 23:00 Nowy starosta powiatu głubczyckiego. Piotr Soczyński wybrany przez radnych Piotr Soczyński został nowym starostą głubczyckim. Wyboru dokonali w tajnym głosowaniu radni podczas I sesji rady powiatu. » więcej 2018-11-20, godz. 22:00 "Państwo zadziałało". Wojewoda opolski w Radiu Opole o sprawie KNF - Powołane przez premiera organy do wyjaśnienia sprawy rozpoczęły niezwłocznie pracę - powiedział w Loży Radiowej wojewoda opolski Adrian Czubak, odnosząc się ... » więcej 2018-11-20, godz. 20:30 Mural, superbabcia albo strefa rekreacji. Trwa głosowanie w Budżecie Obywatelskim Ozimka Stworzenie muralu nawiązującego do historii miasta, szkoła dla superbabć i superdziadków czy budowa stref rekreacji - 17 projektów walczy o pieniądze na reali ... » więcej 2018-11-20, godz. 20:30 Ruszył proces mężczyzny, który groził i pobił trzech mężczyzn przed barem. Wśród zarzutów posiadanie i handel narkotyk ... Pobił, znieważył i kierował groźby karalne w kierunku trzech mężczyzn. Dziś (20.11) przed Sądem Okręgowym w Opolu stanął oskarżony Kamil L. Do zdarzenia miało ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:50 Uwaga kierowcy! Sypnęło śniegiem i już są tego pierwsze efekty [Aktualizacja] W ciągu półtorej godziny doszło do trzech zdarzeń drogowych. Po godzinie 19:00 na obwodnicy Białej, na drodze wojewódzkiej 414 w kierunku na Łącznik samochód ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:00 Prezydium Rady Miasta Opola ma już ustalony skład Na dzisiejszej (20.11) inauguracyjnej sesji w opolskim ratuszu wybrano przewodniczącego oraz wiceprzewodniczących. Obrady początkowo prowadził prof. Marek Mas ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:00 Strażacy szykują prezenty dla dzieci, które święta spędzą w szpitalu W remizie w Grodzisku pod Strzelcami Opolskimi stoją już stosy gier, książek, są paczki z pieluchami i kartony chusteczek dla niemowląt. Strażacy z tej jednos ... » więcej 2018-11-20, godz. 18:15 Nowe rozdanie w Radzie Miejskiej Prudnika. "Będę zabiegać o współpracę wszystkich radnych" Alicja Isalska z Prawa i Sprawiedliwości została nowym przewodniczącym Rady Miejskiej Prudnika. Jej zastępcą wybrano Edwarda Mazura z komitetu wyborczego Nasz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »