Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-12, 14:00 Autor: Marzena Śmierciak

Susza doskwiera także rolnikom na Opolszczyźnie. Działają komisje ds. szacowania szkód

[fot. UM Nysa]
[fot. UM Nysa]
Mateusz Fila [fot. Łukasz Fura]
Mateusz Fila [fot. Łukasz Fura]
Antoni Konopka [fot. Łukasz Fura]
Antoni Konopka [fot. Łukasz Fura]
- Komisje wojewody ds. szacowania szkód w uprawach rolnych, które działają w terenie potwierdzają: na Opolszczyźnie także mamy problem z suszą i plony będą w tym roku niższe - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Mateusz Fila z oddziału rolnego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Epicentrum suszy rolniczej znajduje się w okolicach Poznania, a także w województwach zachodniopomorskim, pomorskim i kujawsko-pomorskim. Jak stwierdził nasz poranny gość, także na Opolszczyźnie rolnicy odczuwają problem braku wody. W połowie gmin w regionie działają komisje wojewody ds. szacowania szkód w uprawach rolnych.

A jakie uprawy ucierpiały najbardziej w wyniku suszy?

- Jeśli chodzi o rośliny, które objął raport monitorowania strat to w głównej mierze w całej Polsce mamy do czynienia ze zbożami ozimymi i jarymi, które dotknięte zostały suszą. I te rośliny również w kontekście województwa opolskiego zostały w tym raporcie ujęte. Jeśli chodzi o pozostałe rośliny, to tylko rośliny strączkowe i truskawki występują w tym raporcie, jeśli chodzi o Opolszczyznę - powiedział Mateusz Fila.

- W kontekście walki z suszą mówimy o mikroretencji. Ten problem unaocznił się zwłaszcza w ostatnich latach. Chodzi o zatrzymywanie wody, na przykład z opadów deszczu - dodał urzędnik z oddziału rolnego urzędu wojewódzkiego.

- Problem wody, z którym się borykamy, występuje odkąd pamiętam - powiedział z kolei w "Poglądach i osądach" Antoni Konopka, członek zarządu województwa opolskiego. - Na Opolszczyźnie średnio potrzebujemy 600 mm wody w ciągu roku, szczególnie w maju - tłumaczył wicemarszałek.

- Co ważne, susza nie dotknęła wszystkich regionów jednakowo - dodał Antoni Konopka.
- My jako Opolszczyzna, dzięki Bogu, nie jesteśmy w takim stopniu dotknięci skutkami suszy, w najmniejszym stopniu to jest ta część południowa naszego województwa, pas wschodni - tłumaczył członek zarządu. - Jeśli chodzi o suszę, oprócz tej ilości wody, która spada, jest jeszcze kwestia jakości gleby. Tam, gdzie są piaski, to ta woda wsiąka i jej nie ma. Tam, gdzie jest mocniejsza ziemia, to ta woda jest tam zatrzymywana i tutaj jest wykorzystywana - tłumaczył wicemarszałek z ramienia PSL. - Do tego trzeba wziąć pod uwagę, jakie gatunki roślin są siane - dodał członek zarządu województwa opolskiego.

- Susza niekoniecznie musi oznaczać też podwyżek cen. Koszt mąki w chlebie to tylko 15 procent - zwrócił uwagę Antoni Konopka.

Jak stwierdził też wicemarszałek, nie liczba komisji szacujących szkody w rolnictwie wskazuje na suszę, a skala tych strat.
Mateusz Fila
Antoni Konopka

Wiadomości z regionu

2018-09-19, godz. 18:20 Pilot śmigłowca, który rozbił się w Domecku ostatni meldunek złożył 11 minut przed wypadkiem 57-latek pilotujący śmigłowiec, który rozbił się 11 lipca w Domecku ostatni meldunek złożył około 10 minut przed wypadkiem. Lot trwał zaledwie 28 minut. To us ... » więcej 2018-09-19, godz. 18:00 Nowe urządzenia pomogą w leczeniu małych pacjentów w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu Nowoczesne kardiomonitory trafiły na oddział neonatologii szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe urządzenia - mikroskop klasy klinicznej oraz fiberoskop - przyje ... » więcej 2018-09-19, godz. 17:00 Policjanci z Grodkowa będą mieć lepsze warunki pracy. Trwa budowa nowego komisariatu Kilka lat temu samorząd przekazał nieodpłatnie grunty na rzecz Skarbu Państwa. Po przygotowaniu całej dokumentacji wraz z niezbędnymi pozwoleniami inwestycja ... » więcej 2018-09-19, godz. 16:15 Grodków ma 750 lat. Uroczysta sesja rady tym razem bez uchwał Grodków obchodzi w tym roku jubileusz 750-lecia. Z tej okazji w miejscowym kinie odbyła się dziś (19.09) uroczysta sesja rady miejskiej. » więcej 2018-09-19, godz. 16:00 Prudnik: w szkole rolniczej oszukiwano na zużyciu paliwa? Będzie zawiadomienie do prokuratury Stwierdzono kolejne nieprawidłowości w prudnickim Zespole Szkół Rolniczych. Wykrył je kontroler tamtejszego starostwa. Także w tym przypadku samorządowcy zami ... » więcej 2018-09-19, godz. 16:00 Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało kandydatów do Rady Miasta Opola. "Celem jest 12 lub 13 mandatów" Sylwia Borgul, Michał Nowak, Sławomir Batko i Arkadiusz Szymański. To 'jedynki' Prawa i Sprawiedliwości na listach wyborczych do Rady Miasta Opola. » więcej 2018-09-19, godz. 15:30 Prezydent Wiśniewski o nowej siedzibie CDO i dialogu z mieszkańcami - Jesteśmy gwarantami tego, że dialog z mieszkańcami będzie postępował - powiedział prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podczas konferencji prasowej. Pojawil ... » więcej 2018-09-19, godz. 15:00 Zabroniona agitacja? Robert Węgrzyn: nie naruszyłem prawa Robert Węgrzyn, kandydat na radnego sejmiku województwa opolskiego rozwieszał w Kędzierzynie-Koźlu bilbordy bez nazwy komitetu wyborczego, z którego startuje. ... » więcej 2018-09-19, godz. 14:10 Prudnik: odpowiedzą za próbę zbiorowego gwałtu na mężczyźnie Długoletnie więzienie grozi sprawcom rozboju i usiłowania gwałtu w Prudniku. Podejrzani w tej sprawie to 33-letni Błażej Ł. i 47-letni Mariusz N. Przestępstw, ... » więcej 2018-09-19, godz. 14:00 Zobaczył złodzieja i postanowił go złapać. Właściciel domu zachował czujność Policjanci z Brzegu zatrzymali 57-letniego mieszkańca powiatu, który późnym wieczorem chciał ukraść elektronarzędzia. Mężczyzna wszedł na posesję i postanowił ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »