Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-12, 14:00 Autor: Marzena Śmierciak

Susza doskwiera także rolnikom na Opolszczyźnie. Działają komisje ds. szacowania szkód

[fot. UM Nysa]
[fot. UM Nysa]
Mateusz Fila [fot. Łukasz Fura]
Mateusz Fila [fot. Łukasz Fura]
Antoni Konopka [fot. Łukasz Fura]
Antoni Konopka [fot. Łukasz Fura]
- Komisje wojewody ds. szacowania szkód w uprawach rolnych, które działają w terenie potwierdzają: na Opolszczyźnie także mamy problem z suszą i plony będą w tym roku niższe - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Mateusz Fila z oddziału rolnego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Epicentrum suszy rolniczej znajduje się w okolicach Poznania, a także w województwach zachodniopomorskim, pomorskim i kujawsko-pomorskim. Jak stwierdził nasz poranny gość, także na Opolszczyźnie rolnicy odczuwają problem braku wody. W połowie gmin w regionie działają komisje wojewody ds. szacowania szkód w uprawach rolnych.

A jakie uprawy ucierpiały najbardziej w wyniku suszy?

- Jeśli chodzi o rośliny, które objął raport monitorowania strat to w głównej mierze w całej Polsce mamy do czynienia ze zbożami ozimymi i jarymi, które dotknięte zostały suszą. I te rośliny również w kontekście województwa opolskiego zostały w tym raporcie ujęte. Jeśli chodzi o pozostałe rośliny, to tylko rośliny strączkowe i truskawki występują w tym raporcie, jeśli chodzi o Opolszczyznę - powiedział Mateusz Fila.

- W kontekście walki z suszą mówimy o mikroretencji. Ten problem unaocznił się zwłaszcza w ostatnich latach. Chodzi o zatrzymywanie wody, na przykład z opadów deszczu - dodał urzędnik z oddziału rolnego urzędu wojewódzkiego.

- Problem wody, z którym się borykamy, występuje odkąd pamiętam - powiedział z kolei w "Poglądach i osądach" Antoni Konopka, członek zarządu województwa opolskiego. - Na Opolszczyźnie średnio potrzebujemy 600 mm wody w ciągu roku, szczególnie w maju - tłumaczył wicemarszałek.

- Co ważne, susza nie dotknęła wszystkich regionów jednakowo - dodał Antoni Konopka.
- My jako Opolszczyzna, dzięki Bogu, nie jesteśmy w takim stopniu dotknięci skutkami suszy, w najmniejszym stopniu to jest ta część południowa naszego województwa, pas wschodni - tłumaczył członek zarządu. - Jeśli chodzi o suszę, oprócz tej ilości wody, która spada, jest jeszcze kwestia jakości gleby. Tam, gdzie są piaski, to ta woda wsiąka i jej nie ma. Tam, gdzie jest mocniejsza ziemia, to ta woda jest tam zatrzymywana i tutaj jest wykorzystywana - tłumaczył wicemarszałek z ramienia PSL. - Do tego trzeba wziąć pod uwagę, jakie gatunki roślin są siane - dodał członek zarządu województwa opolskiego.

- Susza niekoniecznie musi oznaczać też podwyżek cen. Koszt mąki w chlebie to tylko 15 procent - zwrócił uwagę Antoni Konopka.

Jak stwierdził też wicemarszałek, nie liczba komisji szacujących szkody w rolnictwie wskazuje na suszę, a skala tych strat.
Mateusz Fila
Antoni Konopka

Wiadomości z regionu

2018-07-20, godz. 06:41 Bakterie coli w wodzie w Ozimku. Na miejscu jest beczkowóz, sytuacja może potrwać nawet do soboty Woda z ujęcia przy ulicy Częstochowskiej w Ozimku jest niezdatna do picia i kąpieli. Jak wykazały badania Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w w ... » więcej 2018-07-20, godz. 04:33 Samochodem ściął latarnię w Opolu Do zdarzenia doszło na ul. ks. Jerzego Popiełuszki » więcej 2018-07-19, godz. 20:47 Czy głubczyckiemu PKS-owi grozi bankructwo? Powiatowi radni PiS mają wątpliwości co do zarządzania spółką Zbyt niskie płace pracowników, a wysokie rady nadzorczej. Utrzymywanie nierentownych kursów i sprzedaż w 2017 dwóch autokarów za 3.300 złotych netto. Powiatow ... » więcej 2018-07-19, godz. 20:30 Stracił dolary i portfel. Zguby odzyskał dzięki uczciwości mieszkanek Namysłowa 600 dolarów amerykańskich, karty kredytowe, portfel oraz paszport stracił 46-letni rockman z Ukrainy, który w miniony weekend bawił się w Namysłowie na jednej ... » więcej 2018-07-19, godz. 20:00 Prudnik: rosną szeregi związku Solidarność Lucyna Mastyga została wybrana nową szefową prudnickiej Solidarności. Przez 16 lat tamtejszym strukturom tego związku zawodowego przewodziła Waleria Dąbrowska ... » więcej 2018-07-19, godz. 19:25 Wspólna akcja policji i KAS. W powiecie brzeskim zamknięto dwa nielegalne salony gier Dziewięć nielegalnych automatów w dwóch salonach gier zabezpieczyli funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego i Komendy Powiatowej Policji w Brzegu. Po eksperym ... » więcej 2018-07-19, godz. 18:15 Wybór dyrektorki przedszkola w Kędzierzynie-Koźlu nieważny - tak stwierdził wojewoda Konkurs na stanowisko dyrektorki przedszkola numer 17 w Kędzierzynie-Koźlu jest nieważny. Tak stwierdził wojewoda opolski wydając rozstrzygnięcie nadzorcze. » więcej 2018-07-19, godz. 17:34 Poważny wypadek w fabryce pod Strzelcami Opolskimi Po godzinie 14:00 służby ratunkowe zostały powiadomione o wypadku, do którego doszło na terenie zakładów Kronospan. Kobieta spadła z podestu z wysokości około ... » więcej 2018-07-19, godz. 16:30 Kolejne miliony dla szpitala w Kędzierzynie-Koźlu Ponad 9 milionów złotych z pieniędzy unijnych przez Regionalny Program Operacyjny otrzyma szpital w Kędzierzynie-Koźlu. Dzięki temu wyremontowane i doposażone ... » więcej 2018-07-19, godz. 15:37 Młody bocian wypadł z gniazda w Zubrzycach. Trafi do Leśnego Pogotowia Młody bocian wypadł z gniazda w Zubrzycach w powiecie głubczyckim. Na miejsce z interwencją przyjechali strażacy oraz straż miejska z Głubczyc. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »