Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-12, 11:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

Nie ma chętnych do nauki w głuchołaskim liceum. Zakończył się pierwszy etap rekrutacyjny

Głuchołaskie liceum [fot. Wiktoria Palarczyk]
Głuchołaskie liceum [fot. Wiktoria Palarczyk]
Pierwszy etap wskazał, że liczba osób, które chcą rozpocząć edukację w Zespole Szkół w Głuchołazach w klasie licealnej jest równa zeru. Przypomnijmy, taka sytuacja miała miejsce już w zeszłym roku, kiedy doszło do fuzji dwóch szkół - połączyło się tam gminne LO z zespołem szkół prowadzonym przez powiat. Powstała wtedy jedna placówka, którą od 1 września 2017 roku zarządza powiat nyski.
Marzena Grubiak, dyrektor Zespołu Szkół w Głuchołazach uważa, że to połączenie może być główną przyczyną braku uczniów.

- Od tego roku szkolnego, czyli od września, zostaliśmy połączeni z liceum. Myślę, że taka zawierucha, bo nie do końca było wiadomo jak sprawa wygląda, może to spowodowało, że tego naboru nie ma do liceum. Generalnie jest to taka łamana klasa. Są dwa różne profile. Jedna jest humanistyczno-językowa, z wiodącym angielskim, a druga geopolityczna, z rozszerzoną wiedzą o społeczeństwie - zaznacza Grubiak.

W zabytkowym budynku, który od gminy przejęło nyskie starostwo, wymienione zostały okna, a niebawem montowane będzie nowe pokrycie dachu i ogrzewanie. Przebudowane zostaną także toalety. To właśnie do tego obiektu w roku szkolnym 2018-2019 mieli wrócić licealiści, których na razie nie ma.

- Ubolewamy nad tym, zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy – mówi wicestarosta nyski Piotr Woźniak, odpowiedzialny na oświatę. - Pomimo tego, że wykonaliśmy mnóstwo pracy związanej z rekrutacją, nie udało się jej przeprowadzić. Powstanie jedynie jedna klasa branżowa i jedna technikum. Niestety nabór do liceum wyniósł dosłownie zero. Dla mnie to przerażające, bo to duża gmina i nie będzie tam szkoły licealnej. W Paczkowie się udało, w Głuchołazach nie wiedzieć czemu nie. Jest mi z tego powodu bardzo przykro - dodaje Woźniak.

Do końca sierpnia będzie prowadzony w szkole nabór uzupełniający. Sprawa budynku głuchołaskiego liceum pozostaje na razie otwarta. O jego losie przesądzą kolejne tygodnie.
Marzena Grubiak
Piotr Woźniak

Wiadomości z regionu

2018-07-17, godz. 21:15 Pobili i obrabowali 80-latka, zostali zatrzymani przez policję 30-letnia kobieta i jej 38-letni partner usłyszeli już zarzuty a sprawa znajdzie finał w sądzie. Do zdarzenia doszło w Opolu na początku miesiąca. Według usta ... » więcej 2018-07-17, godz. 20:15 Spór ws. kosztów składowania śmieci w Domaszkowicach rozstrzygnie Temida. Gminy skarżą się do sądu na działanie burmis ... Cenowy spór dotyczący opłat za składowanie śmieci w Domaszkowicach rozstrzygnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. Skargę na zarządzenie burmistrza Nysy ... » więcej 2018-07-17, godz. 20:15 Młody mężczyzna zginął na przejeździe kolejowym w Głuchołazach W Głuchołazach na przejeździe kolejowym zginął rowerzysta uderzony przez pociąg. Według informacji straży pożarnej młody mężczyzna w wieku około dwudziestu la ... » więcej 2018-07-17, godz. 19:42 Otmuchów szykuje własną książkę kucharską. Będą receptury na lokalne specjały Otmuchów szykuje książkę kulinarną z lokalnymi daniami. Burmistrz Jan Woźniak zdradza, że znajdzie się tam m.in. najlepszy przepis na sandacza po otmuchowsku, ... » więcej 2018-07-17, godz. 18:45 Z deszczu pod rynnę. Mieszkańcy Nowej Cerekwi żądają podłączenia pod kanalizację remontowanej drogi Mieszkańcy Nowej Cerekwi w gminie Kietrz chcą zmiany w projekcie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 416. Obecnie obowiązujący - jak twierdzą - uniemożliwia przy ... » więcej 2018-07-17, godz. 18:45 Przyjeżdżają do Opola niemal z całego świata. Wystartował Letni Uniwersytet Opolski 60 studentów z Chin, Indonezji, Ukrainy i Kazachstanu oficjalnie rozpoczęło dziś (17.07) naukę na Uniwersytecie Opolskim. Przez trzy tygodnie zagraniczni żacy ... » więcej 2018-07-17, godz. 18:30 Nyscy WOPR-owcy mają na stanie kradzione auto. "Trefny" wóz pochodzi z Hiszpanii Samochód nyskich wodniaków pochodzi z... kradzieży. Z ustaleń jakich dokonała nyska prokuratura wynika, że auto, które wodniacy kupili od prywatnej osoby poch ... » więcej 2018-07-17, godz. 17:30 Brzeski MOPS ma nową siedzibę. Zyskali petenci oraz sami urzędnicy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzegu po wielu latach oczekiwań doczekał się nowej bazy. Placówka oficjalnie rozpoczęła swoją działalność w budynku przy ... » więcej 2018-07-17, godz. 16:09 Karambol z udziałem 7 aut na DK 40. Nie ma osób poszkodowanych 5 aut osobowych, ciężarówka i bus dostawczy zderzyły się na DK 40, między miejscowościami Mochów i Wierzch. » więcej 2018-07-17, godz. 15:38 Na programie Dostępność Plus ma skorzystać 12 milionów Polaków - Zmiany prawa na pewno poprawią jakość życia, nie tylko osób niepełnosprawnych - powiedział w Loży Radiowej Zdzisław Markiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »