Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-12, 11:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

Nie ma chętnych do nauki w głuchołaskim liceum. Zakończył się pierwszy etap rekrutacyjny

Głuchołaskie liceum [fot. Wiktoria Palarczyk]
Głuchołaskie liceum [fot. Wiktoria Palarczyk]
Pierwszy etap wskazał, że liczba osób, które chcą rozpocząć edukację w Zespole Szkół w Głuchołazach w klasie licealnej jest równa zeru. Przypomnijmy, taka sytuacja miała miejsce już w zeszłym roku, kiedy doszło do fuzji dwóch szkół - połączyło się tam gminne LO z zespołem szkół prowadzonym przez powiat. Powstała wtedy jedna placówka, którą od 1 września 2017 roku zarządza powiat nyski.
Marzena Grubiak, dyrektor Zespołu Szkół w Głuchołazach uważa, że to połączenie może być główną przyczyną braku uczniów.

- Od tego roku szkolnego, czyli od września, zostaliśmy połączeni z liceum. Myślę, że taka zawierucha, bo nie do końca było wiadomo jak sprawa wygląda, może to spowodowało, że tego naboru nie ma do liceum. Generalnie jest to taka łamana klasa. Są dwa różne profile. Jedna jest humanistyczno-językowa, z wiodącym angielskim, a druga geopolityczna, z rozszerzoną wiedzą o społeczeństwie - zaznacza Grubiak.

W zabytkowym budynku, który od gminy przejęło nyskie starostwo, wymienione zostały okna, a niebawem montowane będzie nowe pokrycie dachu i ogrzewanie. Przebudowane zostaną także toalety. To właśnie do tego obiektu w roku szkolnym 2018-2019 mieli wrócić licealiści, których na razie nie ma.

- Ubolewamy nad tym, zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy – mówi wicestarosta nyski Piotr Woźniak, odpowiedzialny na oświatę. - Pomimo tego, że wykonaliśmy mnóstwo pracy związanej z rekrutacją, nie udało się jej przeprowadzić. Powstanie jedynie jedna klasa branżowa i jedna technikum. Niestety nabór do liceum wyniósł dosłownie zero. Dla mnie to przerażające, bo to duża gmina i nie będzie tam szkoły licealnej. W Paczkowie się udało, w Głuchołazach nie wiedzieć czemu nie. Jest mi z tego powodu bardzo przykro - dodaje Woźniak.

Do końca sierpnia będzie prowadzony w szkole nabór uzupełniający. Sprawa budynku głuchołaskiego liceum pozostaje na razie otwarta. O jego losie przesądzą kolejne tygodnie.
Marzena Grubiak
Piotr Woźniak

Wiadomości z regionu

2018-11-20, godz. 23:00 Nowy starosta powiatu głubczyckiego. Piotr Soczyński wybrany przez radnych Piotr Soczyński został nowym starostą głubczyckim. Wyboru dokonali w tajnym głosowaniu radni podczas I sesji rady powiatu. » więcej 2018-11-20, godz. 22:00 "Państwo zadziałało". Wojewoda opolski w Radiu Opole o sprawie KNF - Powołane przez premiera organy do wyjaśnienia sprawy rozpoczęły niezwłocznie pracę - powiedział w Loży Radiowej wojewoda opolski Adrian Czubak, odnosząc się ... » więcej 2018-11-20, godz. 20:30 Mural, superbabcia albo strefa rekreacji. Trwa głosowanie w Budżecie Obywatelskim Ozimka Stworzenie muralu nawiązującego do historii miasta, szkoła dla superbabć i superdziadków czy budowa stref rekreacji - 17 projektów walczy o pieniądze na reali ... » więcej 2018-11-20, godz. 20:30 Ruszył proces mężczyzny, który groził i pobił trzech mężczyzn przed barem. Wśród zarzutów posiadanie i handel narkotyk ... Pobił, znieważył i kierował groźby karalne w kierunku trzech mężczyzn. Dziś (20.11) przed Sądem Okręgowym w Opolu stanął oskarżony Kamil L. Do zdarzenia miało ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:50 Uwaga kierowcy! Sypnęło śniegiem i już są tego pierwsze efekty [Aktualizacja] W ciągu półtorej godziny doszło do trzech zdarzeń drogowych. Po godzinie 19:00 na obwodnicy Białej, na drodze wojewódzkiej 414 w kierunku na Łącznik samochód ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:00 Prezydium Rady Miasta Opola ma już ustalony skład Na dzisiejszej (20.11) inauguracyjnej sesji w opolskim ratuszu wybrano przewodniczącego oraz wiceprzewodniczących. Obrady początkowo prowadził prof. Marek Mas ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:00 Strażacy szykują prezenty dla dzieci, które święta spędzą w szpitalu W remizie w Grodzisku pod Strzelcami Opolskimi stoją już stosy gier, książek, są paczki z pieluchami i kartony chusteczek dla niemowląt. Strażacy z tej jednos ... » więcej 2018-11-20, godz. 18:15 Nowe rozdanie w Radzie Miejskiej Prudnika. "Będę zabiegać o współpracę wszystkich radnych" Alicja Isalska z Prawa i Sprawiedliwości została nowym przewodniczącym Rady Miejskiej Prudnika. Jej zastępcą wybrano Edwarda Mazura z komitetu wyborczego Nasz ... » więcej 2018-11-20, godz. 17:30 Kto pokieruje klubami w Radzie Miasta Opola? Zakończyła się pierwsza sesja Piotr Mielec będzie szefował klubowi radnych Arkadiusza Wiśniewskiego, a Michał Nowak pokieruje klubem Prawa i Sprawiedliwości. Za nami pierwsza sesja Rady Mi ... » więcej 2018-11-20, godz. 16:30 Budują drogi pożarowe, przy okazji powstają parkingi Problem braku miejsc parkingowych w rejonie ulicy Jana Rychla w Strzelcach Opolskich ciągnie się od kilkunastu lat. Były protesty mieszkańców, którzy chcieli ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »