Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-12, 11:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

Nie ma chętnych do nauki w głuchołaskim liceum. Zakończył się pierwszy etap rekrutacyjny

Głuchołaskie liceum [fot. Wiktoria Palarczyk]
Głuchołaskie liceum [fot. Wiktoria Palarczyk]
Pierwszy etap wskazał, że liczba osób, które chcą rozpocząć edukację w Zespole Szkół w Głuchołazach w klasie licealnej jest równa zeru. Przypomnijmy, taka sytuacja miała miejsce już w zeszłym roku, kiedy doszło do fuzji dwóch szkół - połączyło się tam gminne LO z zespołem szkół prowadzonym przez powiat. Powstała wtedy jedna placówka, którą od 1 września 2017 roku zarządza powiat nyski.
Marzena Grubiak, dyrektor Zespołu Szkół w Głuchołazach uważa, że to połączenie może być główną przyczyną braku uczniów.

- Od tego roku szkolnego, czyli od września, zostaliśmy połączeni z liceum. Myślę, że taka zawierucha, bo nie do końca było wiadomo jak sprawa wygląda, może to spowodowało, że tego naboru nie ma do liceum. Generalnie jest to taka łamana klasa. Są dwa różne profile. Jedna jest humanistyczno-językowa, z wiodącym angielskim, a druga geopolityczna, z rozszerzoną wiedzą o społeczeństwie - zaznacza Grubiak.

W zabytkowym budynku, który od gminy przejęło nyskie starostwo, wymienione zostały okna, a niebawem montowane będzie nowe pokrycie dachu i ogrzewanie. Przebudowane zostaną także toalety. To właśnie do tego obiektu w roku szkolnym 2018-2019 mieli wrócić licealiści, których na razie nie ma.

- Ubolewamy nad tym, zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy – mówi wicestarosta nyski Piotr Woźniak, odpowiedzialny na oświatę. - Pomimo tego, że wykonaliśmy mnóstwo pracy związanej z rekrutacją, nie udało się jej przeprowadzić. Powstanie jedynie jedna klasa branżowa i jedna technikum. Niestety nabór do liceum wyniósł dosłownie zero. Dla mnie to przerażające, bo to duża gmina i nie będzie tam szkoły licealnej. W Paczkowie się udało, w Głuchołazach nie wiedzieć czemu nie. Jest mi z tego powodu bardzo przykro - dodaje Woźniak.

Do końca sierpnia będzie prowadzony w szkole nabór uzupełniający. Sprawa budynku głuchołaskiego liceum pozostaje na razie otwarta. O jego losie przesądzą kolejne tygodnie.
Marzena Grubiak
Piotr Woźniak

Wiadomości z regionu

2019-10-17, godz. 20:15 Uwaga! Oszuści podszywają się pod ZUS i wysyłają podejrzane maile Opolski ZUS ostrzega przed internetowymi oszustami, którzy podszywają się pod pracowników Zakładu i rozsyłają podejrzane maile. Otwarcie załącznika grozi zain ... » więcej 2019-10-17, godz. 20:00 W Zawadzkiem powstaje hutnicze muzeum pod chmurką Każda ma wagę kilku ton. Przez lata pracowały w gorącej i parnej hali. Ich kres miał przyjść wraz z wywiezieniem na złom, ale dzięki pasjonatom lokalnej histo ... » więcej 2019-10-17, godz. 19:30 Za mało jest organizacji zajmujących się dystrybucją żywności dla ubogich. Happening w Białej Za dużo marnujemy żywności, a jednocześnie są tacy, których na nią nie stać. Przypomniał o tym happening na rynku w Białej. Zorganizowano go z okazji Światowe ... » więcej 2019-10-17, godz. 19:00 Ruszył 8 Opolski Festiwal Gór. Wśród gości m.in. najmłodsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi W Narodowym Centrum Polskiej Piosenki rozpoczął się 8 Opolski Festiwal Gór, który potrwa do soboty. Podczas festiwalu będzie okazja do porozmawiania z legenda ... » więcej 2019-10-17, godz. 18:15 "Czysty Region" będzie walczył z dużymi śmieciami. "Wywozimy gabaryty, a następnego dnia już pojawiają się kolejne" Związek międzygminny „Czysty Region” wypowiada walkę śmieciom gabarytowym, które zalegają wokół altan śmietnikowych w Kędzierzynie-Koźlu. Codziennie będą prow ... » więcej 2019-10-17, godz. 18:00 Inauguracja roku akademickiego w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. "To oficjalne rozpoczęcie stud ... 1360 studentów rozpoczęło nowy rok akademicki w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. Kosmetologia, dietetyka i fizjoterapia, to te kierunki, ... » więcej 2019-10-17, godz. 18:00 Wspierają pacjentki chore na raka i otaczają troską. Za nami V Konferencja Onkologiczna o roli pielęgniarek Rola pielęgniarek onkologicznych, wielodyscyplinarna opieka nad pacjentem, problemy i wyzwania - to główne tematy, które poruszono podczas V Konferencji Onkol ... » więcej 2019-10-17, godz. 17:00 Daj znak urzędnikom, że chcesz wymienić piec Planujesz wymianę starego 'kopciucha' na nowy, ekologiczny piec? Powiedz o tym urzędnikom, a może dostaniesz zwrot części nakładów. W Kędzierzynie-Koźlu prowa ... » więcej 2019-10-17, godz. 16:55 Zawodnik Startu Namysłów, który połamał nos sędziemu, zawieszony na 2 lata Wydział Dyscypliny OZPN nałożył 2-letnią dyskwalifikację na zawodnika Startu Namysłów, który po spotkaniu złamał nos sędziemu zawodów. Do zdarzenia doszło w w ... » więcej 2019-10-17, godz. 16:30 Głogówek: popiersie pisarza stanęło w nowym miejscu obok biblioteki jego imienia Ponownie odsłonięto pomnik Rafała Urbana w Głogówku. Popiersie tego pisarza stanęło pod koniec lat 70. ubiegłego wieku nieopodal bramy zamkowej. Przed pięciu ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »