Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-12, 11:00 Autor: Wiktoria Palarczyk

Nie ma chętnych do nauki w głuchołaskim liceum. Zakończył się pierwszy etap rekrutacyjny

Głuchołaskie liceum [fot. Wiktoria Palarczyk]
Głuchołaskie liceum [fot. Wiktoria Palarczyk]
Pierwszy etap wskazał, że liczba osób, które chcą rozpocząć edukację w Zespole Szkół w Głuchołazach w klasie licealnej jest równa zeru. Przypomnijmy, taka sytuacja miała miejsce już w zeszłym roku, kiedy doszło do fuzji dwóch szkół - połączyło się tam gminne LO z zespołem szkół prowadzonym przez powiat. Powstała wtedy jedna placówka, którą od 1 września 2017 roku zarządza powiat nyski.
Marzena Grubiak, dyrektor Zespołu Szkół w Głuchołazach uważa, że to połączenie może być główną przyczyną braku uczniów.

- Od tego roku szkolnego, czyli od września, zostaliśmy połączeni z liceum. Myślę, że taka zawierucha, bo nie do końca było wiadomo jak sprawa wygląda, może to spowodowało, że tego naboru nie ma do liceum. Generalnie jest to taka łamana klasa. Są dwa różne profile. Jedna jest humanistyczno-językowa, z wiodącym angielskim, a druga geopolityczna, z rozszerzoną wiedzą o społeczeństwie - zaznacza Grubiak.

W zabytkowym budynku, który od gminy przejęło nyskie starostwo, wymienione zostały okna, a niebawem montowane będzie nowe pokrycie dachu i ogrzewanie. Przebudowane zostaną także toalety. To właśnie do tego obiektu w roku szkolnym 2018-2019 mieli wrócić licealiści, których na razie nie ma.

- Ubolewamy nad tym, zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy – mówi wicestarosta nyski Piotr Woźniak, odpowiedzialny na oświatę. - Pomimo tego, że wykonaliśmy mnóstwo pracy związanej z rekrutacją, nie udało się jej przeprowadzić. Powstanie jedynie jedna klasa branżowa i jedna technikum. Niestety nabór do liceum wyniósł dosłownie zero. Dla mnie to przerażające, bo to duża gmina i nie będzie tam szkoły licealnej. W Paczkowie się udało, w Głuchołazach nie wiedzieć czemu nie. Jest mi z tego powodu bardzo przykro - dodaje Woźniak.

Do końca sierpnia będzie prowadzony w szkole nabór uzupełniający. Sprawa budynku głuchołaskiego liceum pozostaje na razie otwarta. O jego losie przesądzą kolejne tygodnie.
Marzena Grubiak
Piotr Woźniak

Wiadomości z regionu

2018-09-22, godz. 19:45 Violetta Porowska chce stworzyć w Opolu Muzeum Odry Muzeum Odry to pomysł kandydatki na prezydenta Opola Violetty Porowskiej. Jej zdaniem miejsce, które przypominałoby rolę rzeki w rozwoju miasta powinno powsta ... » więcej 2018-09-22, godz. 18:15 Kursy, lekcje i sprzęt zgodne z zapotrzebowaniem rynku pracy. LO nr 1 w Kluczborku rusza z projektem "Uczę się, więc j ... Nowoczesna pracownia komputerowa, dodatkowe zajęcia w szkole oraz na opolskich uczelniach wyższych, czy doskonalenie języka angielskiego w zakresie techniczny ... » więcej 2018-09-22, godz. 16:30 Skarby Gór Opawskich pokazane na zakończenie obchodów 50-lecia Orderu Uśmiechu Rodzinny festyn pod nazwą 'Skarby Gór Opawskich' zakończył dwudniowe obchody 50-lecia Orderu Uśmiechu. W piątek i sobotę (21-22.09) w Głuchołazach odbyły się ... » więcej 2018-09-22, godz. 16:05 "Opole w rytmie natury" - czyli edukacja jak segregować śmieci Jak i dlaczego powinniśmy segregować śmieci - to główny cel trwającego na Osiedlu Chabry pikniku 'Opole w rytmie natury'. Impreza, poprzez koncerty dla dorosł ... » więcej 2018-09-22, godz. 14:13 Kandydat na prezydenta Opola Marcin Gambiec i jego ludzie przedstawili pomysł na likwidację korków Buspasy, zamknięcie ścisłego centrum miasta dla samochodów, korekta rozkładu jazdy MZK, czy postawienie na ruch rowerowy i pieszy - to pomysły Komitetu Wyborc ... » więcej 2018-09-22, godz. 13:08 Samochód osobowy dachował na autostradzie. Dwie osoby poszkodowane Mamy utrudnienia na opolskim odcinku autostrady A4. Na nitce w kierunku Wrocławia w okolicach miejscowości Prądy - to 227 kilometr autostrady - samochód osobo ... » więcej 2018-09-22, godz. 12:52 Festiwal "Mamy Moc", czyli jak powinien wyglądać nowoczesny patriotyzm Ścianka wspinaczkowa, gry miejskie czy laser tag. Poprzez takie atrakcje harcerze zapraszają na Plac Wolności w Opolu, gdzie rozpoczął się festiwal wolontaria ... » więcej 2018-09-22, godz. 12:21 Koalicja Obywatelska liczy na utrzymanie władzy w sejmiku województwa - Wierzę w to, że utrzymamy naszą przewagę w samorządzie i będziemy nadal rządzić, chcemy też dla samorządu większych kompetencji - powiedział w porannej rozm ... » więcej 2018-09-22, godz. 12:10 Żegnają lato i witają jesień. Brzeg zaprasza na Jarmark Kresowo-Mariacki Regionalne przysmaki i produkty, a także cała masa występów artystycznych - tak w skrócie można opisać jarmark, który wczoraj(21.09) po południu rozpoczął się ... » więcej 2018-09-22, godz. 11:46 Genealodzy przejęli piastowski zamek. Ruszyła ogólnopolska konferencja Punktualnie o 10. w Muzeum Piastów Śląskich rozpoczęła się Ogólnopolska Konferencja Genealogiczna Brzeg 2018. To piąta edycja tej krajowej imprezy, która rokr ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »