Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-29, 17:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Starosta sam chciał, żeby mu obniżyć pensję. Ale podejmie kroki prawne

Józef Swaczyna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Józef Swaczyna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Od lipca Józef Swaczyna, starosta strzelecki, będzie zarabiał o 921 zł brutto mniej. Radni powiatowi nie chcieli obniżać pensji staroście, ale ten sam do nich o to zaapelował, bo – jak mówi – skoro przepisy prawa tak mówią, to trzeba się podporządkować.
Sprawa obniżki uposażenia starosty wywołała spore dyskusje. Projektami uchwał w tej sprawie radni zajmowali się na komisjach.

- Wszystkie komisje były za tym, żeby nie obniżać kasy, ale ja prosiłem ich na sesji, przed głosowaniem, że chciałbym, aby jednak mi obniżyli pensję. Uważam, że mimo iż to jest chore prawo, chory przepis, trzeba go przestrzegać. Jestem tak z domu nauczony, na Śląsku kochamy prawo, więc kazałem sobie to obniżyć. I tak radni nie byli zgodni, bo było ileś tam wstrzymujących się - mówi Józef Swaczyna, starosta strzelecki.

Ostatecznie radni przyjęli dwie uchwały. Jedną, przy 12 głosach za i 6 przeciwnych, obniżyli starości wynagrodzenie zasadnicze. Drugą (17 za i 1 przeciw) podwyższyli maksymalnie dodatek funkcyjny. W efekcie od lipca Józef Swaczyna zarobi o 921 zł mniej.

- Nie zostawię tak tej sprawy – mówi starosta. - Wystąpię na drogę prawną z tytułu utraconych poborów. To nie o to chodzi, że jestem pazerny na kasę. Chodzi po prostu o sprawiedliwość, rzetelność wykonywania przepisów i zapisów ustaw, zapisów konstytucyjnych.

O 20 procent mają być obniżone wynagrodzenia zasadnicze wójtów, burmistrzów, starostów czy marszałków województw i skarbników. To efekt wejścia w życie rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.
Józef Swaczyna (część 1)
Józef Swaczyna (część 2)

Wiadomości z regionu

2018-11-20, godz. 23:00 Nowy starosta powiatu głubczyckiego. Piotr Soczyński wybrany przez radnych Piotr Soczyński został nowym starostą głubczyckim. Wyboru dokonali w tajnym głosowaniu radni podczas I sesji rady powiatu. » więcej 2018-11-20, godz. 22:00 "Państwo zadziałało". Wojewoda opolski w Radiu Opole o sprawie KNF - Powołane przez premiera organy do wyjaśnienia sprawy rozpoczęły niezwłocznie pracę - powiedział w Loży Radiowej wojewoda opolski Adrian Czubak, odnosząc się ... » więcej 2018-11-20, godz. 20:30 Mural, superbabcia albo strefa rekreacji. Trwa głosowanie w Budżecie Obywatelskim Ozimka Stworzenie muralu nawiązującego do historii miasta, szkoła dla superbabć i superdziadków czy budowa stref rekreacji - 17 projektów walczy o pieniądze na reali ... » więcej 2018-11-20, godz. 20:30 Ruszył proces mężczyzny, który groził i pobił trzech mężczyzn przed barem. Wśród zarzutów posiadanie i handel narkotyk ... Pobił, znieważył i kierował groźby karalne w kierunku trzech mężczyzn. Dziś (20.11) przed Sądem Okręgowym w Opolu stanął oskarżony Kamil L. Do zdarzenia miało ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:50 Uwaga kierowcy! Sypnęło śniegiem i już są tego pierwsze efekty [Aktualizacja] W ciągu półtorej godziny doszło do trzech zdarzeń drogowych. Po godzinie 19:00 na obwodnicy Białej, na drodze wojewódzkiej 414 w kierunku na Łącznik samochód ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:00 Prezydium Rady Miasta Opola ma już ustalony skład Na dzisiejszej (20.11) inauguracyjnej sesji w opolskim ratuszu wybrano przewodniczącego oraz wiceprzewodniczących. Obrady początkowo prowadził prof. Marek Mas ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:00 Strażacy szykują prezenty dla dzieci, które święta spędzą w szpitalu W remizie w Grodzisku pod Strzelcami Opolskimi stoją już stosy gier, książek, są paczki z pieluchami i kartony chusteczek dla niemowląt. Strażacy z tej jednos ... » więcej 2018-11-20, godz. 18:15 Nowe rozdanie w Radzie Miejskiej Prudnika. "Będę zabiegać o współpracę wszystkich radnych" Alicja Isalska z Prawa i Sprawiedliwości została nowym przewodniczącym Rady Miejskiej Prudnika. Jej zastępcą wybrano Edwarda Mazura z komitetu wyborczego Nasz ... » więcej 2018-11-20, godz. 17:30 Kto pokieruje klubami w Radzie Miasta Opola? Zakończyła się pierwsza sesja Piotr Mielec będzie szefował klubowi radnych Arkadiusza Wiśniewskiego, a Michał Nowak pokieruje klubem Prawa i Sprawiedliwości. Za nami pierwsza sesja Rady Mi ... » więcej 2018-11-20, godz. 16:30 Budują drogi pożarowe, przy okazji powstają parkingi Problem braku miejsc parkingowych w rejonie ulicy Jana Rychla w Strzelcach Opolskich ciągnie się od kilkunastu lat. Były protesty mieszkańców, którzy chcieli ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »