Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-29, 17:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Starosta sam chciał, żeby mu obniżyć pensję. Ale podejmie kroki prawne

Józef Swaczyna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Józef Swaczyna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Od lipca Józef Swaczyna, starosta strzelecki, będzie zarabiał o 921 zł brutto mniej. Radni powiatowi nie chcieli obniżać pensji staroście, ale ten sam do nich o to zaapelował, bo – jak mówi – skoro przepisy prawa tak mówią, to trzeba się podporządkować.
Sprawa obniżki uposażenia starosty wywołała spore dyskusje. Projektami uchwał w tej sprawie radni zajmowali się na komisjach.

- Wszystkie komisje były za tym, żeby nie obniżać kasy, ale ja prosiłem ich na sesji, przed głosowaniem, że chciałbym, aby jednak mi obniżyli pensję. Uważam, że mimo iż to jest chore prawo, chory przepis, trzeba go przestrzegać. Jestem tak z domu nauczony, na Śląsku kochamy prawo, więc kazałem sobie to obniżyć. I tak radni nie byli zgodni, bo było ileś tam wstrzymujących się - mówi Józef Swaczyna, starosta strzelecki.

Ostatecznie radni przyjęli dwie uchwały. Jedną, przy 12 głosach za i 6 przeciwnych, obniżyli starości wynagrodzenie zasadnicze. Drugą (17 za i 1 przeciw) podwyższyli maksymalnie dodatek funkcyjny. W efekcie od lipca Józef Swaczyna zarobi o 921 zł mniej.

- Nie zostawię tak tej sprawy – mówi starosta. - Wystąpię na drogę prawną z tytułu utraconych poborów. To nie o to chodzi, że jestem pazerny na kasę. Chodzi po prostu o sprawiedliwość, rzetelność wykonywania przepisów i zapisów ustaw, zapisów konstytucyjnych.

O 20 procent mają być obniżone wynagrodzenia zasadnicze wójtów, burmistrzów, starostów czy marszałków województw i skarbników. To efekt wejścia w życie rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.
Józef Swaczyna (część 1)
Józef Swaczyna (część 2)

Wiadomości z regionu

2018-09-23, godz. 22:30 Opolscy politycy chwalą kongres żeglugi, ale namawiają do konkretnych działań w celu ożywienia Odry I Kongres Żeglugi Śródlądowej był tematem Niedzielnej Loży Radiowej. Dwudniowe spotkanie w Opolu dotyczyło w dużym stopniu Odry. Rozmawiano między innymi o do ... » więcej 2018-09-23, godz. 21:35 Silny wiatr na Opolszczyźnie. W porywach może osiągać 100 km/h. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła SMS-owe alerty Zgodnie z ostrzeżeniami Instytutu Meteorologi i Gospodarki Wodnej w regionie coraz silniej wieje. Opolscy strażacy byli już wzywani do kilku interwencji. » więcej 2018-09-23, godz. 19:45 Ktoś zerwał plakaty promujące festiwal dzielnic. Dlaczego w tym miejscu szybko zawisł afisz Razem dla Opola? Ktoś zerwał plakaty promujące IV Festiwal Dzielnic w Opolu z tablicy Rady Dzielnicy Żerkowice. O sprawie dowiadujemy się z profilu Komitetu Wyborczego Wyborcó ... » więcej 2018-09-23, godz. 17:00 Obrońcy pomnika w Mikolinie po próbie jego wysadzenia: to sprawa kryminalna i my tego nie darujemy Dziś (23.09) przed monumentem ku czci poległych żołnierzy Armii Czerwonej spotkali się członkowie Stowarzyszenia „Kursk”, a także przedstawiciele kościoła pra ... » więcej 2018-09-23, godz. 15:43 Dwie osoby poszkodowane w zderzeniu osobówki z motocyklem w Suchej [AKTUALIZACJA] Mamy utrudnienia na drodze krajowej nr 94 na trasie Opole - Strzelce Opolskie. W miejscowości Sucha doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklem. Posz ... » więcej 2018-09-23, godz. 14:45 Rolnicy podziękowali za plony na Górze Świętej Anny. Było też wiele intencji modlitewnych Piękne korony żniwne, ludowe stroje, podziękowania za plony oraz modlitwa. Tak wyglądały Dożynki Diecezjalne na Górze Świętej Anny. » więcej 2018-09-23, godz. 11:00 Walka z wykluczeniem komunikacyjnym jednym z postulatów Partii Razem Walkę z wykluczeniem komunikacyjnym, w tym m.in. stworzenie samorządowych przedsiębiorstw autobusowych postuluje Partia Razem. Maciej Kruszka, kandydat do sej ... » więcej 2018-09-22, godz. 21:59 Wypadek w Korfantowie - 3 osoby zostały ranne. Lądował śmigłowiec LPR Wczoraj (22.09) po godzinie 14:00 na ul. Kościuszki zderzyły się dwa samochody osobowe. » więcej 2018-09-22, godz. 19:45 Violetta Porowska chce stworzyć w Opolu Muzeum Odry Muzeum Odry to pomysł kandydatki na prezydenta Opola Violetty Porowskiej. Jej zdaniem miejsce, które przypominałoby rolę rzeki w rozwoju miasta powinno powsta ... » więcej 2018-09-22, godz. 18:15 Kursy, lekcje i sprzęt zgodne z zapotrzebowaniem rynku pracy. LO nr 1 w Kluczborku rusza z projektem "Uczę się, więc j ... Nowoczesna pracownia komputerowa, dodatkowe zajęcia w szkole oraz na opolskich uczelniach wyższych, czy doskonalenie języka angielskiego w zakresie techniczny ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »