Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-29, 17:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Starosta sam chciał, żeby mu obniżyć pensję. Ale podejmie kroki prawne

Józef Swaczyna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Józef Swaczyna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Od lipca Józef Swaczyna, starosta strzelecki, będzie zarabiał o 921 zł brutto mniej. Radni powiatowi nie chcieli obniżać pensji staroście, ale ten sam do nich o to zaapelował, bo – jak mówi – skoro przepisy prawa tak mówią, to trzeba się podporządkować.
Sprawa obniżki uposażenia starosty wywołała spore dyskusje. Projektami uchwał w tej sprawie radni zajmowali się na komisjach.

- Wszystkie komisje były za tym, żeby nie obniżać kasy, ale ja prosiłem ich na sesji, przed głosowaniem, że chciałbym, aby jednak mi obniżyli pensję. Uważam, że mimo iż to jest chore prawo, chory przepis, trzeba go przestrzegać. Jestem tak z domu nauczony, na Śląsku kochamy prawo, więc kazałem sobie to obniżyć. I tak radni nie byli zgodni, bo było ileś tam wstrzymujących się - mówi Józef Swaczyna, starosta strzelecki.

Ostatecznie radni przyjęli dwie uchwały. Jedną, przy 12 głosach za i 6 przeciwnych, obniżyli starości wynagrodzenie zasadnicze. Drugą (17 za i 1 przeciw) podwyższyli maksymalnie dodatek funkcyjny. W efekcie od lipca Józef Swaczyna zarobi o 921 zł mniej.

- Nie zostawię tak tej sprawy – mówi starosta. - Wystąpię na drogę prawną z tytułu utraconych poborów. To nie o to chodzi, że jestem pazerny na kasę. Chodzi po prostu o sprawiedliwość, rzetelność wykonywania przepisów i zapisów ustaw, zapisów konstytucyjnych.

O 20 procent mają być obniżone wynagrodzenia zasadnicze wójtów, burmistrzów, starostów czy marszałków województw i skarbników. To efekt wejścia w życie rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.
Józef Swaczyna (część 1)
Józef Swaczyna (część 2)

Wiadomości z regionu

2018-07-19, godz. 11:27 Pijany kierowca wiózł dziecko. Policjantom tłumaczył, że... piwo to nie alkohol Choć był pijany, a sąd już wcześniej zabrał mu prawo jazdy, 52-latek znów po alkoholu wsiadł za kierownicę. W podróż zabrał 12-letnie dziecko. Mężczyzna zosta ... » więcej 2018-07-19, godz. 10:45 Co trzeci „orlik” nie nadaje się do użytkowania. Boiska wielofunkcyjne niszczeją, a nie wszyscy decydują się na ich na ... Jak wynika z raportu warszawskiej Akademii Piłkarskiej „EsKadra” oraz firmy TakeTask, 33% wszystkich „orlików” powinna zostać zamknięta ze względu na zły stan ... » więcej 2018-07-19, godz. 10:40 Zawadzkie: był oddział żłobkowy, będzie - przedszkolny Uruchomienie żłobka w Zawadzkiem spowodowało roszady w oddziałach przedszkolnych. Remontowany obecnie jest budynek, w którym do tej pory działał oddział żłobk ... » więcej 2018-07-19, godz. 09:00 14. Master Truck Show rusza w piątek Prawdziwe święto czeka wielbicieli motoryzacji i ciężarówek w najbliższy weekend. Przed nami 14 edycja Master Truck, czyli zlot najpiękniejszych ciężarówek tu ... » więcej 2018-07-19, godz. 07:00 Centrum przesiadkowe w Głuchołazach coraz bliżej. "Jesteśmy na etapie przetargu" Głuchołazy po kilkunastu latach doczekają się centrum przesiadkowego. To kolejne zadanie w ramach programu rewitalizacji miasta. Dworzec Głuchołazy Miasto od ... » więcej 2018-07-18, godz. 20:15 Woda z ujęcia przy ulicy Częstochowskiej w Ozimku jest niezdatna do picia i kąpieli Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opolu po pobraniu próbek cieczy stwierdził, że przekroczyła ona parametry mikrobiologiczne. Woda z ujęcia przy ulicy ... » więcej 2018-07-18, godz. 19:30 Prudnik: budżet obywatelski czeka na propozycje wnioskodawców Mieszkańcy gminy Prudnik mogą zdecydować, na co wydać pieniądze z Budżetu Obywatelskiego 2019. Do końca lipca można składać wnioski zawierające pomysły przeds ... » więcej 2018-07-18, godz. 19:30 Stawy i aleja lipowa w Izbicku mają wypięknieć Mieszkańcy Izbicka nie mają zielonego terenu rekreacyjnego w swojej miejscowości. Zabytkowy park i pałac są w rękach prywatnych. Zabytkowa aleja lipowa od daw ... » więcej 2018-07-18, godz. 19:00 Polska jest jedna: Jacek Sasin odwiedzi Otmuchów i Praszkę Jacek Sasin, minister kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego, odwiedzi w sobotę (21.07) Opolszczyznę. » więcej 2018-07-18, godz. 18:30 Opolski Alarm Smogowy: miasto powinno kupić przedszkolakom oczyszczacze powietrza Jakość powietrza w Opolu zamiast się poprawiać - pogarsza się - tak twierdzą działacze Opolskiego Alarmu Smogowego. Opinię podpierają wynikami dotyczącymi zaw ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »