Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-16, 19:00 Autor: Witold Wośtak

Są zabytkowe, ale wyglądają jak nowe. Trwa wystawa samochodów i motocykli w Opolu Grudzicach [ZDJĘCIA]

4. Wystawa Pojazdów Zabytkowych RPM "Zagłoba" [fot. Witold Wośtak]
4. Wystawa Pojazdów Zabytkowych RPM "Zagłoba" [fot. Witold Wośtak]
Około 150 zabytkowych samochodów i motocykli zaparkowało obok strzelnicy w Opolu Grudzicach. Do wieczora potrwa tam 4. Wystawa Pojazdów Zabytkowych RPM "Zagłoba".
Wszystkie prezentowane pojazdy zostały wyprodukowane przed 1985 rokiem, ale po odrestaurowaniu wyglądają niemal jak nowe. Takie hobby wymaga określonych nakładów, ale przede wszystkim jest czasochłonne.

- Lata powojenne doprowadziły do znacznej degradacji pojazdów zabytkowych - mówi Paweł Zemła, jeden z organizatorów wystawy. - Jak wszyscy wiemy, na świecie te pojazdy były przechowywane, pieszczone i szanowane. Niestety w naszym kraju doprowadziliśmy do sytuacji, gdzie większość takich samochodów czy motocykli była złomowana. W tej chwili by znaleźć zabytkowy pojazd w oryginale, takie jak widzimy tutaj, trzeba naprawdę się nagimnastykować. Poza tym jest ich coraz mniej.

Bogdan Rożałowski z Krapkowic zajmuje się motocyklami od ponad 50 lat, bo rozbierając jednoślady na części pierwsze, zna je od podszewki.

- Przyjeżdżając na jakikolwiek zlot, na nowe motocykle każdy popatrzy i przejdzie obojętnie - tłumaczy. - Jeżeli pośród nich jest stary jednoślad, ale dobrze utrzymany, każdy się obejrzy. Ludzie podchodzą i pytają o jego historię, sposób pozyskania i odbudowy. To mnie podtrzymuje na duchu i daje poczucie, że to, co robię, nie idzie na marne, ale pozostaje dla potomnych.

Imprezie towarzyszy rajd sprawnościowy, połączony ze zwiedzaniem Wieży Piastowskiej. Radio Opole jest patronem medialnym całego przedsięwzięcia.
Paweł Zemła
Bogdan Rożałowski

Wiadomości z regionu

2019-02-22, godz. 20:00 Nyscy aktywiści mają dość smogu i domagają się rozszerzenia działań na rzecz poprawy jakości powietrza Nyski Alarm Smogowy po raz kolejny zwraca uwagę na złą jakość powietrza w mieście. Podczas dzisiejszej (22.02) manifestacji przed nyskim magistratem zbierano ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:30 Biolodzy z Uniwersytetu Opolskiego mają na swoim koncie kolejny sukces Opolscy naukowcy wraz z zespołem ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie i Uniwersytetu Jagielońskiego dokonali jedne ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:15 Zamieszanie z internetową sondą o placach zabaw w Opolu. Wątpliwości dotyczą systemu głosowania Chodzi o wyniki internetowej sondy, która miała rozstrzygnąć, gdzie w Opolu pojawią się nowe miejsca zabaw dla dzieci. Wygrały trzy lokalizacje: ul. Spychalsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 18:00 Nowe autobusy PKS-u Strzelce Opolskie. Są mini, midi i duże 15 nowych autobusów trafiło już do PKS-u w Strzelcach Opolskich. Pojazdy kupiono dzięki dotacji unijnej. Zastąpiły one jedną czwartą taboru, którym do tej por ... » więcej 2019-02-22, godz. 17:30 Opolscy nauczyciele szykują się do strajku. Egzaminy się nie odbędą? Pod uwagę brany jest termin egzaminów gimnazjalnych, które odbędą się w dniach 10-12 kwietnia, może to być czas egzaminów ósmoklasistów w dniach 15-17 kwietni ... » więcej 2019-02-22, godz. 17:15 Grodków: z karetki ma zniknąć lekarz. "Bezpieczeństwo mieszkańców nie ulegnie pogorszeniu" Mieszkańcy Grodkowa chcą, by w jedynej stacjonującej w mieście karetce pogotowia pozostał lekarz. Opolski Urząd Wojewódzki planuje, by od kwietnia w grodkowsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:30 To nie była odra. Dziecko z przedszkola nr 23 w Opolu nie było chore U dziecka, które chodzi do przedszkola nr 23 w Opolu, nie stwierdzono odry - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2019-02-22, godz. 16:30 Policjantka wracała po pracy do domu, zatrzymała pijanego rowerzystę Prawie 4 promile alkoholu miał 56-letni rowerzysta, którego zatrzymała wracająca po pracy do domu strzelecka policjantka. Mężczyzna próbował jechać na rowerze ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:15 Uczczono ofiary Marszu Śmierci w Racławicach Śląskich. "Ta pamięć lokalna nie powinna nigdy wygasnąć" [ZDJĘCIA] Wojewódzkie uroczystości upamiętniające „Marsze Śmierci” odbyły się w Racławicach Śląskich. Odsłonięto tablicę pamiątkową wspominającą więźniów niemieckiego o ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:00 Ordynariusz Andrzej Czaja na liście biskupów, którzy mieli ukrywać księży-pedofilów. Rzecznik kurii: to informacje kom ... Opolska kuria podważa informacje zawarte w raporcie fundacji „Nie lękajcie się”. To raport dotyczący wykorzystywania małoletnich w Kościele, który dwa dni tem ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »