Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-06, 13:39 Autor: Witold Wośtak

Nastolatkowie nie boją się udzielać pierwszej pomocy, ale wciąż chcą się szkolić. Warsztaty w straży pożarnej

6. warsztaty ratownicze w Opolu [fot. Witold Wośtak]
6. warsztaty ratownicze w Opolu [fot. Witold Wośtak]
6. warsztaty ratownicze w Opolu [fot. Witold Wośtak]
6. warsztaty ratownicze w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Młodzież z 32 opolskich szkół ponadgimnazjalnych wzięła udział w 6. edycji warsztatów ratowniczych. Grupa 160 nastolatków przyjechała do Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, żeby ćwiczyć na czterech stanowiskach.
Uczniowie sprawdzali się w udzielaniu pomocy osobie poparzonej, po ataku epilepsji, potrąconemu przez samochód oraz osobie ze złamaną po upadku nogą. Była też resuscytacja krążeniowo-oddechowa.

- W ciągu dekady widzimy u młodzieży bardzo pozytywną zmianę podejścia - mówi Marcin Bulak, starszy specjalista ratownictwa medycznego w KW PSP. Młodzież zadaje wiele pytań.

- To jest piękne. Są kontrowersje, pytania i wiele odpowiedzi, które naprawdę krzepią ratowników medycznych. Najlepszą formą edukacji jest rozmowa oraz dywagacje na temat tego, co zrobiliśmy, co powinniśmy zrobić, a nawet czego nie wykonaliśmy w danej akcji ratowniczej. Na dobrą sprawę to jeden z elementów w zespole ratownictwa medycznego. Po powrocie z danej akcji zawsze robimy tak zwany debriefing.

Julia, Monika i Paulina, nastolatki z Olesna, uczestniczyły w warsztatach z dużym zaangażowaniem. Ich zdaniem, warsztaty to zbiór ciekawych i dotąd niespotykanych informacji, które mogą bardzo się przydać w różnych sytuacjach. Uczennice przyznają, że były poniekąd zestresowane, a nie zadawały wielu pytań, bo ratownicy sami wyjaśniają wszelkie wątpliwe kwestie.

Przy zatrzymaniu krążenia mamy od 3 do 4 minut na podjęcie decyzji o resuscytacji przez uciskanie klatki piersiowej.
Marcin Bulak
Julia, Monika i Paulina

Wiadomości z regionu

2018-10-23, godz. 19:00 PSL w sejmiku regionu straciło sześciu radnych. Wybory przegrał lider partii w regionie Polskie Stronnictwo Ludowe w sejmiku województwa będzie miało tylko dwóch radnych. Ponadto lider tego ugrupowania na Opolszczyźnie Stanisław Rakoczy przegrał ... » więcej 2018-10-23, godz. 19:00 Chcieli budowy zakładu karnego w Brzegu, polegli w wyborach Z dwunastu radnych, którzy kilka miesięcy temu zgodzili się na przekazanie gruntów pod budowę nowoczesnej placówki penitencjarnej w Brzegu, tylko dwóch ponown ... » więcej 2018-10-23, godz. 18:30 Zmiany w gminie Turawa. Kampa rozstaje się ze stołkiem. Zastąpi go Pikos Waldemar Kampa nie będzie już wójtem Turawy. W wyborach urzędujący gospodarz gminy przegrał z obecnym sołtysem Zawady Dominikiem Pikosem. Na Kampę zagłosowało ... » więcej 2018-10-23, godz. 18:15 Pijany awanturował się w mieszkaniu siostry i szwagra. Spędzi 4,5 roku za kratkami Na 4,5 roku więzienia Sąd Okręgowy w Opolu skazał Ryszarda K. za uderzenie siostry siekierą, znęcanie się, groźby i zniszczenie mienia. » więcej 2018-10-23, godz. 18:00 Czy Mniejszość Niemiecka dogada się z Platformą Obywatelską w sprawie rządzenia powiatem strzeleckim? Mniejszość Niemiecka ma najwięcej mandatów w radzie powiatu strzeleckiego, ale żeby rządzić, musi znaleźć koalicjanta. Cztery lata temu poszła na współpracę z ... » więcej 2018-10-23, godz. 18:00 "Niech marszałek za wcześnie nie dzieli skóry na niedźwiedziu". Marcin Ociepa o możliwej koalicji w sejmiku Prawo i Sprawiedliwość w sejmiku województwa podwoiło liczbę mandatów. W tej kadencji klub będzie liczył 10 radnych i jest drugą siłą polityczną w regionie. » więcej 2018-10-23, godz. 17:45 Pożar garażu, a w nim trzy butle z gazem. Nikomu nic się nie stało 6 zastępów straży gasiło pożar garażu przy ulicy Gustawa Morcinka w Opolu, który wybuchł około godziny 16.00. W środku, oprócz samochodu, znajdowały się trzy ... » więcej 2018-10-23, godz. 17:30 Prudnik: dotychczasowa koalicja chce zachować władzę w powiecie, decydujący głos ma Mniejszość Niemiecka Po wyborach raczej nie zmienią się władze powiatu prudnickiego. Większość w radzie tego samorządu zachowała dotychczasowa koalicja Mniejszości Niemieckiej, Pl ... » więcej 2018-10-23, godz. 17:00 Dyskutują o stosunkach międzynarodowych, wojnach w społeczeństwie i zmianach kulturowych w Kamieniu Śląskim Debatą naukowców z Polski, Niemiec, Rumunii i Węgier zainaugurowano XXIII Seminarium Śląskie. Stosunki międzynarodowe, zmiany kulturowe i wojny w społeczeństw ... » więcej 2018-10-23, godz. 16:30 Prudnik: brakuje społeczników działających na rzecz ludzi starszych Zawieszona została działalność Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Prudniku. Powód to brak wolontariuszy, którzy by ją kontynuowali. Przez dziesięciolecia ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »