Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-06, 13:39 Autor: Witold Wośtak

Nastolatkowie nie boją się udzielać pierwszej pomocy, ale wciąż chcą się szkolić. Warsztaty w straży pożarnej

6. warsztaty ratownicze w Opolu [fot. Witold Wośtak]
6. warsztaty ratownicze w Opolu [fot. Witold Wośtak]
6. warsztaty ratownicze w Opolu [fot. Witold Wośtak]
6. warsztaty ratownicze w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Młodzież z 32 opolskich szkół ponadgimnazjalnych wzięła udział w 6. edycji warsztatów ratowniczych. Grupa 160 nastolatków przyjechała do Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, żeby ćwiczyć na czterech stanowiskach.
Uczniowie sprawdzali się w udzielaniu pomocy osobie poparzonej, po ataku epilepsji, potrąconemu przez samochód oraz osobie ze złamaną po upadku nogą. Była też resuscytacja krążeniowo-oddechowa.

- W ciągu dekady widzimy u młodzieży bardzo pozytywną zmianę podejścia - mówi Marcin Bulak, starszy specjalista ratownictwa medycznego w KW PSP. Młodzież zadaje wiele pytań.

- To jest piękne. Są kontrowersje, pytania i wiele odpowiedzi, które naprawdę krzepią ratowników medycznych. Najlepszą formą edukacji jest rozmowa oraz dywagacje na temat tego, co zrobiliśmy, co powinniśmy zrobić, a nawet czego nie wykonaliśmy w danej akcji ratowniczej. Na dobrą sprawę to jeden z elementów w zespole ratownictwa medycznego. Po powrocie z danej akcji zawsze robimy tak zwany debriefing.

Julia, Monika i Paulina, nastolatki z Olesna, uczestniczyły w warsztatach z dużym zaangażowaniem. Ich zdaniem, warsztaty to zbiór ciekawych i dotąd niespotykanych informacji, które mogą bardzo się przydać w różnych sytuacjach. Uczennice przyznają, że były poniekąd zestresowane, a nie zadawały wielu pytań, bo ratownicy sami wyjaśniają wszelkie wątpliwe kwestie.

Przy zatrzymaniu krążenia mamy od 3 do 4 minut na podjęcie decyzji o resuscytacji przez uciskanie klatki piersiowej.
Marcin Bulak
Julia, Monika i Paulina

Wiadomości z regionu

2018-06-21, godz. 21:45 Przywoził marihuanę z Niemiec i sprzedawał nastolatkom. Grozi mu 10 lat za kratkami Namysłowska policja zatrzymała 26-letniego mężczyznę oraz jego o pięć lat młodszą partnerkę pd zarzutem handlu narkotykami. » więcej 2018-06-21, godz. 20:45 Basen letni "Błękitna Fala" w Opolu gotowy na lato. Sezon rusza od piątku Od jutra (22.06) na basen 'Błękitna Fala' będzie można wejść od godziny 12.00, a dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia wchodzą za darmo, pod warunkiem poka ... » więcej 2018-06-21, godz. 20:05 Drzewo spadło na tory. 50 interwencji straży w regionie [AKTUALIZACJA] Jak informują służby drogowe na drodze krajowej nr 46 w Ozimku są utrudnienia w ruchu. Trasa jest czasowo zablokowana. W wyniki silnego wiatru złamało się jed ... » więcej 2018-06-21, godz. 20:00 Mali opolanie wiedzą jak pomagać niepełnosprawnym. Stworzyli miniporadnik o dobrym zachowaniu Najmłodsi mieszkańcy Opola samodzielnie przygotowali poradnik, który przedstawia właściwe zachowania względem osób niepełnosprawnych. Do konkursu plastycznego ... » więcej 2018-06-21, godz. 19:15 Śledztwo w sprawie bójki w Gorzowie Sląskim. Sprawcą najprawdopodobniej był policjant Prokuratura Rejonowa w Oleśnie wszczęła postępowanie w sprawie bójki, do której doszło 10 czerwca na Dniach Gorzowa Śląskiego. Prawdopodobnym sprawcą zajścia ... » więcej 2018-06-21, godz. 19:00 Narasta konflikt wokół konkursu na dyrektora przedszkola nr 17 w Kędzierzynie-Koźlu Dyrektorka przedszkola numer 17 w Kędzierzynie-Koźlu zamierza złożyć zawiadomienie do prokuratury. Uważa, że komisja konkursowa, która wybierała dyrektora tej ... » więcej 2018-06-21, godz. 19:00 Uczniowie będą mogli uczyć się języka niemieckiego w dwóch rolach. Jest decyzja MEN Można będzie równocześnie uczyć się języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej i języka nowożytnego w roku szkolnym 2018/2019. O takie rozwiązanie ... » więcej 2018-06-21, godz. 18:30 Z urzędu wojewódzkiego do ratusza. Dorota Rutkowska pokieruje wydziałem zdrowia Dorota Rutkowska została nowym naczelnikiem wydziału zdrowia i rozwoju społecznego w opolskim ratuszu. Wcześniej pracowała w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, gd ... » więcej 2018-06-21, godz. 18:00 Burze nadciągają nad Opolszczyznę. IMGW ostrzega Biuro IMGW ostrzega przed możliwością wystąpienia na terenie całego województwa dziś popołudniu i w nocy burz, którym towarzyszyć będzie intensywny deszcz. » więcej 2018-06-21, godz. 17:45 Więcej pieniędzy na naukę, bez masowych zwolnień nauczycieli, bezpłatny dostęp do podręczników. Kurator oświaty podsum ... W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu podsumowano pierwsze 10 miesięcy reformy edukacji. Opolski Kurator Oświaty Michał Siek omówił niemal każdy aspekt funkcjono ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »