Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-06, 13:39 Autor: Witold Wośtak

Nastolatkowie nie boją się udzielać pierwszej pomocy, ale wciąż chcą się szkolić. Warsztaty w straży pożarnej

6. warsztaty ratownicze w Opolu [fot. Witold Wośtak]
6. warsztaty ratownicze w Opolu [fot. Witold Wośtak]
6. warsztaty ratownicze w Opolu [fot. Witold Wośtak]
6. warsztaty ratownicze w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Młodzież z 32 opolskich szkół ponadgimnazjalnych wzięła udział w 6. edycji warsztatów ratowniczych. Grupa 160 nastolatków przyjechała do Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, żeby ćwiczyć na czterech stanowiskach.
Uczniowie sprawdzali się w udzielaniu pomocy osobie poparzonej, po ataku epilepsji, potrąconemu przez samochód oraz osobie ze złamaną po upadku nogą. Była też resuscytacja krążeniowo-oddechowa.

- W ciągu dekady widzimy u młodzieży bardzo pozytywną zmianę podejścia - mówi Marcin Bulak, starszy specjalista ratownictwa medycznego w KW PSP. Młodzież zadaje wiele pytań.

- To jest piękne. Są kontrowersje, pytania i wiele odpowiedzi, które naprawdę krzepią ratowników medycznych. Najlepszą formą edukacji jest rozmowa oraz dywagacje na temat tego, co zrobiliśmy, co powinniśmy zrobić, a nawet czego nie wykonaliśmy w danej akcji ratowniczej. Na dobrą sprawę to jeden z elementów w zespole ratownictwa medycznego. Po powrocie z danej akcji zawsze robimy tak zwany debriefing.

Julia, Monika i Paulina, nastolatki z Olesna, uczestniczyły w warsztatach z dużym zaangażowaniem. Ich zdaniem, warsztaty to zbiór ciekawych i dotąd niespotykanych informacji, które mogą bardzo się przydać w różnych sytuacjach. Uczennice przyznają, że były poniekąd zestresowane, a nie zadawały wielu pytań, bo ratownicy sami wyjaśniają wszelkie wątpliwe kwestie.

Przy zatrzymaniu krążenia mamy od 3 do 4 minut na podjęcie decyzji o resuscytacji przez uciskanie klatki piersiowej.
Marcin Bulak
Julia, Monika i Paulina

Wiadomości z regionu

2019-01-18, godz. 22:00 Na ścianie przystanku powstanie mural związany z Gąsiorowicami Starą wiatę na przystanku autobusowym zmienią w dzieło sztuki. Mieszkańcy Gąsiorowic wpadli na kolejny pomysł, jak upiększyć swoją wioską. Na dodatek udało im ... » więcej 2019-01-18, godz. 21:47 Zmarł ksiądz Alojzy Sitek. Miał 90 lat W piątek (18.01) w wieku 90 lat zmarł wieloletni kanclerz Kurii Diecezjalnej w Opolu, ksiądz dr Alojzy Sitek. Był jeden z największych i najbardziej zasłużony ... » więcej 2019-01-18, godz. 21:00 Mieszkanka Paczkowa straciła 16 tysięcy złotych. Pieniądze przekazała fałszywemu policjantowi Oszuści nie rezygnują z okradania seniorów popularną metodą 'na policjanta'. Jedna z paczkowskich seniorek straciła w ten sposób 16 tysięcy złotych. » więcej 2019-01-18, godz. 20:23 Kolizja 3 samochodów na autostradzie A4 Na 278 km autostrady A4 w kierunku Katowic, w pobliżu węzła Nogowczyce, około 20:00 doszło do kolizji 3 samochodów osobowych. Nie ma informacji o poszkodowany ... » więcej 2019-01-18, godz. 19:45 Przedstawiciele Kościołów modlą się o jedność Chrześcijan Rozpoczął się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Wydarzenie inauguruje msza z homilią ekumeniczną w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Op ... » więcej 2019-01-18, godz. 19:30 Problem z kartą wędkarską, czyli po co potrzebne zaświadczenie, skoro ważniejsza jest karta [INTERWENCJA] Wędkarze, którzy zdali egzamin na kartę przed końcem stycznia 1997 roku muszą wymienić ten dokument na nowy. Według ministerstwa rolnictwa aby to zrobić należ ... » więcej 2019-01-18, godz. 18:09 Powiatowi radni PiS w Prudniku uważają, że opozycji należy się większość miejsc w komisji rewizyjnej rady powiatu Rządząca koalicja utrudnia opozycji funkcje kontrolne w powiecie prudnickim. Tak twierdzą radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy są w mniejszości. Chodzi o skł ... » więcej 2019-01-18, godz. 18:00 Seniorzy z Reńskiej Wsi mają wreszcie swój dom dziennego pobytu Seniorzy z Reńskiej Wsi od dzisiaj (18.01) oficjalnie mogą korzystać z domu dziennego pobytu, który powstał w dawnych salkach katechetycznych. Dzięki rządowej ... » więcej 2019-01-18, godz. 17:04 Trwa śledztwo w sprawie rektora Politechniki Opolskiej. Policja zabezpieczyła dokument i dysk twardy Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Opolu na polecenie prokuratora pojawili się wczoraj (17.01) na Politechnice Opolskiej. Jak informuje Stanisław Bar ... » więcej 2019-01-18, godz. 17:00 Wyszedł z DPS... bo mu się nie podobało. Szukali go strażacy i policjanci Ponad 50 osób poszukiwało 55-letniego mężczyzny, który wyszedł z Domu Pomocy Społecznej w Leśnicy. Strażacy i policjanci przeczesywali okoliczne lasy i pola. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »