Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-26, 15:00 Autor: Roman Juranek

Wydział farmaceutyczny na UO lekiem na małą liczbę aptekarzy w regionie

Marek Tomków [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Tomków [fot. Justyna Krzyżanowska]
Mija rok od wprowadzenia ustawowej zasady "apteka dla aptekarza". Wprowadzeniu tej regulacji towarzyszyło wiele obaw. Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków, równocześnie prezes Opolskiej Izby Aptekarskiej powiedział, że obawy związane z nową regulacją były chybione. Bowiem ceny leków nie wzrosły, a liczba aptek w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie, jednym z najwyższych w Europie.
Jak tłumaczył w Loży Radiowej Marek Tomków, na Opolszczyźnie są inne trudności. - To, co pojawia się i jest problemem naszego województwa, to z pewnością niedobór personelu fachowego. Bo o ile łatwiej jest znaleźć magistra farmacji w dużej aglomeracji, zwłaszcza tam, gdzie są uczelnie, o tyle u nas jest to pewien problem.

Rozwiązaniem tego problemu ma być powstanie wydziału farmaceutycznego na Uniwersytecie Opolskim. - Jest propozycja ze strony uczelni, żeby właśnie powstał taki wydział, który miałby kształcić kilkudziesięciu farmaceutów. Wiadomo, że od momentu rozpoczęcia kształcenia musi upłynąć kilka lat, natomiast jest to też jakaś odpowiedź dla naszego regionu. Studia farmaceutyczne są studiami stacjonarnymi, w związku z czym każdy z naszego regionu, kto chciałby startować gdzieś indziej na te studia, musi się przenosić. Natomiast w momencie, gdyby one były w Opolu, a jest to naturalna konsekwencja wydziału lekarskiego, to w tym momencie, jeżeli byłaby akceptacja ministerstwa edukacji, to może byłoby jakieś rozwiązanie.
Marek Tomków1
Marek Tomków2

Wiadomości z regionu

2022-12-06, godz. 16:04 Coraz więcej małych pacjentów trafia do szpitali z wirusem RSV Wirus RSV w natarciu. W ostatnim czasie przybywa dzieci nim zakażonych. Niestety często objawy są tak silne, że potrzebna jest hospitalizacja, w tym także… » więcej 2022-12-06, godz. 15:45 Alkohol, marihuana i rozbite auto. Sobotni wieczór w Głubczycach Pijany 27-letni mężczyzna uszkodził samochód na jednym z rond w Głubczycach. Sprawca próbował ukryć pojazd, ale świadkiem tego zdarzenia był jeden z… » więcej 2022-12-06, godz. 15:26 Mikołaj spotkał się z ukraińskimi dziećmi w Opolu [ZDJĘCIA] Święty mikołaj pamięta dzisiaj o wszystkich dzieciach, także tych, które do naszego województwa przyjechały po wybuchu wojny w Ukrainie. Spotkanie dla… » więcej 2022-12-06, godz. 14:39 Mikołaje na motocyklach rozdają prezenty najmłodszym mieszkańcom Kędzierzyna-Koźla Już po raz 17. motocykliści w Kędzierzynie-Koźlu przygotowali mikołajkową akcję rozdawania prezentów dla najmłodszych mieszkańców miasta. Członkowie… » więcej 2022-12-06, godz. 14:15 ECO dostarczy ciepło do mieszkańców Czarnowąs oraz Dobrzenia Wielkiego. Trzeba podpisać nowe umowy ECO będzie od 1 stycznia nowym sprzedawcą ciepła dla mieszkańców opolskiej dzielnicy Czarnowąsy oraz w gminie Dobrzeń Wielki, pod warunkiem uzyskania stosownych… » więcej 2022-12-06, godz. 14:12 Opole: Izba Administracji Skarbowej zmieniła lokalizację. Przeniosła się do CUP Opolska Izba Administracji Skarbowej ma nową siedzibę. Przeniosła się do jednego z budynków nowo powstałego Centrum Usług Publicznych przy ulicy Pileckiego… » więcej 2022-12-06, godz. 13:25 Śmiertelne potrącenie pieszej w Brzegu Tragedia na ul. Słowackiego w Brzegu. Dziś (06.12) przed południem na jednej z dróg osiedlowych doszło do potrącenia pieszej przez samochód dostawczy. » więcej 2022-12-06, godz. 13:00 Św. Mikołaj zawitał do najmłodszych pacjentów w USK w Opolu Były uśmiechy na twarzach, ale też zaskoczenie i radość w oczach. Najmłodszych pacjentów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu odwiedził dziś… » więcej 2022-12-06, godz. 12:30 Opole: rondo na styku Witosa z aleją Solidarności jest już przejezdne Bardzo dobra informacja dla kierowców z Opola. Zakończyła się budowa ronda na styku Witosa z aleją Solidarności, tuż przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym… » więcej 2022-12-06, godz. 11:20 Nowa metoda w chirurgii otyłości. Pionierski zabieg wykonano w Opolu Pierwszy w Polsce zabieg założenia tzw. bariclipa na żołądek przeprowadzono w szpitalu MSWiA w Opolu. To najnowsza, praktykowana do tej pory jedynie w Belgii… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »