Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-18, 14:00 Autor: Ewelina Laxy

Okradał groby, a łupy sprzedawał w internecie. Sąd skazał go na rok więzienia bez zawieszenia

Dariusz J. zostałskazany na rok więzienia [fot. Ewelina Laxy]
Dariusz J. zostałskazany na rok więzienia [fot. Ewelina Laxy]
Dariusz J. w ciągu kilku miesięcy okradł 46 grobów na terenie całego województwa opolskiego. Łupy sprzedawał przez internet. W pierwszej instancji sąd w Głubczycach uznał go winnym. Mężczyzna usłyszał wyrok dwóch i pół roku pozbawienia wolności. Opolski Sąd Okręgowy wyrok skazujący podtrzymał, ale wysokości kary obniżył do roku więzienia.
Sędzia Daniel Kliś argumentował w postanowieniu, że czyny, jakich dopuścił się oskarżony, cechują się dużym stopniem społecznej szkodliwości. W toku postępowania Dariusz J. przyznał się do stawianych mu zarzutów.

- Oskarżony wcześniej działał w tej branży, doskonale wiedział, jak te przedmioty można z nagrobków uzyskać, które można łatwo spieniężyć. Czyny, których dopuścił się oskarżony, godzą nie tyle w mienie tych osób, co przecież w pamięć o osobach zmarłych. Oskarżony cześć i pamięć o tych osobach bliskich zakłócił, kierując się chęcią osiągnięcia korzyści majątkowej - stwierdził sędzia Kliś.

Do kradzieży dochodziło pomiędzy grudniem 2013 a lutym 2014 roku. Obrońca 39-letniego Dariusza J., adwokat Mirosław Semeniuk, utrzymuje, że zgromadzone dowody nie dostarczyły dowodów winy oskarżonego.

- Nie ma żadnego świadka co do jednego chociażby pomnika. Odległość pomiędzy cmentarzami, które były okradzione, to nie jest kilka kilometrów, tylko jest kilkadziesiąt, a czasami przekracza sto - mówił. - Okolicznością, która ma przemawiać za tym, że oskarżony tak szczegółowo opisuje cmentarze i miejsca położenia tych grobów, ma być fakt, że oskarżony mieszkał wiele lat temu w miejscowości Mokre i był kurierem.

Pokrzywdzeni w większości odzyskali skradzione przedmioty. Wyrok Sądu Okręgowego jest prawomocny.
sędzia Daniel Kliś
adw. Mirosław Semieniuk

Wiadomości z regionu

2018-05-21, godz. 22:00 Janusz Korwin Mikke odwiedza Opolszczyznę W planach jest kilka spotkań m.in. z mieszkańcami Opola, Głubczyc, czy Krapkowic. Prezes partii 'Wolność' chce przekonywać mieszkańców do tego, że 'socjalizm ... » więcej 2018-05-21, godz. 17:53 Wiedzą co to niepodległość i tożsamość narodowa. Rozstrzygnięto konkurs z okazji 100-lecia Niepodległej W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim podsumowano konkurs o tematyce patriotycznej zorganizowany w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. ... » więcej 2018-05-21, godz. 16:00 Autostrada A4: duży zator w kierunku Wrocławia Duży zator na opolskim odcinku autostrady A4 w kierunku Wrocławia. Powodem jest remont 9-kilometrowego odcinka między węzłami Krapkowice i Opole Południe. Zat ... » więcej 2018-05-21, godz. 15:30 MN ma trzy opinie prawne w sprawie języka mniejszości Mniejszość Niemiecka zaprezentowała trzy opinie prawne, które mają potwierdzać ich stanowisko w sprawie zgodności z prawem równoległego nauczania języka niemi ... » więcej 2018-05-21, godz. 14:37 Właściciel psa odpowiada za swojego czworonoga. Trwa śledztwo w sprawie wypadku w Kowalowicach Wracamy do tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się kilka dni temu w podnamysłowskich Kowalowicach. Uwiązany pod sklepem owczarek niemiecki dotkliwie pogryzł ... » więcej 2018-05-21, godz. 13:00 Eksplozja kolorów inauguruje dziś (21.05) Piastonalia Będą liczne koncerty, zawody sportowe i tradycyjna Żakinada. Dziś (21.05) w Opolu ruszają Piastonalia, czyli Studencka Wiosna Kulturalna. » więcej 2018-05-21, godz. 10:59 Saperzy z Gliwic zajmą się ładunkiem spod Kędzierzyna-Koźla. Sprawę bada prokuratura Ponad tysiąc bomb i pocisków znaleziono w lesie pomiędzy Sławięcicami, a Starą Kuźnią w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Na miejsce dziś (21.05) dotrą saper ... » więcej 2018-05-21, godz. 10:02 "O takich postaciach trzeba pamiętać". W Oleszce uczczono pamięć Karola Chodkiewicza Wojewoda opolski, Adrian Czubak uczcił pamięć Karola Chodkiewicza, młodego kadeta Orląt Lwowskich, który zginął we wsi Oleszka, walcząc o Górę św. Anny w III ... » więcej 2018-05-21, godz. 10:00 Krapkowicki "Skórzak" otwiera drzwi dla swoich przyszłych uczniów. Będą zadania i nagrody 'Zagraj o tron' to tytuł jutrzejszego (22.05) dnia otwartego w Zespole Szkół im. Jana Kilińskiego w Krapkowicach. » więcej 2018-05-21, godz. 08:59 Policjanci z Nysy złapali wandali, którzy maczetą uszkodzili rzeźbę z XVIII wieku Dwaj mężczyźni z Nysy maczetą uszkodzili zabytkową rzeźbę sakralną. Teraz grozi im do ośmiu lat więzienia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »