Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-18, 14:00 Autor: Ewelina Laxy

Okradał groby, a łupy sprzedawał w internecie. Sąd skazał go na rok więzienia bez zawieszenia

Dariusz J. zostałskazany na rok więzienia [fot. Ewelina Laxy]
Dariusz J. zostałskazany na rok więzienia [fot. Ewelina Laxy]
Dariusz J. w ciągu kilku miesięcy okradł 46 grobów na terenie całego województwa opolskiego. Łupy sprzedawał przez internet. W pierwszej instancji sąd w Głubczycach uznał go winnym. Mężczyzna usłyszał wyrok dwóch i pół roku pozbawienia wolności. Opolski Sąd Okręgowy wyrok skazujący podtrzymał, ale wysokości kary obniżył do roku więzienia.
Sędzia Daniel Kliś argumentował w postanowieniu, że czyny, jakich dopuścił się oskarżony, cechują się dużym stopniem społecznej szkodliwości. W toku postępowania Dariusz J. przyznał się do stawianych mu zarzutów.

- Oskarżony wcześniej działał w tej branży, doskonale wiedział, jak te przedmioty można z nagrobków uzyskać, które można łatwo spieniężyć. Czyny, których dopuścił się oskarżony, godzą nie tyle w mienie tych osób, co przecież w pamięć o osobach zmarłych. Oskarżony cześć i pamięć o tych osobach bliskich zakłócił, kierując się chęcią osiągnięcia korzyści majątkowej - stwierdził sędzia Kliś.

Do kradzieży dochodziło pomiędzy grudniem 2013 a lutym 2014 roku. Obrońca 39-letniego Dariusza J., adwokat Mirosław Semeniuk, utrzymuje, że zgromadzone dowody nie dostarczyły dowodów winy oskarżonego.

- Nie ma żadnego świadka co do jednego chociażby pomnika. Odległość pomiędzy cmentarzami, które były okradzione, to nie jest kilka kilometrów, tylko jest kilkadziesiąt, a czasami przekracza sto - mówił. - Okolicznością, która ma przemawiać za tym, że oskarżony tak szczegółowo opisuje cmentarze i miejsca położenia tych grobów, ma być fakt, że oskarżony mieszkał wiele lat temu w miejscowości Mokre i był kurierem.

Pokrzywdzeni w większości odzyskali skradzione przedmioty. Wyrok Sądu Okręgowego jest prawomocny.
sędzia Daniel Kliś
adw. Mirosław Semieniuk

Wiadomości z regionu

2018-10-22, godz. 13:45 Świadkowie zatrzymali pijanego kierowcę. Miał blisko 3 promile Do zdarzenia doszło w Brzegu na jednej z ulic w centrum miasta. 26-letni kierujący seatem spowodował kolizję, a gdy wysiadł z samochodu zaczął się zataczać. D ... » więcej 2018-10-22, godz. 13:30 Nowy - stary prezydent Opola dziękuje mieszkańcom. Znamy prawdopodobny rozkład mandatów w radzie miasta Prezydent Opola podziękował mieszkańcom i współpracownikom za wsparcie. Wstępne, nieoficjalne wyniki zebrane z 80 obwodów głosowania wskazują bowiem, że Arkad ... » więcej 2018-10-22, godz. 13:00 Niespodzianki w Rudnikach, Dobrodzieniu, druga tura w Gorzowie Śląskim i Głogówku Róża Koźlik nie będzie już burmistrzem Dobrodzienia. Urzędująca burmistrz przegrała w I turze wyborów z Andrzejem Jasińskim z KWW Nowy Dobrodzień. Zmiany równ ... » więcej 2018-10-22, godz. 12:30 "Mamy na pewno ciekawą sytuację" - opolski politolog o sukcesie Arkadiusza Wiśniewskiego - Udało się prezydentowi Arkadiuszowi Wiśniewskiemu podtrzymać trend w zakresie rozwiązań marketingu politycznego. Odciął kupony od dużych projektów inwestycy ... » więcej 2018-10-22, godz. 12:15 Głogówek: czwarty raz z rzędu burmistrza wyłoni wyborcza dogrywka Również w tym roku druga tura wyborów wyłoni burmistrza Głogówka. Według jeszcze nieoficjalnych wyników piastujący ten urząd Andrzej Kałamarz z KWW Niezależni ... » więcej 2018-10-22, godz. 11:45 Komisje wciąż liczą głosy. "To musi potrwać" - mówi komisarz wyborczy Joanna Maksymowicz - Musimy uzbroić się w cierpliwość. To musi potrwać - powiedziała o liczeniu głosów oddanych we wczorajszych (21.10) wyborach samorządowych komisarz wyborczy ... » więcej 2018-10-22, godz. 11:15 Wyciek amoniaku w Namysłowie. Sytuacja szybko została opanowana Służby ratownicze o rozszczelnieniu instalacji z amoniakiem w jednym z zakładów produkcyjnych zostały poinformowane tuż przed godziną siódmą rano. Na miejsce ... » więcej 2018-10-22, godz. 11:00 Prudnik: w drugiej turze wyborów na burmistrza liczą na poparcie elektoratu PiS Burmistrz Prudnika wybrany zostanie w dogrywce wyborczej za dwa tygodnie. Pierwszą turę głosowania wygrał Grzegorz Zawiślak KWW Prudniczanie. Uzyskał ponad 37 ... » więcej 2018-10-22, godz. 10:45 Wypadek na opolskim odcinku autostrady. Utrudnienia na jezdni do Wrocławia [AKTUALIZACJA] Trzy samochody osobowe zderzyły się na A4 na wysokości Krapkowic. Według wstępnych informacji jedna osoba została poszkodowana. » więcej 2018-10-22, godz. 10:30 Zmiana w Turawie, druga tura w Namysłowie, Jan Labus nadal rządzi w Ozimku Waldemar Kampa nie będzie już rządził Turawą. Przegrał w wyborach z Dominikiem Pikosem. W Namysłowie do rozstrzygnięcia potrzebna będzie druga tura. Zmian nie ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »