Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-18, 14:00 Autor: Ewelina Laxy

Okradał groby, a łupy sprzedawał w internecie. Sąd skazał go na rok więzienia bez zawieszenia

Dariusz J. zostałskazany na rok więzienia [fot. Ewelina Laxy]
Dariusz J. zostałskazany na rok więzienia [fot. Ewelina Laxy]
Dariusz J. w ciągu kilku miesięcy okradł 46 grobów na terenie całego województwa opolskiego. Łupy sprzedawał przez internet. W pierwszej instancji sąd w Głubczycach uznał go winnym. Mężczyzna usłyszał wyrok dwóch i pół roku pozbawienia wolności. Opolski Sąd Okręgowy wyrok skazujący podtrzymał, ale wysokości kary obniżył do roku więzienia.
Sędzia Daniel Kliś argumentował w postanowieniu, że czyny, jakich dopuścił się oskarżony, cechują się dużym stopniem społecznej szkodliwości. W toku postępowania Dariusz J. przyznał się do stawianych mu zarzutów.

- Oskarżony wcześniej działał w tej branży, doskonale wiedział, jak te przedmioty można z nagrobków uzyskać, które można łatwo spieniężyć. Czyny, których dopuścił się oskarżony, godzą nie tyle w mienie tych osób, co przecież w pamięć o osobach zmarłych. Oskarżony cześć i pamięć o tych osobach bliskich zakłócił, kierując się chęcią osiągnięcia korzyści majątkowej - stwierdził sędzia Kliś.

Do kradzieży dochodziło pomiędzy grudniem 2013 a lutym 2014 roku. Obrońca 39-letniego Dariusza J., adwokat Mirosław Semeniuk, utrzymuje, że zgromadzone dowody nie dostarczyły dowodów winy oskarżonego.

- Nie ma żadnego świadka co do jednego chociażby pomnika. Odległość pomiędzy cmentarzami, które były okradzione, to nie jest kilka kilometrów, tylko jest kilkadziesiąt, a czasami przekracza sto - mówił. - Okolicznością, która ma przemawiać za tym, że oskarżony tak szczegółowo opisuje cmentarze i miejsca położenia tych grobów, ma być fakt, że oskarżony mieszkał wiele lat temu w miejscowości Mokre i był kurierem.

Pokrzywdzeni w większości odzyskali skradzione przedmioty. Wyrok Sądu Okręgowego jest prawomocny.
sędzia Daniel Kliś
adw. Mirosław Semieniuk

Wiadomości z regionu

2019-01-21, godz. 22:00 Wandale grasują w Brzegu. O pomoc w ich zatrzymaniu apelują policja i straż miejska Powyrywane znaki, przewrócone śmietniki, zniszczone tablice informacyjne - do takich powtarzających się aktów wandalizmu dochodzi ostatnio w Brzegu. » więcej 2019-01-21, godz. 21:00 Miał być nowy dom, jest konflikt o zadatek. Sąd pomoże w rozwiązaniu sprawy Pan Michał, marzył o kupnie domu za blisko 300 tysięcy złotych w Walidrogach koło Opola, podpisał umowę przedwstępną i wpłacił zadatek. Bank kredytu nie przyz ... » więcej 2019-01-21, godz. 21:00 Ubezpieczajmy dzieci! - apeluje NFZ Nawet 25 tysięcy dzieci w naszym województwie nie jest zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego. » więcej 2019-01-21, godz. 20:00 Opolski ratusz rozważa zmiany w Budżecie Obywatelskim Opola Powstała koncepcja, aby przenieść zadania mikro do tzw. inicjatywy lokalnej. Ten pomysł był omawiany dziś (21.01) na debacie w Miejskiej Bibliotece Publicznej ... » więcej 2019-01-21, godz. 19:54 Kolejna ofiara zimy na Opolszczyźnie Kolejna ofiara ujemnych temperatur w naszym regionie. Około godziny 15 w Oleśnie przy ulicy Mostowej przechodnie zauważyli w wodzie przymarznięte ciało mężczy ... » więcej 2019-01-21, godz. 17:00 Wnuki życzą spokoju i zdrowia. W Filharmonii Opolskiej obchodzono Opolskie Święto Babci i Dziadka To u nich znajdziemy przytulny kąt, pyszny posiłek, dobrą radę i wiele miłości oraz wyrozumiałości. Dziś i jutro babcie i dziadkowie mają swoje święto. To cza ... » więcej 2019-01-21, godz. 16:15 Rośnie liczba chorych na odrę w regionie. Pediatria USK w Opolu trzyma w rezerwie kilkanaście łóżek Od początku roku na Opolszczyźnie odnotowano 10 przypadków zachorowań na odrę - to o dwa więcej niż w całym 2018 r. Chorzy w większości trafili do Szpitala Wo ... » więcej 2019-01-21, godz. 16:00 Bezpłatne badania mammograficzne dla mieszkanek Brzegu Z bezpłatnych badań mammograficznych mogą skorzystać mieszkanki Brzegu. Zaproszenie jest kierowane do pań w wieku 50-69 lat. » więcej 2019-01-21, godz. 15:15 Prudnik: chciał być burmistrzem, stanie przed sądem za nieprawidłowości związane z listami poparcia dla swoich kandyda ... Za złamanie prawa w związku z wyborami samorządowymi odpowie Wojciech B., który chciał kandydować na burmistrza Prudnik. Zarzuca mu się m.in. przestępstwo prz ... » więcej 2019-01-21, godz. 14:04 Gmina sfinansuje działalność szkoły dla tylko jednej klasy Po spotkaniu z rodzicami uczniów władze gminy Reńska Wieś podjęły decyzję w sprawie przenosin klasy ze szkoły w Komornie do placówki w Koźlu. Z powodu małego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »