Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-18, 14:00 Autor: Ewelina Laxy

Okradał groby, a łupy sprzedawał w internecie. Sąd skazał go na rok więzienia bez zawieszenia

Dariusz J. zostałskazany na rok więzienia [fot. Ewelina Laxy]
Dariusz J. zostałskazany na rok więzienia [fot. Ewelina Laxy]
Dariusz J. w ciągu kilku miesięcy okradł 46 grobów na terenie całego województwa opolskiego. Łupy sprzedawał przez internet. W pierwszej instancji sąd w Głubczycach uznał go winnym. Mężczyzna usłyszał wyrok dwóch i pół roku pozbawienia wolności. Opolski Sąd Okręgowy wyrok skazujący podtrzymał, ale wysokości kary obniżył do roku więzienia.
Sędzia Daniel Kliś argumentował w postanowieniu, że czyny, jakich dopuścił się oskarżony, cechują się dużym stopniem społecznej szkodliwości. W toku postępowania Dariusz J. przyznał się do stawianych mu zarzutów.

- Oskarżony wcześniej działał w tej branży, doskonale wiedział, jak te przedmioty można z nagrobków uzyskać, które można łatwo spieniężyć. Czyny, których dopuścił się oskarżony, godzą nie tyle w mienie tych osób, co przecież w pamięć o osobach zmarłych. Oskarżony cześć i pamięć o tych osobach bliskich zakłócił, kierując się chęcią osiągnięcia korzyści majątkowej - stwierdził sędzia Kliś.

Do kradzieży dochodziło pomiędzy grudniem 2013 a lutym 2014 roku. Obrońca 39-letniego Dariusza J., adwokat Mirosław Semeniuk, utrzymuje, że zgromadzone dowody nie dostarczyły dowodów winy oskarżonego.

- Nie ma żadnego świadka co do jednego chociażby pomnika. Odległość pomiędzy cmentarzami, które były okradzione, to nie jest kilka kilometrów, tylko jest kilkadziesiąt, a czasami przekracza sto - mówił. - Okolicznością, która ma przemawiać za tym, że oskarżony tak szczegółowo opisuje cmentarze i miejsca położenia tych grobów, ma być fakt, że oskarżony mieszkał wiele lat temu w miejscowości Mokre i był kurierem.

Pokrzywdzeni w większości odzyskali skradzione przedmioty. Wyrok Sądu Okręgowego jest prawomocny.
sędzia Daniel Kliś
adw. Mirosław Semieniuk

Wiadomości z regionu

2018-08-15, godz. 11:00 Cieplej i oszczędniej. Nyski ZOZ już po termomodernizacji Zakończyła się termomodernizacja nyskiego szpitala. Dachy oraz ściany trzech budynków ZOZ-u zostały ocieplone a okna wymienione. Teraz obiekt ma być tańszy w ... » więcej 2018-08-15, godz. 09:30 Święto Wojska Polskiego w Opolu. Defilada, piknik żołnierski oraz pokazy sprzętu wojskowego. Będą utrudnienia w ruchu - Msza święta za ojczyznę, uroczystości na opolskim rynku oraz piknik żołnierski - wyliczał w porannej rozmowie 'W cztery oczy' rzecznik prasowy 10. Opolskiej ... » więcej 2018-08-15, godz. 09:30 Tak będzie wyglądał nowy stadion Odry Opole Najlepszy projekt to praca zespołu architektów z Warszawy z pracowni 90 Architekci oraz mysłowickie GMT Sp. z o.o. Nad wyborem projektu debatował 11-osobowy s ... » więcej 2018-08-15, godz. 07:00 Internet bywa nieoceniony w przypadku zaginięć. Przykładem poszukiwania mieszkanki Krapkowic 9 dni trwały szczęśliwie zakończone poszukiwania zaginionej mieszkanki Krapkowic. 35-letnia kobieta wyszła z domu 3 sierpnia, natomiast po trzech dniach bez k ... » więcej 2018-08-14, godz. 21:00 Gra terenowa, pokaz sprzętu wojskowego i oczywiście wojskowa grochówka - opolscy logistycy zapraszają na święto Wojska ... Obchody rozpoczną się uroczystą mszą świętą w intencji ojczyzny o godz. 10:30 w katedrze. » więcej 2018-08-14, godz. 19:00 Szykują się podwyżki opłat za niesegregowanie śmieci Cztery razy więcej zapłacą za odbiór śmieci osoby, które ich nie segregują. Ministerstwo Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach, które drastycznie podni ... » więcej 2018-08-14, godz. 17:55 Niebezpiecznie na opolskich drogach. Zderzenie w Nysie, wypadek w Grodkowie [ZDJĘCIA] Do dwóch groźnych zdarzeń doszło na drogach naszego regionu. W Nysie na ul. Otmuchowskiej w wyniku zderzenia busa z samochodem osobowym ucierpiało pięć osób. ... » więcej 2018-08-14, godz. 17:12 Duże zainteresowanie Krapkowickim Budżetem Obywatelskim 2019. Padło ponad 20 propozycji 24 propozycje zgłoszono do Krapkowickiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Gmina jest podzielona na trzy obszary: lewobrzeżną i prawobrzeżną część Krapkowic oraz ... » więcej 2018-08-14, godz. 17:00 Strzelecki szpital z unijnych pieniędzy wyremontuje internę i wyposaży w niezbędny sprzęt Ponad 3,5 mln unijnego wsparcia na modernizację oddziału wewnętrznego wraz z wyposażeniem w niezbędny sprzęt otrzyma Szpital Powiatowy w Strzelcach Opolskich. ... » więcej 2018-08-14, godz. 17:00 Znamy datę wyborów samorządowych. Startuje kampania wyborcza Ogłoszono termin wyborów samorządowych - oficjalnie może wystartować kampania wyborcza. W jej prowadzeniu należy zachować zasady. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »