Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-15, 21:00 Autor: Maciej Stępień

Skarbimierz-Osiedle miastem? Wojewoda negatywnie ocenił pomysł władz

Czy Skarbimierz-Osiedle zostanie miastem? Wojewoda wydał negatywną opinię [fot. Maciej Stępień]
Czy Skarbimierz-Osiedle zostanie miastem? Wojewoda wydał negatywną opinię [fot. Maciej Stępień]
O tym, że sołectwo Skarbimierz-Osiedle mogłoby zostać miastem, informowaliśmy na początku roku. Władze gminy uznały, że miejscowość spełnia wszystkie wymogi do tego, by zmienić jej status. Nie ma rolnictwa, a jest rozwinięty przemysł, duże osiedle i pełna infrastruktura. Po przeprowadzonych konsultacjach w tej sprawie, samorządowcy złożyli stosowny wniosek do MSWiA. Pomysł władz Skarbimierza negatywnie ocenił jednak wojewoda, a to może znacznie osłabić starania o nadanie praw miejskich.
Adrian Czubak w rozmowie z Radiem Opole mówi, że we wniosku nie ma wystarczających informacji, dlatego jego ocena jest negatywna.

- Na podstawie informacji, które otrzymałem we wniosku, porównując je do wytycznych, jakie musi spełnić miejscowość, która może stać się miastem, uważam że nie ma tutaj wszystkich warunków ujętych, dlatego wydałem opinię negatywną, ale ostateczna decyzja należy oczywiście do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – podkreśla Czubak.

Wójt Skarbimierza Andrzej Pulit uważa, że opinia wojewody jest krzywdząca, bo jego zdaniem Skarbimierz-Osiedle spełnia wszystkie wymogi do tego, by zostać miastem.

- Ponadto w grę wchodzi również polityka – dodaje. – Ten status miasta był nam potrzebny ze względu na wizerunek i finanse, tego nie ukrywamy. Na pewno się nie spodziewaliśmy, że będą tutaj próby jakiejś gry politycznej, dużo tutaj uszczypliwości. To po prostu komedia i pytanie, czy tak to wszystko w naszym kraju powinno wyglądać.

Wojewoda opolski w odpowiedzi na zarzuty wójta Pulita mówi krótko, że chciałby poznać nazwę tej gry politycznej. Dodał, że realizuje politykę rządu.

Przypomnijmy, zdaniem samorządowców ze Skarbimierza, od kilku lat mówi się o ewentualnej fuzji dwóch gmin – Brzegu i Skarbimierza. Andrzej Pulit mówił wielokrotnie na antenie Radia Opole, że brzescy politycy mają chrapkę na tereny inwestycje i całą strefę przemysłową na byłym poradzieckim lotnisku.

- To jakieś science fiction. Nikt nie mówi o łączeniu czegokolwiek i kogokolwiek – podsumowuje krótko wojewoda Adrian Czubak.

Do sprawy będziemy wracać.
Adrian Czubak i Andrzej Pulit

Wiadomości z regionu

2019-02-21, godz. 21:05 Odra w jednym z opolskich przedszkoli? "Będzie dezynfekcja budynku" O podejrzeniu zachorowania dziecka na odrę dyrekcję przedszkola nr 23 w Opolu poinformowali rodzice. W związku z tym podjęto decyzję o dezynfekcji obiektu i d ... » więcej 2019-02-21, godz. 21:00 Darmowe porady prawne nie ściągają tłumów do sądu W Prudniku umiarkowane jest zainteresowanie sądową akcją koordynowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Również na Opolszczyźnie organizowany jest „Tydzień ... » więcej 2019-02-21, godz. 21:00 "Cały czas jesteśmy zdani na szacunki". W Racławicach Śląskich upamiętnią ofiary Marszów Śmierci - Mówimy o trzech grupach osób. Trudno określić, ile z nich nie przeżyło tych marszów, cały czas jesteśmy zdani jedynie na szacunki - przyznał w Loży Radiowej ... » więcej 2019-02-21, godz. 20:30 Mieszkaniec Dąbrowy Namysłowskiej zabił swojego psa siekierą. Oprawca był kompletnie pijany Funkcjonariusze z Namysłowa zatrzymali 60-letniego mieszkańca Dąbrowy Namysłowskiej, który zamordował swojego czworonoga i zakopał go na posesji. Do zdarzenia ... » więcej 2019-02-21, godz. 20:00 Do szkoły w Starym Koźlu wprowadzą się przedszkolaki Od września część budynku szkoły podstawowej w Starym Koźlu zajmą przedszkolaki. Obiekt będzie przebudowany tak, żeby uczniowie nie mieszali się z maluszkami. ... » więcej 2019-02-21, godz. 19:00 Prudnik nie będzie już dzielić się dochodami z płatnych parkingów Strefę płatnego parkowania w Prudniku przejęła gmina. Od dziesięciu lat zarządzała nią wyłoniona w przetargu prywatna firma. Teraz będzie się tym zajmował Zak ... » więcej 2019-02-21, godz. 18:45 Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Opolu Uczniowie, nauczyciele i wykładowcy akademiccy spotkali się w Opolu by świętować Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Akcję zorganizował Regionalny Zespół ... » więcej 2019-02-21, godz. 17:45 Opole jest gotowe na podwójny rocznik uczniów. To prawie 4 tysiące osób W Opolu wiosną prawie 4 tysiące absolwentów ósmych klas szkół podstawowych oraz absolwentów gimnazjów weźmie udział w rekrutacji do szkół średnich. Wydział oś ... » więcej 2019-02-21, godz. 16:15 PKP: będą cięcia pielęgnacyjne. Mieszkańcy Gogolina: dalej będziemy bronić Karlika Wokół dębu Karlik, który rośnie w centrum Gogolina, pojawił się metalowy płot. Mieszkańcy obawiają się, że to wstęp do wycięcia drzewa przez kolejarzy. Zaczęl ... » więcej 2019-02-21, godz. 15:45 Wymienią połowę lamp w Kędzierzynie-Koźlu Ponad 2,5 tysiąca opraw lamp ulicznych w Kędzierzynie-Koźlu zostanie wymienionych. Zniknie też pół tysiąca starych słupów, które zostaną zastąpione nowymi, ba ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »