Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-15, 21:00 Autor: Maciej Stępień

Skarbimierz-Osiedle miastem? Wojewoda negatywnie ocenił pomysł władz

Czy Skarbimierz-Osiedle zostanie miastem? Wojewoda wydał negatywną opinię [fot. Maciej Stępień]
Czy Skarbimierz-Osiedle zostanie miastem? Wojewoda wydał negatywną opinię [fot. Maciej Stępień]
O tym, że sołectwo Skarbimierz-Osiedle mogłoby zostać miastem, informowaliśmy na początku roku. Władze gminy uznały, że miejscowość spełnia wszystkie wymogi do tego, by zmienić jej status. Nie ma rolnictwa, a jest rozwinięty przemysł, duże osiedle i pełna infrastruktura. Po przeprowadzonych konsultacjach w tej sprawie, samorządowcy złożyli stosowny wniosek do MSWiA. Pomysł władz Skarbimierza negatywnie ocenił jednak wojewoda, a to może znacznie osłabić starania o nadanie praw miejskich.
Adrian Czubak w rozmowie z Radiem Opole mówi, że we wniosku nie ma wystarczających informacji, dlatego jego ocena jest negatywna.

- Na podstawie informacji, które otrzymałem we wniosku, porównując je do wytycznych, jakie musi spełnić miejscowość, która może stać się miastem, uważam że nie ma tutaj wszystkich warunków ujętych, dlatego wydałem opinię negatywną, ale ostateczna decyzja należy oczywiście do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – podkreśla Czubak.

Wójt Skarbimierza Andrzej Pulit uważa, że opinia wojewody jest krzywdząca, bo jego zdaniem Skarbimierz-Osiedle spełnia wszystkie wymogi do tego, by zostać miastem.

- Ponadto w grę wchodzi również polityka – dodaje. – Ten status miasta był nam potrzebny ze względu na wizerunek i finanse, tego nie ukrywamy. Na pewno się nie spodziewaliśmy, że będą tutaj próby jakiejś gry politycznej, dużo tutaj uszczypliwości. To po prostu komedia i pytanie, czy tak to wszystko w naszym kraju powinno wyglądać.

Wojewoda opolski w odpowiedzi na zarzuty wójta Pulita mówi krótko, że chciałby poznać nazwę tej gry politycznej. Dodał, że realizuje politykę rządu.

Przypomnijmy, zdaniem samorządowców ze Skarbimierza, od kilku lat mówi się o ewentualnej fuzji dwóch gmin – Brzegu i Skarbimierza. Andrzej Pulit mówił wielokrotnie na antenie Radia Opole, że brzescy politycy mają chrapkę na tereny inwestycje i całą strefę przemysłową na byłym poradzieckim lotnisku.

- To jakieś science fiction. Nikt nie mówi o łączeniu czegokolwiek i kogokolwiek – podsumowuje krótko wojewoda Adrian Czubak.

Do sprawy będziemy wracać.
Adrian Czubak i Andrzej Pulit

Wiadomości z regionu

2019-11-17, godz. 08:00 Wołczyński magistrat daje mieszkańcom nowe możliwości aktywnego spędzania czasu Kolejne dwie Otwarte Strefy Aktywności są dostępne dla mieszkańców gminy Wołczyn. » więcej 2019-11-16, godz. 20:51 "Zdrowie pod kontrolą". Przyszli lekarze zachęcają do wykonywania bezpłatnie badań profilaktycznych Pomiar ciśnienia krwi, czy cukru można dzisiaj (16.11) bezpłatnie zbadać w centrum handlowym przy ulicy Wrocławskiej. Studenci kierunku lekarskiego Uniwersytetu… » więcej 2019-11-16, godz. 20:50 Gala wręczenia nagród 17. Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego "Karpik 2019". Grand Prix dla Macieja Trzepałki… Po raz 17. nagrodzono laureatów Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego 'Karpik 2019'. W tym roku 125 rysowników z 24 krajów nadesłało 206 prac. Jury już… » więcej 2019-11-16, godz. 20:45 Filharmonia Opolska: przed nami druga odsłona rodzinnych spotkań z muzyką Muzyczna uczta dla małych i dużych, zagadki, piosenki i ciekawostki ze świata klasyki, a wszystko to w żartobliwej konwencji okraszonej multimedialnymi dodatkami… » więcej 2019-11-16, godz. 13:59 Marsz Szlachetnej Paczki przeszedł ulicami Opola. "Baza rodzin otwarta, czekamy na darczyńców" Marsz Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości przeszedł ulicami Opola. W ten sposób wolontariusze komunikowali mieszkańcom, że od rana darczyńcy mogą już wybierać… » więcej 2019-11-16, godz. 12:25 III Noc Zawodów w oleskim ogólniaku Po raz trzeci odbyła się (15.11) Noc Zawodów w Liceum Ogólnokształcącym w Oleśnie. Uczniowie klas maturalnych wysłuchali prelekcji zaproszonych gości. Wśród nich… » więcej 2019-11-16, godz. 11:17 Wędkarze porządkują tereny wokół kąpieliska Malina. Znaleźli nawet namiot Koło Polskiego Związku Wędkarskiego Opole Elektrownia razem z mieszkańcami Dzielnicy Malina rozpoczęli dzisiaj (16.11) od rana sprzątanie kąpieliska Malina 1… » więcej 2019-11-16, godz. 09:44 Dziś przypada Dzień Służby Zagranicznej RP. Jakie wyzwania stoją przed polską dyplomacjąe - Mamy powody do zadowolenia. Polskie placówki dyplomatyczne istnieją w 91 państwach świata - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' dr Stanisław Niewiński z… » więcej 2019-11-16, godz. 08:28 Drogowa passa w Wołczynie. Burmistrz: takie są oczekiwania mieszkańców Niektóre remonty zaplanowane na ten rok zakończyły się, inne jeszcze trwają. Jak co roku, gmina Wołczyn stawia na przebudowę dróg w złym stanie. » więcej 2019-11-15, godz. 22:00 Od 1. stycznia obowiązkowo zgłaszamy zbycie, nabycie, czy sprowadzenie samochodu. Inaczej zapłacimy grzywnę Od 200 do nawet 1000 złotych kary możemy zapłacić za zaniechanie rejestracji - w terminie do 30 dni - sprowadzonego samochodu z kraju Unii Europejskiej, bądź gdy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »