Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-04, 10:05 Autor: Wiktoria Palarczyk

Rozpoczęły się egzaminy maturalne. Może "Lalka", może "Pan Tadeusz"?

Matura [fot. shutterstock.com]
Matura [fot. shutterstock.com]
Rozpoczęły się egzaminy maturalne. Może "Lalka", może "Pan Tadeusz"? [fot. Joanna Matlak]
Rozpoczęły się egzaminy maturalne. Może "Lalka", może "Pan Tadeusz"? [fot. Joanna Matlak]
Rozpoczęły się egzaminy maturalne. Może "Lalka", może "Pan Tadeusz"? [fot. Joanna Matlak]
Rozpoczęły się egzaminy maturalne. Może "Lalka", może "Pan Tadeusz"? [fot. Joanna Matlak]
Rozpoczęły się egzaminy maturalne. Może "Lalka", może "Pan Tadeusz"? [fot. Joanna Matlak]
Rozpoczęły się egzaminy maturalne. Może "Lalka", może "Pan Tadeusz"? [fot. Joanna Matlak]
Absolwenci szkół średnich po majówkowym weekendzie rozpoczęli maturalny maraton. Na początek oczywiście egzamin z języka polskiego. Tuż po godzinie 9.00 rozdano zapieczętowane karty egzaminacyjne na poziomie podstawowym.
- Wydaje się nam, że w tym roku będzie "Lalka" albo "Pan Tadeusz". Staramy się jednak o tym nie myśleć i odstresować się - mówili maturzyści chwilę przed wejściem na egzamin. Mam nadzieję, że będzie dobrze, ale stres jednak jest. Przygotowania do matury zaczęłam już rok wcześniej. Nie mam wysokich oczekiwań, przynajmniej 80%. Polski to polski, więc myślę, że zawsze coś uda się napisać. Ostatnie dwa dni spędziłem na oglądaniu filmów, łącząc przyjemne z pożytecznym. Zapamiętywałem reżyserów po to, żeby mieć w zapasie jakieś teksty kultury, a jednocześnie trochę odpocząć przez maturalnym maratonem - mówią opolscy licealiści.

- My, nauczyciele stresujemy się w tym dniu, tak samo jak maturzyści - mówi Violetta Szczepkowska, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu. - Trzymamy kciuki za naszych uczniów. To jest najważniejszy egzamin w ich życiu. Życzę im wszystkiego co najlepsze. Po pierwsze połamania piór, a po drugie zdania matury i mniej stresu, a więcej skupienia i zadowolenia z samego siebie - dodaje Szczepkowska.

Na egzaminie nie można mieć żadnych urządzeń mobilnych. Każdy zdający obowiązkowo musi przystąpić do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego oraz do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, języka obcego i matematyki. Żeby zdać uczniowie muszą uzyskać 30 procent punktów z egzaminu. Absolwenci muszą też podejść do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. W tym przypadku nie ma wymaganego progu.

Egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym rozpocznie się o godzinie 14.00. Dodajmy, że na Opolszczyźnie według danych CKE we Wrocławiu do pisemnej matury z języka polskiego przystąpiło ponad 6 tysięcy uczniów.

Wyniki egzaminów maturalnych będą podane 3 lipca.
Maturzyści
Violetta Szczepkowska

Wiadomości z regionu

2020-01-26, godz. 11:30 Nie tylko estetyka i funkcjonalność, ale również dbałość o artystów. Rozpoczął się drugi etap remontu komprachcickiej sali… Wymieniona podłoga i okna, remont sanitariatów i nowy system ogrzewania. Rozpoczął się drugi etap przebudowy sali widowiskowej z zapleczem w Samorządowym Ośrodku… » więcej 2020-01-26, godz. 11:30 Trwa remont rynku w Strzeleczkach. To już ostatni etap Trwa czwarty - ostatni - etap remontu rynku w Strzeleczkach. Od kilku lat zabytkowe centrum miejscowości zyskiwało powoli nowe oblicze. Wyremontowana została już… » więcej 2020-01-26, godz. 09:45 Samorząd dla zwierząt. Swoje M w Opolu mają m.in. ptaki, jeże i wiewiórki Budki dla wiewiórek, domki zimowe dla jeży oraz karmniki dla ptaków - to najnowsze zakupy opolskiego ratusza poczynione z myślą o zwierzętach zamieszkujących stolicę… » więcej 2020-01-26, godz. 08:27 W Cisku zmierzą prędkość i natężenie ruchu Gmina Cisek zakupiła elektroniczną tablicę, która mierzy prędkość przejeżdżających samochodów oraz natężenie ruchu. Urządzenie na razie stanęło między Ciskiem… » więcej 2020-01-26, godz. 07:00 Rodziny katyńskie w Opolu chcą postawić pomnik upamiętniający zamordowanych przez NKWD Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Opolu podjęło inicjatywę budowy pomnika upamiętniającego ofiary zamordowane przez NKWD w 1940 z rozkazu Związku Radzieckiego… » więcej 2020-01-25, godz. 21:45 Polska wygrała z Czechami. Za nami 16. Opolska Gala Żużla na Lodzie [FILM, ZDJĘCIA] Pierwszy w historii mecz międzypaństwowy, prezentacja drużyny Kolejarza Opole, turniej miniżużla i wypełnione niemal po brzegi trybuny opolskiego Toropolu. Tak… » więcej 2020-01-25, godz. 20:14 Opole: pożar mieszkania na Pasiece. Lokatorzy zdążyli się ewakuować 5 zastępów straży pożarnej gasiło pożar mieszkania na ul. Niedziałkowskiego. » więcej 2020-01-25, godz. 19:30 Strzelce Opolskie: coraz mniej chętnych do pracy za murami więzienia Coraz więcej służb mundurowych narzeka na brak ludzi do pracy. Do trwającego od lat problemu nieobsadzonych stanowisk w policji doszła kolejna formacja - Służba… » więcej 2020-01-25, godz. 17:00 Rynek w Krapkowicach do remontu. Za dwa miesiące ruszy drugi etap prac Zaraz po Świętach Wielkanocnych ma się rozpocząć drugi etap remontu rynku w Krapkowicach. Do środy (22.01) mogły się zgłaszać firmy chętne do przeprowadzenia tej… » więcej 2020-01-25, godz. 16:45 Nysa: bloki zamiast stadionu. Wkrótce koncepcja budowy osiedla Do końca lutego ma być gotowa koncepcja określająca szczegóły budowy nowego osiedla mieszkaniowego w Nysie. Około 200 lokali ma powstać w miejscu obecnego stadionu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »