Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-04, 10:05 Autor: Wiktoria Palarczyk

Rozpoczęły się egzaminy maturalne. Może "Lalka", może "Pan Tadeusz"?

Matura [fot. shutterstock.com]
Matura [fot. shutterstock.com]
Rozpoczęły się egzaminy maturalne. Może "Lalka", może "Pan Tadeusz"? [fot. Joanna Matlak]
Rozpoczęły się egzaminy maturalne. Może "Lalka", może "Pan Tadeusz"? [fot. Joanna Matlak]
Rozpoczęły się egzaminy maturalne. Może "Lalka", może "Pan Tadeusz"? [fot. Joanna Matlak]
Rozpoczęły się egzaminy maturalne. Może "Lalka", może "Pan Tadeusz"? [fot. Joanna Matlak]
Rozpoczęły się egzaminy maturalne. Może "Lalka", może "Pan Tadeusz"? [fot. Joanna Matlak]
Rozpoczęły się egzaminy maturalne. Może "Lalka", może "Pan Tadeusz"? [fot. Joanna Matlak]
Absolwenci szkół średnich po majówkowym weekendzie rozpoczęli maturalny maraton. Na początek oczywiście egzamin z języka polskiego. Tuż po godzinie 9.00 rozdano zapieczętowane karty egzaminacyjne na poziomie podstawowym.
- Wydaje się nam, że w tym roku będzie "Lalka" albo "Pan Tadeusz". Staramy się jednak o tym nie myśleć i odstresować się - mówili maturzyści chwilę przed wejściem na egzamin. Mam nadzieję, że będzie dobrze, ale stres jednak jest. Przygotowania do matury zaczęłam już rok wcześniej. Nie mam wysokich oczekiwań, przynajmniej 80%. Polski to polski, więc myślę, że zawsze coś uda się napisać. Ostatnie dwa dni spędziłem na oglądaniu filmów, łącząc przyjemne z pożytecznym. Zapamiętywałem reżyserów po to, żeby mieć w zapasie jakieś teksty kultury, a jednocześnie trochę odpocząć przez maturalnym maratonem - mówią opolscy licealiści.

- My, nauczyciele stresujemy się w tym dniu, tak samo jak maturzyści - mówi Violetta Szczepkowska, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu. - Trzymamy kciuki za naszych uczniów. To jest najważniejszy egzamin w ich życiu. Życzę im wszystkiego co najlepsze. Po pierwsze połamania piór, a po drugie zdania matury i mniej stresu, a więcej skupienia i zadowolenia z samego siebie - dodaje Szczepkowska.

Na egzaminie nie można mieć żadnych urządzeń mobilnych. Każdy zdający obowiązkowo musi przystąpić do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego oraz do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, języka obcego i matematyki. Żeby zdać uczniowie muszą uzyskać 30 procent punktów z egzaminu. Absolwenci muszą też podejść do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. W tym przypadku nie ma wymaganego progu.

Egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym rozpocznie się o godzinie 14.00. Dodajmy, że na Opolszczyźnie według danych CKE we Wrocławiu do pisemnej matury z języka polskiego przystąpiło ponad 6 tysięcy uczniów.

Wyniki egzaminów maturalnych będą podane 3 lipca.
Maturzyści
Violetta Szczepkowska

Wiadomości z regionu

2019-02-22, godz. 10:23 W Racławicach Śląskich trwają wojewódzkie obchody upamiętniające „Marsze Śmierci” [ZDJĘCIA] Przez nasz region pod koniec II wojny światowej Niemcy pędzili więźniów nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Uroczystości upamiętniające to tragiczne wyda ... » więcej 2019-02-22, godz. 10:01 Twój E-PIT już dostępny na podatki.gov.pl W tym roku po raz pierwszy przy rozliczaniu podatku możemy skorzystać z usługi Twój E-PIT. » więcej 2019-02-22, godz. 09:44 Ginekologia w Kluczborku nadal zawieszona. Kolejne 2 tygodnie na znalezienie lekarza Opolskie szpitale nadal mają spore problemy kadrowe. Na kolejne dwa tygodnie zostanie zawieszony oddział ginekologiczno-położniczy z pododdziałem neonatologii ... » więcej 2019-02-22, godz. 08:00 Radni w Grodkowie dostaną tablety Idzie nowe w grodkowskim magistracie. Niewykluczone, że już na kwietniowej sesji tamtejsi radni będą mogli oddawać głosy drogą elektroniczną. Z takiego rozwią ... » więcej 2019-02-22, godz. 07:30 Zielone światło za krótkie dla pieszych na przejściu przy ul. 1 Maja i Reymonta w Opolu Sprintem na drugą stronę, byleby zdążyć przed czerwonym. W ten sposób wielu opolan bez względu na wiek pokonuje przejście dla pieszych przy zbiegu ulic 1 Maja ... » więcej 2019-02-21, godz. 21:05 Odra w jednym z opolskich przedszkoli? "Będzie dezynfekcja budynku" O podejrzeniu zachorowania dziecka na odrę dyrekcję przedszkola nr 23 w Opolu poinformowali rodzice. W związku z tym podjęto decyzję o dezynfekcji obiektu i d ... » więcej 2019-02-21, godz. 21:00 Darmowe porady prawne nie ściągają tłumów do sądu W Prudniku umiarkowane jest zainteresowanie sądową akcją koordynowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Również na Opolszczyźnie organizowany jest „Tydzień ... » więcej 2019-02-21, godz. 21:00 "Cały czas jesteśmy zdani na szacunki". W Racławicach Śląskich upamiętnią ofiary Marszów Śmierci - Mówimy o trzech grupach osób. Trudno określić, ile z nich nie przeżyło tych marszów, cały czas jesteśmy zdani jedynie na szacunki - przyznał w Loży Radiowej ... » więcej 2019-02-21, godz. 20:30 Mieszkaniec Dąbrowy Namysłowskiej zabił swojego psa siekierą. Oprawca był kompletnie pijany Funkcjonariusze z Namysłowa zatrzymali 60-letniego mieszkańca Dąbrowy Namysłowskiej, który zamordował swojego czworonoga i zakopał go na posesji. Do zdarzenia ... » więcej 2019-02-21, godz. 20:00 Do szkoły w Starym Koźlu wprowadzą się przedszkolaki Od września część budynku szkoły podstawowej w Starym Koźlu zajmą przedszkolaki. Obiekt będzie przebudowany tak, żeby uczniowie nie mieszali się z maluszkami. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »