Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-16, 10:45 Autor: Krzysztof Rapp

Samorządy wydają coraz więcej pieniędzy na walkę ze smogiem

Smog w Opolu [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Smog w Opolu [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
- W ciągu kilku najbliższych lat chcemy pozbyć się z Opola wszystkich pieców starej generacji, a jest ich kilka tysięcy - powiedziała dziś (16.04) w porannej rozmowie "W cztery oczy" wiceprezydent Opola Małgorzata Stelnicka. Ratusz proponuje mieszkańcom dopłaty do wymiany źródeł ogrzewania, w tym roku na ten cel przeznaczono 1 mln 600 tysięcy złotych.
Małgorzata Stelnicka zaznaczyła, że ratusz będzie chciał zwiększyć tę pulę.

- W ostatnich latach to wyglądało różnie. Jak kwota dofinansowania była nieco mniejsza, to mobilizacja mieszkańców w tym zakresie trochę spadała. W związku z tym podwyżka tego dofinansowania - czyli 7 tysięcy zł na wymianę pieca - spowodowała, że ta aktywność znacznie wzrosła. Biorąc pod uwagę rok 2017 tych realizacji było 264 za około 1 milion 350 tys. złotych - mówi Stelnicka.

Energetyka Cieplna Opolszczyzny bardzo wspiera miasto w walce z niską emisją.

- Podłączenie kolejnych kamienic i domów do miejskiego ogrzewania jest jeszcze lepszym rozwiązaniem niż wymiana pieców - dodaje wiceprezydent Opola. - Nie jest to jednak wszędzie możliwe. Ważny jest też z pewnością aspekt ekonomiczny. Szczególnie w miejscu, gdzie są same domki jednorodzinne, podłączenie do sieci ECO jest z reguły trudne. W związku z tym łatwiej jest przyłączać niektóre kamienice w centrum. Tam nie trzeba tej sieci rozbudowywać. Spółka jest spółką i też kalkuluje - przekonywała Stelnicka.

Program wymiany pieców na ekologiczne prowadzi także od kilku lat z powodzeniem Nysa. Tamtejsi radni planują w tym roku wzrost środków przeznaczonych na ten cel w budżecie gminy z 500 tys. zł do 2 mln zł. Mówił dziś (16.04) o tym w "Poglądach i osądach" Paweł Nakonieczny, przewodniczący Rady Miasta w Nysie.

- To jest wymiana pieców w zależności od rodzaju paliwa, dopłacamy od 3 do 6 tysięcy złotych wraz z wymianą instalacji. Maksymalna kwota dopłaty to 70 procent kosztów. Dopłacamy też do paneli słonecznych. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości Nyska Energetyka Cieplna, czyli spółka gminna, też podejmie jakieś działania zmierzające do podłączenia większej liczby mieszkańców do sieci - mówi Nakonieczny.

Jak podkreślał przewodniczący rady miasta w Nysie, ważnym elementem tamtejszego programu antysmogowego jest edukacja społeczeństwa na temat szkodliwości oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Tu gmina kładzie największy nacisk na edukację dzieci i młodzieży.
Małgorzata Stelnicka
Małgorzata Stelnicka
Paweł Nakonieczny

Wiadomości z regionu

2018-12-13, godz. 09:30 Ogrzewalnia dla bezdomnych w Opolu? Taki plan ma urząd miasta Nie wiadomo jeszcze, gdzie miałaby mieścić się ogrzewalnia. Na razie trwają pierwsze rozmowy z właścicielami i administratorami budynków, gdzie potencjalnie b ... » więcej 2018-12-13, godz. 08:15 O szkodliwości uzależnień słuchali i opowiadali nastolatkowie z Praszki 'Żyj z pasją' - pod takim hasłem zorganizowano I Regionalny Przystanek Profilaktyczny 'Stop Uzależnieniom Praszka 2018'. W akcji wzięli udział uczniowie trzec ... » więcej 2018-12-13, godz. 07:15 Karp gotowy na święta. W tym roku nieco droższy. "Większa ryba to mniej ości" Niemodliński karp jest gotowy na święta. W Gospodarstwie Rybackim od kilku dni ustawiają się kolejki kupujących, którzy chcą kupić rybę. W tym roku w sprzedaż ... » więcej 2018-12-12, godz. 22:00 13 tysięcy głosów poparcia nie pomogło. Opolski NFZ nie ma pieniędzy na neurochirurgię i OIOM w Kluczborku Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia nie ma pieniędzy na kontrakt dla kluczborskiego szpitala Vital Medic. Placówka od kilku miesięcy walczy, aby podpi ... » więcej 2018-12-12, godz. 21:00 "Świeć się na święta" - ruszyła akcja opolskiej policji. "Piesi mogą w każdej chwili wejść na jezdnię" Na placu Wolności w Opolu policjanci rozdawali przechodniom odblaski, a także przypominali o prawidłowym zachowaniu wszystkich uczestników ruchu drogowego po ... » więcej 2018-12-12, godz. 19:30 W opolskiej Betanii zapachniało świętami. Pacjenci wraz młodzieżą dekorowali świąteczne pierniki Uczniowie klasy gastronomicznej z Zespołu Szkół nr 4 w Opolu upiekli dla pacjentów Betanii dwa kartony pierników. Dziś (12.12) młodzież dostarczyła je senioro ... » więcej 2018-12-12, godz. 19:25 Pożar hali magazynowej. 16 zastępów straży w akcji 16 zastępów straży pożarnej zostało zaalarmowanych z powodu pożaru hali magazynowej w jednym z zakładów przy ul. Portowej w Kędzierzynie-Koźlu. Ogień pojawił ... » więcej 2018-12-12, godz. 18:46 Wójtowie pięciu gmin: musimy zapewnić transport mieszkańcom Wójtowie pięciu gmin wiejskich z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego spotkali się z przedstawicielami PKS Racibórz. Rozmowy dotyczyły zapewnienia transportu mi ... » więcej 2018-12-12, godz. 18:45 Dachowanie na autostradzie. Jedna osoba ranna Na 202 kilometrze autostrady doszło do dachowania samochodu osobowego. Jak podaje dyżurny GDDKiA, jedna osoba została poszkodowana. » więcej 2018-12-12, godz. 18:45 Nie żyje mężczyzna. Spłonął przy jednym z bloków na opolskim Zaodrzu Przy jednym z bloków na opolskim Zaodrzu spłonął mężczyzna. Do tego tragicznego zdarzenia doszło dzisiaj (12.12) przed godziną 16.00 na tyłach Instytutu Sztuk ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »