Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-16, 10:45 Autor: Krzysztof Rapp

Samorządy wydają coraz więcej pieniędzy na walkę ze smogiem

Smog w Opolu [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Smog w Opolu [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
- W ciągu kilku najbliższych lat chcemy pozbyć się z Opola wszystkich pieców starej generacji, a jest ich kilka tysięcy - powiedziała dziś (16.04) w porannej rozmowie "W cztery oczy" wiceprezydent Opola Małgorzata Stelnicka. Ratusz proponuje mieszkańcom dopłaty do wymiany źródeł ogrzewania, w tym roku na ten cel przeznaczono 1 mln 600 tysięcy złotych.
Małgorzata Stelnicka zaznaczyła, że ratusz będzie chciał zwiększyć tę pulę.

- W ostatnich latach to wyglądało różnie. Jak kwota dofinansowania była nieco mniejsza, to mobilizacja mieszkańców w tym zakresie trochę spadała. W związku z tym podwyżka tego dofinansowania - czyli 7 tysięcy zł na wymianę pieca - spowodowała, że ta aktywność znacznie wzrosła. Biorąc pod uwagę rok 2017 tych realizacji było 264 za około 1 milion 350 tys. złotych - mówi Stelnicka.

Energetyka Cieplna Opolszczyzny bardzo wspiera miasto w walce z niską emisją.

- Podłączenie kolejnych kamienic i domów do miejskiego ogrzewania jest jeszcze lepszym rozwiązaniem niż wymiana pieców - dodaje wiceprezydent Opola. - Nie jest to jednak wszędzie możliwe. Ważny jest też z pewnością aspekt ekonomiczny. Szczególnie w miejscu, gdzie są same domki jednorodzinne, podłączenie do sieci ECO jest z reguły trudne. W związku z tym łatwiej jest przyłączać niektóre kamienice w centrum. Tam nie trzeba tej sieci rozbudowywać. Spółka jest spółką i też kalkuluje - przekonywała Stelnicka.

Program wymiany pieców na ekologiczne prowadzi także od kilku lat z powodzeniem Nysa. Tamtejsi radni planują w tym roku wzrost środków przeznaczonych na ten cel w budżecie gminy z 500 tys. zł do 2 mln zł. Mówił dziś (16.04) o tym w "Poglądach i osądach" Paweł Nakonieczny, przewodniczący Rady Miasta w Nysie.

- To jest wymiana pieców w zależności od rodzaju paliwa, dopłacamy od 3 do 6 tysięcy złotych wraz z wymianą instalacji. Maksymalna kwota dopłaty to 70 procent kosztów. Dopłacamy też do paneli słonecznych. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości Nyska Energetyka Cieplna, czyli spółka gminna, też podejmie jakieś działania zmierzające do podłączenia większej liczby mieszkańców do sieci - mówi Nakonieczny.

Jak podkreślał przewodniczący rady miasta w Nysie, ważnym elementem tamtejszego programu antysmogowego jest edukacja społeczeństwa na temat szkodliwości oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Tu gmina kładzie największy nacisk na edukację dzieci i młodzieży.
Małgorzata Stelnicka
Małgorzata Stelnicka
Paweł Nakonieczny

Wiadomości z regionu

2018-04-20, godz. 00:13 Dachowanie samochodu osobowego w Główczycach W Główczycach w powiecie oleskim doszło do dachowania samochodu osobowego. Trzy osoby zostały poszkodowane. » więcej 2018-04-19, godz. 22:00 Zderzenie motocyklisty z osobówką w centrum Opola Na ul. Armii Krajowej w Opolu 36-latek kierujący motocyklem marki yamaha zderzył się z osobowym fordem mondeo. Doznał obrażeń ciała i został przewieziony do s ... » więcej 2018-04-19, godz. 21:20 Gmina Strzeleczki wspiera rozbudowę Collegium Medicum na Uniwersytecie Opolskim Wójt gminy Strzeleczki przekazał darowiznę, w kwocie 20 tysięcy złotych na ręce władz Uniwersytetu Opolskiego. Fundusze mają wesprzeć rozbudowę Collegium Medi ... » więcej 2018-04-19, godz. 21:00 Opole: Radni sprawdzą transakcje prezydenta. Wyniki poznamy po wakacjach Komisja Rewizyjna działająca przy Radzie Miasta Opola skontroluje zamiany gruntów i budynków i ich zbycie w latach 2014-2018. Chodzi o transakcje zawierane pr ... » więcej 2018-04-19, godz. 20:30 Policja łapała kierowców "z ciężką nogą" na A4 18 mandatów i 1 sprawa skierowana do sądu - to efekt policyjnej akcji 'Nie dla prędkości', którą przeprowadzono na autostradzie A4. » więcej 2018-04-19, godz. 19:45 Posadzili bratki w dziurach drogi powiatowej. Starosta mówi, że to łamanie prawa Kwiaty rosnące w asfaltowej jezdni pokazały się w Szybowicach. Nie ma to jednak związku z wiosną. W dziurach drogi biegnącej przez wioskę posadzili je mieszka ... » więcej 2018-04-19, godz. 19:20 "Bieg w kasku" zachęcał do studiowania na Politechnice Opolskiej Ponad 70 zawodniczek wystartowało w 'Biegu w kasku' na błoniach Politechniki Opolskiej. To element ogólnopolskiej akcji 'Dziewczyny na Politechniki', której c ... » więcej 2018-04-19, godz. 18:30 Nowe drzewa w parku na osiedlu im. Armii Krajowej w Opolu. "Wszyscy musimy dbać o środowisko" 16 nowych topoli i dębów rośnie od dzisiaj (19.04) na osiedlu Armii Krajowej w Opolu. To część rozbudowy parku w pobliżu tzw. górki śmierci z myślą o nowych m ... » więcej 2018-04-19, godz. 17:30 Oszustwo "na Caritas". Możliwe, że oszuści użyli środków usypiających Sposobem 'na Caritas' zostali oszukani mieszkańcy powiatu głubczyckiego. Stracili 7 tysięcy złotych. To pierwszy taki przypadek na Opolszczyźnie. Oszuści prze ... » więcej 2018-04-19, godz. 17:16 Opolscy radni zdecydowali - bulwary wolne od zakazu picia alkoholu. Ale nie mocniejszego niż 12 proc. Będzie można pić alkohol na Bulwarach Nadodrzańskich w Opolu, ale o mocy nie większej niż 12 procent. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »