Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-16, 10:45 Autor: Krzysztof Rapp

Samorządy wydają coraz więcej pieniędzy na walkę ze smogiem

Smog w Opolu [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Smog w Opolu [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
- W ciągu kilku najbliższych lat chcemy pozbyć się z Opola wszystkich pieców starej generacji, a jest ich kilka tysięcy - powiedziała dziś (16.04) w porannej rozmowie "W cztery oczy" wiceprezydent Opola Małgorzata Stelnicka. Ratusz proponuje mieszkańcom dopłaty do wymiany źródeł ogrzewania, w tym roku na ten cel przeznaczono 1 mln 600 tysięcy złotych.
Małgorzata Stelnicka zaznaczyła, że ratusz będzie chciał zwiększyć tę pulę.

- W ostatnich latach to wyglądało różnie. Jak kwota dofinansowania była nieco mniejsza, to mobilizacja mieszkańców w tym zakresie trochę spadała. W związku z tym podwyżka tego dofinansowania - czyli 7 tysięcy zł na wymianę pieca - spowodowała, że ta aktywność znacznie wzrosła. Biorąc pod uwagę rok 2017 tych realizacji było 264 za około 1 milion 350 tys. złotych - mówi Stelnicka.

Energetyka Cieplna Opolszczyzny bardzo wspiera miasto w walce z niską emisją.

- Podłączenie kolejnych kamienic i domów do miejskiego ogrzewania jest jeszcze lepszym rozwiązaniem niż wymiana pieców - dodaje wiceprezydent Opola. - Nie jest to jednak wszędzie możliwe. Ważny jest też z pewnością aspekt ekonomiczny. Szczególnie w miejscu, gdzie są same domki jednorodzinne, podłączenie do sieci ECO jest z reguły trudne. W związku z tym łatwiej jest przyłączać niektóre kamienice w centrum. Tam nie trzeba tej sieci rozbudowywać. Spółka jest spółką i też kalkuluje - przekonywała Stelnicka.

Program wymiany pieców na ekologiczne prowadzi także od kilku lat z powodzeniem Nysa. Tamtejsi radni planują w tym roku wzrost środków przeznaczonych na ten cel w budżecie gminy z 500 tys. zł do 2 mln zł. Mówił dziś (16.04) o tym w "Poglądach i osądach" Paweł Nakonieczny, przewodniczący Rady Miasta w Nysie.

- To jest wymiana pieców w zależności od rodzaju paliwa, dopłacamy od 3 do 6 tysięcy złotych wraz z wymianą instalacji. Maksymalna kwota dopłaty to 70 procent kosztów. Dopłacamy też do paneli słonecznych. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości Nyska Energetyka Cieplna, czyli spółka gminna, też podejmie jakieś działania zmierzające do podłączenia większej liczby mieszkańców do sieci - mówi Nakonieczny.

Jak podkreślał przewodniczący rady miasta w Nysie, ważnym elementem tamtejszego programu antysmogowego jest edukacja społeczeństwa na temat szkodliwości oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Tu gmina kładzie największy nacisk na edukację dzieci i młodzieży.
Małgorzata Stelnicka
Małgorzata Stelnicka
Paweł Nakonieczny

Wiadomości z regionu

2019-10-14, godz. 20:41 PKW podała oficjalne wyniki wyborów do sejmu. 5 mandatów dla PiS, 4 dla KO, po jednym dla SLD, PSL i MN - tak wybrała ... Prawo i Sprawiedliwość (43,59%), Koalicja Obywatelska (27,40%), SLD (12,56%), PSL/Kukiz15 (8,55%) i Konfederacja (6,81%) - to pięć ugrupowań, które w nowej ka ... » więcej 2019-10-14, godz. 20:30 Areszt dla zabójcy z Charbielina. Bratobójstwo następstwem rodzinnego konfliktu, który trwał do dłuższego czasu Podejrzany o zabójstwo w Charbielinie pod Głuchołazami usłyszał prokuratorskie zarzuty. Arkadiusz S. w miniony piątek, w południe postrzelił swojego brata, by ... » więcej 2019-10-14, godz. 19:45 Uczniowie podstawówki z Głuchołaz wygrali w konkursie "uDOSTĘPniacze" Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Głuchołazach zdobyli pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie 'uDOSTĘPniacze'. Brali w nim uczniowie ze 100 s ... » więcej 2019-10-14, godz. 19:01 Frekwencja wzrosła o 10 punktów procentowych, ale nadal jest najniższa w kraju W wyborach parlamentarnych frekwencja w województwie opolskim wyniosła 52,91%. To najsłabszy wynik w kraju. Przypomnijmy, w całej Polsce frekwencja wyborcza w ... » więcej 2019-10-14, godz. 19:00 "To fenomenalny wynik, jestem nieprawdopodobnie zadowolona". Violetta Porowska podsumowuje zwycięstwo PiS na Opolszczy ... - Historyczne zwycięstwo PiS-u na Opolszczyźnie - taki jest komentarz powyborczy liderki Prawa i Sprawiedliwości w województwie opolskim Violetty Porowskiej. » więcej 2019-10-14, godz. 18:15 Ryszard Wilczyński ponownie z mandatem posła. "Wynik naszych kandydatów do senatu budzi szacunek" - Jesteśmy tą reprezentacją Koalicji Obywatelskiej, która w całości odnawia mandaty, bo Leszek Korzeniowski już nie kandydował. To praca kandydatów od miejsca ... » więcej 2019-10-14, godz. 17:52 Tomasz Kostuś zadowolony ze swojego wyniku, ale rozczarowany poparciem dla PiS Tomasz Kostuś zdobył ponad 17 tysięcy głosów i ten wynik daje mu miejsce w sejmie. Jednak polityk Koalicji Obywatelskiej podkreśla, że jest rozczarowany wynik ... » więcej 2019-10-14, godz. 17:13 Osoby po zabiegu usunięcia krtani uczą się mowy zastępczej. To pozwala na normalne funkcjonowanie Podsumowano pierwszy etap opolskiej rehabilitacji społecznej dla osób po zabiegu usunięciu krtani. Sybilla Fusiarz, prezes stowarzyszenia Ambasada Sukcesu, uc ... » więcej 2019-10-14, godz. 17:10 Janusz Kowalski z trzecim wynikiem na liście PiS. "To ogromny kredyt zaufania" Janusz Kowalski zdobył prawie 21 tysięcy głosów, co daje mu trzeci wynik na liście Prawa i Sprawiedliwości. Zdobył mandat posła na Opolszczyźnie. - Nie spodzi ... » więcej 2019-10-14, godz. 16:15 Opolska lewica ma posła. To Marcelina Zawisza Marcelina Zawisza będzie reprezentowała opolską lewicę w parlamencie. 30-letnia działaczka Lewicy Razem przekonała do siebie 19 tysięcy 200 wyborców na Opolsz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »