Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-16, 10:45 Autor: Krzysztof Rapp

Samorządy wydają coraz więcej pieniędzy na walkę ze smogiem

Smog w Opolu [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Smog w Opolu [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
- W ciągu kilku najbliższych lat chcemy pozbyć się z Opola wszystkich pieców starej generacji, a jest ich kilka tysięcy - powiedziała dziś (16.04) w porannej rozmowie "W cztery oczy" wiceprezydent Opola Małgorzata Stelnicka. Ratusz proponuje mieszkańcom dopłaty do wymiany źródeł ogrzewania, w tym roku na ten cel przeznaczono 1 mln 600 tysięcy złotych.
Małgorzata Stelnicka zaznaczyła, że ratusz będzie chciał zwiększyć tę pulę.

- W ostatnich latach to wyglądało różnie. Jak kwota dofinansowania była nieco mniejsza, to mobilizacja mieszkańców w tym zakresie trochę spadała. W związku z tym podwyżka tego dofinansowania - czyli 7 tysięcy zł na wymianę pieca - spowodowała, że ta aktywność znacznie wzrosła. Biorąc pod uwagę rok 2017 tych realizacji było 264 za około 1 milion 350 tys. złotych - mówi Stelnicka.

Energetyka Cieplna Opolszczyzny bardzo wspiera miasto w walce z niską emisją.

- Podłączenie kolejnych kamienic i domów do miejskiego ogrzewania jest jeszcze lepszym rozwiązaniem niż wymiana pieców - dodaje wiceprezydent Opola. - Nie jest to jednak wszędzie możliwe. Ważny jest też z pewnością aspekt ekonomiczny. Szczególnie w miejscu, gdzie są same domki jednorodzinne, podłączenie do sieci ECO jest z reguły trudne. W związku z tym łatwiej jest przyłączać niektóre kamienice w centrum. Tam nie trzeba tej sieci rozbudowywać. Spółka jest spółką i też kalkuluje - przekonywała Stelnicka.

Program wymiany pieców na ekologiczne prowadzi także od kilku lat z powodzeniem Nysa. Tamtejsi radni planują w tym roku wzrost środków przeznaczonych na ten cel w budżecie gminy z 500 tys. zł do 2 mln zł. Mówił dziś (16.04) o tym w "Poglądach i osądach" Paweł Nakonieczny, przewodniczący Rady Miasta w Nysie.

- To jest wymiana pieców w zależności od rodzaju paliwa, dopłacamy od 3 do 6 tysięcy złotych wraz z wymianą instalacji. Maksymalna kwota dopłaty to 70 procent kosztów. Dopłacamy też do paneli słonecznych. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości Nyska Energetyka Cieplna, czyli spółka gminna, też podejmie jakieś działania zmierzające do podłączenia większej liczby mieszkańców do sieci - mówi Nakonieczny.

Jak podkreślał przewodniczący rady miasta w Nysie, ważnym elementem tamtejszego programu antysmogowego jest edukacja społeczeństwa na temat szkodliwości oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Tu gmina kładzie największy nacisk na edukację dzieci i młodzieży.
Małgorzata Stelnicka
Małgorzata Stelnicka
Paweł Nakonieczny

Wiadomości z regionu

2018-09-26, godz. 08:00 Leśnica, Chrząstowice, Komprachcice. Tam już praktycznie wybrano włodarzy gmin. Chyba że mieszkańcy pokażą im czerwoną ... Do wyborów został prawie miesiąc, ale w trzech gminach wynik jest już przesądzony. Łukasz Jastrzembski pozostanie burmistrzem Leśnicy, Florian Ciecior wójtem ... » więcej 2018-09-26, godz. 07:40 Prudnik: problem zakwestionowanych list poparcia komitetu wyborczego. Czy doszło do złamania prawa? W związku z podejrzeniem złamania prawa przy rejestracji list wyborczych w Prudniku należy zawiadomić organy ścigania. Taka jest interpretacja komisarza wybor ... » więcej 2018-09-26, godz. 07:20 Prudnicka lokalizacja inwestycji wygrała z Ostrawą. Zdecydowały warunki stworzone przez polski rząd i dogodne położenie 100 mln złotych to wartość inwestycji, którą zamierza w Prudniku zrealizować czeska firma z branży budowlanej. Przedsięwzięcie to jest efektem dwumiesięcznych ... » więcej 2018-09-26, godz. 04:00 Trzy samochody zderzyły się na ul. Wrocławskiej w Opolu Do wypadku doszło wieczorem w okolicach Muzeum Wsi Opolskiej. Poszkodowane zostały trzy osoby. » więcej 2018-09-26, godz. 03:30 W Strobicach powstanie przejście dla pieszych. Nie trzeba będzie czekać kilka minut, by dojść na przystanek Mieszkańcy Strobic w powiecie nyskim kilka dni temu na godzinę zablokowali ruch na przebiegającej przez wioskę drodze krajowej nr 46. » więcej 2018-09-25, godz. 21:30 Wojewody z marszałkiem spór o drogi. Kto dał więcej? Wojewoda opolski podsumował, ile kilometrów dróg wybudowano i ile pieniędzy z budżetu państwa wydano na ten cel w ciągu ostatnich dwóch lat. » więcej 2018-09-25, godz. 21:00 Minął wyznaczony przez sąd termin powrotu 7-letniej Yasmin do Włoch. Dziewczynka nadal pozostaje z matką 7-letnia Yasmin nadal pozostaje z matką, mimo że w poniedziałek (24.09) minął wyznaczony przez sąd termin powrotu dziewczynki do Włoch. » więcej 2018-09-25, godz. 20:30 W Opolu uczczono 27. rocznicę odzyskania niepodległości Ukrainy 24 sierpnia 1991 roku Ukraina przyjęła Akt Niepodległości. W grudniu tego roku obywatele Ukrainy w referendum opowiedzieli się za niepodległością kraju. Dziś ... » więcej 2018-09-25, godz. 19:15 Dla seniora - dom kultury, dla studenta - hala sportowa. Planowana inwestycja przy Oleskiej w Opolu Przy Oleskiej w Opolu ma powstać Dom Kultury Seniora i nowa hala sportowa. Według projektów przedstawionych przez prezydenta miasta i rektora Uniwersytetu Opo ... » więcej 2018-09-25, godz. 19:00 Usiłował zabić dłutem, grozi mu nawet dożywocie. Jego ofiara żyje tylko dzięki szybkiej pomocy Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu nadzoruje śledztwo przeciwko 66-letniemu mężczyźnie, któremu zarzuca się usiłowanie zabójstwa. Wobec mężczyzny zasto ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »