Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-24, 18:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Doświadczenia z wodą, koncerty i prelekcje. WiK świętuje Dzień Wody

Dzień Wody w WiK-u [fot. Roman Szczepanek]
Dzień Wody w WiK-u [fot. Roman Szczepanek]
Dzień Wody w WiK-u [fot. Roman Szczepanek]
Dzień Wody w WiK-u [fot. Roman Szczepanek]
Dzień Wody w WiK-u [fot. Roman Szczepanek]
Dzień Wody w WiK-u [fot. Roman Szczepanek]
Dzień Wody w WiK-u [fot. Roman Szczepanek]
Dzień Wody w WiK-u [fot. Roman Szczepanek]
W stolicy regionu obchodzony jest Dzień Wody. Z tej okazji spółka Wodociągi i Kanalizacja zorganizowała szereg prelekcji na temat wody, warsztaty, koncerty i pokazy.
W siedzibie WiK-u dzieci mogły obserwować doświadczenia chemiczne, brać udział w warsztatach i zwiedzić zabytkową wieżę ciśnień. Chętni odwiedzali laboratorium, gdzie badana jest opolska kranówka. Jego kierownik Michał Stojak pokazywał między innymi, jak bada się pH wody.

- Woda z ujęcia Zawada to pH 8,2 do 8,3, a woda z ujęcia Grotowice to pH 7,6 - 7,8 - mówi Stojak. - To też można zaobserwować w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, to jest akt prawny, którym na co dzień posługujemy się w laboratorium, taka wartość dopuszczalna to od 6,5 do 9,5. Są tendencje, że im bardziej zasadowa, tym lepsza ta woda - dodaje.

W ramach Dnia Wody w opolskim WiK-u odbył się tez pokaz instrumentów etnicznych wykorzystujących wodę.

- Pierwsze bębny w zachodniej Afryce to była gra na wodzie - mówi Janusz Czarnecki z Ethnica-Art. - To się nazywa water drumming, bo kobiety, które prały, uderzały odpowiednimi ruchami w wodę i one wymyśliły różne rytmy, odpowiednie uderzanie dłoni w wodę w różnej kolejności. Potem dopiero wymyślono instrument z tykwy. Położyli tę tykwę na wodzie, być może ona przypadkiem się przewróciła, a oni zobaczyli, że jest dźwięk, że można udrzeć w tę tykwę. I tak powstał bęben wodny - dodaje.

Finał wydarzeń w siedzibie opolskiego WiK-u to między innymi koncert zespołu grającego elektro pop Lina Nocna w dawnej hali maszyn obok opolskiej wieży ciśnień. Radio Opole jest patronem medialnym Dnia Wody.
Michał Stojak
Janusz Czarnecki

Wiadomości z regionu

2019-07-18, godz. 20:45 Park niemodlińskiego zamku wypięknieje. "Chcemy łączyć historyczną przestrzeń" Umowa na dotację podpisana. W sierpniu ruszą prace renowacyjne w parku okalającym niemodliński zamek. » więcej 2019-07-18, godz. 20:00 Opolscy strażacy OSP organizują zbiórkę sprzętu dla druhów z Ukrainy Strażacy ochotnicy z Opolszczyzny chcą pomóc druhom z Ukrainy. Ruszyła akcja zbiórki sprzętu, który trafi za wschodnią granicę, tam, gdzie dopiero tworzone są ... » więcej 2019-07-18, godz. 19:25 Niebezpieczne popołudnie w regionie. Na A4 zginął motocyklista, pod Brzegiem na torowisku doszło do śmiertelnego potrą ... Do zderzenia motocykla z samochodem ciężarowym doszło na autostradzie A4 między węzłami Brzezimierz a Brzeg, na 190 km autostrady. Motocyklista nie żyje. » więcej 2019-07-18, godz. 18:15 Śląski Wawel do remontu. Zamek Piastów Śląskich będzie miał nowy dach Ruszyły prace budowlane na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Jeden z najcenniejszych zabytków Opolszczyzny zyska między innymi nowe pokrycie dachowe. » więcej 2019-07-18, godz. 18:15 Powiat opolski w ochronie dziedzictwa. Ponad 26 tysięcy złotych dofinansowania na grupę zabytkowych rzeźb "Ukrzyżowani ... Grupa rzeźb pod nazwą 'Ukrzyżowanie', które oglądać można w kościele pw. św. Marcina Biskupa w Tarnowie Opolskim doczeka się renowacji. Pieniądze na ten cel, ... » więcej 2019-07-18, godz. 16:45 Dodatkowe patrole policji w Namysłowie. Sfinansuje je gmina Będzie więcej patroli w Namysłowie. Policja otrzymała finansowe wsparcie gminy, a pieniądze zostaną wykorzystane głównie na dodatkowe, ponadnormatywne służby. » więcej 2019-07-18, godz. 16:45 Przychówek w opolskim zoo. Na świat przyszedł lemur bandro Para lemurów bandro z opolskiego zoo doczekała się potomka. Nie wiadomo jeszcze czy to samiec czy samiczka. Ustalenie płci zwierzęcia może być możliwe nawet p ... » więcej 2019-07-18, godz. 15:40 Autostrada A4 do końca września w remoncie. Utrudnienia są w rejonie Góry św. Anny Uwaga na utrudnienia na autostradzie A4. Powodem jest remont trasy na wysokości Góry św. Anny. Prace odbywają się na 7-kilometrowym odcinku, między węzłami Kę ... » więcej 2019-07-18, godz. 15:35 7,7% opolskich uczniów nie dostało się do wybranych przez siebie szkół. Kuratorium Oświaty podsumowuje nabór podwójneg ... O przyjęcie do szkół ponadpodstawowych ubiegali się w tym roku absolwenci gimnazjów i podstawówek, w sumie prawie 17 tysięcy uczniów w regionie. Z danych kura ... » więcej 2019-07-18, godz. 15:15 Za 107 dni ma być gotowy żłobek w Prószkowie. Gmina zdobyła dofinansowanie z rządowego programu Maluch+ 32 miejsca będą czekały w nowym żłobku na najmłodszych mieszkańców Prószkowa. Gmina podpisała umowę z wykonawcą, który w poniedziałek (22.07) wejdzie na plac ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »