Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-24, 18:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Doświadczenia z wodą, koncerty i prelekcje. WiK świętuje Dzień Wody

Dzień Wody w WiK-u [fot. Roman Szczepanek]
Dzień Wody w WiK-u [fot. Roman Szczepanek]
Dzień Wody w WiK-u [fot. Roman Szczepanek]
Dzień Wody w WiK-u [fot. Roman Szczepanek]
Dzień Wody w WiK-u [fot. Roman Szczepanek]
Dzień Wody w WiK-u [fot. Roman Szczepanek]
Dzień Wody w WiK-u [fot. Roman Szczepanek]
Dzień Wody w WiK-u [fot. Roman Szczepanek]
W stolicy regionu obchodzony jest Dzień Wody. Z tej okazji spółka Wodociągi i Kanalizacja zorganizowała szereg prelekcji na temat wody, warsztaty, koncerty i pokazy.
W siedzibie WiK-u dzieci mogły obserwować doświadczenia chemiczne, brać udział w warsztatach i zwiedzić zabytkową wieżę ciśnień. Chętni odwiedzali laboratorium, gdzie badana jest opolska kranówka. Jego kierownik Michał Stojak pokazywał między innymi, jak bada się pH wody.

- Woda z ujęcia Zawada to pH 8,2 do 8,3, a woda z ujęcia Grotowice to pH 7,6 - 7,8 - mówi Stojak. - To też można zaobserwować w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, to jest akt prawny, którym na co dzień posługujemy się w laboratorium, taka wartość dopuszczalna to od 6,5 do 9,5. Są tendencje, że im bardziej zasadowa, tym lepsza ta woda - dodaje.

W ramach Dnia Wody w opolskim WiK-u odbył się tez pokaz instrumentów etnicznych wykorzystujących wodę.

- Pierwsze bębny w zachodniej Afryce to była gra na wodzie - mówi Janusz Czarnecki z Ethnica-Art. - To się nazywa water drumming, bo kobiety, które prały, uderzały odpowiednimi ruchami w wodę i one wymyśliły różne rytmy, odpowiednie uderzanie dłoni w wodę w różnej kolejności. Potem dopiero wymyślono instrument z tykwy. Położyli tę tykwę na wodzie, być może ona przypadkiem się przewróciła, a oni zobaczyli, że jest dźwięk, że można udrzeć w tę tykwę. I tak powstał bęben wodny - dodaje.

Finał wydarzeń w siedzibie opolskiego WiK-u to między innymi koncert zespołu grającego elektro pop Lina Nocna w dawnej hali maszyn obok opolskiej wieży ciśnień. Radio Opole jest patronem medialnym Dnia Wody.
Michał Stojak
Janusz Czarnecki

Wiadomości z regionu

2020-08-03, godz. 21:30 Raport dnia: trzy nowe zakażenia koronawirusem i trzech ozdrowieńców Do 1207 wzrosła liczba mieszkańców, u których dotąd potwierdzono zakażenie koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (3.08) o 575 wykrytych… » więcej 2020-08-03, godz. 21:00 Zmiana organizacji ruchu na DW 454 Opole - Namysłów. Jedne remonty się kończą, inne zaczynają Uwaga kierowcy, będzie zmiana organizacji ruchu na drodze wojewódzkiej nr 454 Opole - Namysłów. Jutro (04.08) rusza remont odcinka między Dobrzeniem Wielkim… » więcej 2020-08-03, godz. 18:45 Wakacje na półmetku. Było spokojnie, ale służby stale czuwają nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży Za nami pierwsza połowa wakacji w cieniu koronawirusa. Z pierwszych danych przekazanych przez opolskie służby wynika, że lipiec był bezpieczny. Spokojnie… » więcej 2020-08-03, godz. 18:30 Opolscy logistycy przebywający na misji w Afganistanie zakażeni koronawirusem Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych potwierdziło, że część żołnierzy, którzy w ostatnich tygodniach udali się na misję do Afganistanu, jest… » więcej 2020-08-03, godz. 18:00 Osobłoga i Nysa Kłodzka mogą przekroczyć stany ostrzegawcze. Alert wydany przez hydrologów Hydrolodzy ostrzegają przed wezbraniem wody w dwóch opolskich rzekach na Opolszczyźnie. Mowa o Nysie Kłodzkiej i Osobłodze w perspektywie najbliższych kilkunastu… » więcej 2020-08-03, godz. 17:30 Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu sprawdzi, czy komendant policji w Nysie naruszał prawa pracowników Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu zajmie się sprawą funkcjonariuszy nyskiej komendy policji, którzy oskarżają swojego przełożonego o mobbing… » więcej 2020-08-03, godz. 16:56 Wypadek na DK 45 koło Krapkowic. Droga jest zablokowana Na drodze krajowej nr 45 Opole - Racibórz, na wysokości Krapkowic, jeszcze przed rondem na skrzyżowaniu z DW 409, od strony Opola, samochód osobowy czołowo… » więcej 2020-08-03, godz. 16:30 Zaginął Bartosz Komorowski z gminy Wilków. Policja prosi o pomoc Zaginął Bartosz Komorowski. 22-letniego mieszkańca Pągowa w gminie Wilków poszukuje namysłowska policja. Mężczyzna po raz ostatni był widziany 28 lipca… » więcej 2020-08-03, godz. 16:00 Podinsp. Hubert Adamek nowym komendantem Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu Zmiany w Komendzie Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu. Po blisko 30 latach służby mł. insp. Janusz Hencel zdecydował o odejściu ze stanowiska. Nowym… » więcej 2020-08-03, godz. 16:00 Funkcjonariusze z Ozimka uratowali mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo Gdyby nie szybka interwencja policjantów młodszego aspiranta Mariusza Śnieżka i sierżanta sztabowego Łukasza Grygiela, to mogło dojść do tragedii. Funkcjonariusze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »