Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-16, 10:05 Autor: Roman Juranek

Muzeum Piastów Śląskich zostanie Pomnikiem Historii? Zamek czeka na decyzję prezydenta

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Placówka otrzymała pozytywną opinię Narodowego Instytutu Dziedzictwa w sprawie uzyskania statusu Pomnika Historii.
Na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości lista 75 Pomników Historii ma być rozszerzona do 100. Wśród propozycji jest między innymi brzeski zamek.

- Myślę, że to jest już tylko formalność - mówi Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, gość Radia Opole. - Pomnik Historii jest to zabytek, który ze względu na swą rangę niepowtarzalną, absolutnie niekwestionowaną, ponadregionalną, ze względu na swoje walory kulturalne, artystyczne, historyczne - spełnia tą rolę. Komisja Narodowego Instytutu Dziedzictwa sprawdzała, ile tych wartości absolutnie autentycznych tam jest. Bo mówiło się, że w Brzegu jest tylko brama. Tymczasem nie, bo okazuje się, że są krużganki i inne miejsca.

- Wpisanie zamku na listę Pomników Historii to także korzyści finansowe - dodaje Byczkowski. - Pomnik historii z natury rzeczy podlega też promocji centralnej, przez ministerstwo, w różnych formach zresztą. Mówi się o tym, że ma mieć oddzielny budżet. Kiedy staramy się o pieniądze, to są tam punkty, a za bycie pomnikiem historii to jest bardzo duża ilość punktów

Natomiast w "Poglądach i osądach" starosta brzeski Maciej Stefański powiedział, że wpisanie na listę Pomników Historii Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu da miastu i powiatowi bardzo dużo.

- Przede wszystkim turystów, myślę, że będzie ich znacznie więcej - przewiduje. - Prestiż dla całego miasta i powiatu. Jeżeli chodzi o dzisiaj, to jest dużo turystów z zagranicy, czyli m.in. Niemców, bo to jest ich Heimat, ale coraz więcej turystów jest też z Polski i mam nadzieję, że właśnie przez Pomnik Historii, będzie ich coraz więcej, tym bardziej, że będziemy mieli więcej przewodników. To się wpisze też w przewodniki turystyczne.

Obecnie na Opolszczyźnie są cztery Pomniki Historii. To Góra Św. Anny, nyska katedra, most wiszący w Ozimku i paczkowska starówka.

Pierwsze informacje o istnieniu zamku w Brzegu pochodzą z 1235 roku. Wówczas miał tu swoją siedzibę namiestnik książęcy. Zamek stanowił także miejsce postojowe w czasie podróży książąt wrocławskich.

W połowie XVI w. książę Jerzy II z żoną Barbarą z rodu Hohenzollernów dokonali przebudowy obiektu w stylu renesansowym, wzorując się na Zamku Królewskim na Wawelu. Z tej racji brzeski zamek jest określany mianem Śląskiego Wawelu.
Dariusz Byczkowski
Dariusz Byczkowski2
Maciej Stefański

Wiadomości z regionu

2024-11-25, godz. 16:37 Biegły zgłosił niedyspozycję, a w sali sądowej czuć było alkohol. Rozprawę przerwano Niecodzienny przebieg miała dzisiejsza rozprawa w Sądzie Okręgowym w Opolu w sprawie o usiłowanie zabójstwa w Ozimku. Rozprawę przerwano kilka minut po jej… » więcej 2024-11-25, godz. 16:28 Młodzi Nowocześni chcą intensywnie pracować w kampanii Rafała Trzaskowskiego Aktywną kampanię na rzecz Rafała Trzaskowskiego zapowiadają opolscy działacze Młodych Nowoczesnych przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi. » więcej 2024-11-25, godz. 15:27 Czy Polacy potrafią dobrze zarządzać pieniędzmi? Lepszy poziom zarządzania finansami Polaków był tematem 'Regionalnego Forum Edukacji Ekonomicznej - Impulsy Edukacyjne 2024' w Opolu. » więcej 2024-11-25, godz. 15:17 "To jest totalny szok". Mieszkańcy Namysłowa wstrząśnięci zbrodnią Niewyobrażalna tragedia - tak o zbrodni w Namysłowie mówią okoliczni mieszkańcy i sąsiedzi. Jak powiedzieli naszej reporterce, była to bardzo spokojna i… » więcej 2024-11-25, godz. 15:09 Namysłów: rodzina po niedzielnej tragedii jest objęta pomocą psychologiczną Rodzina z Namysłowa, w której doszło do dramatu, nie miała Niebieskiej Karty, nie była też znana pracownikom Ośrodka Pomocy Społecznej. Jak ustaliła reporterka… » więcej 2024-11-25, godz. 14:47 Zmarła redaktor Maria Rudnicka. Z Radiem Opole była związana przez pół wieku Nie żyje Maria Rudnicka, dziennikarka związana przez niemal 50 lat z Radiem Opole. Pracę w naszej rozgłośni rozpoczęła w czerwcu 1954 roku i pozostała… » więcej 2024-11-25, godz. 13:34 Oleski dyżurny na podium ogólnopolskiego turnieju. Michał Szaraniec pracuje w policji od 29 lat Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Oleśnie zajął trzecie miejsce w ogólnopolskim turnieju 'Dyżurny Roku 2024'. » więcej 2024-11-25, godz. 12:12 Utrudnienia na autostradzie A4. Ranny kierowca ciężarówki [AKTUALIZACJA] Między węzłami Opole Zachód i Brzeg na jezdni w kierunku Wrocławia doszło do zderzenia 2 samochodów ciężarowych. » więcej 2024-11-25, godz. 12:04 Karol Nawrocki "kandydatem PiS, ale obywatelskim" na prezydenta RP - Prawo i Sprawiedliwość liczy, że kandydatura Karola Nawrockiego zdoła przekonać wyborców, którzy na co dzień niekoniecznie identyfikują się jako konserwatyści… » więcej 2024-11-25, godz. 11:17 Konsultacje społeczne w sprawie budowy elektrowni wiatrowych w Głogówku Budowa farm wiatrowych w gminie Głogówek to temat spotkania w tamtejszym centrum kultury. Ma ono charakter konsultacji społecznych, które są elementem procedury… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »