Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-21, 12:00 Autor: Marzena Śmierciak

Dziś w Opolu - akcja "flash mob" dla mniejszości narodowych i etnicznych w UE

Trwa zbiórka podpisów pod inicjatywą [fot. TSKN]
Trwa zbiórka podpisów pod inicjatywą [fot. TSKN]
Zuzanna Donath-Kasiura [fot. Paula Hołubowicz]
Zuzanna Donath-Kasiura [fot. Paula Hołubowicz]
Zbiorą się przed opolskim ratuszem i zaskoczą czymś przechodniów. Młodzież z mniejszości niemieckiej organizuje dziś (21.02) akcję "flash mob". Młodzi działacze związku chcą w ten sposób zainteresować opolan europejską inicjatywą obywatelską: Minority SafePack, czyli zestawem praw mniejszości gwarantowanych przez unijne prawo.
Jak mówiła w Loży Radiowej Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, Minority SafePack to inicjatywa wszystkich mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących teren Unii Europejskiej.

- Chcielibyśmy, żeby członkowie mniejszości mogli korzystać z takich samych form unijnego wsparcia, jak na przykład rolnicy ze swoimi dopłatami - tłumaczyła Zuzanna Donath-Kasiura. Tymczasem, jak dodała, brakuje narzędzi bezpośredniej możliwości wspierania działań na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych.

- Unia Europejska promuje i wspiera wiele obszarów, ale kwestie mniejszości narodowych i etnicznych zostawiła państwom. Nie stworzyła narzędzi, które byłyby wspólne w całej Europie dla mniejszości narodowych - mówił gość Loży Radiowej.

Jak dodała sekretarz TSKN, aby projekt dotyczący praw mniejszości mógł wejść na ścieżkę legislacyjną, jego pomysłodawcy muszą zebrać milion podpisów poparcia.

Dodajmy, Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w Rzeczpospolitej Polskiej na akcję "flash mob", podczas której będzie można się zapoznać z postulatami mniejszości zaprasza dziś (21.02) o godz. 16.00 przed opolski ratusz.
Zuzanna Donath-Kasiura

Wiadomości z regionu

2020-02-24, godz. 20:45 3 "nowe" place zabaw w Opolu. Gdzie? Wybiorą mieszkańcy W tym roku opolski ratusz planuje budowę trzech kolejnych placów zabaw. W ogłoszonych przez miasto konsultacjach mieszkańcy mogą wybrać trzy z pięciu zaproponowanych… » więcej 2020-02-24, godz. 19:50 Reksio, Olaf i Kubuś Puchatek w USK. Bohaterowie bajek umilą pobyt na oddziale chirurgii dziecięcej Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu we współpracy ze Stowarzyszeniem Opolska Pozytywka odnowili dwie sale oddziału chirurgii dziecięcej w Uniwersyteckim… » więcej 2020-02-24, godz. 18:31 Miał kupić narkotyki w Czechach, przewieźć je do Polski i rozprowadzać. Dealer i nabywcy stanęli przed Sądem Okręgowym Ruszyła rozprawa dotycząca wewnątrzwspólnotowego nabycia substancji psychotropowych oraz udzielania i posiadania narkotyków. Przed Sądem Okręgowym w Opolu odpowiada… » więcej 2020-02-24, godz. 18:00 Silny wiatr zostanie z nami do wtorku. Bilans ostatniej doby to ponad 260 interwencji Uszkodzone budynki i samochody, zerwane linie telekomunikacyjne i energetyczne oraz powalone drzewa. Przez Opolszczyznę ponownie przeszedł front z bardzo silnym… » więcej 2020-02-24, godz. 17:45 Szybkim działaniem policjanci z Głogówka zapobiegli tragedii Samobójstwo 39-latka udaremnili policjanci z Głogówka. Dyżurny tamtejszego komisariatu otrzymał informację z centrum powiadamiania ratunkowego o mężczyźnie, który… » więcej 2020-02-24, godz. 17:15 Mamy grypę ptaków, ale przed ASF się bronimy Pojawił się wirus grypy ptaków, ale opolskie jest wolne od wirusa ASF. To informacje podane na spotkaniu wojewody z organizacjami i instytucjami rolniczymi w regionie… » więcej 2020-02-24, godz. 16:35 Licznik przekręcony o 60 tysięcy. Kierowca wpadł w czasie rutynowej kontroli Kolejny samochód z cofniętym licznikiem wykryli w czasie rutynowej kontroli policjanci z Krapkowic. Tym razem był to volkswagen. Zatrzymany do kontroli na drodze… » więcej 2020-02-24, godz. 16:19 Silny wiatr i porywisty deszcz, to przyczyny serii wypadków na drogach powiatu namysłowskiego Wichura dała się we znaki także kierowcom. Tylko na terenie powiatu namysłowskiego doszło do trzech kolizji, których powodem był silnie wiejący wiatr. » więcej 2020-02-24, godz. 15:45 Najmłodsi mieli spokojny wypoczynek. Policja i sanepid podsumowują ferie - To były bardzo spokojne i bezpieczne ferie zimowe - oceniają opolskie służby, które sprawdzały miejsca wypoczynku dzieci oraz przewoźników, którzy dowozili uczniów… » więcej 2020-02-24, godz. 15:15 W Leśnicy nie będzie gminnego żłobka, ale może powstać prywatny Budowa gminnego żłobka w Leśnicy jest zbyt droga. Żeby zapewnić opiekę najmłodszym, gmina wspiera prywatnego przedsiębiorcę, który chce otworzyć taką placówkę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »