Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-19, 14:00 Autor: Ewelina Laxy

Remont trasy kolejowej Opole - Kędzierzyn-Koźle coraz bliżej. Podpisano umowę inwestorską

PKP Opole © (fot. Szymon Krawczyk)
PKP Opole © (fot. Szymon Krawczyk)
Inwestycja ma kosztować łącznie prawie 630 mln zł [fot. Ewelina Laxy]
Inwestycja ma kosztować łącznie prawie 630 mln zł [fot. Ewelina Laxy]
Modernizacja linii kolejowej na odcinku Opole - Kędzierzyn-Koźle wkroczyła w kolejny etap. W urzędzie wojewódzkim podpisano umowę dotyczącą pełnienia nadzoru nad robotami budowlanymi i opracowaniem dokumentacji projektowej. Wartość umowy to ponad 9,5 mln złotych.
Jak mówi Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP PLK, remont nie wpłynie na utrudnienia w ruchu pociągów pasażerskich.

- Linia na tym odcinku, ze względu na stan techniczny, no nie jest w zasadzie wykorzystywana do ruchu pociągu pasażerskich, dlatego jakby pasażerowie w chwili obecnej tego nie odczują. Odczują w roku 2021, kiedy wsiądą do szybkich pociągów i nie będa jechać 30, 60 km/h. To jest odcinek o długości 37 km, na którym, czas przejazdu wynosi godzinę. Po remoncie przejazd 37 km będzie wynosił 25 minut.

Remont jest największą inwestycją PKP w regionie. Docelowo czas podróży z Opola do Kędzierzyna-Koźla skróci się o połowę. Pociągi będą mogły rozpędzić się na tej trasie do 160 km/h.

- Podpisanie umowy inwestorskiej to ważny krok w stronę zmiany na tej trasie - dodaje wojewoda opolski, Adrian Czubak. - Biorąc pod uwagę bardzo szeroki wachlarz i zakres infrastrukturalny na tym odcinku kolejowym, a więc zakres całej tej inwestycji od przebudowy torów kolejowych, przystanków, sieci trakcyjnej i wielu, wielu innych jest to niezbędne dla samego inwestora, ze względu na bezpieczeństwo prowadzenia współpracy z wykonawcami. Ten nadzór inwestorki, jest bardzo popularną i często stosowaną metodą tak poważnych, tak dużych, wartościowych inwestycjach.

Projekt podzielony jest na dwie części: Opole Zachodnie - Opole Groszowice oraz Opole Groszowice - Kędzierzyn-Koźle. Zakłada powstanie nowego torowiska i przebudowę peronów, które będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- To kolejna droga, która poprawi stan infrastruktury w regionie - mówi posłanka Katarzyna Czochara. - Polska się zmienia, ale Opolszczyzna również. Wszystko to przyczyni się do lepszej jakości podróży, no i, oczywiście, do lepszej jakości życia tutaj na naszym terenie.

- Za 50 miesięcy będziemy mieli stan o jakim tutaj jeszcze nikt kilka lat temu nawet nie marzył. Przywrócimy na mapę kolejową południe Opolszczyzny - dodaje senator Grzegorz Peczkis.

Cały projekt ma kosztować prawie 630 mln zł. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na wrzesień 2019 roku. Zakończą się z końcem 2022 roku.
Ireneusz Marchal
Adrian Czubak
Katarzyna Czochara, Grzegorz Peczkis

Wiadomości z regionu

2019-09-16, godz. 21:45 KWW Mniejszość Niemiecka ma pomysł na inwestycje przeciwpowodziowe w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim Reaktywacja portu w Koźlu, budowa zbiornika retencyjnego Kotlarnia w gminie Bierawa i ukończenie innych inwestycji przeciwpowodziowych - to priorytety w powie ... » więcej 2019-09-16, godz. 21:00 Podwyższone piki benzenu niepokoją mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, ale do średniorocznej normy daleko Od kilku dni aktywiści z Kędzierzyna Koźla alarmują o niepokojących pikach benzenu. Stacja pomiarowa przy ul. Bolesława Śmiałego wskazywała przekroczenie norm ... » więcej 2019-09-16, godz. 20:00 Dyrektorzy szkół mogą wnioskować w NFZ o uruchomienie gabinetu dentystycznego Szkoły z całego województwa mogą zgłaszać chęć otwarcia nowego gabinetu stomatologicznego. Namawia do tego Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdro ... » więcej 2019-09-16, godz. 19:00 Zamiast 29 będzie 13. W październiku głosowanie do rad dzielnic w Opolu Za miesiąc ruszają wybory do rad dzielnic w Opolu. Od dzisiaj można zgłaszać kandydatów. W tym roku zachodzą dwie ważne zamiany; mieszkańcy będą głosowali int ... » więcej 2019-09-16, godz. 17:30 Kędzierzyn-Koźle ma pierwszy "zielony" przystanek. Wydarzenie zainaugurowało Europejski Tydzień Zrównoważonego Transpo ... Przystanek nr 181 przy ulicy Piastowskiej w Kędzierzynie-Koźlu zyskał nowy, zielony wygląd dzięki nasadzeniom. W ten sposób w Kędzierzynie-Koźlu zainaugurowan ... » więcej 2019-09-16, godz. 17:30 Wyremontowany Dom Harcerza w Oleśnie ma od dziś imię Janiny Kłopockiej. To autorka znaku Rodła Janina Kłopocka została patronką Domu Harcerza w Oleśnie. Urząd miejski kupił budynek przy ulicy Krasickiego i wyremontował go za około 600 tysięcy złotych. » więcej 2019-09-16, godz. 17:00 Opole: pierwsze egzaminy z wystąpień publicznych za nami Poprzez przystąpienie do egzaminów kwalifikacyjnych można było udowodnić swoje umiejętności i odebrać certyfikat. » więcej 2019-09-16, godz. 16:10 Kampania wyborcza. Antoni Duda: ważne, by PiS kontynuowało swoją misję. Tomasz Kotuś: Wszystko się może zdarzyć - Najważniejsze dla mnie jest to, aby Prawo i Sprawiedliwość po wyborach kontynuowało rządzenie - powiedział w 'Loży Radiowej' poseł PiS Antoni Duda startując ... » więcej 2019-09-16, godz. 15:30 Kowalski wezwał Zembaczyńskiego do debaty. Lider opolskiej listy KO odpowiada, że kandydat PiS źle dobrał rywala Janusz Kowalski wezwał Witolda Zembaczyńskiego do debaty przedwyborczej. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu chce porównać, ile dla Opolszczyzny przez 8 ... » więcej 2019-09-16, godz. 15:00 Opolanie upamiętnią ofiary 80. rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę Opolski Urząd Wojewódzki zaprasza mieszkańców Opolszczyzny na uroczystość uczczenia ofiar napaści Rosji na Polskę w 1939 roku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »