Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-19, 14:00 Autor: Ewelina Laxy

Remont trasy kolejowej Opole - Kędzierzyn-Koźle coraz bliżej. Podpisano umowę inwestorską

PKP Opole © (fot. Szymon Krawczyk)
PKP Opole © (fot. Szymon Krawczyk)
Inwestycja ma kosztować łącznie prawie 630 mln zł [fot. Ewelina Laxy]
Inwestycja ma kosztować łącznie prawie 630 mln zł [fot. Ewelina Laxy]
Modernizacja linii kolejowej na odcinku Opole - Kędzierzyn-Koźle wkroczyła w kolejny etap. W urzędzie wojewódzkim podpisano umowę dotyczącą pełnienia nadzoru nad robotami budowlanymi i opracowaniem dokumentacji projektowej. Wartość umowy to ponad 9,5 mln złotych.
Jak mówi Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP PLK, remont nie wpłynie na utrudnienia w ruchu pociągów pasażerskich.

- Linia na tym odcinku, ze względu na stan techniczny, no nie jest w zasadzie wykorzystywana do ruchu pociągu pasażerskich, dlatego jakby pasażerowie w chwili obecnej tego nie odczują. Odczują w roku 2021, kiedy wsiądą do szybkich pociągów i nie będa jechać 30, 60 km/h. To jest odcinek o długości 37 km, na którym, czas przejazdu wynosi godzinę. Po remoncie przejazd 37 km będzie wynosił 25 minut.

Remont jest największą inwestycją PKP w regionie. Docelowo czas podróży z Opola do Kędzierzyna-Koźla skróci się o połowę. Pociągi będą mogły rozpędzić się na tej trasie do 160 km/h.

- Podpisanie umowy inwestorskiej to ważny krok w stronę zmiany na tej trasie - dodaje wojewoda opolski, Adrian Czubak. - Biorąc pod uwagę bardzo szeroki wachlarz i zakres infrastrukturalny na tym odcinku kolejowym, a więc zakres całej tej inwestycji od przebudowy torów kolejowych, przystanków, sieci trakcyjnej i wielu, wielu innych jest to niezbędne dla samego inwestora, ze względu na bezpieczeństwo prowadzenia współpracy z wykonawcami. Ten nadzór inwestorki, jest bardzo popularną i często stosowaną metodą tak poważnych, tak dużych, wartościowych inwestycjach.

Projekt podzielony jest na dwie części: Opole Zachodnie - Opole Groszowice oraz Opole Groszowice - Kędzierzyn-Koźle. Zakłada powstanie nowego torowiska i przebudowę peronów, które będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- To kolejna droga, która poprawi stan infrastruktury w regionie - mówi posłanka Katarzyna Czochara. - Polska się zmienia, ale Opolszczyzna również. Wszystko to przyczyni się do lepszej jakości podróży, no i, oczywiście, do lepszej jakości życia tutaj na naszym terenie.

- Za 50 miesięcy będziemy mieli stan o jakim tutaj jeszcze nikt kilka lat temu nawet nie marzył. Przywrócimy na mapę kolejową południe Opolszczyzny - dodaje senator Grzegorz Peczkis.

Cały projekt ma kosztować prawie 630 mln zł. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na wrzesień 2019 roku. Zakończą się z końcem 2022 roku.
Ireneusz Marchal
Adrian Czubak
Katarzyna Czochara, Grzegorz Peczkis

Wiadomości z regionu

2020-08-13, godz. 06:45 Ponad 300 kontroli w 4 dni na Opolszczyźnie. Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi wzmożone działania epidemiczne 309 kontroli związanych z epidemią koronawirusa przeprowadziła na Opolszczyźnie od soboty (08.08) do środy Państwowa Inspekcja Sanitarna. » więcej 2020-08-12, godz. 20:00 Renowacja kościelnego chóru w Centawie pozwoliła odkryć dawne malowidła Podczas renowacji balustrady chóru zabytkowego kościoła w Centawie w gminie Jemielnica odkryto malowidła autorstwa najprawdopodobniej XIX-wiecznego artysty… » więcej 2020-08-12, godz. 19:30 Uwaga kierowcy! Drogowcy zamkną w Opolu przejazd estakadą i wjazd z Budowlanych w Nysy Łużyckiej Będą kolejne utrudnienia w Opolu. Z powodu wymiany nawierzchni na podjeździe na most Pamięci Sybiraków do jutra (13.08) kierowcy mogą spodziewać się spowolnień… » więcej 2020-08-12, godz. 18:00 Raport dnia. Dwa razy więcej nowych zarażeń niż ozdrowień w regionie. Ponad 700 kolejnych zakażeń i 9 zgonów w… 8 kolejnych zakażeń koronawirusem i 4 powroty do zdrowia odnotowano dzisiaj (12.08) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 715 nowych zarażeniach… » więcej 2020-08-12, godz. 17:30 Strzelecki PCPR przypomina, że w dobie pandemii nadal poszukiwani są chętni do zostania rodziną zastępczą Pandemia koronawirusa przyczyniła się do spadku zainteresowania chętnych kandydatów do zostania niezawodową rodziną zastępczą w powiecie strzeleckim. Powiatowe… » więcej 2020-08-12, godz. 17:00 Strażacy ustalają, jakie chemikalia są przechowywane w jednej z naczep przy ulicy Głogowskiej w Opolu. O pomoc poprosiła… 6 zastępów straży pożarnej bierze udział w akcji rozpoznania substancji chemicznej przy ulicy Głogowskiej w Opolu. » więcej 2020-08-12, godz. 16:30 Koniec utrudnień na DW 416 w Kórnicy. Zakończono remont na trasie Krapkowice - Głogówek Zakończono remont drogi wojewódzkiej 416 w Kórnicy. To oznacza też koniec objazdów na trasie Krapkowice - Głogówek. Dzięki inwestycji wartej 4,5 mln złotych… » więcej 2020-08-12, godz. 15:45 Bociany grupują się na wspólnych żerowiskach. Bocianie sejmiki to znak, że ptaki szykują się już do odlotu z P… Bociany ruszają w długą podróż do ciepłych krajów. Jako pierwsze odlatują dorosłe ptaki, które w tym roku nie mają pod opieką młodych. » więcej 2020-08-12, godz. 14:46 Saperzy zabezpieczyli niewybuch przy DK 40 w Łące Prudnickiej Niewybuch odnalazł rolnik podczas prac polowych w Łące Prudnickiej. » więcej 2020-08-12, godz. 13:00 Niesprawną ciężarówką, mimo zakazu ruchu, oszukując tachograf. Wyniki kontroli kędzierzyńskich inspektorów WI… Łącznie 2200 złotych mandatu i zakaz dalszej jazdy otrzymał kierowca ciężarówki polskiego przewoźnika po kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***