Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-15, 12:00 Autor: Bogusław Kalisz

Opolszczyzna czeka na Wojska Obrony Terytorialnej. "Ci żołnierze będą się cały czas szkolić"

(fot. Piotr Wrona / AFRO)
(fot. Piotr Wrona / AFRO)
W przyszłym roku na Opolszczyźnie powstanie Opolska Brygada Obrony Terytorialnej. Docelowo w kraju będzie działać 17 brygad Wojsk Obrony Terytorialnej.
- Formowanie wojsk rozpoczęło się na wschodzie i podzielone jest na cztery etapy - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" kapitan Tomasz Golec z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego. - Była to między innymi reakcja na działania wojenne na Ukrainie. Czynników było kilka. Wiąże się to z dyslokacją jednostek wojskowych na obszarze Polski, tam na wschodzie ich było mniej, więc trzeba te tereny umocnić, bardziej wojskiem nasycić. To jest też granica NATO. Nie bez znaczenia były wydarzenia w 2014 roku na Ukrainie.

Jest to piąty rodzaj wojsk, obok wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej i wojsk specjalnych.

- Ci żołnierze będą się cały czas szkolić. Ich służba będzie przebiegała w sposób dwojaki: po pierwsze będzie to służba rotacyjna, po drugie dyspozycyjna. Rotacyjna to będą właśnie ćwiczenia, przede wszystkim dwa dni w miesiącu, w trybie sobotnio-niedzielnym. Szkolenie będzie przebiegało w cyklu trzyletnim i dopiero po trzech latach ten żołnierz, który złoży przysięgę, będzie żołnierzem wyszkolonym - dodaje kpt. Golec.

Wojska Obrony Terytorialnej w 10% składają się z żołnierzy zawodowych, reszta to ochotnicy.

Wczoraj (14.02) obchodzona była 76 rocznica powołania podczas drugiej wojny światowej Armii Krajowej. Według premiera Mateusza Morawieckiego powstające aktualnie w kraju Wojska Obrony Terytorialnej wzorują się na AK.

- Faktycznie, struktura Armii Krajowej w czasie wojny była związana z obszarem, na którym działała - powiedział w porannym komentarzu "Poglądy i osądy" dr Bartosz Kuświk, dyrektor opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

- Mamy armię polską na Zachodzie, mamy armię polską w Związku Sowieckim, którą tworzy gen. Anders i jakby naturalnym, kolejnym krokiem jest utworzenie armii w kraju - Armii Krajowej. Chodziło o to, żeby żołnierze nie czuli się członkami jakiejś organizacji politycznej. Tak do tej pory trochę to wyglądało, że każda partia miała swoje oddziały - mówił Kuświk.
Tomasz Golec
Tomasz Golec
Bartosz Kuświk

Wiadomości z regionu

2019-10-19, godz. 14:19 Siatkarskie muzeum "Volley Bajka". Srebrny jubileusz Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle [ZDJĘCIA] Otwarciem siatkarskiego muzeum 'Volley Bajka' rozpoczęły się dzisiejsze obchody jubileuszu 25-lecia Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Dla fanów ośmiokrotneg ... » więcej 2019-10-19, godz. 13:07 Książki fotograficzne i ich autorzy. Weekend pod znakiem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii Otwarcie wystawy książek fotograficznych i spotkania z ich twórcami - ten weekend to obfituje w wydarzenia w ramach trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:55 Wszechpolacy porządkują cmentarz przy Niemodlińskiej. "Gdy Opole było częścią Niemiec, grzebano tu Polaków" Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej już po raz kolejny porządkują (19.10) cmentarz przy ulicy Niemodlińskiej w Opolu. Oprócz grabienia liści czy przycinania g ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:12 Pustułki, szczygły, kosy, szpaki. W Opolu-Półwsi trwa Opolski Spacer Ornitologiczny Już po raz szósty w tym roku miłośnicy dzikich ptaków wybrali się na Opolski Spacer Ornitologiczny. Tym razem skrzydlatych mieszkańców miasta wypatrują na ter ... » więcej 2019-10-19, godz. 10:45 Wszystko o wolontariacie. W Opolu rozpoczyna się (19.10) Festiwal Wolontariatu IMPULS Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” daje dziś szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. » więcej 2019-10-19, godz. 09:37 Wypadek na trasie Nysa - Prudnik W Niemysłowicach, na DK41, terenowe BMW wypadło z drogi, dachowało i wpadło do rowu. » więcej 2019-10-19, godz. 08:30 Prudnik: wysłużone auta jednostek OSP wymagają pilnej wymiany OSP Moszczanka będzie miała nowe średnie auto gaśnicze. Tamtejsi strażacy przeprowadzili na ten cel publiczną zbiórkę pieniędzy. » więcej 2019-10-19, godz. 07:27 Prokuratura skierowała akt oskarżenia wobec trzech napastników z Grodkowa. Bili i kradli, by mieć pieniądze na alkohol Do 12 lat za kratkami może spędzić trzech mieszkańców Grodkowa, którzy napadli w miejscowym parku na dwójkę rowerzystów i ukradli im telefony. Skradziony sprz ... » więcej 2019-10-18, godz. 21:30 Festiwal Impuls pokaże, jak działa wolontariat w praktyce Rozpalą chęć działania i pomagania, a przy tym pokażą jak funkcjonuje wolontariat w praktyce. W ramach Festiwalu Wolontariatu Impuls opolanie będą mogli dzisi ... » więcej 2019-10-18, godz. 20:45 Opolanie wybierają radnych dzielnicowych Ruszyło głosowanie na członków rad dzielnic Opola. Tym razem aby zachęcić do udziału w głosowaniu miasto wprowadziło zmiany. Wystarczy wejść na stronę interne ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »