Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-14, 18:30 Autor: Joanna Matlak

Zawody strażackie wracają do Opola. FCC odbędzie się w maju

Firefighter Combat Challenge w Opolu. [fot. Witek Wośtak]
Firefighter Combat Challenge w Opolu. [fot. Witek Wośtak]
Zawody strażackie wracają do Opola. FCC odbędzie się w maju [fot. Joanna Matlak]
Zawody strażackie wracają do Opola. FCC odbędzie się w maju [fot. Joanna Matlak]
Firefighter Combat Challenge po raz drugi w Opolu. W dniach 5-6 maja odbędą się zawody sportowe dla strażaków. W Polsce organizowane są od 9 lat, a zawody opolskie będą pierwszymi w tym roku w kraju.
- Strażacy biorący udział w zawodach mają do przejścia trudny tor przeszkód – mówi bryg. Leszek Koksanowicz, zastępca miejskiego komendanta straży pożarnej.

- Strażacy idą w pełnym umundurowaniu, które waży 20 kilogramów, to jest ubranie specjalne, buty, rękawice, hełm, aparat ochrony dróg oddechowych, maska. Strażak bierze pakiet węży na 19 kilogramów, zarzuca na plecy i biegnie na trzecie piętro. Na tym trzecim piętrze wrzuca pakiet do pojemnika i taki sam pakiet wciąga na linie. Zbiega potem na dół, a tam musi 4-kilogramowym młotem przesunąć 90- kilogramową sztabę na odległość 1,5 metra - wylicza Koksanowicz.

Potem uczestnik biegnie slalomem 30 metrów, a na koniec musi ewakuować manekina o wadze 80 kg. Na przejście toru strażak ma sześć minut, a dobry czas to około 2 i pół minuty.

Przygotowano także mini tor dla dzieci, ściankę wspinaczkową, a także naukę zasad pierwszej pomocy wraz z lekcją jak zapobiegać zatruciu się dymem i czadem.

Wydarzenie współfinansuje Urząd Miasta Opola.

- To około 30-40 tysięcy złotych. Część sprzętu jaki mamy dla dzieci, udało nam się pozyskać w ramach partnerskiego projektu z Czechami i on teraz jest przy różnych okazjach wykorzystywany - mówi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

W zeszłym roku w zawodach uczestniczyło około 150 osób. Tegoroczne odbędą się w opolskim rynku przy ratuszu.
Leszek Koksanowicz
Arkadiusz Wiśniewski

Wiadomości z regionu

2018-02-23, godz. 21:00 Rozmawiali o kolejnych pomysłach na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego Pierwszy raz w tym roku spotkała się Opolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. » więcej 2018-02-23, godz. 19:00 Burmistrz Brzegu: inicjatywa w sprawie referendum już legalna 19 lutego do Urzędu Miasta w Brzegu wpłynął ponowny wniosek od grupy mieszkańców, która chce zorganizować w mieście referendum w sprawie budowy nowego zakładu ... » więcej 2018-02-23, godz. 19:00 Adrianna Zwierzewicz najlepsza w konkursie "Wybieram wybory" na Opolszczyźnie Adrianna Zwierzewicz została laureatką w konkursie 'Wybieram wybory' zorganizowanym przez Państwową Komisję Wyborczą. Uczennica Liceum Ogólnokształcącego nr 2 ... » więcej 2018-02-23, godz. 18:37 Komendant straży ze Strzelec Opolskich przechodzi na emeryturę Po 30 latach w straży pożarnej na emeryturę przechodzi starszy brygadier Wojciech Lisowski, komendant powiatowy ze Strzelec Opolskich. Dzisiaj odbyło się ofic ... » więcej 2018-02-23, godz. 18:01 Ponad 4 godziny wyciągano wywrotkę, która wpadła do wyrobiska żwirowni w Kobylicach Od kilku godzin strażacy i pracownicy żwirowni w Kobylicach próbują wyciągnąć z wody wywrotkę. Samochód dzisiaj rano zsunął się z wału i wpadł do wody. Kierow ... » więcej 2018-02-23, godz. 18:00 80. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków. Wielka uroczystość w Opolu 5. marca w Opolu odbędą się opolskie uroczystości 80. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Część ogólnopolska odbędzie się 4. marca we Wrocławi ... » więcej 2018-02-23, godz. 17:52 Miał blisko 4 promile, wjechał autem do rowu 36-letni mieszkaniec gminy Kolonowskie jest posiadaczem tegorocznego niechlubnego rekordu - przy policyjnym badaniu alkomat pokazał, że mężczyzna miał prawie ... » więcej 2018-02-23, godz. 17:00 Niebezpieczne popołudnie na opolskich drogach Dwie osoby zostały ranne w popołudniowych zdarzeniach, do których doszło w Pisarzowicach i Dąbrowie Niemodlińskiej. » więcej 2018-02-23, godz. 16:30 Fala krytyki i hejtu. Poszukujący krowy-uciekinierki obrażani w internecie Chcieli pomóc zwierzęciu, teraz są obrażani i 'hejtowani'. Weterynarze, którzy brali udział w poszukiwaniach nyskiej krowy-uciekinierki spotkali się z falą ni ... » więcej 2018-02-23, godz. 15:01 W Ozimku odkryto niewybuchy. Na miejscu są już saperzy W Ozimku, w pobliżu torów kolejowych znaleziono pociski artyleryjskie, które mogą pochodzić z okresu II wojny światowej. Niewybuchy odkryto podczas remontu na ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »