Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-14, 18:30 Autor: Joanna Matlak

Zawody strażackie wracają do Opola. FCC odbędzie się w maju

Firefighter Combat Challenge w Opolu. [fot. Witek Wośtak]
Firefighter Combat Challenge w Opolu. [fot. Witek Wośtak]
Zawody strażackie wracają do Opola. FCC odbędzie się w maju [fot. Joanna Matlak]
Zawody strażackie wracają do Opola. FCC odbędzie się w maju [fot. Joanna Matlak]
Firefighter Combat Challenge po raz drugi w Opolu. W dniach 5-6 maja odbędą się zawody sportowe dla strażaków. W Polsce organizowane są od 9 lat, a zawody opolskie będą pierwszymi w tym roku w kraju.
- Strażacy biorący udział w zawodach mają do przejścia trudny tor przeszkód – mówi bryg. Leszek Koksanowicz, zastępca miejskiego komendanta straży pożarnej.

- Strażacy idą w pełnym umundurowaniu, które waży 20 kilogramów, to jest ubranie specjalne, buty, rękawice, hełm, aparat ochrony dróg oddechowych, maska. Strażak bierze pakiet węży na 19 kilogramów, zarzuca na plecy i biegnie na trzecie piętro. Na tym trzecim piętrze wrzuca pakiet do pojemnika i taki sam pakiet wciąga na linie. Zbiega potem na dół, a tam musi 4-kilogramowym młotem przesunąć 90- kilogramową sztabę na odległość 1,5 metra - wylicza Koksanowicz.

Potem uczestnik biegnie slalomem 30 metrów, a na koniec musi ewakuować manekina o wadze 80 kg. Na przejście toru strażak ma sześć minut, a dobry czas to około 2 i pół minuty.

Przygotowano także mini tor dla dzieci, ściankę wspinaczkową, a także naukę zasad pierwszej pomocy wraz z lekcją jak zapobiegać zatruciu się dymem i czadem.

Wydarzenie współfinansuje Urząd Miasta Opola.

- To około 30-40 tysięcy złotych. Część sprzętu jaki mamy dla dzieci, udało nam się pozyskać w ramach partnerskiego projektu z Czechami i on teraz jest przy różnych okazjach wykorzystywany - mówi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

W zeszłym roku w zawodach uczestniczyło około 150 osób. Tegoroczne odbędą się w opolskim rynku przy ratuszu.
Leszek Koksanowicz
Arkadiusz Wiśniewski

Wiadomości z regionu

2018-08-20, godz. 20:30 Drogowcy wracają na opolski odcinek autostrady Rozpoczęcie drugiego etapu tegorocznego remontu opolskiej autostrady zaplanowano na 3 września. Prace obejmą odcinek jezdni północnej w kierunku Wrocławia - o ... » więcej 2018-08-20, godz. 20:15 Kazimierz Ożóg jednak nie będzie kandydował na prezydenta Opola. Szczegóły dzisiaj (21.08) Prof. Kazimierz Ożóg nie będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Opola. Informację podało na Facebooku związane z prezydentem Arkadiuszem Wiśni ... » więcej 2018-08-20, godz. 20:15 Baza LPR w budowie. Na miejscu pracuje 20 osób. "Helikoptery, szybowce latają, atrakcji mamy co niemiara" Około 20 osób dziennie pracuje przy budowie stałej bazy Lotniczego Pogotowia Ratowniczego w Polskiej Nowej Wsi. Budowa jest o tyle nietypowa, że przewiduje po ... » więcej 2018-08-20, godz. 18:15 Opole bez fajerwerków? Tego chcą ekolodzy. "Cywilizowany świat odchodzi od tej formy rozrywki" Piknik ekologiczny 'Opole w rytmie natury' zwieńczył pokaz pirotechniczny, który wzbudził sporo kontrowersji i pytań kierowanych do ratusza. Ekolodzy związani ... » więcej 2018-08-20, godz. 18:00 Wakacyjna ramówka – czas na podsumowanie. Zapraszamy do podzielenie się opiniami! Piłkarskie wątki na czas Mundialu, wakacyjne cykle, audycje w plenerze - sporo się działo podczas wakacji na antenie Radia Opole. Czas na podsumowanie. Nie mo ... » więcej 2018-08-20, godz. 18:00 Strażacy zbierają na quada. "Zwiększy efektywność pracy ratowników" Strażacy z OSP Suchy Bór chcą, aby w ich garażu pojawił się nowy sprzęt. Zamierzają kupić quada, który ma pomóc im w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych, w ... » więcej 2018-08-20, godz. 16:45 Ludzkie szczątki na placu budowy w Komornie Ludzki szkielet wykopali budowlańcy w Komornie w trakcie prac związanych z przebudową drogi krajowej numer 45. Najpierw natrafiono na czaszkę, następnie odkry ... » więcej 2018-08-20, godz. 16:00 Nietypowy obiekt pływający na Odrze. Ekipa remontowa zgubiła... rusztowanie Do nietypowego zdarzenia zostali wezwani opolscy strażacy. W okolicach jednostki w Opolu przy ul. Budowlanych zauważono dryfujące na rzece rusztowanie. » więcej 2018-08-20, godz. 16:00 Po dwóch miesiącach spokoju znów są piki benzenu w Kędzierzynie-Koźlu Po dwóch miesiącach spokoju w Kędzierzynie-Koźlu znów zanotowano nagłe, wysokie skoki wartości benzenu w powietrzu. Od 3 sierpnia piki pojawiły się już 10 raz ... » więcej 2018-08-20, godz. 15:00 Strażacy z Grodkowa mogą pomagać podczas katastrof budowlanych Funkcjonującą w jednostce specjalistyczną grupę poszukiwawczo-ratowniczą jeszcze przed tegorocznymi wakacjami włączono do Odwodu Operacyjnego Komendanta Główn ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »