Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-11, 20:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Goście Niedzielnej Loży Radiowej o dekomunizacji pomników

Goście Niedzielnej Loży Radiowej (11.02.18) [fot. Barbara Więcek]
Goście Niedzielnej Loży Radiowej (11.02.18) [fot. Barbara Więcek]
Czy dekomunizacja miejsc upamiętnienia będzie trudniejsza niż wymiana tabliczek z nazwami ulic? Skąd takie emocje związane z pismem wojewody, którzy przypomniał samorządowcom o przepisach z tym związanych. O tym rozmawiali goście niedzielnej Loży Radiowej: Tomasz Kostuś (Platforma Obywatelska), Piotr Wach (Nowoczesna), Czesław Biłobran (Polskie Stronnictwo Ludowe), Jerzy Czerwiński (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Grabowski (Kukiz 15) i Roman Kolek (Mniejszość Niemiecka).
- W przypadku dekomunizacji pomników czasu jest znacznie mniej, niż było na zmianę ulic - mówi senator PiS Jerzy Czerwiński. - Ja przynajmniej nie słyszałem o żadnych większych ruchach gmin w tym zakresie, być może dzieje się to na razie na etapie zasięgania opinii IPN-u, bo taka jest konieczność. Ale jeśli znowu gminy nie wykonają swoich obowiązków do końca marca, znowu wkroczy wojewoda. A należałoby tego uniknąć.

- Nic w tym temacie nie robimy - przyznaje Czesław Biłobran. - Z prostej przyczyny: bo nie mamy pomników. Z drugiej strony tak się zastanawiam - matka klęcząca nad grobem żołnierza, nawet jeśli to jest rosyjski żołnierz, nie wiem, czy to jest pochwała komunizmu. Na szczęście nas te problemy omijają. Ja wiem jedno, że często politycy szukają takich nowych pól, nowych areałów do siania różnego rodzaju strachów, nienawiści, innych rzeczy. Sprawa bardzo trudna, dla mnie dziwna.

Nowe przepisy dotyczą nie tylko miejsc upamiętniających komunizm, ale wszystkie ustroje totalitarne. Czy więc jest możliwe, że znów pojawi się temat niemieckich pomników?

- Ta sprawa była przez wiele lat prostowana - mówi Roman Kolek. - Mam nadzieję, że w tej chwili, w stosunku do żadnego z tych pomników, które zostały uzgodnione, nie zostanie zmieniona klasyfikacja. Ważne jest dla mnie, żeby IPN, jako organizacja poważna, z autorytetami, fachowcami, w takich sytuacjach się wypowiadał, dlatego, że sprawa jest bardzo trudna, dotyczy pojedynczych losów ludzi i nie powinno to być w żaden sposób wiązane z symboliką komunizmu ani nazizmu.

- Temat pomników jest szczególnie wrażliwy ze względu na specyfikę i historię naszego regionu – uważa poseł PO Tomasz Kostuś. - Przypominam, że na początku lat 90-tych mieliśmy pierwszą „wojnę pomnikową”, a druga wojna była w latach 2004-2005. Nie chcemy trzeciej wojny. Ta ustawa była przygotowana w pośpiechu, głos samorządów nie został uwzględniony, nie jest ustawą dobrą pod względem formalno-prawnym, na co opozycja zwracała uwagę.

- Ze spokojem obserwuję całą tę sytuację, ale ta ustawa to pewnego rodzaju test - mówi poseł Kuliz'15 Paweł Grabowski. - Nie ma miejsca w polskiej przestrzeni publicznej na hołubienie tak komunizmowi, jak i nazizmowi. Dla nas jest rzeczą zupełnie oczywistą, że gdyby powiedzmy w centrum Opola - powiem prowokacyjnie – stał pomnik ze swastyką, to prawdopodobnie ludzie by przyszli i go obalili. Natomiast jeżeli gdzieś stoi pomnik z czerwoną gwiazdą albo sierpem i młotem, to nie wszystkim to przeszkadza.

- Nie ma najmniejszych wątpliwości, że z ideami, którymi posługiwał się komunizm, faszyzm czy nazizm, należy walczyć, ale dostrzegam tu pewne nieścisłości – uważa Piotr Wach z Nowoczesnej. - Ja mam nieodparte wrażenie, że PiS cały czas ostatnio wraca do przeszłości. Zwróćmy uwagę, że najważniejszą instytucją w przestrzenie publicznej, ostatnich tygodni i miesięcy, jest IPN. Dbajmy o naszą historię, ale nie twórzmy otoczki, że cała obecna sytuacja w Polsce rozgrywa się wokół IPN-u.
Jerzy Czerwiński
Czesław Biłobran
Roman Kolek
Tomasz Kostuś
Paweł Grabowski
Piotr Wach

Wiadomości z regionu

2018-11-16, godz. 14:30 Jechała pod prąd i natrafiła na radiowóz. Próbowała uciekać, bo była nietrzeźwa 2 promile alkoholu w organizmie miała 58-letnia kobieta, która została zatrzymana przez brzeskich policjantów. Kierująca chryslerem na ulicy Trzech Kotwic jec ... » więcej 2018-11-16, godz. 14:15 Miał przemycić 5 ton haszyszu. Prokurator chce 15 lat, obrona uniewinnienia. Oskarżony mówi o zemście białoruskich słu ... Kierowanie grupą przestępczą, pranie brudnych pieniędzy i przemyt 5 ton haszyszu z Hiszpanii przez Polskę na Białoruś - za te czyny przed opolskim sądem odpow ... » więcej 2018-11-16, godz. 12:08 Pobite dziecko z Kadłuba jest w stanie stabilnym. Wymaga dalszej obserwacji Stan pobitego 10-miesięcznego chłopca jest stabilny. Dziecko trafiło wczoraj (15.11) do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego po pobiciu przez obcego mężczyzn ... » więcej 2018-11-16, godz. 12:05 Nie stawiał się w więzieniu i posiadał 30 gramów marihuany i amfetaminy. Trafił w ręce policji 23-latek, który nie stawił się do więzienia został zatrzymany przez policjantów z Nysy. Sąd skazał go wcześniej za kradzieże z włamaniem. Gdy kryminalni zapuk ... » więcej 2018-11-16, godz. 11:43 Demoluje zaparkowane pojazdy. Policjanci z Brzegu już kilkukrotnie zatrzymywali 36-latkę Kilkanaście zniszczonych pojazdów w niecały tydzień. To efekt działalności 36-letniej mieszkanki Lubszy, która będąc pod wpływem alkoholu demoluje zaparkowane ... » więcej 2018-11-16, godz. 11:08 Stanowiska podzielone, choć pierwszego posiedzenia jeszcze nie było Przewodniczącym Rady Miasta Opola ma zostać Łukasz Sowada z klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego. Piotr Mielec, pokieruje klubem. » więcej 2018-11-16, godz. 07:30 Nie wiadomo, czy w tym roku uda się rozpocząć nasadzenia w zabytkowym parku w Głuchołazach Nie wiadomo, czy Głuchołazom uda się wykorzystać w tym roku dotację na rewitalizację zabytkowego parku zdrojowego. Po kilku miesiącach od złożenia wniosku, mi ... » więcej 2018-11-16, godz. 07:15 Sąd Najwyższy oddalił kasację prokuratury ws. zdjęcia krzyża w krapkowickiej szkole Usunęła krzyż, który wisiał w pokoju nauczycielskim i z tego powodu była dyskryminowana i szykanowana. Grażyna Juszczyk po niemal dwóch latach walki w opolski ... » więcej 2018-11-15, godz. 23:35 Pożar stodoły w Biestrzynniku. Nie żyje mężczyzna Trwa dogaszanie pożaru w Biestrzynniku, w powiecie opolskim. Opolska straż pożarna potwierdza ofiarę śmiertelną, jest to mężczyzna, jego tożsamość ustala poli ... » więcej 2018-11-15, godz. 21:55 Kolizja na tzw. ślimaku na ul. Niemodlińskiej w Opolu Doszło tam do zdarzenia z udziałem dwóch samochodów osobowych. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »