Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-11, 20:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Goście Niedzielnej Loży Radiowej o dekomunizacji pomników

Goście Niedzielnej Loży Radiowej (11.02.18) [fot. Barbara Więcek]
Goście Niedzielnej Loży Radiowej (11.02.18) [fot. Barbara Więcek]
Czy dekomunizacja miejsc upamiętnienia będzie trudniejsza niż wymiana tabliczek z nazwami ulic? Skąd takie emocje związane z pismem wojewody, którzy przypomniał samorządowcom o przepisach z tym związanych. O tym rozmawiali goście niedzielnej Loży Radiowej: Tomasz Kostuś (Platforma Obywatelska), Piotr Wach (Nowoczesna), Czesław Biłobran (Polskie Stronnictwo Ludowe), Jerzy Czerwiński (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Grabowski (Kukiz 15) i Roman Kolek (Mniejszość Niemiecka).
- W przypadku dekomunizacji pomników czasu jest znacznie mniej, niż było na zmianę ulic - mówi senator PiS Jerzy Czerwiński. - Ja przynajmniej nie słyszałem o żadnych większych ruchach gmin w tym zakresie, być może dzieje się to na razie na etapie zasięgania opinii IPN-u, bo taka jest konieczność. Ale jeśli znowu gminy nie wykonają swoich obowiązków do końca marca, znowu wkroczy wojewoda. A należałoby tego uniknąć.

- Nic w tym temacie nie robimy - przyznaje Czesław Biłobran. - Z prostej przyczyny: bo nie mamy pomników. Z drugiej strony tak się zastanawiam - matka klęcząca nad grobem żołnierza, nawet jeśli to jest rosyjski żołnierz, nie wiem, czy to jest pochwała komunizmu. Na szczęście nas te problemy omijają. Ja wiem jedno, że często politycy szukają takich nowych pól, nowych areałów do siania różnego rodzaju strachów, nienawiści, innych rzeczy. Sprawa bardzo trudna, dla mnie dziwna.

Nowe przepisy dotyczą nie tylko miejsc upamiętniających komunizm, ale wszystkie ustroje totalitarne. Czy więc jest możliwe, że znów pojawi się temat niemieckich pomników?

- Ta sprawa była przez wiele lat prostowana - mówi Roman Kolek. - Mam nadzieję, że w tej chwili, w stosunku do żadnego z tych pomników, które zostały uzgodnione, nie zostanie zmieniona klasyfikacja. Ważne jest dla mnie, żeby IPN, jako organizacja poważna, z autorytetami, fachowcami, w takich sytuacjach się wypowiadał, dlatego, że sprawa jest bardzo trudna, dotyczy pojedynczych losów ludzi i nie powinno to być w żaden sposób wiązane z symboliką komunizmu ani nazizmu.

- Temat pomników jest szczególnie wrażliwy ze względu na specyfikę i historię naszego regionu – uważa poseł PO Tomasz Kostuś. - Przypominam, że na początku lat 90-tych mieliśmy pierwszą „wojnę pomnikową”, a druga wojna była w latach 2004-2005. Nie chcemy trzeciej wojny. Ta ustawa była przygotowana w pośpiechu, głos samorządów nie został uwzględniony, nie jest ustawą dobrą pod względem formalno-prawnym, na co opozycja zwracała uwagę.

- Ze spokojem obserwuję całą tę sytuację, ale ta ustawa to pewnego rodzaju test - mówi poseł Kuliz'15 Paweł Grabowski. - Nie ma miejsca w polskiej przestrzeni publicznej na hołubienie tak komunizmowi, jak i nazizmowi. Dla nas jest rzeczą zupełnie oczywistą, że gdyby powiedzmy w centrum Opola - powiem prowokacyjnie – stał pomnik ze swastyką, to prawdopodobnie ludzie by przyszli i go obalili. Natomiast jeżeli gdzieś stoi pomnik z czerwoną gwiazdą albo sierpem i młotem, to nie wszystkim to przeszkadza.

- Nie ma najmniejszych wątpliwości, że z ideami, którymi posługiwał się komunizm, faszyzm czy nazizm, należy walczyć, ale dostrzegam tu pewne nieścisłości – uważa Piotr Wach z Nowoczesnej. - Ja mam nieodparte wrażenie, że PiS cały czas ostatnio wraca do przeszłości. Zwróćmy uwagę, że najważniejszą instytucją w przestrzenie publicznej, ostatnich tygodni i miesięcy, jest IPN. Dbajmy o naszą historię, ale nie twórzmy otoczki, że cała obecna sytuacja w Polsce rozgrywa się wokół IPN-u.
Jerzy Czerwiński
Czesław Biłobran
Roman Kolek
Tomasz Kostuś
Paweł Grabowski
Piotr Wach

Wiadomości z regionu

2018-05-25, godz. 13:00 Włamywacze złapani na gorącym uczynku. Spowodowali straty na milion złotych Dwaj mężczyźni wyważyli okno, żeby włamać się do hali produkcyjnej na terenie jednego z zakładów w Nysie. 31 i 34-latek zostali złamani na gorącym uczynku. Te ... » więcej 2018-05-25, godz. 12:30 Opole: rezolucja w sprawie kupców przyjęta Opolscy radni zgodzili się na przyjęcie deklaracji, która pozwoliłaby wydłużyć umowy najmu kupcom handlującym na targowisku Centrum. Przypomnijmy, ci mają być ... » więcej 2018-05-25, godz. 12:09 W poniedziałek (28.05) rusza sprzedaż biletów na 55.KFPP. Na początek w internecie 28 maja, czyli w najbliższy poniedziałek rozpocznie się internetowa sprzedaż biletów na 55. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Dzień później, o godz. ... » więcej 2018-05-25, godz. 11:41 Miliard złotych dla rodzin z programu Rodzina 500 Plus. Jutro piknik rodzinny w Opolu. Radio Opole będzie na miejscu Opolski Urząd Wojewódzki zaprasza na piknik rodzinny w związku z przekroczeniem kwoty 1 miliarda zł, który w ramach programu Rodzina 500 plus trafił do opolsk ... » więcej 2018-05-25, godz. 11:25 Wypadek busa przewożącego truskawki na autostradzie. Lądował śmigłowiec LPR Do zdarzenia doszło na 203 kilometrze A4 na jezdni w kierunku Katowic. Według wstępnych informacji, dwie osoby zostały poszkodowane. » więcej 2018-05-25, godz. 10:24 Strzelanina w Opolu - prokuratura chce, by sprawą zajęły się jednostki spoza okręgu opolskiego - Jeszcze dziś opolska prokuratura skieruje do Prokuratora Regionalnego we Wrocławiu wniosek o przekazanie sprawy strzelaniny przed komisariatem w Opolu poza ... » więcej 2018-05-25, godz. 10:15 100 złotych dla seniorów w Otmuchowie Gmina Otmuchów postanowiła wspierać mieszkańców powyżej 80. roku życia i co miesiąc wypłacać im po 100 złotych. » więcej 2018-05-25, godz. 10:15 Opolski plac św. Sebastiana nie będzie przebudowany w tym roku Ceny jakie podają wykonawcy przekraczają możliwości budżetowe miasta, więc władze Opola zdecydowały o rozpisaniu kolejnego, trzeciego już przetargu. Firmy chc ... » więcej 2018-05-25, godz. 09:00 Radni Opola nie usunęli nieprawidłowości wskazanych przez Regionalną Izbę Obrachunkową Przypomnijmy, izba orzekła, że podczas marcowej sesji doszło do głosowania niezgodnego z prawem. Wówczas radni, w ramach korekty budżetu, uchwalili zakup dron ... » więcej 2018-05-25, godz. 08:15 Płukanie sieci. Wody może być mało i może być brudna Mieszkańcy 9 wiosek w gminie Strzelce Opolskie mogą mieć dzisiaj (25.05) problem z wodą. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »