Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-11, 20:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Goście Niedzielnej Loży Radiowej o dekomunizacji pomników

Goście Niedzielnej Loży Radiowej (11.02.18) [fot. Barbara Więcek]
Goście Niedzielnej Loży Radiowej (11.02.18) [fot. Barbara Więcek]
Czy dekomunizacja miejsc upamiętnienia będzie trudniejsza niż wymiana tabliczek z nazwami ulic? Skąd takie emocje związane z pismem wojewody, którzy przypomniał samorządowcom o przepisach z tym związanych. O tym rozmawiali goście niedzielnej Loży Radiowej: Tomasz Kostuś (Platforma Obywatelska), Piotr Wach (Nowoczesna), Czesław Biłobran (Polskie Stronnictwo Ludowe), Jerzy Czerwiński (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Grabowski (Kukiz 15) i Roman Kolek (Mniejszość Niemiecka).
- W przypadku dekomunizacji pomników czasu jest znacznie mniej, niż było na zmianę ulic - mówi senator PiS Jerzy Czerwiński. - Ja przynajmniej nie słyszałem o żadnych większych ruchach gmin w tym zakresie, być może dzieje się to na razie na etapie zasięgania opinii IPN-u, bo taka jest konieczność. Ale jeśli znowu gminy nie wykonają swoich obowiązków do końca marca, znowu wkroczy wojewoda. A należałoby tego uniknąć.

- Nic w tym temacie nie robimy - przyznaje Czesław Biłobran. - Z prostej przyczyny: bo nie mamy pomników. Z drugiej strony tak się zastanawiam - matka klęcząca nad grobem żołnierza, nawet jeśli to jest rosyjski żołnierz, nie wiem, czy to jest pochwała komunizmu. Na szczęście nas te problemy omijają. Ja wiem jedno, że często politycy szukają takich nowych pól, nowych areałów do siania różnego rodzaju strachów, nienawiści, innych rzeczy. Sprawa bardzo trudna, dla mnie dziwna.

Nowe przepisy dotyczą nie tylko miejsc upamiętniających komunizm, ale wszystkie ustroje totalitarne. Czy więc jest możliwe, że znów pojawi się temat niemieckich pomników?

- Ta sprawa była przez wiele lat prostowana - mówi Roman Kolek. - Mam nadzieję, że w tej chwili, w stosunku do żadnego z tych pomników, które zostały uzgodnione, nie zostanie zmieniona klasyfikacja. Ważne jest dla mnie, żeby IPN, jako organizacja poważna, z autorytetami, fachowcami, w takich sytuacjach się wypowiadał, dlatego, że sprawa jest bardzo trudna, dotyczy pojedynczych losów ludzi i nie powinno to być w żaden sposób wiązane z symboliką komunizmu ani nazizmu.

- Temat pomników jest szczególnie wrażliwy ze względu na specyfikę i historię naszego regionu – uważa poseł PO Tomasz Kostuś. - Przypominam, że na początku lat 90-tych mieliśmy pierwszą „wojnę pomnikową”, a druga wojna była w latach 2004-2005. Nie chcemy trzeciej wojny. Ta ustawa była przygotowana w pośpiechu, głos samorządów nie został uwzględniony, nie jest ustawą dobrą pod względem formalno-prawnym, na co opozycja zwracała uwagę.

- Ze spokojem obserwuję całą tę sytuację, ale ta ustawa to pewnego rodzaju test - mówi poseł Kuliz'15 Paweł Grabowski. - Nie ma miejsca w polskiej przestrzeni publicznej na hołubienie tak komunizmowi, jak i nazizmowi. Dla nas jest rzeczą zupełnie oczywistą, że gdyby powiedzmy w centrum Opola - powiem prowokacyjnie – stał pomnik ze swastyką, to prawdopodobnie ludzie by przyszli i go obalili. Natomiast jeżeli gdzieś stoi pomnik z czerwoną gwiazdą albo sierpem i młotem, to nie wszystkim to przeszkadza.

- Nie ma najmniejszych wątpliwości, że z ideami, którymi posługiwał się komunizm, faszyzm czy nazizm, należy walczyć, ale dostrzegam tu pewne nieścisłości – uważa Piotr Wach z Nowoczesnej. - Ja mam nieodparte wrażenie, że PiS cały czas ostatnio wraca do przeszłości. Zwróćmy uwagę, że najważniejszą instytucją w przestrzenie publicznej, ostatnich tygodni i miesięcy, jest IPN. Dbajmy o naszą historię, ale nie twórzmy otoczki, że cała obecna sytuacja w Polsce rozgrywa się wokół IPN-u.
Jerzy Czerwiński
Czesław Biłobran
Roman Kolek
Tomasz Kostuś
Paweł Grabowski
Piotr Wach

Wiadomości z regionu

2018-02-19, godz. 10:49 Inicjatywa referendalna w Brzegu ws. nowego więzienia idzie pełną parą - Organizacja referendum o takim charakterze, jak w Brzegu, leży wyłącznie po stronie gminy. Krajowe Biuro Wyborcze nie ma tu wiele do powiedzenia - mówiła dz ... » więcej 2018-02-19, godz. 06:00 Kędzierzyn-Koźle: nowy dyrektor szpitala rozpocznie pracę 1 marca Jarosław Kończyło od 1. marca będzie dyrektorem szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Zarząd powiatu zgodził się a starosta podpisała umowę z nowym zarządzającym tą ... » więcej 2018-02-18, godz. 20:00 Rusza Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem Od poniedziałku (19.02) rusza „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem'. Specjaliści dyżurujący w Sądzie Okręgowym w Opolu i sądach rejonowych okręg ... » więcej 2018-02-18, godz. 18:32 Czy referendum to dobry pomysł w sprawie budowy nowego więzienia w Brzegu? Komentarze polityków Pomysł budowy bardzo nowoczesnego więzienia w Brzegu był jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Burmistrz Jerzy Wrębiak jest zwolennikiem tego projektu, ... » więcej 2018-02-18, godz. 16:00 Uwaga kierowcy! Od jutra zamknięta będzie droga przez Lichynię Od jutra (poniedziałek, 19 lutego) do 9 czerwca zamknięta będzie droga powiatowa prowadząca przez Lichynię, łącząca Zalesie Śląskie i Leśnicę. Wytyczono już o ... » więcej 2018-02-18, godz. 15:25 Upamiętnili 95. rocznicę powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech [ZDJĘCIA] Mazurek Dąbrowskiego, salwa honorowa, przemówienia i kwiaty. Tak wyglądała druga część dzisiejszych (18.02) uroczystości z okazji 95. rocznicy powstania I Dzi ... » więcej 2018-02-18, godz. 13:55 Światła przy przejściach, progi na drogach. Rada opolskiej dzielnicy Nadodrze chce poprawy infrastruktury Więcej kamer monitoringu, więcej światła przy przejściach dla pieszych i progi zwalniające na węższych ulicach - takie plany inwestycyjne wyznaczyła sobie na ... » więcej 2018-02-18, godz. 04:00 Opolanie spotkali się na szybkiej randce Liczy się pierwsze wrażenie, bo na jedną rozmowę przypada średnio 5 minut. 15 par spotkało się na 'Speed Dating' w Kubaturze organizowanym w ramach 'Projektu ... » więcej 2018-02-17, godz. 20:00 Bieg z historią. Przed nami VI opolska edycja biegu Tropem Wiczym Ruszyły zapisy do tegorocznej edycji biegu Tropem Wilczym, pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ten odbędzie się w Opolu, podobnie jak w całym kraju, już 4 marca, z o ... » więcej 2018-02-17, godz. 18:00 Rodłacy upamiętnią 95. rocznicę powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech W niedzielę (18.02) mija 95. rocznica powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »