Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-11, 20:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Goście Niedzielnej Loży Radiowej o dekomunizacji pomników

Goście Niedzielnej Loży Radiowej (11.02.18) [fot. Barbara Więcek]
Goście Niedzielnej Loży Radiowej (11.02.18) [fot. Barbara Więcek]
Czy dekomunizacja miejsc upamiętnienia będzie trudniejsza niż wymiana tabliczek z nazwami ulic? Skąd takie emocje związane z pismem wojewody, którzy przypomniał samorządowcom o przepisach z tym związanych. O tym rozmawiali goście niedzielnej Loży Radiowej: Tomasz Kostuś (Platforma Obywatelska), Piotr Wach (Nowoczesna), Czesław Biłobran (Polskie Stronnictwo Ludowe), Jerzy Czerwiński (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Grabowski (Kukiz 15) i Roman Kolek (Mniejszość Niemiecka).
- W przypadku dekomunizacji pomników czasu jest znacznie mniej, niż było na zmianę ulic - mówi senator PiS Jerzy Czerwiński. - Ja przynajmniej nie słyszałem o żadnych większych ruchach gmin w tym zakresie, być może dzieje się to na razie na etapie zasięgania opinii IPN-u, bo taka jest konieczność. Ale jeśli znowu gminy nie wykonają swoich obowiązków do końca marca, znowu wkroczy wojewoda. A należałoby tego uniknąć.

- Nic w tym temacie nie robimy - przyznaje Czesław Biłobran. - Z prostej przyczyny: bo nie mamy pomników. Z drugiej strony tak się zastanawiam - matka klęcząca nad grobem żołnierza, nawet jeśli to jest rosyjski żołnierz, nie wiem, czy to jest pochwała komunizmu. Na szczęście nas te problemy omijają. Ja wiem jedno, że często politycy szukają takich nowych pól, nowych areałów do siania różnego rodzaju strachów, nienawiści, innych rzeczy. Sprawa bardzo trudna, dla mnie dziwna.

Nowe przepisy dotyczą nie tylko miejsc upamiętniających komunizm, ale wszystkie ustroje totalitarne. Czy więc jest możliwe, że znów pojawi się temat niemieckich pomników?

- Ta sprawa była przez wiele lat prostowana - mówi Roman Kolek. - Mam nadzieję, że w tej chwili, w stosunku do żadnego z tych pomników, które zostały uzgodnione, nie zostanie zmieniona klasyfikacja. Ważne jest dla mnie, żeby IPN, jako organizacja poważna, z autorytetami, fachowcami, w takich sytuacjach się wypowiadał, dlatego, że sprawa jest bardzo trudna, dotyczy pojedynczych losów ludzi i nie powinno to być w żaden sposób wiązane z symboliką komunizmu ani nazizmu.

- Temat pomników jest szczególnie wrażliwy ze względu na specyfikę i historię naszego regionu – uważa poseł PO Tomasz Kostuś. - Przypominam, że na początku lat 90-tych mieliśmy pierwszą „wojnę pomnikową”, a druga wojna była w latach 2004-2005. Nie chcemy trzeciej wojny. Ta ustawa była przygotowana w pośpiechu, głos samorządów nie został uwzględniony, nie jest ustawą dobrą pod względem formalno-prawnym, na co opozycja zwracała uwagę.

- Ze spokojem obserwuję całą tę sytuację, ale ta ustawa to pewnego rodzaju test - mówi poseł Kuliz'15 Paweł Grabowski. - Nie ma miejsca w polskiej przestrzeni publicznej na hołubienie tak komunizmowi, jak i nazizmowi. Dla nas jest rzeczą zupełnie oczywistą, że gdyby powiedzmy w centrum Opola - powiem prowokacyjnie – stał pomnik ze swastyką, to prawdopodobnie ludzie by przyszli i go obalili. Natomiast jeżeli gdzieś stoi pomnik z czerwoną gwiazdą albo sierpem i młotem, to nie wszystkim to przeszkadza.

- Nie ma najmniejszych wątpliwości, że z ideami, którymi posługiwał się komunizm, faszyzm czy nazizm, należy walczyć, ale dostrzegam tu pewne nieścisłości – uważa Piotr Wach z Nowoczesnej. - Ja mam nieodparte wrażenie, że PiS cały czas ostatnio wraca do przeszłości. Zwróćmy uwagę, że najważniejszą instytucją w przestrzenie publicznej, ostatnich tygodni i miesięcy, jest IPN. Dbajmy o naszą historię, ale nie twórzmy otoczki, że cała obecna sytuacja w Polsce rozgrywa się wokół IPN-u.
Jerzy Czerwiński
Czesław Biłobran
Roman Kolek
Tomasz Kostuś
Paweł Grabowski
Piotr Wach

Wiadomości z regionu

2018-08-19, godz. 16:30 38-letnia kobieta utonęła w Białej Głuchołaskiej Kolejna śmiertelna ofiara kąpieli tego lata. Tym razem Głuchołazy i stopień wodny na Białej Głuchołaskiej przy ul. Koszyka. Mimo długiej akcji reanimacyjnej 3 ... » więcej 2018-08-19, godz. 13:30 Samorządowa Loża Radiowa w Skarbimierzu. Goście audycji wskazywali na potrzebę dialogu. Padł też pomysł rozpisania ref ... Plenerowe studio Radia Opole zawitało do Skarbimierza. Na tamtejszym osiedlu goście audycji dyskutowali na temat pomysłu wchłonięcia tej gminy przez Brzeg. » więcej 2018-08-19, godz. 10:30 W Wójcicach uczczą kolejne obrazy maryjne Już po raz siódmy w Wójcicach, będących od stycznia dzielnicą Otmuchowa, odbędą się Opolskie Dni Madonn Kresowych. To spotkanie, które co roku daje możliwość ... » więcej 2018-08-19, godz. 10:00 Społecznik roku regionu opolskiego. Kończy się nabór kandydatur do tego tytułu Jutro (20.08) mija termin zgłaszania kandydatów do tytułu 'Społecznik roku'. Marszałek województwa opolskiego po raz kolejny ogłosił konkurs, którego celem je ... » więcej 2018-08-19, godz. 06:42 Kolejne tragiczne zdarzenie drogowe na Opolszczyźnie. W wypadku w Kowalach zginął młody mężczyzna 22-latek poniósł śmierć w wyniku wypadku drogowego w miejscowości Kowale na drodze krajowej nr 45 między Praszką a Wieluniem. Do tragicznego zdarzenia doszło ... » więcej 2018-08-18, godz. 21:25 Pod hasłami recyklingu i segregacji odpadów minął dzień w Opolu. Jak oceniają to mieszkańcy, a jak firma z branży? [ZD ... Późnym wieczorem zakończył się piknik 'Opole w rytmie natury' na osiedlu Armii Krajowej. Od 15:00 mieszkańcy, zwłaszcza ci najmłodsi, mogli znaleźć sporo atra ... » więcej 2018-08-18, godz. 20:27 Zderzenie dwóch osobówek w Dobrzeniu Wielkim Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło na drodze wojewódzkiej 454 Opole - Namysłów w Dobrzeniu Wielkim. Są utrudnienia w ruchu. » więcej 2018-08-18, godz. 19:11 Oficjalnie: prezydent Arkadiusz Wiśniewski powalczy o reelekcję Arkadiusz Wiśniewski będzie kandydował w wyborach na prezydenta Opola. Urzędujący prezydent stolicy regionu ogłosił tę decyzję na konferencji prasowej podczas ... » więcej 2018-08-18, godz. 17:15 Na porodówce w Namysłowie pojawiły się lampki nocne - dotychczas karmiące matki przeszkadzały sobie nawzajem Lampki nocne w sześciu salach namysłowskiej porodówki zamontowała dziś fundacja Baxter z Lubszy w powiecie brzeskim. » więcej 2018-08-18, godz. 17:12 Trwa ustalanie przyczyny pożaru poddasza domu jednorodzinnego w Marszałkach w gminie Turawa Sześć zastępów straży pożarnej walczyło z ogniem przez prawie trzy godziny. Nikt nie ucierpiał. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »