Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-31, 17:10 Autor: Maciej Stępień

W Lewinie Brzeskim wiesz, czym oddychasz. Gmina zainstalowała czujniki do mierzenia jakości powietrza

Sensor jakości powietrza w Lewinie Brzeskim [fot. lewin-brzeski.pl]
Sensor jakości powietrza w Lewinie Brzeskim [fot. lewin-brzeski.pl]
Dwie lokalizacje w Lewinie Brzeskim i po jednym urządzeniu w Łosiowie oraz Skorogoszczy. Samorząd postanowił informować mieszkańców o stężeniu pyłów PM za pomocą nowoczesnych czujników do mierzenia jakości powietrza. Pomiary widoczne są na stronie internetowej urzędu lub na specjalnie zainstalowanej aplikacji w smartfonach.
- Chciałem sprawdzić, jak to faktycznie jest z tym naszym powietrzem w gminie Lewin Brzeski, później te informacje przekazać mieszkańcom i na koniec podjąć jakieś działania. Dziś uważam, że podjąłem słuszną decyzję o instalacji tych czterech urządzeń - mówi Radiu Opole burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara.

Samorządowiec nie kryje zdziwienia po pierwszych pomiarach. - Gmina będzie musiała coś z tym zrobić. Widać wyraźnie, że niestety na naszym terenie występuje spory problem ze smogiem. Dziś tego nie widać, bo akurat w tej chwili mamy bardzo czyste powietrze, ale bywają dni, że pomiary pokazują bardzo wysokie stężenie pyłów. Będę z radnymi rozmawiał, by od kwietnia wprowadzić dotację do wymiany źródeł ciepła na ekologiczne.

Podobne dotacje w powiecie brzeskim proponują m.in. w Olszance i Grodkowie. Dodajmy, że gmina Lewin Brzeski jako jedyna w tej części województwa monitoruje jakość powietrza. Zebrane dane pomiarowe przedstawiane są zgodnie z europejskim wskaźnikiem jakości powietrza CAQI (Common Air Quality Index), za pomocą diody, której kolor odpowiada aktualnemu zanieczyszczeniu powietrza.
Artur Kotara

Wiadomości z regionu

2020-02-23, godz. 22:00 Porywisty wiatr na Opolszczyźnie. Strażacy interweniowali 240 razy [AKTUALIZACJA] To był pracowity wieczór i noc dla opolskich strażaków. Porywisty wiatr dał mocno o sobie znać w regionie. Do północy odnotowano ponad 200 interwencji. Strażacy… » więcej 2020-02-23, godz. 21:03 Silny, porywisty wiatr przechodzi przez północne tereny województwa opolskiego [AKTUALIZACJA] Na Opolszczyźnie zaczęło mocno wiać. Opolscy strażacy wyjeżdżali już kilkadziesiąt razy na interwencje w północnych powiatach województwa: namysłowskim i kluc… » więcej 2020-02-23, godz. 21:00 Pracujący emeryci i renciści muszą powiadomić ZUS o dodatkowych dochodach. Mają czas do 2 marca 16 tysięcy seniorów na Opolszczyźnie dorabia na emeryturze bądź rencie. To prawie 12% wszystkich osób pobierających świadczenia w naszym regionie. Pracujący na… » więcej 2020-02-23, godz. 19:15 Namysłowski "pośredniak" przejdzie remont. Termomodernizacja pozwoli obniżyć koszty ogrzewania i poprawi komfort pracy Namysłowski urząd pracy ma szanse przejść w tym roku remont. Aby zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i przyczynić się do zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia… » więcej 2020-02-23, godz. 19:10 Powieje nawet 100 km/h. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem w województwie opolskim IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o silnym wietrze dla terenu całego województwa opolskiego. Dzisiaj (23.02) od godz. 16:00 do jutra (24.02) do godz. 06:00… » więcej 2020-02-23, godz. 19:00 Dzielą się miłością do dzieci, którym tworzą dom. Spotkanie rodzin zastępczych z powiatu opolskiego Rodziny zastępcze z powiatu opolskiego spotkały się w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Wspólne oglądanie spektaklu 'Wielkie mi coś' było okazją do integracji i… » więcej 2020-02-23, godz. 18:00 Pożar domu w Głębinowie. Mieszkańcy zdążyli się ewakuować 6 zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaszenia pożaru poddasza w domu wielorodzinnym w Głębinowie w powiecie nyskim. Pięcioro mieszkańców domu, czworo… » więcej 2020-02-23, godz. 17:00 Władze Kluczborka zapraszają mieszkańców na spotkanie dotyczące przyszłości miasta Spotkanie podsumowujące i zapowiadające dla mieszkańców organizuje Urząd Miejski w Kluczborku. » więcej 2020-02-23, godz. 16:30 Jazda pod wpływem alkoholu i zabrane dowody rejestracyjne. Policja wstępnie podsumowała ferie w powiecie opolskim Ponad 1000 kontroli drogowych, 8 kierowców jadących na podwójnym gazie i 86 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych. Komenda Miejska Policji w Opolu wstępnie podsumowała… » więcej 2020-02-23, godz. 16:15 W Opolu uczczono 97. rocznicę powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech Salwą honorową i złożeniem kwiatów przed pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego w Opolu Rodłacy uczcili 97. rocznicę powstania I Dzielnicy Związku Polaków… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »