Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-31, 17:10 Autor: Maciej Stępień

W Lewinie Brzeskim wiesz, czym oddychasz. Gmina zainstalowała czujniki do mierzenia jakości powietrza

Sensor jakości powietrza w Lewinie Brzeskim [fot. lewin-brzeski.pl]
Sensor jakości powietrza w Lewinie Brzeskim [fot. lewin-brzeski.pl]
Dwie lokalizacje w Lewinie Brzeskim i po jednym urządzeniu w Łosiowie oraz Skorogoszczy. Samorząd postanowił informować mieszkańców o stężeniu pyłów PM za pomocą nowoczesnych czujników do mierzenia jakości powietrza. Pomiary widoczne są na stronie internetowej urzędu lub na specjalnie zainstalowanej aplikacji w smartfonach.
- Chciałem sprawdzić, jak to faktycznie jest z tym naszym powietrzem w gminie Lewin Brzeski, później te informacje przekazać mieszkańcom i na koniec podjąć jakieś działania. Dziś uważam, że podjąłem słuszną decyzję o instalacji tych czterech urządzeń - mówi Radiu Opole burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara.

Samorządowiec nie kryje zdziwienia po pierwszych pomiarach. - Gmina będzie musiała coś z tym zrobić. Widać wyraźnie, że niestety na naszym terenie występuje spory problem ze smogiem. Dziś tego nie widać, bo akurat w tej chwili mamy bardzo czyste powietrze, ale bywają dni, że pomiary pokazują bardzo wysokie stężenie pyłów. Będę z radnymi rozmawiał, by od kwietnia wprowadzić dotację do wymiany źródeł ciepła na ekologiczne.

Podobne dotacje w powiecie brzeskim proponują m.in. w Olszance i Grodkowie. Dodajmy, że gmina Lewin Brzeski jako jedyna w tej części województwa monitoruje jakość powietrza. Zebrane dane pomiarowe przedstawiane są zgodnie z europejskim wskaźnikiem jakości powietrza CAQI (Common Air Quality Index), za pomocą diody, której kolor odpowiada aktualnemu zanieczyszczeniu powietrza.
Artur Kotara

Wiadomości z regionu

2019-06-18, godz. 21:08 Strażacy z całego regionu rywalizowali w Brzegu podczas Wojewódzkich Zawodów w Sporcie Pożarniczym [ZDJĘCIA] 83 zawodowych strażaków ze wszystkich powiatów Opolszczyzny rywalizowało w Wojewódzkich Zawodach w Sporcie Pożarniczym, które odbyły się w Brzegu. » więcej 2019-06-18, godz. 20:00 Po raz pierwszy od 80 lat komora śluzy Sławięcice jest sucha - trwa wielki remont [ZDJĘCIA] Ważące ponad 60 ton drzwi będą wymienione na nowe, zabytkowe mechanizmy zostają, ale będą sterowane elektronicznie, nie ręcznie. Po raz pierwszy od czasu budo ... » więcej 2019-06-18, godz. 19:46 "Przez trzy lata byli najmłodszym rocznikiem w szkole". Absolwenci PG IX w Opolu już dziś (18.06) odebrali świadectwa Gimnazja kończą swoją historię. 60 tegorocznych absolwentów opolskiej 9. odebrało już dziś (18.06) świadectwa ukończenia szkoły, pożegnało swoich nauczycieli ... » więcej 2019-06-18, godz. 18:15 Barbara Herok z Malni Sołtyską Roku 2018 Barbara Herok, sołtyska Malni w gminie Gogolin, otrzymała tytuł „Sołtysa Roku 2018”. Przyznało go Wielkopolskie Stowarzyszenie Sołtysów. Konkurs dla najlepszy ... » więcej 2019-06-18, godz. 18:13 Opolscy logistycy świętują 20-lecie. Przypominać będzie o tym nowy pomnik 10. Opolska Brygada Logistyczna ma 20 lat. Pierwszym akordem świętowania było dzisiejsze (18.06) odsłonięcie pomnika w jednostce. » więcej 2019-06-18, godz. 17:30 Zabójstwo przy Armii Krajowej w Opolu. Miłosz Cz. prawomocnie skazany na 25 lat więzienia Sąd Apelacyjny we Wrocławiu prawomocnie skazał Miłosza Cz. na 25 lat więzienia za zabójstwo Amadeusza K., w kwietniu ubiegłego roku. Do zdarzenia doszło pod m ... » więcej 2019-06-18, godz. 16:46 Wypadek koło Dębiny. Wśród poszkodowanych jest dziecko Zablokowana jest droga z Prudnika do Dębiny. Jak informuje dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, tuz po godzinie 16:00 doszło do zd ... » więcej 2019-06-18, godz. 16:30 W urzędzie wojewódzkim podsumowali programy profilaktyczne dot. dopalaczy i internetu. "Lepiej, jak o tym powie młodzi ... „Cyberbezpieczny uczeń' i „Pomyśl zanim spróbujesz” - w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim podsumowano kilkuletnie działanie programów profilaktycznych w regionie. » więcej 2019-06-18, godz. 15:30 Multimedialna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym ma działać na wyobraźnię kierowców Opolscy policjanci zaprezentowali nowe narzędzie, obrazujące poważne wypadki drogowe. Mowa o multimedialnej mapie miejsc wypadków ze skutkiem śmiertelnym i ma ... » więcej 2019-06-18, godz. 15:00 Samorządy mają problem z zakupem leków dla podległych instytucji. Ministerstwo doprecyzuje nowy przepis Problemy z zakupem leków dla domów dziecka i domów pomocy społecznej ma Starostwo Powiatowe w Kluczborku. 6 czerwca weszła w życie nowelizacja prawa farmaceut ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »