Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-19, 08:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Sowiecki pomnik w Głogówku do rozbiórki. Czy konieczna będzie zgoda konserwatora zabytków?

Pomnik wdzięczności czerwonoarmistom w głogóweckim parku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Pomnik wdzięczności czerwonoarmistom w głogóweckim parku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zdemontowany zostanie pomnik ku czci Armii Czerwonej w Głogówku. Do rozbiórki zakwalifikował go już w ubiegłym roku Instytut Pamięci Narodowej. Miejscowe władze miały jednak pewne wątpliwości dotyczące likwidacji tego upamiętnienia. Pomnik znajduje się na terenie parku zamkowego, który wpisany jest do rejestru zabytków i podlega ochronie prawnej.
- Nasze wątpliwości dotyczyły tego, czy opieką konserwatorską objęty jest też ten pomnik – mówi Anna Barysz, sekretarz gminy Głogówek. – Dlatego też zwróciliśmy się do Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wyrażenie opinii. Konserwator zwrócił nam uwagę, że gdy będziemy chcieli usuwać ten pomnik żołnierzy radzieckich, to musimy mieć jego zgodę. Uczynimy to zgodnie z procedurami i pomnik ten w ustawowym terminie zostanie zdemontowany.

Nowelizacja tzw. ustawy dekomunizacyjnej nakazuje usunięcie pomników upamiętniających komunizm lub inny ustrój totalitarny. Dotyczy to także pomników gloryfikujących Armię Czerwoną. Jeżeli nie są one na cmentarzach wojennych, mają zniknąć z lokalnego krajobrazu do końca marca. Obowiązek taki nałożono na samorządy lokalne.

Głogówecki pomnik stoi w miejscu, gdzie po wojnie pochowano czerwonoarmistów. Ekshumowano ich w latach 50. Na upamiętnieniu tym jest inskrypcja: „Chwała bohaterom radzieckim poległym o wyzwolenie miasta Głogówka, wdzięczne społeczeństwo miasta”.
Anna Barysz

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 23:59 Śląskie niebo lub sztufada ze słoniną. Regionalne dania na świątecznym stole - W czasie świąt powinna dominować tradycyjna kuchnia - mówi szef kuchni Kamil Klekowski. Jednak jak zaznacza, można wprowadzić nieco nowoczesności, ale… » więcej 2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »