Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-17, 20:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Powiat kluczborski chce większych środków na służbę zdrowia i zmian w systemie ochrony zdrowia

Sesja rady powiatu kluczborskiego poświęcona sytuacji w kluczborskim szpitalu [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sesja rady powiatu kluczborskiego poświęcona sytuacji w kluczborskim szpitalu [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Pośpiech [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Pośpiech [fot. Justyna Krzyżanowska]
Władysław Kosiniak-Kamysz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Władysław Kosiniak-Kamysz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Radni powiatu kluczborskiego przyjęli uchwały, w których zwracają się z prośbą - między innymi do ministra zdrowia - o pomoc w poprawie systemu ochrony zdrowia. Chodzi o zwiększenie nakładów finansowych dedykowanych lecznictwu szpitalnemu, czy możliwość wsparcia funkcjonowanie oddziału wewnętrznego przez lekarzy internistów zatrudnionych w podstawowej opiece zdrowotnej.
- To co dzieje się w szpitalach województwa czy kraju nabiera coraz bardziej dynamicznego tempa - mówi Piotr Pośpiech, starosta kluczborski. - Nie jesteśmy w Kluczborku i Oleśnie wyspą osób, którym nic nie wychodzi i dlatego mamy problemy w szpitalach, bo wieloletnią pracą każdy z nas udowodnił, że można skutecznie funkcjonować, leczyć i pomagać pacjentom. Dzisiejsza sytuacja niestety wychodzi trochę poza ramy funkcjonowania odpowiedzialności samorządu i wymaga zaangażowania wszystkich, którzy w systemie zdrowia mają coś do powiedzenia. I osób, i instytucji.

W sesji rady powiatu kluczborskiego uczestniczyli również parlamentarzyści. Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego, członek sejmowej komisji zdrowia i lekarz, Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że działać trzeba jak najszybciej.

- To jest niedopuszczalne, żeby dwa powiaty, kluczborski i oleski, czyli 140 tysięcy osób, było bez opieki internistycznej - mówi Kosiniak-Kamysz. - To oddział, gdzie udziela się pomocy w najróżniejszych przypadkach. Bardzo szczególną pomoc udziela się osobom starszym, które tej pomocy potrzebują w trybie pilnym. Wzywamy pana ministra zdrowia, pana premiera, do podjęcia natychmiastowych działań. Wzywamy wojewodę opolskiego do pomocy na rzecz pozyskania lekarzy dla szpitali w Kluczborku i Oleśnie. Do zwiększenia nakładów finansowych, ale też do współpracy z samorządami.

Sesja powiatu została zwołana w związku z zawieszeniem oddziału wewnętrznego kluczborskiego szpitala co było spowodowane brakiem lekarzy specjalistów.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w województwie opolskim na 1 lekarza przypada blisko 270 pacjentów. W skali kraju ta liczba jest o 80 osób mniejsza.
Piotr Pośpiech
Władysław Kosiniak-Kamysz

Wiadomości z regionu

2018-08-16, godz. 09:15 Policja dzisiaj wyłapuje kierowców pod wpływem Alkohol i narkotyki - to nazwa akcji, którą na drogach prowadzi od rana policja. Starszy sierżant Przemysław Kędzior z Komendy Wojewódzkiej Policji tłumaczy, ... » więcej 2018-08-16, godz. 08:00 Konkurs "Smaki Pokoleń" dla amatorów gotowania. Należy zgłosić przepis nawiązujący do stulecia niepodległości Polski Opole szuka najsmaczniejszego przepisu na setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Do wygrania w konkursie kulinarnym ogłoszonym przez opolski r ... » więcej 2018-08-16, godz. 07:00 Korzystasz z basenu? Pamiętaj o higienie. Prysznic to podstawa Pamiętajmy o higienie - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przypomina o zasadach korzystania z basenów. Niestety, nie wszyscy wiedzą, jak zachowywać s ... » więcej 2018-08-15, godz. 22:30 Mieszkańcy powiatu strzeleckiego o tornadzie sprzed 10 lat. "Człowiek wciąż się boi" Zerwane dachy, zniszczone sieci elektryczne i powyrywane drzewa z korzeniami. Tak wyglądał obraz po tornadzie, które 15 sierpnia 2008 roku przeszło przez powi ... » więcej 2018-08-15, godz. 20:30 "Pięknie służycie Polsce i jesteście gotowi do poświęceń". 10. Opolska Brygada Logistyczna uczciła Święto Wojska Polsk ... Pierwsza, oficjalna część uroczystości Święta Wojska Polskiego rozpoczęła się od przemarszu 10. Opolskiej Brygady Logistycznej oraz Ochotniczego Szwadronu Kaw ... » więcej 2018-08-15, godz. 17:45 Święto Wojska Polskiego w Opolu oficjalnie i rodzinnie. Wojskowy sprzęt i kolejka po grochówkę [FILM, ZDJĘCIA] Przemarszem żołnierzy pododdziałów 10. Brygady Logistycznej i Ochotniczego Szwadronu Kawalerii Ziemi Opolskiej rozpoczęła się oficjalna część obchodów Święta ... » więcej 2018-08-15, godz. 15:00 Setki tysięcy nowych roślin i kolejne 3 hektary parku. Brzeg ma być bardziej zielony Brzeg ma wkrótce stać się jeszcze bardziej zielony. Do końca przyszłego roku w mieście ma pojawić się tysiące nowych roślin, a także 3 hektary parku. » więcej 2018-08-15, godz. 14:50 Śniadanie pielgrzymów na 1500 osób w Strzelcach Opolskich. Królowały bułki, jabłka i słodkości 1500 bułek, ciasta, owoce i woda czekały w Strzelcach Opolskich na pielgrzymów wędrujących na Jasną Górę. Blisko 40 mieszkańców od 7 rano przygotowywało ogrom ... » więcej 2018-08-15, godz. 11:00 Cieplej i oszczędniej. Nyski ZOZ już po termomodernizacji Zakończyła się termomodernizacja nyskiego szpitala. Dachy oraz ściany trzech budynków ZOZ-u zostały ocieplone a okna wymienione. Teraz obiekt ma być tańszy w ... » więcej 2018-08-15, godz. 09:30 Święto Wojska Polskiego w Opolu. Defilada, piknik żołnierski oraz pokazy sprzętu wojskowego. Będą utrudnienia w ruchu - Msza święta za ojczyznę, uroczystości na opolskim rynku oraz piknik żołnierski - wyliczał w porannej rozmowie 'W cztery oczy' rzecznik prasowy 10. Opolskiej ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »