Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-17, 20:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Powiat kluczborski chce większych środków na służbę zdrowia i zmian w systemie ochrony zdrowia

Sesja rady powiatu kluczborskiego poświęcona sytuacji w kluczborskim szpitalu [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sesja rady powiatu kluczborskiego poświęcona sytuacji w kluczborskim szpitalu [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Pośpiech [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Pośpiech [fot. Justyna Krzyżanowska]
Władysław Kosiniak-Kamysz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Władysław Kosiniak-Kamysz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Radni powiatu kluczborskiego przyjęli uchwały, w których zwracają się z prośbą - między innymi do ministra zdrowia - o pomoc w poprawie systemu ochrony zdrowia. Chodzi o zwiększenie nakładów finansowych dedykowanych lecznictwu szpitalnemu, czy możliwość wsparcia funkcjonowanie oddziału wewnętrznego przez lekarzy internistów zatrudnionych w podstawowej opiece zdrowotnej.
- To co dzieje się w szpitalach województwa czy kraju nabiera coraz bardziej dynamicznego tempa - mówi Piotr Pośpiech, starosta kluczborski. - Nie jesteśmy w Kluczborku i Oleśnie wyspą osób, którym nic nie wychodzi i dlatego mamy problemy w szpitalach, bo wieloletnią pracą każdy z nas udowodnił, że można skutecznie funkcjonować, leczyć i pomagać pacjentom. Dzisiejsza sytuacja niestety wychodzi trochę poza ramy funkcjonowania odpowiedzialności samorządu i wymaga zaangażowania wszystkich, którzy w systemie zdrowia mają coś do powiedzenia. I osób, i instytucji.

W sesji rady powiatu kluczborskiego uczestniczyli również parlamentarzyści. Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego, członek sejmowej komisji zdrowia i lekarz, Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że działać trzeba jak najszybciej.

- To jest niedopuszczalne, żeby dwa powiaty, kluczborski i oleski, czyli 140 tysięcy osób, było bez opieki internistycznej - mówi Kosiniak-Kamysz. - To oddział, gdzie udziela się pomocy w najróżniejszych przypadkach. Bardzo szczególną pomoc udziela się osobom starszym, które tej pomocy potrzebują w trybie pilnym. Wzywamy pana ministra zdrowia, pana premiera, do podjęcia natychmiastowych działań. Wzywamy wojewodę opolskiego do pomocy na rzecz pozyskania lekarzy dla szpitali w Kluczborku i Oleśnie. Do zwiększenia nakładów finansowych, ale też do współpracy z samorządami.

Sesja powiatu została zwołana w związku z zawieszeniem oddziału wewnętrznego kluczborskiego szpitala co było spowodowane brakiem lekarzy specjalistów.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w województwie opolskim na 1 lekarza przypada blisko 270 pacjentów. W skali kraju ta liczba jest o 80 osób mniejsza.
Piotr Pośpiech
Władysław Kosiniak-Kamysz

Wiadomości z regionu

2018-10-22, godz. 11:15 Wyciek amoniaku w Namysłowie. Sytuacja szybko została opanowana Służby ratownicze o rozszczelnieniu instalacji z amoniakiem w jednym z zakładów produkcyjnych zostały poinformowane tuż przed godziną siódmą rano. Na miejsce ... » więcej 2018-10-22, godz. 11:00 Prudnik: w drugiej turze wyborów na burmistrza liczą na poparcie elektoratu PiS Burmistrz Prudnika wybrany zostanie w dogrywce wyborczej za dwa tygodnie. Pierwszą turę głosowania wygrał Grzegorz Zawiślak KWW Prudniczanie. Uzyskał ponad 37 ... » więcej 2018-10-22, godz. 10:45 Wypadek na opolskim odcinku autostrady. Utrudnienia na jezdni do Wrocławia [AKTUALIZACJA] Trzy samochody osobowe zderzyły się na A4 na wysokości Krapkowic. Według wstępnych informacji jedna osoba została poszkodowana. » więcej 2018-10-22, godz. 10:30 Zmiana w Turawie, druga tura w Namysłowie, Jan Labus nadal rządzi w Ozimku Waldemar Kampa nie będzie już rządził Turawą. Przegrał w wyborach z Dominikiem Pikosem. W Namysłowie do rozstrzygnięcia potrzebna będzie druga tura. Zmian nie ... » więcej 2018-10-22, godz. 10:00 Wybory 2018: zmiany w Byczynie i Reńskiej Wsi. W wielu gminach reelekcje Zmiana na stanowisku burmistrza Byczyny i wójta Reńskiej Wsi. Włodarze nie zmienią się w Tarnowie Opolskim, Branicach, Lewinie Brzeskim, Łambinowicach, Wołczy ... » więcej 2018-10-22, godz. 09:05 Wybory samorządowe: bez zmian w Gogolinie. Joachim Wojtala zostaje Joachim Wojtala nadal będzie rządził Gogolinem. Urzędujący nieprzerwanie od 2002 roku burmistrz wygrał z Piotrem Szymałą z KWW Macieja Sonika. » więcej 2018-10-22, godz. 08:45 Kolejne wyniki wyborów samorządowych: Pawłowiczki, Zębowice i Świerczów W Świerczowie do rozstrzygnięcia potrzebna będzie druga tura. Gminą Pawłowiczki rządzić będzie Jerzy Treffon, a w Zębowicach Waldemar Czaja. » więcej 2018-10-22, godz. 08:30 Tragiczny weekend na drogach Opolszczyzny. Do najpoważniejszych zdarzeń doszło w nocy z soboty na niedzielę - Na terenie Opolszczyzny w trakcie minionego weekendu zarejestrowaliśmy 8 wypadków drogowych, w których dwie osoby zginęły, a 10 zostało rannych - mówi podin ... » więcej 2018-10-22, godz. 08:20 Oni zostają na swoich miejscach. Po wyborach bez zmian w Zdzieszowicach, Jemielnicy i Skoroszycach W Zdzieszowicach bój o fotel burmistrza wygrała urzędująca Sybilla Zimerman (KWW Zgoda to Przyszłość), która wyprzedziła swojego jedynego kontrkandydata, star ... » więcej 2018-10-22, godz. 07:55 Bój o władzę trwa. Druga tura w Niemodlinie, Lubszy, Popielowie i Murowie. Kasiura zostaje w Krapkowicach W drugiej turze o fotel burmistrza Niemodlina zmierzą się Dorota Koncewicz z PSL-u i Mariusz Nieckarz z PiS-u. W Murowie Michał Golenia (KWW Mniejszość Niemie ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »