Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-17, 20:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Powiat kluczborski chce większych środków na służbę zdrowia i zmian w systemie ochrony zdrowia

Sesja rady powiatu kluczborskiego poświęcona sytuacji w kluczborskim szpitalu [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sesja rady powiatu kluczborskiego poświęcona sytuacji w kluczborskim szpitalu [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Pośpiech [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Pośpiech [fot. Justyna Krzyżanowska]
Władysław Kosiniak-Kamysz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Władysław Kosiniak-Kamysz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Radni powiatu kluczborskiego przyjęli uchwały, w których zwracają się z prośbą - między innymi do ministra zdrowia - o pomoc w poprawie systemu ochrony zdrowia. Chodzi o zwiększenie nakładów finansowych dedykowanych lecznictwu szpitalnemu, czy możliwość wsparcia funkcjonowanie oddziału wewnętrznego przez lekarzy internistów zatrudnionych w podstawowej opiece zdrowotnej.
- To co dzieje się w szpitalach województwa czy kraju nabiera coraz bardziej dynamicznego tempa - mówi Piotr Pośpiech, starosta kluczborski. - Nie jesteśmy w Kluczborku i Oleśnie wyspą osób, którym nic nie wychodzi i dlatego mamy problemy w szpitalach, bo wieloletnią pracą każdy z nas udowodnił, że można skutecznie funkcjonować, leczyć i pomagać pacjentom. Dzisiejsza sytuacja niestety wychodzi trochę poza ramy funkcjonowania odpowiedzialności samorządu i wymaga zaangażowania wszystkich, którzy w systemie zdrowia mają coś do powiedzenia. I osób, i instytucji.

W sesji rady powiatu kluczborskiego uczestniczyli również parlamentarzyści. Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego, członek sejmowej komisji zdrowia i lekarz, Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że działać trzeba jak najszybciej.

- To jest niedopuszczalne, żeby dwa powiaty, kluczborski i oleski, czyli 140 tysięcy osób, było bez opieki internistycznej - mówi Kosiniak-Kamysz. - To oddział, gdzie udziela się pomocy w najróżniejszych przypadkach. Bardzo szczególną pomoc udziela się osobom starszym, które tej pomocy potrzebują w trybie pilnym. Wzywamy pana ministra zdrowia, pana premiera, do podjęcia natychmiastowych działań. Wzywamy wojewodę opolskiego do pomocy na rzecz pozyskania lekarzy dla szpitali w Kluczborku i Oleśnie. Do zwiększenia nakładów finansowych, ale też do współpracy z samorządami.

Sesja powiatu została zwołana w związku z zawieszeniem oddziału wewnętrznego kluczborskiego szpitala co było spowodowane brakiem lekarzy specjalistów.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w województwie opolskim na 1 lekarza przypada blisko 270 pacjentów. W skali kraju ta liczba jest o 80 osób mniejsza.
Piotr Pośpiech
Władysław Kosiniak-Kamysz

Wiadomości z regionu

2018-02-18, godz. 20:00 Jutro rusza Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem Od poniedziałku (19.02) rusza „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem'. Specjaliści dyżurujący w Sądzie Okręgowym w Opolu i sądach rejonowych okręg ... » więcej 2018-02-18, godz. 18:32 Czy referendum to dobry pomysł w sprawie budowy nowego więzienia w Brzegu? Komentarze polityków Pomysł budowy bardzo nowoczesnego więzienia w Brzegu był jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Burmistrz Jerzy Wrębiak jest zwolennikiem tego projektu, ... » więcej 2018-02-18, godz. 16:00 Uwaga kierowcy! Od jutra zamknięta będzie droga przez Lichynię Od jutra (poniedziałek, 19 lutego) do 9 czerwca zamknięta będzie droga powiatowa prowadząca przez Lichynię, łącząca Zalesie Śląskie i Leśnicę. Wytyczono już o ... » więcej 2018-02-18, godz. 15:25 Upamiętnili 95. rocznicę powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech [ZDJĘCIA] Mazurek Dąbrowskiego, salwa honorowa, przemówienia i kwiaty. Tak wyglądała druga część dzisiejszych (18.02) uroczystości z okazji 95. rocznicy powstania I Dzi ... » więcej 2018-02-18, godz. 13:55 Światła przy przejściach, progi na drogach. Rada opolskiej dzielnicy Nadodrze chce poprawy infrastruktury Więcej kamer monitoringu, więcej światła przy przejściach dla pieszych i progi zwalniające na węższych ulicach - takie plany inwestycyjne wyznaczyła sobie na ... » więcej 2018-02-18, godz. 04:00 Opolanie spotkali się na szybkiej randce Liczy się pierwsze wrażenie, bo na jedną rozmowę przypada średnio 5 minut. 15 par spotkało się na 'Speed Dating' w Kubaturze organizowanym w ramach 'Projektu ... » więcej 2018-02-17, godz. 20:00 Bieg z historią. Przed nami VI opolska edycja biegu Tropem Wiczym Ruszyły zapisy do tegorocznej edycji biegu Tropem Wilczym, pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ten odbędzie się w Opolu, podobnie jak w całym kraju, już 4 marca, z o ... » więcej 2018-02-17, godz. 18:00 Rodłacy upamiętnią 95. rocznicę powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech W niedzielę (18.02) mija 95. rocznica powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu. » więcej 2018-02-17, godz. 16:17 Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Krapkowicach Tragedia w Krapkowicach. Dziś (17.02) po godz. 13:00 na skrzyżowaniu ulic 3-go Maja i Leśnej doszło do śmiertelnego potrącenia rowerzysty przeprowadzającego r ... » więcej 2018-02-17, godz. 16:00 Najmłodsi opolanie uczyli się programowania przyszłości O tym, że nauka kodowania wcale nie musi być nudna, przekonali się najmłodsi uczniowie opolskich podstawówek, którzy wzięli udział w warsztatach pod hasłem 'P ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »