Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-17, 20:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Powiat kluczborski chce większych środków na służbę zdrowia i zmian w systemie ochrony zdrowia

Sesja rady powiatu kluczborskiego poświęcona sytuacji w kluczborskim szpitalu [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sesja rady powiatu kluczborskiego poświęcona sytuacji w kluczborskim szpitalu [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Pośpiech [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Pośpiech [fot. Justyna Krzyżanowska]
Władysław Kosiniak-Kamysz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Władysław Kosiniak-Kamysz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Radni powiatu kluczborskiego przyjęli uchwały, w których zwracają się z prośbą - między innymi do ministra zdrowia - o pomoc w poprawie systemu ochrony zdrowia. Chodzi o zwiększenie nakładów finansowych dedykowanych lecznictwu szpitalnemu, czy możliwość wsparcia funkcjonowanie oddziału wewnętrznego przez lekarzy internistów zatrudnionych w podstawowej opiece zdrowotnej.
- To co dzieje się w szpitalach województwa czy kraju nabiera coraz bardziej dynamicznego tempa - mówi Piotr Pośpiech, starosta kluczborski. - Nie jesteśmy w Kluczborku i Oleśnie wyspą osób, którym nic nie wychodzi i dlatego mamy problemy w szpitalach, bo wieloletnią pracą każdy z nas udowodnił, że można skutecznie funkcjonować, leczyć i pomagać pacjentom. Dzisiejsza sytuacja niestety wychodzi trochę poza ramy funkcjonowania odpowiedzialności samorządu i wymaga zaangażowania wszystkich, którzy w systemie zdrowia mają coś do powiedzenia. I osób, i instytucji.

W sesji rady powiatu kluczborskiego uczestniczyli również parlamentarzyści. Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego, członek sejmowej komisji zdrowia i lekarz, Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że działać trzeba jak najszybciej.

- To jest niedopuszczalne, żeby dwa powiaty, kluczborski i oleski, czyli 140 tysięcy osób, było bez opieki internistycznej - mówi Kosiniak-Kamysz. - To oddział, gdzie udziela się pomocy w najróżniejszych przypadkach. Bardzo szczególną pomoc udziela się osobom starszym, które tej pomocy potrzebują w trybie pilnym. Wzywamy pana ministra zdrowia, pana premiera, do podjęcia natychmiastowych działań. Wzywamy wojewodę opolskiego do pomocy na rzecz pozyskania lekarzy dla szpitali w Kluczborku i Oleśnie. Do zwiększenia nakładów finansowych, ale też do współpracy z samorządami.

Sesja powiatu została zwołana w związku z zawieszeniem oddziału wewnętrznego kluczborskiego szpitala co było spowodowane brakiem lekarzy specjalistów.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w województwie opolskim na 1 lekarza przypada blisko 270 pacjentów. W skali kraju ta liczba jest o 80 osób mniejsza.
Piotr Pośpiech
Władysław Kosiniak-Kamysz

Wiadomości z regionu

2019-01-16, godz. 12:01 Materiał wybuchowy zniszczył bankomat w Tułowicach. Trwa policyjne dochodzenie W nocy włamano się do jednego z bankomatów w Tułowicach. Do zdarzenia doszło na terenie jednego z dyskontów. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że sprawcy z ... » więcej 2019-01-16, godz. 12:00 47 milionów złotych na ścieżki rowerowe w powiecie opolskim Za 47 milionów złotych powstaną w powiecie opolskim ścieżki rowerowe. Inwestycję prowadzi powiat opolski, a znaczną część pieniędzy - prawie 39 mln złotych - ... » więcej 2019-01-16, godz. 11:23 Szpital w Kędzierzynie-Koźlu przejmuje ratownictwo medyczne. Trzeba będzie kupić lub pożyczyć karetki Od 1 kwietnia to szpital, a nie prywatna firma, będzie odpowiadać za organizację ratownictwa medycznego. Oznacza to, że lecznice będą musiały wynająć lub kupi ... » więcej 2019-01-16, godz. 11:00 Dino ma się coraz lepiej. "Jesteśmy przygotowani do dalszej batalii o jego los" 'Dino ma się coraz lepiej. Lubi biegać, pływać, szkolić się, a najbardziej na świecie lubi być z człowiekiem. Jesteśmy przygotowani do dalszej batalii o jego ... » więcej 2019-01-16, godz. 10:00 Na Opolszczyźnie będzie program wsparcia dla klubów sportowych. Pożyczki i remonty małej infrastruktury Pożyczki dla klubów sportowych i pieniądze na modernizację małej infrastruktury sportowej. Zarząd województwa opolskiego szykuje nowy program wsparcia, bo pro ... » więcej 2019-01-16, godz. 09:49 Krapkowice będą mieć ścieżkę rowerową na dawnej linii kolejowej Mieszkańcy Krapkowic niedługo będą mieli kolejny odcinek ścieżki rowerowej. Gmina podpisała umowę na dofinansowanie w ramach konsorcjum, którego liderem jest ... » więcej 2019-01-16, godz. 09:00 W czwartek jednodniowa żałoba w Opolu. Władze miasta chcą upamiętnić Adamowicza W związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski wydał zarządzenie wprowadzające żałobę w czwartek. Ty ... » więcej 2019-01-16, godz. 07:00 Na grypę chorujemy, ale umiarkowanie Nie ma drastycznego wzrostu zachorowań na grypę i choroby grypopodobne w pierwszej połowie stycznia na Opolszczyźnie. W styczniu ubiegłego roku przez cały mie ... » więcej 2019-01-16, godz. 06:00 Są przypadki odry i żółtaczki pokarmowej na Opolszczyźnie. "Trzeba się szczepić" 8 przypadków odry i 4 tak zwanej żółtaczki pokarmowej stwierdzono ostatnio na Oddziale Chorób Zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. » więcej 2019-01-15, godz. 21:40 Burmistrz Namysłowa proponuje, by w części miasta pozwolić na legalne picie piwa w plenerze Picie piwa 'pod chmurką' może być wkrótce legalne w części Namysłowa. Włodarz tego miasta chce, by trunek można było bez obaw spożywać nad Widawą. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »