Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-17, 20:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Powiat kluczborski chce większych środków na służbę zdrowia i zmian w systemie ochrony zdrowia

Sesja rady powiatu kluczborskiego poświęcona sytuacji w kluczborskim szpitalu [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sesja rady powiatu kluczborskiego poświęcona sytuacji w kluczborskim szpitalu [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Pośpiech [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Pośpiech [fot. Justyna Krzyżanowska]
Władysław Kosiniak-Kamysz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Władysław Kosiniak-Kamysz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Radni powiatu kluczborskiego przyjęli uchwały, w których zwracają się z prośbą - między innymi do ministra zdrowia - o pomoc w poprawie systemu ochrony zdrowia. Chodzi o zwiększenie nakładów finansowych dedykowanych lecznictwu szpitalnemu, czy możliwość wsparcia funkcjonowanie oddziału wewnętrznego przez lekarzy internistów zatrudnionych w podstawowej opiece zdrowotnej.
- To co dzieje się w szpitalach województwa czy kraju nabiera coraz bardziej dynamicznego tempa - mówi Piotr Pośpiech, starosta kluczborski. - Nie jesteśmy w Kluczborku i Oleśnie wyspą osób, którym nic nie wychodzi i dlatego mamy problemy w szpitalach, bo wieloletnią pracą każdy z nas udowodnił, że można skutecznie funkcjonować, leczyć i pomagać pacjentom. Dzisiejsza sytuacja niestety wychodzi trochę poza ramy funkcjonowania odpowiedzialności samorządu i wymaga zaangażowania wszystkich, którzy w systemie zdrowia mają coś do powiedzenia. I osób, i instytucji.

W sesji rady powiatu kluczborskiego uczestniczyli również parlamentarzyści. Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego, członek sejmowej komisji zdrowia i lekarz, Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że działać trzeba jak najszybciej.

- To jest niedopuszczalne, żeby dwa powiaty, kluczborski i oleski, czyli 140 tysięcy osób, było bez opieki internistycznej - mówi Kosiniak-Kamysz. - To oddział, gdzie udziela się pomocy w najróżniejszych przypadkach. Bardzo szczególną pomoc udziela się osobom starszym, które tej pomocy potrzebują w trybie pilnym. Wzywamy pana ministra zdrowia, pana premiera, do podjęcia natychmiastowych działań. Wzywamy wojewodę opolskiego do pomocy na rzecz pozyskania lekarzy dla szpitali w Kluczborku i Oleśnie. Do zwiększenia nakładów finansowych, ale też do współpracy z samorządami.

Sesja powiatu została zwołana w związku z zawieszeniem oddziału wewnętrznego kluczborskiego szpitala co było spowodowane brakiem lekarzy specjalistów.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w województwie opolskim na 1 lekarza przypada blisko 270 pacjentów. W skali kraju ta liczba jest o 80 osób mniejsza.
Piotr Pośpiech
Władysław Kosiniak-Kamysz

Wiadomości z regionu

2018-05-26, godz. 20:00 Opolskie rodziny bawiły się na pikniku "Miliard z programu 500 plus" [FILM, ZDJĘCIA] - 500 plus bardzo nam pomaga - mówią rodziny, które uczestniczyły w pikniku z okazji wydania miliarda złotych na rządowy program w regionie. » więcej 2018-05-26, godz. 19:35 Europoseł PiS Ryszard Czarnecki odwiedzi w niedzielę mieszkańców Grodkowa Spotkanie odbędzie się w ratuszowej Izbie Pamięci przy ul. Rynek 1. Wizyta przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości to kolejne spotkanie w ramach objazdu „Pols ... » więcej 2018-05-26, godz. 19:30 Wygrali 100 tysięcy, będą budować przystań nad Odrą Strażacy ochotnicy z Oddziału Ratownictwa Wodnego w Opolu będą budować nad Odrą „Przystań z zachodzącym słońcem”. 100 tysięcy złotych na ten cel wywalczyli so ... » więcej 2018-05-26, godz. 18:30 Uczcili powstańców śląskich w miejscu największej bitwy III powstania Na Górze św. Anny odbyły się dzisiaj (26.05) uroczystości rocznicowe związane z III powstaniem śląskim. Największa bitwa w czasie tego powstania rozegrała się ... » więcej 2018-05-26, godz. 17:00 Uniwersytet Opolski wyszkoli specjalistów ds. obsługi biznesu branży przemysłowej, spożywczej i mechanicznej W nowym roku akademickim 2018/2018 Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego będzie realizować 3,5-letnie studia licencjackie na nowym kierunku 'O ... » więcej 2018-05-26, godz. 17:00 Zjazd roczny TSKN. Mniejszość ma już swoich kandydatów w wyborach samorządowych Przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej spotkali się dzisiaj (26.05) w Jemielnicy. Podsumowano ostatni rok działalności Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Nie ... » więcej 2018-05-26, godz. 16:30 Tort, muzyka i militaria. Piknik z okazji wydania miliarda złotych na 500 plus Na błoniach Politechniki Opolskiej zorganizowano dzisiaj (26.05) całodniowe spotkanie rodzinne w ramach wydarzenia Miliard 500 plus. » więcej 2018-05-26, godz. 15:00 Nysa: spotkali się pół wieku po maturze. "Wszyscy mamy białe włosy albo wcale ich nie mamy" Czas po maturze płynie szybciej - absolwenci nyskiego 'Mechaniczniaka' spotkali się 50 lat po zakończeniu nauki i zdaniu matury. Dawni uczniowie zjechali się ... » więcej 2018-05-26, godz. 15:00 Wydział farmaceutyczny na UO lekiem na małą liczbę aptekarzy w regionie Mija rok od wprowadzenia ustawowej zasady 'apteka dla aptekarza'. Wprowadzeniu tej regulacji towarzyszyło wiele obaw. Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej M ... » więcej 2018-05-26, godz. 14:00 Jacht Opole walczy w Żeglarskim Pucharze Trójmiasta. Na pokładzie opolska załoga Jacht Opole walczy w Żeglarskim Pucharze Trójmiasta, imprezie rozpoczynającej sezon regatowy. Opolska załoga z kapitanem Andrzejem Kopytką rano wypłynęła z po ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »