Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-10, 14:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Czy Waldemar Cieślak przez pomyłkę trafił do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym?

Waldemar Cieślak [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Waldemar Cieślak [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Waldemar Cieślak z Kędzierzyna-Koźla znalazł się w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. To publicznie dostępna baza danych opublikowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Umieszczone są tam dane osób, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwa seksualne dokonane ze szczególnym okrucieństwem oraz dokonane na dzieciach.
Waldemar Cieślak uważa, że jego nazwisko i zdjęcie w rejestrze umieszczono przez pomyłkę. Z naszego śledztwa wynika, że nikt nie popełnił błędu i dane pana Cieślaka zgodnie z prawem umieszczono w tej bazie.

- Ja się z tym nie zgadzam, jestem niewinny. Nigdy nie siedziałem za żadne przestępstwa seksualne a tym bardziej za pedofilstwo. Nigdy w życiu. Moim zdaniem, rząd wydał zlecenia na takich jak my – czyli pedofilów i gwałcicieli, ujawniając ich dane, zdjęcia. Wiele osób, które tam są na tych listach, boi się, mają dzieci, mają żony - mówi Waldemar Cieślak, który dodaje, że na Opolszczyźnie jest inny człowiek o takich samych danych - imieniu, nazwisku i dacie urodzenia. Poza tym Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu przyznał mu prawo do adopcji dziecka, a - jak podkreśla Waldemar Cieślak - nie doszło by do tego, gdyby był skazany za przestępstwa seksualne.

Pracownicy Ministerstwa Sprawiedliwości zapewniają, że wszystkie dane i wizerunek Waldemara Cieślaka zamieszczone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym zostały zweryfikowane i są prawdziwe. Osoba ta została umieszczona w rejestrze publicznym z uwagi na skazanie i działanie ze szczególnym okrucieństwem. Czyn zabroniony został popełniony 11 stycznia 1991r. Ministerstwo zaznacza przy tym, że w rejestrze PESEL nie figuruje inny obywatel o tych samych danych osobowych i dacie urodzenia, co pan Waldemar Cieślak.

Zgodnie z danymi umieszczonymi w rejestrze, Waldemar Cieślak został skazany w 1991 roku przez Sąd Wojewódzki w Opolu.

- Odnaleźliśmy w archiwum ten wyrok, sprawdziliśmy też dane w naszym systemie - mówi Aneta Rempalska z Sądu Okręgowego w Opolu. – Widnieje u nas, w Sądzie Okręgowym, jeden Waldemar C. Wyrokiem z października 1991 roku został skazany między innymi za przestępstwo na tle seksualnym, gwałt ze szczególnym okrucieństwem. Ten wyrok się uprawomocnił.

Choć od wyroku w tej sprawie minęło ponad 26 lat, nie został on zatarty i nadal widnieje w rejestrach spraw karnych.

W tej sprawie pojawia się inna wątpliwość - dlaczego sąd w Kędzierzynie-Koźlu zgodził się na adopcję dziecka przez osobę skazaną za przestępstwo seksualne? To wyjaśnić chce Sąd Okręgowy, który już zwrócił się do Sądu Rejonowego w Kędzierzynie-Koźlu o przesłanie akt tej sprawy.
Waldemar Cieślak
Aneta Rempalska

Wiadomości z regionu

2018-01-16, godz. 16:30 Więzienny teatr wystąpił dla małych pacjentów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Królewna Śnieżka, wilk i czerwony kapturek odwiedziły dzieci oddziału pediatrycznego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Skazane z więziennej grupy ... » więcej 2018-01-16, godz. 15:15 Skarżą się na brzydki zapach w dworcowej poczekalni. Problem z bezdomnymi w Opolu - Poczekalnia na Dworcu Głównym w Opolu stała się noclegownią dla bezdomnych - alarmują podróżni. Pasażerowie skarżą się na powtarzający się problem poczekaln ... » więcej 2018-01-16, godz. 14:00 Rafał Starczyk poszukiwany listem gończym. Opolanin nie stawił się do więzienia Opolska policja poszukuje Rafała Starczyka. Mężczyzna jest poszukiwany do odbycia kary więzienia między innymi za kradzieże. Poszukiwany decyzją sądu został s ... » więcej 2018-01-16, godz. 12:45 Powstała wirtualna prognoza zanieczyszczeń powietrza w Opolu W internecie i za pomocą aplikacji sprawdzisz stan zanieczyszczenia powietrza w Opolu. Urząd miasta uruchomił wirtualną trzydniową prognozę jakości powietrza. ... » więcej 2018-01-16, godz. 12:00 Są rządowe pieniądze na remont opolskiej katedry i zabytkowego kościoła w Lubrzy 180 tys. zł rządowej dotacji otrzymała parafia w Lubrzy na remont zabytkowego kościoła z renesansową wieżą. - Nasza świątynia została wybudowana pod koniec XV ... » więcej 2018-01-16, godz. 12:00 Przemycali ludzi z krajów arabskich. Jest akt oskarżenia wobec członków międzynarodowej grupy przestępczej Grupa przestępcza zajmująca się nielegalną migracją cudzoziemców z krajów arabskich rozbita. Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Opolu i Ru ... » więcej 2018-01-16, godz. 11:20 Zarzuty podwójnego zabójstwa oraz spowodowania pożaru usłyszał mieszkaniec Prudnika Co najmniej 12 lat więzienie grozi podejrzanemu w sprawie śmierci dwóch kobiet w wyniku grudniowego pożaru kamienicy socjalnej w Prudniku. Przełomowe dla tego ... » więcej 2018-01-16, godz. 09:14 Uwaga kierowcy! Trudne warunki na opolskich drogach Od rana na drogach województwa opolskiego panowały trudne warunki jazdy. Przyczyną padający śnieg i ujemna temperatura. » więcej 2018-01-16, godz. 09:00 Starostwo w Kluczborku daje lekarzom mieszkanie i 70 zł na godzinę. Chętnych na razie brak W piątek (19.01) mija termin czasowego zawieszenia działania oddziału wewnętrznego w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kluczborku. Trwają poszukiwania lekarzy spec ... » więcej 2018-01-16, godz. 07:00 Odstraszacz może uratować ryby w Jeziorze Otmuchowskim. Opolski okręg PZW dołoży do kupna sprzętu Opolski Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego deklaruje, że dopłaci do kupna odstraszaczy na Jeziorze Otmuchowskim. Przypomnijmy, już dwukrotnie doszło tam do ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »