Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-10, 14:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Czy Waldemar Cieślak przez pomyłkę trafił do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym?

Waldemar Cieślak [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Waldemar Cieślak [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Waldemar Cieślak z Kędzierzyna-Koźla znalazł się w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. To publicznie dostępna baza danych opublikowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Umieszczone są tam dane osób, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwa seksualne dokonane ze szczególnym okrucieństwem oraz dokonane na dzieciach.
Waldemar Cieślak uważa, że jego nazwisko i zdjęcie w rejestrze umieszczono przez pomyłkę. Z naszego śledztwa wynika, że nikt nie popełnił błędu i dane pana Cieślaka zgodnie z prawem umieszczono w tej bazie.

- Ja się z tym nie zgadzam, jestem niewinny. Nigdy nie siedziałem za żadne przestępstwa seksualne a tym bardziej za pedofilstwo. Nigdy w życiu. Moim zdaniem, rząd wydał zlecenia na takich jak my – czyli pedofilów i gwałcicieli, ujawniając ich dane, zdjęcia. Wiele osób, które tam są na tych listach, boi się, mają dzieci, mają żony - mówi Waldemar Cieślak, który dodaje, że na Opolszczyźnie jest inny człowiek o takich samych danych - imieniu, nazwisku i dacie urodzenia. Poza tym Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu przyznał mu prawo do adopcji dziecka, a - jak podkreśla Waldemar Cieślak - nie doszło by do tego, gdyby był skazany za przestępstwa seksualne.

Pracownicy Ministerstwa Sprawiedliwości zapewniają, że wszystkie dane i wizerunek Waldemara Cieślaka zamieszczone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym zostały zweryfikowane i są prawdziwe. Osoba ta została umieszczona w rejestrze publicznym z uwagi na skazanie i działanie ze szczególnym okrucieństwem. Czyn zabroniony został popełniony 11 stycznia 1991r. Ministerstwo zaznacza przy tym, że w rejestrze PESEL nie figuruje inny obywatel o tych samych danych osobowych i dacie urodzenia, co pan Waldemar Cieślak.

Zgodnie z danymi umieszczonymi w rejestrze, Waldemar Cieślak został skazany w 1991 roku przez Sąd Wojewódzki w Opolu.

- Odnaleźliśmy w archiwum ten wyrok, sprawdziliśmy też dane w naszym systemie - mówi Aneta Rempalska z Sądu Okręgowego w Opolu. – Widnieje u nas, w Sądzie Okręgowym, jeden Waldemar C. Wyrokiem z października 1991 roku został skazany między innymi za przestępstwo na tle seksualnym, gwałt ze szczególnym okrucieństwem. Ten wyrok się uprawomocnił.

Choć od wyroku w tej sprawie minęło ponad 26 lat, nie został on zatarty i nadal widnieje w rejestrach spraw karnych.

W tej sprawie pojawia się inna wątpliwość - dlaczego sąd w Kędzierzynie-Koźlu zgodził się na adopcję dziecka przez osobę skazaną za przestępstwo seksualne? To wyjaśnić chce Sąd Okręgowy, który już zwrócił się do Sądu Rejonowego w Kędzierzynie-Koźlu o przesłanie akt tej sprawy.
Waldemar Cieślak
Aneta Rempalska

Wiadomości z regionu

2018-06-18, godz. 20:00 Nie będzie sporu sądowego z RIO. Dwie sesje nadzwyczajne w opolskim ratuszu Zalecenia Regionalnej Izby Obrachunkowej przyjęte przez opolskich rajców. Sprawa dotyczy przegłosowania przez radnych przekazania pieniędzy z puli opłat za ze ... » więcej 2018-06-18, godz. 19:45 Opolska policja otwiera swoje drzwi. Będzie można zwiedzić strzelnicę oraz... gabinet komendanta Dzisiaj (19.06) w Komendzie Wojewódzkiej Policji będzie można zwiedzić strzelnicę, a także poznać pracę funkcjonariuszy poszczególnych działów. W programie Dn ... » więcej 2018-06-18, godz. 19:00 Opolska WSB stawia na rozwój osobisty. Bezpłatne warsztaty, nie tylko dla studentów „Zbuduj swoją markę osobistą” - to hasło kolejnych bezpłatnych warsztatów realizowanych przez Wyższą Szkołę Bankową w Opolu. Rozwinąć swoje umiejętności mogą ... » więcej 2018-06-18, godz. 17:45 Do końca listopada PKS Strzelce Opolskie będzie miał 13 nowych autobusów 13 nowych autobusów pojawi się w zajezdni PKS Strzelce Opolskie. Dzisiaj (18.06) podpisano umowę na dostarczenie dwóch autokarów międzymiastowych i 11 pojazdó ... » więcej 2018-06-18, godz. 17:30 Miliony złotych potrzebne na ratowanie opolskiej katedry Ponad podziałami opolscy parlamentarzyści będą próbowali lobbować w celu zdobycia pieniędzy na ratowanie katedry w Opolu. » więcej 2018-06-18, godz. 17:15 Wielki odlot wojownika. Karol Stadnik leci do USA Wojownik leci do USA. Karol Stadnik wylatuje dzisiaj (18.06) na operację do Stanów Zjednoczonych. Chłopiec, który cierpi na zespół Baelsa, w lipcu zostanie po ... » więcej 2018-06-18, godz. 16:30 Debatowali o sytuacji Polski na mapie Europy i świata. Czy jesteśmy bezpieczni? 'Możliwe scenariusze dla Polski w Europie oraz na świecie' to tytuł konferencji połączonej z debatą na Uniwersytecie Opolskim. Prelegenci mówili w Collegium C ... » więcej 2018-06-18, godz. 16:30 Studenci wspierają podopiecznych opolskiego Domu Dziecka. Rusza zbiórka pościeli i przyborów szkolnych Studenci Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu nawet podczas gorącego okresu sesji egzaminacyjnej nie zapominają o swoich małych sąsiadach z Pasi ... » więcej 2018-06-18, godz. 15:00 Remont drogi 408 pod znakiem zapytania. Problemem są pieniądze Jeszcze przed wakacjami miał być rozstrzygnięty przetarg na kolejny etap remontu drogi wojewódzkiej 408 na odcinku Bierawa - Korzonek. Prace miały rozpocząć s ... » więcej 2018-06-18, godz. 15:00 Coraz więcej rozwodów i coraz mniej ślubów na Opolszczyźnie 1600 rozwodów odnotowano w ubiegłym roku na Opolszczyźnie. Z raportu Urzędu Statystycznego w Opolu dowiadujemy się, że to liczba o prawie 180 większa niż w 20 ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »