Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-10, 14:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Czy Waldemar Cieślak przez pomyłkę trafił do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym?

Waldemar Cieślak [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Waldemar Cieślak [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Waldemar Cieślak z Kędzierzyna-Koźla znalazł się w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. To publicznie dostępna baza danych opublikowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Umieszczone są tam dane osób, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwa seksualne dokonane ze szczególnym okrucieństwem oraz dokonane na dzieciach.
Waldemar Cieślak uważa, że jego nazwisko i zdjęcie w rejestrze umieszczono przez pomyłkę. Z naszego śledztwa wynika, że nikt nie popełnił błędu i dane pana Cieślaka zgodnie z prawem umieszczono w tej bazie.

- Ja się z tym nie zgadzam, jestem niewinny. Nigdy nie siedziałem za żadne przestępstwa seksualne a tym bardziej za pedofilstwo. Nigdy w życiu. Moim zdaniem, rząd wydał zlecenia na takich jak my – czyli pedofilów i gwałcicieli, ujawniając ich dane, zdjęcia. Wiele osób, które tam są na tych listach, boi się, mają dzieci, mają żony - mówi Waldemar Cieślak, który dodaje, że na Opolszczyźnie jest inny człowiek o takich samych danych - imieniu, nazwisku i dacie urodzenia. Poza tym Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu przyznał mu prawo do adopcji dziecka, a - jak podkreśla Waldemar Cieślak - nie doszło by do tego, gdyby był skazany za przestępstwa seksualne.

Pracownicy Ministerstwa Sprawiedliwości zapewniają, że wszystkie dane i wizerunek Waldemara Cieślaka zamieszczone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym zostały zweryfikowane i są prawdziwe. Osoba ta została umieszczona w rejestrze publicznym z uwagi na skazanie i działanie ze szczególnym okrucieństwem. Czyn zabroniony został popełniony 11 stycznia 1991r. Ministerstwo zaznacza przy tym, że w rejestrze PESEL nie figuruje inny obywatel o tych samych danych osobowych i dacie urodzenia, co pan Waldemar Cieślak.

Zgodnie z danymi umieszczonymi w rejestrze, Waldemar Cieślak został skazany w 1991 roku przez Sąd Wojewódzki w Opolu.

- Odnaleźliśmy w archiwum ten wyrok, sprawdziliśmy też dane w naszym systemie - mówi Aneta Rempalska z Sądu Okręgowego w Opolu. – Widnieje u nas, w Sądzie Okręgowym, jeden Waldemar C. Wyrokiem z października 1991 roku został skazany między innymi za przestępstwo na tle seksualnym, gwałt ze szczególnym okrucieństwem. Ten wyrok się uprawomocnił.

Choć od wyroku w tej sprawie minęło ponad 26 lat, nie został on zatarty i nadal widnieje w rejestrach spraw karnych.

W tej sprawie pojawia się inna wątpliwość - dlaczego sąd w Kędzierzynie-Koźlu zgodził się na adopcję dziecka przez osobę skazaną za przestępstwo seksualne? To wyjaśnić chce Sąd Okręgowy, który już zwrócił się do Sądu Rejonowego w Kędzierzynie-Koźlu o przesłanie akt tej sprawy.
Waldemar Cieślak
Aneta Rempalska

Wiadomości z regionu

2018-10-17, godz. 21:30 "Doświadczenie jest po mojej stronie". Marcin Ociepa odpowiada Zbigniewowi Kubalańcy - Personalne wycieczki są tylko potwierdzeniem bezsilności polityków Platformy Obywatelskiej - tak Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologi ... » więcej 2018-10-17, godz. 20:00 Pielęgniarka nyskiego szpitala miała dwa promile alkoholu w organizmie 2 promile alkoholu miała w organizmie pielęgniarka z oddziału noworodkowego Szpitala Powiatowego w Nysie. Jak powiedział nam dyrektor placówki Norbert Krajczy ... » więcej 2018-10-17, godz. 19:30 Brzeg doczeka się obwodnicy wraz z nowym mostem. Jest program inwestycyjny Wczoraj w Ministerstwie Infrastruktury uzgodniono program inwestycyjny na rozpoczęcie prac przygotowawczych dotyczących budowy obwodnicy Brzegu, w ciągu drogi ... » więcej 2018-10-17, godz. 19:15 KWW Mniejszość Niemiecka wygrała w sądzie z KWW Macieja Sonika. Chodzi o kolportaż ulotek wyborczych Na materiałach wyborczych Norberta Walczyka, kandydata KWW Macieja Sonika do Rady Miasta Krapkowice, znalazły się nazwiska kandydatów Mniejszości Niemieckiej ... » więcej 2018-10-17, godz. 19:00 Nauczyciele z Kędzierzyn-Koźla nagrodzeni z okazji Dnia Edukacji Narodowej Za swoje osiągnięcia na polu kształcenia 28 nauczycieli odebrało nagrody od prezydent miasta Kędzierzyna-Koźla Sabiny Nowosielskiej. » więcej 2018-10-17, godz. 18:45 Prokurator zaskarżył wyrok ws. banerów antyaborcyjnych. Sąd Okręgowych odrzucił zażalenie Sąd Okręgowy w Opolu odrzucił zażalenie prokuratury na decyzję sądu rejonowego, który 27 czerwca skazał działaczy fundacji pro-life za antyaborcyjne banery pr ... » więcej 2018-10-17, godz. 18:30 Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli w Łambinowicach 30 nieśmiertelników nieznanej armii Historycy pracujący na terenie dawnego majątku Scharfenbergów w gminie Łambinowice natrafili na 30 przedmiotów przypominających nieśmiertelniki. Specjaliści B ... » więcej 2018-10-17, godz. 17:37 Nowy rok akademicki w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu pod znakiem fuzji z UO? Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu zainaugurowała oficjalnie nowy rok akademicki. Rekrutacja w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła o ponad 7%. ... » więcej 2018-10-17, godz. 17:30 Marcin Ociepa poparł kandydatów w Kluczborku Podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, Marcin Ociepa udzielił poparcia kluczborskim kandydatom Prawa i Sprawiedliwości do rady m ... » więcej 2018-10-17, godz. 16:45 Barbara Kamińska chce utworzenia parku kulturowego ze szklaną ekspozycją w Opolu Ekspozycja pod szkłem prezentująca piastowską osadę, czyli park kulturowy, który stałby się atrakcją turystyczną Opola - to propozycja Barbary Kamińskiej, kan ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »