Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-10, 14:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Czy Waldemar Cieślak przez pomyłkę trafił do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym?

Waldemar Cieślak [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Waldemar Cieślak [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Waldemar Cieślak z Kędzierzyna-Koźla znalazł się w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. To publicznie dostępna baza danych opublikowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Umieszczone są tam dane osób, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwa seksualne dokonane ze szczególnym okrucieństwem oraz dokonane na dzieciach.
Waldemar Cieślak uważa, że jego nazwisko i zdjęcie w rejestrze umieszczono przez pomyłkę. Z naszego śledztwa wynika, że nikt nie popełnił błędu i dane pana Cieślaka zgodnie z prawem umieszczono w tej bazie.

- Ja się z tym nie zgadzam, jestem niewinny. Nigdy nie siedziałem za żadne przestępstwa seksualne a tym bardziej za pedofilstwo. Nigdy w życiu. Moim zdaniem, rząd wydał zlecenia na takich jak my – czyli pedofilów i gwałcicieli, ujawniając ich dane, zdjęcia. Wiele osób, które tam są na tych listach, boi się, mają dzieci, mają żony - mówi Waldemar Cieślak, który dodaje, że na Opolszczyźnie jest inny człowiek o takich samych danych - imieniu, nazwisku i dacie urodzenia. Poza tym Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu przyznał mu prawo do adopcji dziecka, a - jak podkreśla Waldemar Cieślak - nie doszło by do tego, gdyby był skazany za przestępstwa seksualne.

Pracownicy Ministerstwa Sprawiedliwości zapewniają, że wszystkie dane i wizerunek Waldemara Cieślaka zamieszczone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym zostały zweryfikowane i są prawdziwe. Osoba ta została umieszczona w rejestrze publicznym z uwagi na skazanie i działanie ze szczególnym okrucieństwem. Czyn zabroniony został popełniony 11 stycznia 1991r. Ministerstwo zaznacza przy tym, że w rejestrze PESEL nie figuruje inny obywatel o tych samych danych osobowych i dacie urodzenia, co pan Waldemar Cieślak.

Zgodnie z danymi umieszczonymi w rejestrze, Waldemar Cieślak został skazany w 1991 roku przez Sąd Wojewódzki w Opolu.

- Odnaleźliśmy w archiwum ten wyrok, sprawdziliśmy też dane w naszym systemie - mówi Aneta Rempalska z Sądu Okręgowego w Opolu. – Widnieje u nas, w Sądzie Okręgowym, jeden Waldemar C. Wyrokiem z października 1991 roku został skazany między innymi za przestępstwo na tle seksualnym, gwałt ze szczególnym okrucieństwem. Ten wyrok się uprawomocnił.

Choć od wyroku w tej sprawie minęło ponad 26 lat, nie został on zatarty i nadal widnieje w rejestrach spraw karnych.

W tej sprawie pojawia się inna wątpliwość - dlaczego sąd w Kędzierzynie-Koźlu zgodził się na adopcję dziecka przez osobę skazaną za przestępstwo seksualne? To wyjaśnić chce Sąd Okręgowy, który już zwrócił się do Sądu Rejonowego w Kędzierzynie-Koźlu o przesłanie akt tej sprawy.
Waldemar Cieślak
Aneta Rempalska

Wiadomości z regionu

2019-01-16, godz. 07:00 Na grypę chorujemy, ale umiarkowanie Nie ma drastycznego wzrostu zachorowań na grypę i choroby grypopodobne w pierwszej połowie stycznia na Opolszczyźnie. W styczniu ubiegłego roku przez cały mie ... » więcej 2019-01-16, godz. 06:00 Są przypadki odry i żółtaczki pokarmowej na Opolszczyźnie. "Trzeba się szczepić" 8 przypadków odry i 4 tak zwanej żółtaczki pokarmowej stwierdzono ostatnio na Oddziale Chorób Zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. » więcej 2019-01-15, godz. 21:40 Burmistrz Namysłowa proponuje, by w części miasta pozwolić na legalne picie piwa w plenerze Picie piwa 'pod chmurką' może być wkrótce legalne w części Namysłowa. Włodarz tego miasta chce, by trunek można było bez obaw spożywać nad Widawą. » więcej 2019-01-15, godz. 21:00 Nysa z budżetem na 2019 rok. Burmistrz: "to świetny budżet", opozycja: "martwi nas rosnące zadłużenie miasta" Wydatki na poziomie prawie 289 milionów złotych i deficyt w wysokości 46,5 miliona - tak w skrócie wygląda uchwalony dziś (15.01) budżet Nysy na 2019 rok. » więcej 2019-01-15, godz. 20:00 Centrum Arkadia na razie w marzeniach seniorów. Miasto wciąż szuka pieniędzy na inwestycję Kilku przetargów nie rozstrzygnięto, a kolejnych nie ogłoszono - centrum dla seniorów tzw. Arkadia, na razie pozostanie wizualizacją na papierze. Centrum miał ... » więcej 2019-01-15, godz. 20:00 TOZ apeluje: Domy tymczasowe dla kotów potrzebne od zaraz! 'Potrzebujemy około 15 domów tymczasowych dla porzuconych kotów'- apeluje Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Opolu. Zima to najtrudniejszy okres dla wszystk ... » więcej 2019-01-15, godz. 19:00 Prudnik: szpital ma deficyt lekarzy, wolą pracować w większych miastach, gdzie lepiej zarabiają Na dwa tygodnie zawieszono działalność oddziału ginekologiczno - położniczego prudnickiego szpitala. Powodem jest brak odpowiedniej liczby lekarzy. W tym czas ... » więcej 2019-01-15, godz. 19:00 Mistrzostwa Świata w myciu rąk są już na półmetku. Czas wybrać najlepszych Ponad 1000 przedszkolaków, w tym około 20 przedszkoli z samego miasta Opola, wzięło udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej pod hasłem 'Mistrzostwa Świat ... » więcej 2019-01-15, godz. 18:30 Kluczborskie starostwo przygotowuje się do reformy oświaty. Będzie dwa razy więcej uczniów Do nowego roku szkolnego i finału reformy oświaty przygotowuje się Starostwo Powiatowe w Kluczborku. » więcej 2019-01-15, godz. 18:00 W Opolu "lodowica" zaskoczyła kierowców Zima zaskoczyła wszystkich, tak było wczoraj na drogach w regionie. W Opolu z powodu gołoledzi ruch został całkowicie sparaliżowany. Władze miasta tłumaczą, ż ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »