Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-07, 16:45 Autor: Ewelina Laxy

"Sytuacja jest złożona, trzeba wznieść się ponad podziałami". Opolscy politycy o służbie zdrowia

Oddział Wewnętrzny Szpitala Powiatowego w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Oddział Wewnętrzny Szpitala Powiatowego w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Jerzy Czerwiński, Tomasz Kostuś, Wojciech Jagiełło, Marcin Gambiec, Piotr Pośpiech, Piotr Wach [fot. Paula Hołubowicz]
Jerzy Czerwiński, Tomasz Kostuś, Wojciech Jagiełło, Marcin Gambiec, Piotr Pośpiech, Piotr Wach [fot. Paula Hołubowicz]
Opolscy politycy dyskutowali o sytuacji w polskiej i opolskiej służbie zdrowia. Podczas Niedzielnej Loży Radiowej zastanawiano się, dlaczego lekarze nie chcą pracować w polskich szpitalach, pomimo zmian wprowadzonych przez ministra zdrowia.
Piotr Pośpiech, starosta kluczborski z Polskiego Stronnictwa Ludowego mówi, że sytuacja jest złożona i wielowątkowa. Zarobki są duże, ale problem jest z kadrą.

- Faktem jest, że lekarzy nie ma - dodaje Pośpiech. - Chyba mamy dzisiaj jasność w tym temacie w skali całego kraju. Podnoszenie tych stawek, czyli wzrost wynagrodzeń jest niemożliwe dlatego, że budżety naszych szpitali zwyczajnie tego nie wytrzymają. Większość lekarzy, która nie podpisała umowy ze szpitalami w Oleśnie i Kluczborku trafiła do pracy w Podstawowej Opiece Zdrowotnej.

Piotr Wach z Nowoczesnej mówi, że nie ma krótkotrwałej recepty na poprawę funkcjonowania ochrony zdrowia. - Wszystkie krótkotrwałe i doraźne działania, to tak naprawdę pudrowanie obecnego stanu, który zmierza do ruiny. Niestety w przypadku Prawa i Sprawiedliwości nie dostrzegam ani krótkoterminowej chęci rozwiązania problemu, ani długoterminowej wizji poprawy sytuacji w ochronie zdrowia.

Tomasz Kostuś z Platformy Obywatelskiej uważa, że ze strony partii rządzącej było dużo zapewnień poprawy sytuacji, ale jest totalny chaos i dezorganizacja. - Najlepszym przykładem na to jest nasz region: mamy najmniej lekarzy procentowo spośród wszystkich województw. Te wszystkie zapewnienia okazały się absolutnie bez pokrycia. Uważam, że powinniśmy się wszyscy wznieść ponad podziałami i w ramach takiego okrągłego stołu wypracować pewne rekomendacje, które będą przestrzegane, realizowane przez wszystkie kolejne rządy.

Podobnego zdania jest Marcin Gambiec z Mniejszości Niemieckiej, który dodaje, że opozycja i koalicja powinny mieć wspólną wizję na przyszłość. - Ta ochrona zdrowia co kolejny rząd zmienia się. Niby są jakieś tam pieniądze przeznaczane, ale tak naprawdę te kolejki są. Powinno się rzeczywiście zrobić wszystko, żeby usiąść do jednego stołu i rzeczywiście stworzyć taki system. To nie jest praca na jedną kadencję. Tego nie jesteśmy w stanie zrobić raz dwa.

Tego samego zdania jest Wojciech Jagiełło z Kukiz'15. Jak dodaje, służba zdrowia była chora i nadal jest chora. - Razem trzeba walczyć o dobro pacjentów - mówi polityk. - Zdrowie nie ma przynależności partyjnej. Zdrowie jest jedno, ten system trzeba zmienić. System jest zły, niewydolny. On zawsze taki był. Tutaj jest co roku próba tuszowanie tego wszystkiego i pudrowania: może jakoś to będzie, ale niestety proszę państwa, to jest pudrowanie trupa.

Jerzy Czerwiński z Prawa i Sprawiedliwości zwraca uwagę na to, że wykształcenie lekarza to minimum 6 lat. Senator dodał też, że pieniędzy na służbę zdrowia będzie więcej. - Zmiany są zapewnione ustawowo. Oczywiście nie można skoczyć gwałtownie z 4,5% na 6%, ale jest ścieżka dojścia. Dlaczego akurat rozpoczyna się, ja nie mówię o tym pierwszym proteście rezydentów, ja mówię teraz o tym. To jest taki jakby rzut na taśmę: a jeszcze można zaprotestować. Ja mam do Was prośbę: nie przeszkadzajcie jeśli możecie, włączcie się. Zagłosujcie za dobrą zmianą. Na pewno Wam ludzie tego nie zapomną.
Piotr Pośpiech
Piotr Wach
Tomasz Kostuś
Marcin Gambiec
Wojciech Jagiełło
Jerzy Czerwiński

Wiadomości z regionu

2018-09-21, godz. 21:45 Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło kandydatów do rady miasta, rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego z Kędzierzyna-Koźla „Inni obiecywali. Dobra zmiana realizuje” - to jedno z dwóch przewodnich haseł Prawa i Sprawiedliwości, które pojawią się na plakatach wyborczych w Kędzierzyn ... » więcej 2018-09-21, godz. 21:30 Prudnik: mieszkańcom, którzy nie mają centralnego ogrzewania i piwnic gmina buduje komórki Kontrowersje wzbudza kolejny etap rewitalizacji Prudnika. Zastrzeżenia dotyczące zakresu prac mają mieszkańcy. Inwestycja obejmuje najbardziej zaniedbany oraz ... » więcej 2018-09-21, godz. 20:00 Młodzi bohaterowie z Nysy otrzymali podziękowania od policji. "Ich zachowanie zasługuje na słowa najwyższego uznania" Dwóch chłopców w wieku 8 i 10 lat otrzymało podziękowania od nyskiej policji. 10-letni Kacper i jego o 2 lata młodszy kolega Hubert w maju przed jednym ze skl ... » więcej 2018-09-21, godz. 19:45 Prudnik: stowarzyszenie i ruch społeczny zwarły szeregi, aby wygrać wybory Wybierzmy nowe życie naszej gminy! - pod takim hasłem w wyborach samorządowych wystartuje Stowarzyszenie Prudniczanie oraz ruch Kukiz'15. Podczas konferencji ... » więcej 2018-09-21, godz. 19:15 Głuchołazy Miastem Orderu Uśmiechu. Trwają uroczystości 50-lecia powstania dziecięcego odznaczenia [ZDJĘCIA] Głuchołazy, jako jedyna miejscowość na świecie, otrzymały tytuł miasta Orderu Uśmiechu. Przekazał go dziś (21.09) władzom miasta Marek Michalak, kanclerz międ ... » więcej 2018-09-21, godz. 19:00 "Kromka chleba dla sąsiada". W 12 opolskich sklepach zbierana jest żywność 'Kromka chleba dla sąsiada' pod takim hasłem wolontariusze Caritasu rozdawali dziś (21.09) opolanom pieczywo. Celem akcji było zachęcenie przechodniów do udzi ... » więcej 2018-09-21, godz. 18:30 Powrót do korzeni. W Bogdanowicach pod Głubczycami dzieci poznawały dawaną metodę wykopywania ziemniaków Jak kiedyś zbierano ziemniaki i w jaki sposób trafiają na sklepowe półki? Przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum z Bogdanowic, w gminie G ... » więcej 2018-09-21, godz. 18:00 Mieszkania, przedszkola, wsparcie inwestorów i koniec z ubikacjami na klatkach schodowych. Koalicyjny program wyborczy ... Budowa mieszkań, darmowe przedszkola i żłobki, wsparcie inwestorów oraz kanalizacja wsi. To tylko niektóre z elementów programu wyborczego dla gminy Prudnik. ... » więcej 2018-09-21, godz. 17:15 Największy brzeski park odzyskał dawny blask. Wszystko dzięki unijnej dotacji Dziś (21.09) uroczyście otwarto Park Wolności po gruntownej modernizacji. W ostatnim czasie na największych miejskich terenach zielonych odrestaurowano większ ... » więcej 2018-09-21, godz. 17:00 Prezydent Opola podsumował swoje działania, jakie podjął na rzecz poprawy jakości powietrza Arkadiusz Wiśniewski w obecności swoich kandydatów na radnych podkreślił, że dobrze przyjmowany jest program „Czyste powietrze - oddech dla Opola', który umoż ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »