Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-07, 16:45 Autor: Ewelina Laxy

"Sytuacja jest złożona, trzeba wznieść się ponad podziałami". Opolscy politycy o służbie zdrowia

Oddział Wewnętrzny Szpitala Powiatowego w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Oddział Wewnętrzny Szpitala Powiatowego w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Jerzy Czerwiński, Tomasz Kostuś, Wojciech Jagiełło, Marcin Gambiec, Piotr Pośpiech, Piotr Wach [fot. Paula Hołubowicz]
Jerzy Czerwiński, Tomasz Kostuś, Wojciech Jagiełło, Marcin Gambiec, Piotr Pośpiech, Piotr Wach [fot. Paula Hołubowicz]
Opolscy politycy dyskutowali o sytuacji w polskiej i opolskiej służbie zdrowia. Podczas Niedzielnej Loży Radiowej zastanawiano się, dlaczego lekarze nie chcą pracować w polskich szpitalach, pomimo zmian wprowadzonych przez ministra zdrowia.
Piotr Pośpiech, starosta kluczborski z Polskiego Stronnictwa Ludowego mówi, że sytuacja jest złożona i wielowątkowa. Zarobki są duże, ale problem jest z kadrą.

- Faktem jest, że lekarzy nie ma - dodaje Pośpiech. - Chyba mamy dzisiaj jasność w tym temacie w skali całego kraju. Podnoszenie tych stawek, czyli wzrost wynagrodzeń jest niemożliwe dlatego, że budżety naszych szpitali zwyczajnie tego nie wytrzymają. Większość lekarzy, która nie podpisała umowy ze szpitalami w Oleśnie i Kluczborku trafiła do pracy w Podstawowej Opiece Zdrowotnej.

Piotr Wach z Nowoczesnej mówi, że nie ma krótkotrwałej recepty na poprawę funkcjonowania ochrony zdrowia. - Wszystkie krótkotrwałe i doraźne działania, to tak naprawdę pudrowanie obecnego stanu, który zmierza do ruiny. Niestety w przypadku Prawa i Sprawiedliwości nie dostrzegam ani krótkoterminowej chęci rozwiązania problemu, ani długoterminowej wizji poprawy sytuacji w ochronie zdrowia.

Tomasz Kostuś z Platformy Obywatelskiej uważa, że ze strony partii rządzącej było dużo zapewnień poprawy sytuacji, ale jest totalny chaos i dezorganizacja. - Najlepszym przykładem na to jest nasz region: mamy najmniej lekarzy procentowo spośród wszystkich województw. Te wszystkie zapewnienia okazały się absolutnie bez pokrycia. Uważam, że powinniśmy się wszyscy wznieść ponad podziałami i w ramach takiego okrągłego stołu wypracować pewne rekomendacje, które będą przestrzegane, realizowane przez wszystkie kolejne rządy.

Podobnego zdania jest Marcin Gambiec z Mniejszości Niemieckiej, który dodaje, że opozycja i koalicja powinny mieć wspólną wizję na przyszłość. - Ta ochrona zdrowia co kolejny rząd zmienia się. Niby są jakieś tam pieniądze przeznaczane, ale tak naprawdę te kolejki są. Powinno się rzeczywiście zrobić wszystko, żeby usiąść do jednego stołu i rzeczywiście stworzyć taki system. To nie jest praca na jedną kadencję. Tego nie jesteśmy w stanie zrobić raz dwa.

Tego samego zdania jest Wojciech Jagiełło z Kukiz'15. Jak dodaje, służba zdrowia była chora i nadal jest chora. - Razem trzeba walczyć o dobro pacjentów - mówi polityk. - Zdrowie nie ma przynależności partyjnej. Zdrowie jest jedno, ten system trzeba zmienić. System jest zły, niewydolny. On zawsze taki był. Tutaj jest co roku próba tuszowanie tego wszystkiego i pudrowania: może jakoś to będzie, ale niestety proszę państwa, to jest pudrowanie trupa.

Jerzy Czerwiński z Prawa i Sprawiedliwości zwraca uwagę na to, że wykształcenie lekarza to minimum 6 lat. Senator dodał też, że pieniędzy na służbę zdrowia będzie więcej. - Zmiany są zapewnione ustawowo. Oczywiście nie można skoczyć gwałtownie z 4,5% na 6%, ale jest ścieżka dojścia. Dlaczego akurat rozpoczyna się, ja nie mówię o tym pierwszym proteście rezydentów, ja mówię teraz o tym. To jest taki jakby rzut na taśmę: a jeszcze można zaprotestować. Ja mam do Was prośbę: nie przeszkadzajcie jeśli możecie, włączcie się. Zagłosujcie za dobrą zmianą. Na pewno Wam ludzie tego nie zapomną.
Piotr Pośpiech
Piotr Wach
Tomasz Kostuś
Marcin Gambiec
Wojciech Jagiełło
Jerzy Czerwiński

Wiadomości z regionu

2018-12-19, godz. 12:30 Powiat kluczborski zaciska pasa. "Będą to przykre decyzje, ale nie mamy innego wyjścia" Audyt, program oszczędnościowy i brak nowych inwestycji - nowy starosta powiatu kluczborskiego Mirosław Birecki zapowiada działania naprawcze. Jak mówi powiat ... » więcej 2018-12-19, godz. 12:15 Jechał nietrzeźwy do pracy na poranną zmianę Miał prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie, wsiadł za kierownicę i wjechał do przydrożnego rowu. 41-letni mężczyzna tłumaczył policjantom z Głogówka, że je ... » więcej 2018-12-19, godz. 11:30 Na ulicach Nysy nadal można zobaczyć plakaty wyborcze. Straż Miejska: "Nie mamy narzędzi by karać niesfornych" Choć od pierwszej tury wyborów samorządowych minęły już prawie dwa miesiące, w niektórych częściach Nysy nadal można spotkać plakaty zachęcające do oddania gł ... » więcej 2018-12-19, godz. 11:15 Wilki są w Opolskiem - potwierdzają leśnicy Wilki w regionie opolskim jednak są. Potwierdzili to w Loży Radiowej przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. » więcej 2018-12-19, godz. 10:20 Nowe ustalenia w sprawie zabójstwa noworodków w Ciecierzynie. Czy dziadkowie o tym wiedzieli? Rośnie liczba osób zamieszanych w sprawę makabrycznego znaleziska w Ciecierzynie. Do grona podejrzanych dołączyli dziadkowie. - Według prokuratury rodzice Daw ... » więcej 2018-12-19, godz. 10:15 Przedstawiciele koalicji i opozycji oceniają budżet regionu na 2019 rok - Inwestycje w regionie są rozdzielone w sposób nie do końca sprawiedliwy - oceniła w porannej rozmowie 'W cztery oczy' przewodnicząca klubu radnych Prawa i S ... » więcej 2018-12-19, godz. 10:15 Jest opóźnienie na budowie obwodnicy Malni i Choruli Pierwsza warstwa betonu została położona, kolejna w przyszłym roku - tak wygląda zaawansowanie budowy obwodnicy Malni i Choruli. Wcześniej deklarowano, że naw ... » więcej 2018-12-19, godz. 10:00 Mali twórcy choinkowych ozdób nagrodzeni przez kuratora oświaty Łańcuchy z płatków, makaronu, bałwanki z włóczek i z patyczków do lodów, to tylko niektóre z choinkowych dekoracji autorstwa opolskich przedszkolaków, nagrodz ... » więcej 2018-12-19, godz. 09:00 Marek Witek pełnomocnikiem zarządu do spraw wielokulturowości w województwie opolskim Marek Witek, były burmistrz Dobrodzienia i członek Mniejszości Niemieckiej będzie pełnomocnikiem zarządu regionu do spraw wielokulturowości. Jego zadaniem będ ... » więcej 2018-12-19, godz. 08:22 Policja szuka świadków wypadku Opolska policja szuka świadków wypadku drogowego do którego doszło w ubiegły piątek (14.12) w Opolu na wysokości ulicy Prószkowskiej. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »