Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-07, 16:45 Autor: Ewelina Laxy

"Sytuacja jest złożona, trzeba wznieść się ponad podziałami". Opolscy politycy o służbie zdrowia

Oddział Wewnętrzny Szpitala Powiatowego w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Oddział Wewnętrzny Szpitala Powiatowego w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Jerzy Czerwiński, Tomasz Kostuś, Wojciech Jagiełło, Marcin Gambiec, Piotr Pośpiech, Piotr Wach [fot. Paula Hołubowicz]
Jerzy Czerwiński, Tomasz Kostuś, Wojciech Jagiełło, Marcin Gambiec, Piotr Pośpiech, Piotr Wach [fot. Paula Hołubowicz]
Opolscy politycy dyskutowali o sytuacji w polskiej i opolskiej służbie zdrowia. Podczas Niedzielnej Loży Radiowej zastanawiano się, dlaczego lekarze nie chcą pracować w polskich szpitalach, pomimo zmian wprowadzonych przez ministra zdrowia.
Piotr Pośpiech, starosta kluczborski z Polskiego Stronnictwa Ludowego mówi, że sytuacja jest złożona i wielowątkowa. Zarobki są duże, ale problem jest z kadrą.

- Faktem jest, że lekarzy nie ma - dodaje Pośpiech. - Chyba mamy dzisiaj jasność w tym temacie w skali całego kraju. Podnoszenie tych stawek, czyli wzrost wynagrodzeń jest niemożliwe dlatego, że budżety naszych szpitali zwyczajnie tego nie wytrzymają. Większość lekarzy, która nie podpisała umowy ze szpitalami w Oleśnie i Kluczborku trafiła do pracy w Podstawowej Opiece Zdrowotnej.

Piotr Wach z Nowoczesnej mówi, że nie ma krótkotrwałej recepty na poprawę funkcjonowania ochrony zdrowia. - Wszystkie krótkotrwałe i doraźne działania, to tak naprawdę pudrowanie obecnego stanu, który zmierza do ruiny. Niestety w przypadku Prawa i Sprawiedliwości nie dostrzegam ani krótkoterminowej chęci rozwiązania problemu, ani długoterminowej wizji poprawy sytuacji w ochronie zdrowia.

Tomasz Kostuś z Platformy Obywatelskiej uważa, że ze strony partii rządzącej było dużo zapewnień poprawy sytuacji, ale jest totalny chaos i dezorganizacja. - Najlepszym przykładem na to jest nasz region: mamy najmniej lekarzy procentowo spośród wszystkich województw. Te wszystkie zapewnienia okazały się absolutnie bez pokrycia. Uważam, że powinniśmy się wszyscy wznieść ponad podziałami i w ramach takiego okrągłego stołu wypracować pewne rekomendacje, które będą przestrzegane, realizowane przez wszystkie kolejne rządy.

Podobnego zdania jest Marcin Gambiec z Mniejszości Niemieckiej, który dodaje, że opozycja i koalicja powinny mieć wspólną wizję na przyszłość. - Ta ochrona zdrowia co kolejny rząd zmienia się. Niby są jakieś tam pieniądze przeznaczane, ale tak naprawdę te kolejki są. Powinno się rzeczywiście zrobić wszystko, żeby usiąść do jednego stołu i rzeczywiście stworzyć taki system. To nie jest praca na jedną kadencję. Tego nie jesteśmy w stanie zrobić raz dwa.

Tego samego zdania jest Wojciech Jagiełło z Kukiz'15. Jak dodaje, służba zdrowia była chora i nadal jest chora. - Razem trzeba walczyć o dobro pacjentów - mówi polityk. - Zdrowie nie ma przynależności partyjnej. Zdrowie jest jedno, ten system trzeba zmienić. System jest zły, niewydolny. On zawsze taki był. Tutaj jest co roku próba tuszowanie tego wszystkiego i pudrowania: może jakoś to będzie, ale niestety proszę państwa, to jest pudrowanie trupa.

Jerzy Czerwiński z Prawa i Sprawiedliwości zwraca uwagę na to, że wykształcenie lekarza to minimum 6 lat. Senator dodał też, że pieniędzy na służbę zdrowia będzie więcej. - Zmiany są zapewnione ustawowo. Oczywiście nie można skoczyć gwałtownie z 4,5% na 6%, ale jest ścieżka dojścia. Dlaczego akurat rozpoczyna się, ja nie mówię o tym pierwszym proteście rezydentów, ja mówię teraz o tym. To jest taki jakby rzut na taśmę: a jeszcze można zaprotestować. Ja mam do Was prośbę: nie przeszkadzajcie jeśli możecie, włączcie się. Zagłosujcie za dobrą zmianą. Na pewno Wam ludzie tego nie zapomną.
Piotr Pośpiech
Piotr Wach
Tomasz Kostuś
Marcin Gambiec
Wojciech Jagiełło
Jerzy Czerwiński

Wiadomości z regionu

2018-03-22, godz. 20:28 Rehabilitacja dla dzieci w Kup z możliwością pobytu całodobowego? Taki jest plan Są plany uruchomienia całodobowej opieki w ośrodku w Kup, do którego z Suchego Boru przeniesiono rehabilitację dla dzieci. Obecnie mogą one korzystać tam jedy ... » więcej 2018-03-22, godz. 20:01 Wiele atrakcji z okazji Światowego Dnia Wody w Opolu Koncerty, przedstawienie, rejs statkiem, akcent sportowy i wykłady oraz prelekcje. Między innymi takie wydarzenia złożą się na opolskie obchody Światowego Dni ... » więcej 2018-03-22, godz. 19:15 Pijany jechał ciągnikiem po autostradzie... pod prąd. Jest akt oskarżenia ws. kierowcy z Ukrainy Akt oskarżenia przeciwko 41-letniemu obywatelowi Ukrainy, który pod wpływem alkoholu jechał ciągnikiem z naczepą na autostradzie A4 pod prąd trafił do Sądu Re ... » więcej 2018-03-22, godz. 18:44 System współpracy szpitali i badania kliniczne tematem Forum Szpitali w Opolu Bieżące sprawy związane z opolską służbą zdrowia omawiano podczas Forum Szpitali w urzędzie marszałkowskim. » więcej 2018-03-22, godz. 17:47 Grupa radnych Opola chce skontrolować prezydenta Radni Opola chcą skontrolować pracę prezydenta. Chodzi o transakcje zawierane między miastem, a prywatnym przedsiębiorcą Ryszardem Wójcikiem z lat 2014 - 2018. » więcej 2018-03-22, godz. 17:31 Kilkanaście nowych kierunków i specjalności. Uniwersytet Opolski przygotował już ofertę dla tegorocznych maturzystów W połowie kwietnia ruszy rekrutacja i licealiści będą mogli zalogować się do internetowego systemu kandydatów. W nadchodzącym roku akademickim pojawi się 11 n ... » więcej 2018-03-22, godz. 16:00 Akt oskarżenia ws. "producenta" marihuany. Grozi mu do 15 lat więzienia Do 15 lat pozbawienia wolności grozi 37 letniemu mieszkańcowi Kędzierzyna-Koźla, który zajął się produkcją narkotyków. Śledztwo prowadzone przez miejscową Pro ... » więcej 2018-03-22, godz. 15:29 Akcja rodem z gangsterskiego filmu. Zatrzymani na obwodnicy Poborszowa mieli przy sobie sporą ilość narkotyków [FILM, ... Centralne Biuro Śledcze Policji ujawnia kolejne fakty związane z wczorajszym pościgiem i zatrzymaniem na obwodnicy Poborszowa handlarzy narkotyków. » więcej 2018-03-22, godz. 15:11 Dawne sanatoria dla dzieci mają być sprzedane. Violetta Porowska o transakcji: "Jeśli suma się potwierdzi, to jest to ... Wciąż nie ma oficjalnych informacji, za jaką kwotę zostaną sprzedane dawne sanatoria w Suchym Borze i Jarnołtówku. Umowy nie zostały jeszcze podpisane. Marek ... » więcej 2018-03-22, godz. 13:45 Uprawiał konopie i dbał o to, by rośliny dobrze się rozwijały Policjanci z Brzegu zatrzymali 29-latka, który jest podejrzany o wytwarzanie i uprawę środków odurzających. W piwnicy domu miał specjalną szafę i lampy do upr ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »