Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-07, 16:45 Autor: Ewelina Laxy

"Sytuacja jest złożona, trzeba wznieść się ponad podziałami". Opolscy politycy o służbie zdrowia

Oddział Wewnętrzny Szpitala Powiatowego w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Oddział Wewnętrzny Szpitala Powiatowego w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Jerzy Czerwiński, Tomasz Kostuś, Wojciech Jagiełło, Marcin Gambiec, Piotr Pośpiech, Piotr Wach [fot. Paula Hołubowicz]
Jerzy Czerwiński, Tomasz Kostuś, Wojciech Jagiełło, Marcin Gambiec, Piotr Pośpiech, Piotr Wach [fot. Paula Hołubowicz]
Opolscy politycy dyskutowali o sytuacji w polskiej i opolskiej służbie zdrowia. Podczas Niedzielnej Loży Radiowej zastanawiano się, dlaczego lekarze nie chcą pracować w polskich szpitalach, pomimo zmian wprowadzonych przez ministra zdrowia.
Piotr Pośpiech, starosta kluczborski z Polskiego Stronnictwa Ludowego mówi, że sytuacja jest złożona i wielowątkowa. Zarobki są duże, ale problem jest z kadrą.

- Faktem jest, że lekarzy nie ma - dodaje Pośpiech. - Chyba mamy dzisiaj jasność w tym temacie w skali całego kraju. Podnoszenie tych stawek, czyli wzrost wynagrodzeń jest niemożliwe dlatego, że budżety naszych szpitali zwyczajnie tego nie wytrzymają. Większość lekarzy, która nie podpisała umowy ze szpitalami w Oleśnie i Kluczborku trafiła do pracy w Podstawowej Opiece Zdrowotnej.

Piotr Wach z Nowoczesnej mówi, że nie ma krótkotrwałej recepty na poprawę funkcjonowania ochrony zdrowia. - Wszystkie krótkotrwałe i doraźne działania, to tak naprawdę pudrowanie obecnego stanu, który zmierza do ruiny. Niestety w przypadku Prawa i Sprawiedliwości nie dostrzegam ani krótkoterminowej chęci rozwiązania problemu, ani długoterminowej wizji poprawy sytuacji w ochronie zdrowia.

Tomasz Kostuś z Platformy Obywatelskiej uważa, że ze strony partii rządzącej było dużo zapewnień poprawy sytuacji, ale jest totalny chaos i dezorganizacja. - Najlepszym przykładem na to jest nasz region: mamy najmniej lekarzy procentowo spośród wszystkich województw. Te wszystkie zapewnienia okazały się absolutnie bez pokrycia. Uważam, że powinniśmy się wszyscy wznieść ponad podziałami i w ramach takiego okrągłego stołu wypracować pewne rekomendacje, które będą przestrzegane, realizowane przez wszystkie kolejne rządy.

Podobnego zdania jest Marcin Gambiec z Mniejszości Niemieckiej, który dodaje, że opozycja i koalicja powinny mieć wspólną wizję na przyszłość. - Ta ochrona zdrowia co kolejny rząd zmienia się. Niby są jakieś tam pieniądze przeznaczane, ale tak naprawdę te kolejki są. Powinno się rzeczywiście zrobić wszystko, żeby usiąść do jednego stołu i rzeczywiście stworzyć taki system. To nie jest praca na jedną kadencję. Tego nie jesteśmy w stanie zrobić raz dwa.

Tego samego zdania jest Wojciech Jagiełło z Kukiz'15. Jak dodaje, służba zdrowia była chora i nadal jest chora. - Razem trzeba walczyć o dobro pacjentów - mówi polityk. - Zdrowie nie ma przynależności partyjnej. Zdrowie jest jedno, ten system trzeba zmienić. System jest zły, niewydolny. On zawsze taki był. Tutaj jest co roku próba tuszowanie tego wszystkiego i pudrowania: może jakoś to będzie, ale niestety proszę państwa, to jest pudrowanie trupa.

Jerzy Czerwiński z Prawa i Sprawiedliwości zwraca uwagę na to, że wykształcenie lekarza to minimum 6 lat. Senator dodał też, że pieniędzy na służbę zdrowia będzie więcej. - Zmiany są zapewnione ustawowo. Oczywiście nie można skoczyć gwałtownie z 4,5% na 6%, ale jest ścieżka dojścia. Dlaczego akurat rozpoczyna się, ja nie mówię o tym pierwszym proteście rezydentów, ja mówię teraz o tym. To jest taki jakby rzut na taśmę: a jeszcze można zaprotestować. Ja mam do Was prośbę: nie przeszkadzajcie jeśli możecie, włączcie się. Zagłosujcie za dobrą zmianą. Na pewno Wam ludzie tego nie zapomną.
Piotr Pośpiech
Piotr Wach
Tomasz Kostuś
Marcin Gambiec
Wojciech Jagiełło
Jerzy Czerwiński

Wiadomości z regionu

2018-06-19, godz. 14:00 Poznali pracę policji i zwiedzili niedostępne na co dzień miejsca Laboratoria kryminalistyczne, strzelnica czy gabinet komendanta - opolska policja otworzyła swoje drzwi. Goście Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu poznawali ... » więcej 2018-06-19, godz. 13:28 "Znajomość dyrektorów nie jest moralnie trudną sytuacją". Kontrowersje wokół wyboru dyrektorki przedszkola w Kędzierzy ... Rodzice dzieci z przedszkola numer 17 w Kędzierzynie-Koźlu nie zgadzają się z wyborem nowej dyrektorki placówki. W konkursie zorganizowanym przez władze miast ... » więcej 2018-06-19, godz. 13:10 Prezydent Opola przyznał stypendia najzdolniejszym studentom i doktorantom 42 studentów opolskich uczelni odebrało stypendia prezydenta Opola. Wśród wyróżnionych znalazło się 10 doktorantów i 4 olimpijczyków. » więcej 2018-06-19, godz. 13:00 Na terenie gminy urzędnik wyborczy musi mieć zapewniony transport? Zastrzeżenia dotyczące organizacji jesiennych wyborów mają niektórzy samorządowcy. Chodzi o obowiązki spoczywające na gminach. Krajowe Biuro Wyborcze przesłał ... » więcej 2018-06-19, godz. 12:00 Mundial również w Brzegu, ale nie dzisiaj. Polska – Kolumbia zobaczysz na telebimie Dziś wszyscy kibice żyją inauguracyjnym spotkaniem reprezentacji narodowej. O godzinie 17:00 na stadionie Spartaka Moskwa Polska zmierzy się z Senegalem. W Br ... » więcej 2018-06-19, godz. 11:52 IX Opolskie Dni Kresowe. Będzie biesiada, promocja książki z wierszami Kresowian, a przede wszystkim okazja do wspomni ... - Kresowian na Opolszczyźnie jest dużo i dobrze im się tu żyje - stwierdziła w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kul ... » więcej 2018-06-19, godz. 10:00 Opolska policja otwiera swoje drzwi. Będzie można zwiedzić strzelnicę oraz... gabinet komendanta Dzisiaj (19.06) w Komendzie Wojewódzkiej Policji będzie można zwiedzić strzelnicę, a także poznać pracę funkcjonariuszy poszczególnych działów. W programie Dn ... » więcej 2018-06-19, godz. 09:15 Do końca listopada PKS Strzelce Opolskie będzie miał 13 nowych autobusów 13 nowych autobusów pojawi się w zajezdni PKS Strzelce Opolskie. Dzisiaj (18.06) podpisano umowę na dostarczenie dwóch autokarów międzymiastowych i 11 pojazdó ... » więcej 2018-06-19, godz. 07:00 W Głuchołazach przy miejskim kąpielisku powstanie nowoczesny skatepark Ponad 700 tysięcy złotych będzie kosztował nowy skatepark, którego budowa ma ruszyć za chwilę. W Głuchołazach w parku przy ulicy Skłodowskiej od kilku lat moż ... » więcej 2018-06-18, godz. 22:20 Wypadek w Opolu. Policjanci zatrzymali prawo jazdy 18-latce Na skrzyżowaniu ulic Jagiellonów i Mieszka Pierwszego zderzyły się dwa samochody osobowe. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »