Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-07, 12:00 Autor: Krzysztof Rapp

Opolscy seniorzy nie czują się bezpiecznie, coraz częściej doświadczają przemocy

Seniorzy [fot. Małgorzata Lis-Skupińska]
Seniorzy [fot. Małgorzata Lis-Skupińska]
Anna Weissbrot-Koziarska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Anna Weissbrot-Koziarska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Co piąta starsza osoba na Opolszczyźnie nie czuje się bezpiecznie w swoim mieszkaniu, jeszcze więcej obaw budzi myśl o opuszczeniu czterech ścian - wynika z badań prof. Anny Weissbrot-Koziarskiej z Uniwersytetu Opolskiego.
- Największe zagrożenie dla seniorów jest "zewnętrze". Może nie boją się osób na ulicy, z którymi spotykają się na co dzień, ale boją się zetknięcia z urzędnikami, z osobami w instytucjach, gdzie muszą załatwić różne sprawy. Zresztą niemal wszyscy badani seniorzy nie ufają instytucjom - mówiła dziś (07.01) w porannej rozmowie "W cztery oczy" prof. Anna Weissbrot-Koziarska.

Starsze osoby są też zakłopotane, czują wręcz wstyd, z powodu nieznajomości nowinek technicznych, które coraz bardziej je otaczają. - W tej chwili wchodzą do instytucji, gdzie niemal wszędzie są automaty, trzeba pobrać bilet do kolejki. Dla nich to jest ogromne utrudnienie. Można powiedzieć, że postawiono ich już pod ścianą na zasadzie: Ty koniecznie musisz umieć poruszać się w cywilizacji, jaką w tej chwili Ci zaproponowaliśmy - mówi gość Radia Opole. W badaniach zdarzało się, że osoby starsze takie osaczenie technikaliami nazywały przemocą.

Inny wniosek jaki wypływa z badań jest taki, że rośnie przemoc wobec osób starszych w rodzinach. Co gorsze seniorzy potrafią usprawiedliwiać złe postawy członków rodziny i przenosić na siebie część winy za to zjawisko.
Anna Weissbrot-Koziarska
Anna Weissbrot-Koziarska

Wiadomości z regionu

2018-10-20, godz. 19:00 Ruszyła przebudowa Lipowej w Brzegu 1 milion 400 tysięcy złotych kosztować będzie przebudowa ul. Lipowej w Brzegu. Na jej remont mieszkańcy czekali od dłuższego czasu. » więcej 2018-10-20, godz. 18:15 Trwają poszukiwania Wiktora Szatona z Zawadzkiego Policjanci i strażacy poszukują Wiktora Szaton. 68-letni mieszkaniec Zawadzkiego wczoraj (19.10) rano wyszedł z domu. Ostatni raz widziany był około godziny 1 ... » więcej 2018-10-20, godz. 17:30 Przełaj, las, piach, czyli crossowa "Wzgórzowa 13" w Chrząszczycach Ponad 200 uczestników stanęło na starcie piątego biegu przełajowego 'Wzgórzowa 13' w Chrząszczycach. W tym roku biegacze mogli się zmierzyć na dwóch dystansac ... » więcej 2018-10-20, godz. 17:00 WYBORY 2018: Obserwator społeczny i mąż zaufania - dodatkowe osoby w lokalach wyborczych W lokalach wyborczy w czasie jutrzejszych (21.10) wyborów samorządowych, oprócz komisji wyborczej będzie można spotkać także obserwatora społecznego. To nowoś ... » więcej 2018-10-20, godz. 16:45 Paczka Szlachetnej Paczki nadal zwarta - Zamieszanie i oskarżenia pod adresem byłego dyrektora Szlachetnej Paczki nie wpływają na działalność na poziomie regionu - mówi menedżerka operacyjna akcji ... » więcej 2018-10-20, godz. 15:59 Agitacja w internecie. Dwa przypadki łamania ciszy wyborczej w regionie - Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie - apeluje Rafał Tkacz z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Choć w regionie cisza wyborcza jest pr ... » więcej 2018-10-20, godz. 15:15 Dwa "incydenty wyborcze" w województwie opolskim odnotowała policja Cisza wyborcza przed jutrzejszymi wyborami samorządowymi jest przestrzegana, ale opolska policja otrzymała dwa zgłoszenia dotyczące złamania przepisów kodeksu ... » więcej 2018-10-20, godz. 14:42 Nowa trasa dla miłośników nordic-walking Działacze grupy Odnowy Wsi Staniszcze Małe stawiają na sport i rekreację. Dlatego wytyczyli i oznaczyli „ścieżkę odnowy”, czyli trasę dla uprawiających nordic ... » więcej 2018-10-20, godz. 14:00 W Opolu szukają statystów do filmu „Zdarzyło się w Polsce". Film nawiązywać będzie do historii wysadzenia auli WSP Opolanie w wieku od 16 do 80 lat mogą spełnić swoje aktorskie marzenia. W Zespole Szkół Ekonomicznych przy ul. Kościuszki w Opolu trwa cating na statystów do ... » więcej 2018-10-20, godz. 12:53 Pogorszyły się warunki na drogach województwa. Wypadki w Prądach i Jędrzejowie W Prądach na drodze krajowej z Opola do Niemodlina prawdopodobnie z powodu nadmiernej prędkości i śliskiej nawierzchni po opadach deszczu kierowca osobowego B ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »