Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-07, 12:00 Autor: Krzysztof Rapp

Opolscy seniorzy nie czują się bezpiecznie, coraz częściej doświadczają przemocy

Seniorzy [fot. Małgorzata Lis-Skupińska]
Seniorzy [fot. Małgorzata Lis-Skupińska]
Anna Weissbrot-Koziarska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Anna Weissbrot-Koziarska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Co piąta starsza osoba na Opolszczyźnie nie czuje się bezpiecznie w swoim mieszkaniu, jeszcze więcej obaw budzi myśl o opuszczeniu czterech ścian - wynika z badań prof. Anny Weissbrot-Koziarskiej z Uniwersytetu Opolskiego.
- Największe zagrożenie dla seniorów jest "zewnętrze". Może nie boją się osób na ulicy, z którymi spotykają się na co dzień, ale boją się zetknięcia z urzędnikami, z osobami w instytucjach, gdzie muszą załatwić różne sprawy. Zresztą niemal wszyscy badani seniorzy nie ufają instytucjom - mówiła dziś (07.01) w porannej rozmowie "W cztery oczy" prof. Anna Weissbrot-Koziarska.

Starsze osoby są też zakłopotane, czują wręcz wstyd, z powodu nieznajomości nowinek technicznych, które coraz bardziej je otaczają. - W tej chwili wchodzą do instytucji, gdzie niemal wszędzie są automaty, trzeba pobrać bilet do kolejki. Dla nich to jest ogromne utrudnienie. Można powiedzieć, że postawiono ich już pod ścianą na zasadzie: Ty koniecznie musisz umieć poruszać się w cywilizacji, jaką w tej chwili Ci zaproponowaliśmy - mówi gość Radia Opole. W badaniach zdarzało się, że osoby starsze takie osaczenie technikaliami nazywały przemocą.

Inny wniosek jaki wypływa z badań jest taki, że rośnie przemoc wobec osób starszych w rodzinach. Co gorsze seniorzy potrafią usprawiedliwiać złe postawy członków rodziny i przenosić na siebie część winy za to zjawisko.
Anna Weissbrot-Koziarska
Anna Weissbrot-Koziarska

Wiadomości z regionu

2018-07-18, godz. 17:45 Rozszczelniona butla z gazem nielegalnie podłączona w mieszkaniu w Lewinie Brzeskim Interwencja w mieszkaniu przy ul. Kościuszki w Lewinie Brzeskim. Po 16.00 strażacy otrzymali zgłoszenie z pogotowia gazowego o wyczuwalnym w budynku gazie. Sł ... » więcej 2018-07-18, godz. 17:30 "System działa sprawnie". W Pępicach z powodzeniem wyłapują kierowców, którzy łamią przepisy tonażowe Na początku czerwca informowaliśmy o nowoczesnym systemie działającym w Pępicach pod Brzegiem. Specjalne urządzenia wyłapują kierowców dużych aut, którzy łami ... » więcej 2018-07-18, godz. 17:00 Nowe aparaty RTG i USG w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. Będzie lepsza diagnostyka pacjentów Prawie dwa miliony złotych kosztowały urządzenia, o które wzbogacił się szpital powiatowy w Kędzierzynie-Koźlu. Maszyny do prześwietleń i USG nie tylko ułatwi ... » więcej 2018-07-18, godz. 16:45 Kolizja przy rondzie Szczakiela w Opolu. Kierowca miał ponad 3 promile alkoholu we krwi Do kolizji trzech aut doszło przy rondzie Szczakiela w Opolu. Zdarzenie drogowe miało miejsce tuż po godzinie 14.00 na krajowej drodze nr 94. W zdarzeniu nikt ... » więcej 2018-07-18, godz. 15:15 Zatrzymano drugiego podejrzanego w sprawie składowania skażonych chemikaliów w Dąbrowie Kolejne zatrzymanie ws. składowania niebezpiecznych chemikaliów na prywatnej posesji w Dąbrowie. Opolska policja zatrzymała 38-letniego Pawła T., który jak wy ... » więcej 2018-07-18, godz. 15:15 Duże zmiany w głubczyckim szpitalu. Placówka wdroży cztery projekty Cztery programy w tym roku zacznie wdrażać Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Głubczycach. Będą one dotyczyły zarówno zakresu leczenia, jak i in ... » więcej 2018-07-18, godz. 15:12 Wyjechał w trasę ciężarówką mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie Policjanci zatrzymali w Oleśnie do kontroli 63-letniego kierowce tira, który wyjeżdżając z parkingu uszkodził dwa inne samochody. Funkcjonariusze od razu pocz ... » więcej 2018-07-18, godz. 14:13 Wojewoda opolski: Będzie padać, ale zagrożenia powodziowego nie ma - Pada i będzie padać przez najbliższą dobę, ale zagrożenia powodziowego nie ma - zapewnia wojewoda opolski. Adrian Czubak na konferencji prasowej informował, ... » więcej 2018-07-18, godz. 14:00 Punkt darmowej wymiany książek powstał w Kolonowskiem Przy wejściu do urzędu gminy w Kolonowskiem, tuż obok tablicy informacyjnej, na stoliku pojawiła się skrzynka z napisem „bookcrossing”. W niej znajdują się ks ... » więcej 2018-07-18, godz. 13:15 Trwa XXII Święto Młodzieży na Górze św. Anny. "Jak się zjadą w jednym miejscu to widzą, że nie są sami" Kilkuset młodych ludzi przyjechało do klasztoru ojców franciszkanów, aby przez cały tydzień modlić się, wspólnie bawić i uczestniczyć w warsztatach. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »