Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-07, 12:00 Autor: Krzysztof Rapp

Opolscy seniorzy nie czują się bezpiecznie, coraz częściej doświadczają przemocy

Seniorzy [fot. Małgorzata Lis-Skupińska]
Seniorzy [fot. Małgorzata Lis-Skupińska]
Anna Weissbrot-Koziarska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Anna Weissbrot-Koziarska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Co piąta starsza osoba na Opolszczyźnie nie czuje się bezpiecznie w swoim mieszkaniu, jeszcze więcej obaw budzi myśl o opuszczeniu czterech ścian - wynika z badań prof. Anny Weissbrot-Koziarskiej z Uniwersytetu Opolskiego.
- Największe zagrożenie dla seniorów jest "zewnętrze". Może nie boją się osób na ulicy, z którymi spotykają się na co dzień, ale boją się zetknięcia z urzędnikami, z osobami w instytucjach, gdzie muszą załatwić różne sprawy. Zresztą niemal wszyscy badani seniorzy nie ufają instytucjom - mówiła dziś (07.01) w porannej rozmowie "W cztery oczy" prof. Anna Weissbrot-Koziarska.

Starsze osoby są też zakłopotane, czują wręcz wstyd, z powodu nieznajomości nowinek technicznych, które coraz bardziej je otaczają. - W tej chwili wchodzą do instytucji, gdzie niemal wszędzie są automaty, trzeba pobrać bilet do kolejki. Dla nich to jest ogromne utrudnienie. Można powiedzieć, że postawiono ich już pod ścianą na zasadzie: Ty koniecznie musisz umieć poruszać się w cywilizacji, jaką w tej chwili Ci zaproponowaliśmy - mówi gość Radia Opole. W badaniach zdarzało się, że osoby starsze takie osaczenie technikaliami nazywały przemocą.

Inny wniosek jaki wypływa z badań jest taki, że rośnie przemoc wobec osób starszych w rodzinach. Co gorsze seniorzy potrafią usprawiedliwiać złe postawy członków rodziny i przenosić na siebie część winy za to zjawisko.
Anna Weissbrot-Koziarska
Anna Weissbrot-Koziarska

Wiadomości z regionu

2018-01-19, godz. 19:00 Kolejne śnięte ryby w Nysie. Odnaleziono 200 kilogramów w rzece, ale przyczyna jest nieznana Około dwustu kilogramów śniętych ryb odnaleziono w Nysie Kłodzkiej na wysokości Nysy. Martwe ryby to przede wszystkim sandacze, a do tego dochodzi kilkanaście ... » więcej 2018-01-19, godz. 18:20 Być może topór nie dosięgnie gogolińskiego Karlika. Jest wniosek do Zakładu Linii Kolejowych w Opolu Wycinka gogolińskiego dębu Karlik nie jest jeszcze przesądzona? Burmistrz zawnioskował do Zakładu Linii Kolejowych w Opolu o więcej czasu. » więcej 2018-01-19, godz. 15:15 Antoni Piechniczek honorowym obywatelem Opola? Wniosek trafił do magistratu Opolski Związek Piłki Nożnej złożył wniosek do opolskiego ratusza o nadanie honorowego obywatelstwa miasta Opola Antoniemu Piechniczkowi. » więcej 2018-01-19, godz. 15:00 Prudnik: recydywista skazany na więzienie za atak na dziennikarza Na pół roku więzienia skazał sąd sprawcę napaści na dziennikarza prasowego w Prudniku. 16 stycznia dziennikarz został zaatakowany przez Bogusława Z. przed bud ... » więcej 2018-01-19, godz. 15:00 Interny w szpitalach w Oleśnie i Kluczborku nadal zawieszone. Wznowią działalność z początkiem lutego Oddziały wewnętrzne szpitali powiatowych w Oleśnie i Kluczborku nadal pozostaną zawieszone. Do wniosków dyrektorów placówek w tej sprawie przychylił się wojew ... » więcej 2018-01-19, godz. 14:15 W Namysłowie ktoś kolportuje materiały informujące o gigantycznym długu gminy. Burmistrz oburzony „Twoje dzieci i wnuki będą spłacały długi Kruszyńskiego” - m.in. takie hasła pojawiły się w małych ulotkach, które zostały rozesłane do mieszkańców. Autor tyc ... » więcej 2018-01-19, godz. 14:00 Nowoczesna proponuje swoje rozwiązania w zakresie przepisów aborcyjnych Posłowie chcą zachowania dotychczasowych trzech kryteriów pozwalających na przerywanie ciąży, ale dodatkowo proponują m.in. aby kobieta mogła dokonać aborcji ... » więcej 2018-01-19, godz. 13:00 Z końcem roku wzrosła liczba bezrobotnych w regionie O ponad 1000 osób wzrosła liczba bezrobotnych w regionie w grudniu 2017 roku. Stopa procentowa bezrobocia wyniosła 7,2 i podniosła się o 0,3 punktu procentowe ... » więcej 2018-01-19, godz. 13:00 Zniknął buspas na ulicy Spychalskiego w Opolu Na ulicy Spychalskiego w Opolu drogowcy zlikwidowali buspas. To duże ułatwienie dla kierowców, którzy dotychczas narzekali, że muszą stać w korku do świateł i ... » więcej 2018-01-19, godz. 12:20 Głubczyce przygotowują ambitny program obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości Blisko 50 już zaplanowanych, a ma być jeszcze więcej. Głubczyce szykują całoroczny program imprez związanych ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległo ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »