Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-07, 12:00 Autor: Krzysztof Rapp

Opolscy seniorzy nie czują się bezpiecznie, coraz częściej doświadczają przemocy

Seniorzy [fot. Małgorzata Lis-Skupińska]
Seniorzy [fot. Małgorzata Lis-Skupińska]
Anna Weissbrot-Koziarska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Anna Weissbrot-Koziarska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Co piąta starsza osoba na Opolszczyźnie nie czuje się bezpiecznie w swoim mieszkaniu, jeszcze więcej obaw budzi myśl o opuszczeniu czterech ścian - wynika z badań prof. Anny Weissbrot-Koziarskiej z Uniwersytetu Opolskiego.
- Największe zagrożenie dla seniorów jest "zewnętrze". Może nie boją się osób na ulicy, z którymi spotykają się na co dzień, ale boją się zetknięcia z urzędnikami, z osobami w instytucjach, gdzie muszą załatwić różne sprawy. Zresztą niemal wszyscy badani seniorzy nie ufają instytucjom - mówiła dziś (07.01) w porannej rozmowie "W cztery oczy" prof. Anna Weissbrot-Koziarska.

Starsze osoby są też zakłopotane, czują wręcz wstyd, z powodu nieznajomości nowinek technicznych, które coraz bardziej je otaczają. - W tej chwili wchodzą do instytucji, gdzie niemal wszędzie są automaty, trzeba pobrać bilet do kolejki. Dla nich to jest ogromne utrudnienie. Można powiedzieć, że postawiono ich już pod ścianą na zasadzie: Ty koniecznie musisz umieć poruszać się w cywilizacji, jaką w tej chwili Ci zaproponowaliśmy - mówi gość Radia Opole. W badaniach zdarzało się, że osoby starsze takie osaczenie technikaliami nazywały przemocą.

Inny wniosek jaki wypływa z badań jest taki, że rośnie przemoc wobec osób starszych w rodzinach. Co gorsze seniorzy potrafią usprawiedliwiać złe postawy członków rodziny i przenosić na siebie część winy za to zjawisko.
Anna Weissbrot-Koziarska
Anna Weissbrot-Koziarska

Wiadomości z regionu

2018-04-24, godz. 14:00 Będzie zgoda na czasowe zawieszenie interny w kluczborskim szpitalu od 1 maja Dyrektor opolskiego oddziału NFZ pozytywnie zaopiniował wniosek z prośbą o zawieszenie interny, który wpłynął 20 kwietnia. Trudna sytuacja szpitala jest związ ... » więcej 2018-04-24, godz. 14:00 Wybuch pieca w Więcmierzycach. Poszkodowana jedna osoba Do zdarzenia doszło kilkanaście minut po godzinie 13. Ze wstępnych ustaleń pracujących na miejscu służb ratowniczych wynika, że uszkodzeniu uległ piec w domu ... » więcej 2018-04-24, godz. 14:00 Na Politechnice Opolskiej zakończono pilotażowy program Legii Akademickiej. Latem część praktyczna zajęć m.in. na poli ... - Projekt miał charakter dobrowolny, chcieliśmy sprawdzić, jakie będzie zainteresowanie - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' prorektor Politechniki Opolski ... » więcej 2018-04-24, godz. 12:40 Panzerfaust i bomba lotnicza. Saperzy w Brzegu zakończyli działania Uczniowie dwóch brzeskich szkół, a także mieszkańcy okolicznych kamienic mogą wrócić do swoich budynków. Saperzy z patrolu rozminowania zakończyli swoje dział ... » więcej 2018-04-24, godz. 12:15 Pobierała leki na receptę, a później nimi handlowała. Wpadła w ręce policji Funkcjonariusze z Namysłowa zatrzymali 33-letnią kobietę, która w sieci sprzedawała wyroby farmaceutyczne. Na jednym z portali internetowych oferowała lekarst ... » więcej 2018-04-24, godz. 11:45 Policjanci rozpoczynają referendum ws. protestu Głodówka, miasteczko mundurowych czy pikieta - rozpoczęło się referendum w sprawie formy protestu policjantów. Związki zawodowe pytają swoich członków o możli ... » więcej 2018-04-24, godz. 11:30 Oblał denaturatem dwie kobiety i je podpalił. Ruszył proces ws. głośnego zabójstwa w Prudniku Zdaniem prokuratury, 36-letni Sebastian K. 20 grudnia ubiegłego roku, pokłócił się z dwiema kobietami, uderzeniem przewrócił je na ziemię, oblał denaturatem i ... » więcej 2018-04-24, godz. 11:06 Niewybuch postawił na nogi służby ratunkowe w Brzegu. 600 osób ewakuowanych Kilka minut po godzinie 10 przy ulicy Jana Pawła II na terenie pobliskiej budowy znaleziono ręczny granatnik przeciwpancerny. Jest uzbrojony w zapalnik i jak ... » więcej 2018-04-24, godz. 10:45 Nyscy studenci prowadzą warsztaty dla dzieci z OPS-u. "To dla nas ogromne doświadczenie" Studenci nyskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prowadzą warsztaty językowe dla dzieci, które są pod opieką OPS-u. Żacy drugiego roku filologii angielski ... » więcej 2018-04-24, godz. 09:12 Zobacz burze piaskowe w powiecie strzeleckim! [FILM] Zniszczone pola i drogi - to efekt burz, jakie w poniedziałek po południu przeszły nad powiatem strzeleckim. Zanim jednak pojawił się grad i gwałtowne opady d ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »