Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-31, 10:00 Autor: Marek Świercz

BILANS 2017 Powrót braci

Pogrzeb Ryszarda Kowalczyka [fot. Barbara Więcek]
Pogrzeb Ryszarda Kowalczyka [fot. Barbara Więcek]
Ponad dekadę temu, gdy prawica dzierżyła rządy po raz pierwszy, do Opola zjechał red. Maciej Muzyczuk, by zaprezentować swój film poświęcony Jerzemu i Ryszardowi Kowalczykom. Nie brakowało mu odwagi, bo na dyskusję o filmie zaprosił opolan do auli Uniwersytetu Opolskiego, kiedyś auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej, tej samej, którą bracia Kowalczykowie wysadzili w powietrze. Radio Opole zorganizowało wtedy debatę na temat Kowalczyków, która okazała się być umiarkowanie udana, bo praktycznie nikt nie chciał wziąć w niej udziału. Poza pierwszym rektorem WSP prof. Franciszkiem Markiem, który skrytykował tamten zamach, ale nie z powodów ideowych, ale dlatego, że uderzył on w zasoby z trudem budowanej opolskiej uczelni.
Dziś byłoby pewnie inaczej, mielibyśmy raczej problem ze znalezieniem osób potępiających Kowalczyków, za to apologetów nie trzeba by było daleko szukać. Nowa polityka historyczna, mocno akcentująca pamięć Żołnierzy Wyklętych i walkę z komunizmem, zobaczyła w czynie Kowalczyków kontynuację heroicznie beznadziejnej walki antykomunistycznego podziemia, uznała ich za następców „leśnych”. Złota Sala w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim została nazwana ich imieniem, w ramach dekomunizacji opolskich ulic wojewoda Adrian Czubak (wyręczając radnych, którzy wyraźnie zrobili tu unik) postanowił, że ulica Obrońców Stalingradu zostanie ulicą braci Kowalczyków. Nie bez zgrzytów, bo znaleźli się biznesmeni, którym ta – polityczna, jak stwierdzili – nazwa się nie podoba, bo woleliby neutralną, na przykład ulicę Firmową.

Problem z polską polityką historyczną od zawsze jest taki, że jest mocno niekonsekwentna, uzależniona od politycznego klimatu. Dmowski, jeszcze kilkanaście lat temu potępiany jako paskudny nacjonalista, dziś jest traktowany jako jeden z zasłużonych ojców polskiej niepodległości (choć niektórzy mu potomków z ONR w glanach nie mogą darować). Podobnie jest z czynem Kowalczyków, który przez lata był pokazywany jako zbrodniczy zamach a i dziś może się niektórym kojarzyć (bo to bardzo łatwa analogia) z terroryzmem. Tych wątpliwości nikt nie przekreśli, ale pewne jest, że Jerzemu i Ryszardowi należy się pamięć i szacunek za to, że w czasach beznadziejnego duchowego marazmu i powszechnego zwątpienia znaleźli odwagę, by dać świadectwo. I zapłacili za to wysoką cenę. Bo tak przy okazji: czy ktoś ma wątpliwości, że lepszym patronem wielkiego osiedla są akowcy niż komuniści z ZWM? I naprawdę nie dziwi obecność tłumu zwykłych ludzi i VIP-ów na pogrzebie Ryszarda Kowalczyka, który odszedł od nas w tym roku.

Wiadomości z regionu

2019-10-13, godz. 23:50 "Sondaże dawały nam dwa razy gorszy wynik". PSL zadowolone z prawie 10-procentowego poparcia Polskie Stronnictwo Ludowe w regionie zadowolone z sondażowych wyników niedzielnych wyborów. Według sondażu exit poll przygotowanego przez IPSOS, ludowcy zdob ... » więcej 2019-10-13, godz. 23:30 Mniejszość Niemiecka musi czekać na oficjalny wynik wyborów. "Założeniem przynajmniej 1 mandat senatora i dwóch dla po ... - Wysoka frekwencja jest dużym zaskoczeniem, zgadzam się ze zdaniem, że to były najważniejsze wybory po 1989 roku. Jesteśmy komitetem regionalnym, więc na ofi ... » więcej 2019-10-13, godz. 23:20 "Szósty mandat na horyzoncie". Radość w opolskim sztabie Prawa i Sprawiedliwości po ogłoszeniu sondażowych wyników wyb ... Prawie 44 procent to sondażowy wynik Prawa i Sprawiedliwości, a to pozwala na kontynuację rządów przez następne 4 lata. Wieczór wyborczy partia zorganizowała ... » więcej 2019-10-13, godz. 22:55 Kandydat Konfederacji po wyniku exit poll: 13 posłów to wynik zadowalający 13 miejsc w sejmie dla kandydatów Konfederacji według exit poll autorstwa Ipsos. » więcej 2019-10-13, godz. 22:40 Politycy Koalicji Obywatelskiej komentują sondażowe wyniki wyborów [FILM, ZDJĘCIA] 27,4 procent głosów zdobyła Koalicja Obywatelska w dzisiejszych (13.10) wyborach parlamentarnych według exit poll Ipsos. Gdyby taki wynik potwierdził się po p ... » więcej 2019-10-13, godz. 22:20 Lewica wraca do sejmu. Marcelina Zawisza: "Będziemy odważną opozycją" Po czterech latach przedstawiciele środowisk lewicowych wracają do polskiego parlamentu. Przypomnijmy, według sondażowych wyników wyborów KW Sojuszu Lewicy De ... » więcej 2019-10-13, godz. 21:50 Exit poll na Opolszczyźnie: 5 mandatów dla PiS, 4 dla KO, po jednym dla Lewicy, PSL z Kukizem i Mniejszości Niemieckiej Według sondażowych wyników wyborów Prawo i Sprawiedliwość na Opolszczyźnie uzyskało 35,4 procent, Koalicja Obywatelska - 27,7, Lewica - 12,6, PSL - 11,3, Konf ... » więcej 2019-10-13, godz. 21:45 Ratownicy symbolicznie pogrzebali SOR przy Katowickiej. "Chcemy zwrócić uwagę, że nie jest za późno, by uratować oddzi ... Przed Szpitalem Wojewódzkim w Opolu odbył się dziś (13.10) symboliczny pogrzeb tamtejszego SOR-u. Zniczami i żałobnymi wiązankami, ratownicy medyczni chcieli ... » więcej 2019-10-13, godz. 21:15 Sondaż exit poll dla Prawa i Sprawiedliwości. W sejmie też Konfederacja Prawo i Sprawiedliwość zdobyło największe poparcie w wyborach do Sejmu - tak wynika z sondażu IPSOS, przeprowadzonego na zlecenie TVP, TVN24 i Polsat News. » więcej 2019-10-13, godz. 19:00 Kolejna zmiana organizacji ruchu w rejonie budowy centrum przesiadkowego Opole Wschodnie Jutro (14.10) wyłączony zostanie zewnętrzny pas na ulicy Batalionów Chłopskich. Chodzi o fragment na odcinku pomiędzy Poniatowskiego a Dąbrowskiego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »