Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-31, 10:00 Autor: Marek Świercz

BILANS 2017 Powrót braci

Pogrzeb Ryszarda Kowalczyka [fot. Barbara Więcek]
Pogrzeb Ryszarda Kowalczyka [fot. Barbara Więcek]
Ponad dekadę temu, gdy prawica dzierżyła rządy po raz pierwszy, do Opola zjechał red. Maciej Muzyczuk, by zaprezentować swój film poświęcony Jerzemu i Ryszardowi Kowalczykom. Nie brakowało mu odwagi, bo na dyskusję o filmie zaprosił opolan do auli Uniwersytetu Opolskiego, kiedyś auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej, tej samej, którą bracia Kowalczykowie wysadzili w powietrze. Radio Opole zorganizowało wtedy debatę na temat Kowalczyków, która okazała się być umiarkowanie udana, bo praktycznie nikt nie chciał wziąć w niej udziału. Poza pierwszym rektorem WSP prof. Franciszkiem Markiem, który skrytykował tamten zamach, ale nie z powodów ideowych, ale dlatego, że uderzył on w zasoby z trudem budowanej opolskiej uczelni.
Dziś byłoby pewnie inaczej, mielibyśmy raczej problem ze znalezieniem osób potępiających Kowalczyków, za to apologetów nie trzeba by było daleko szukać. Nowa polityka historyczna, mocno akcentująca pamięć Żołnierzy Wyklętych i walkę z komunizmem, zobaczyła w czynie Kowalczyków kontynuację heroicznie beznadziejnej walki antykomunistycznego podziemia, uznała ich za następców „leśnych”. Złota Sala w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim została nazwana ich imieniem, w ramach dekomunizacji opolskich ulic wojewoda Adrian Czubak (wyręczając radnych, którzy wyraźnie zrobili tu unik) postanowił, że ulica Obrońców Stalingradu zostanie ulicą braci Kowalczyków. Nie bez zgrzytów, bo znaleźli się biznesmeni, którym ta – polityczna, jak stwierdzili – nazwa się nie podoba, bo woleliby neutralną, na przykład ulicę Firmową.

Problem z polską polityką historyczną od zawsze jest taki, że jest mocno niekonsekwentna, uzależniona od politycznego klimatu. Dmowski, jeszcze kilkanaście lat temu potępiany jako paskudny nacjonalista, dziś jest traktowany jako jeden z zasłużonych ojców polskiej niepodległości (choć niektórzy mu potomków z ONR w glanach nie mogą darować). Podobnie jest z czynem Kowalczyków, który przez lata był pokazywany jako zbrodniczy zamach a i dziś może się niektórym kojarzyć (bo to bardzo łatwa analogia) z terroryzmem. Tych wątpliwości nikt nie przekreśli, ale pewne jest, że Jerzemu i Ryszardowi należy się pamięć i szacunek za to, że w czasach beznadziejnego duchowego marazmu i powszechnego zwątpienia znaleźli odwagę, by dać świadectwo. I zapłacili za to wysoką cenę. Bo tak przy okazji: czy ktoś ma wątpliwości, że lepszym patronem wielkiego osiedla są akowcy niż komuniści z ZWM? I naprawdę nie dziwi obecność tłumu zwykłych ludzi i VIP-ów na pogrzebie Ryszarda Kowalczyka, który odszedł od nas w tym roku.

Wiadomości z regionu

2024-07-22, godz. 20:30 Wciąż nieznana jest data otwarcia krytego basenu w Namysłowie. Odbyło się spotkanie z mieszkańcami Październik jest obecnie realnym terminem oddania do użytku krytej pływalni w Namysłowie. Po południu w magistracie zorganizowano spotkanie informacyjne z… » więcej 2024-07-22, godz. 19:30 Opole: w czasie upałów zużywamy więcej wody. Ale przerwy w dostawach nam nie grożą W lipcu w Opolu wzrosło zużycie wody, ale do rekordu jeszcze daleko. Obecnie dobowo mieszkańcy stolicy regionu zużywają 25 tysięcy m3 wody. Paweł Kawecki… » więcej 2024-07-22, godz. 18:30 Wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali Starą Stobrawę. Bo rzeka to nie śmietnik Rękawiczki, gumiaki i worki na śmieci - wyposażeni w te atrybuty mieszkańcy Kluczborka, młodzież oraz dzieci, ruszyli z nurtem Starej Stobrawy, aby oczyścić… » więcej 2024-07-22, godz. 18:00 Czy w Kluczborku powstaną elektrownie wiatrowe? Urząd zaprasza mieszkańców na konsultacje Czy wiatraki obok miodu staną się wizytówką Kluczborka i gminy? To niewykluczone. Radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15 "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch… » więcej 2024-07-22, godz. 16:01 Pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni. Wewnątrz były butle z gazem Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni w gminie Bierawa (pow. kędzierzyńsko-kozielski). Nie było osób pos… » więcej 2024-07-22, godz. 15:04 Radar meteo na Górze św. Anny oficjalnie otwarty. "Pozwoli na lepsze i szybsze przewidywanie zmian pogody" [ZDJĘCIA] Radar meteorologiczny przy autostradzie A4 na Górze Św. Anny oficjalnie otwarty. To jeden z 10 takich radarów należących do sieci POLRAD. Urządzenie zapewnia… » więcej 2024-07-22, godz. 14:38 "Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu". Wakacyjna akcja policji na basenie w Głubczycach W ramach akcji 'Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą' i 'Bezpieczne wakacje' na basenie miejskim w Głubczycach, policjanci z komendy powiatowej przypominali… » więcej 2024-07-22, godz. 14:04 Cztery lata na budowę 23 kilometrów S11 od Gotartowa do Siemianic w Wielkopolsce Za cztery lata ma być gotowy niemal 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 między Siemianicami w województwie wielkopolskim a Gotartowem obok Kluczbo… » więcej 2024-07-22, godz. 13:55 W Polsce posiedział w więzieniu, teraz samolotem wróci do ojczyzny Z więzienia do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców, a wkrótce do ojczyzny. W taką podróż wysyłają 32-letniego Mołdawianina opolscy pogranicznicy. Przyczyn… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »