Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-25, 11:30 Autor: Jacek Rudnik

W święta jedz z głową i nie zapominaj o ruchu. Jak skutecznie spalić nadmiar kalorii? Idź na spacer

Park nadodrzański [fot. Katarzyna Zawadzka]
Park nadodrzański [fot. Katarzyna Zawadzka]
- Trzeba jeść z głową i starać się nie przejadać - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" internista dr Mirosław Małowski, pytany o problem pozbywania się nadmiaru kalorii w święta. Jeśli już przydarzy nam się spożycie znacznie większej ilości jedzenia niż zwykle, to najprościej rzecz ujmując trzeba - jak mówi - "swoje odcierpieć". Warto też pomyśleć o rodzinnym spacerze, rekreacji na świeżym powietrzu, co ułatwia trawienie i poprawia samopoczucie.
Zdarza się, że o zaleceniach lekarzy zapominają też osoby, które powinny zwracać szczególną uwagę na to, co jedzą.

- Robią ludzie błędy dietetyczne, często się zdarza, że osoby po operacjach żołądka, woreczka żółciowego, dróg żółciowych, robią :"błędy wigilijne": albo zjadają za dużo, albo zjadają nie to, co jedzą na co dzień, wobec czego pojawiają się problemy gastrologiczne - mówił dr Małowski.

W razie przejedzenia ratunkiem najczęściej jest dieta ścisła, ograniczenie produktów żywnościowych do minimum i picie wody mineralnej.

W ocenie lekarza kiedyś problem przejedzenia z racji mniejszej dostępności atrakcyjnych produktów żywnościowych był mocniej odczuwalny.

- Tego było kiedyś więcej, po prostu nie było tyle jedzenia w ciągu całego roku, na święta "rzucali" banany, mięso, wędliny i ludzie z ochoty, z tego szczęścia, przejadali się - wspominał Makowski.

Dziś mamy na rynku bardzo różną żywność, także tę wyprodukowaną w ekologicznych warunkach, którą cechuje wyższa jakość, ale zwykle jest dużo droższa i nie każdy może sobie na nią pozwolić.

- W utrzymaniu dobrej kondycji zdrowotnej - przypomniał doktor Małowski - oprócz jedzenia ogromne znaczenie ma też styl życia, o czym niestety zapominamy. Ruch na świeżym powietrzu pozwala skutecznie spalić nadmiar kalorii i poprawia nasze samopoczucie.

Europejska dieta w ocenie internisty jest oparta w zbyt dużym stopniu na węglowodanach, a niezłą alternatywą może się okazać dieta śródziemnomorska, której podstawą są warzywa i owoce - bogate w minerały i witaminy oraz przeciwutleniacze, z czego dla organizmu wynika więcej dobrych rzeczy, a chodzi m.in. o odbudowę komórek.
Mirosław Małowski 01
Mirosław Małowski 02

Wiadomości z regionu

2019-08-23, godz. 08:30 Nie pomogła zmiana wizerunku i ucieczka za granicę. 18-letni złodziej z Opola zatrzymany 16 zarzutów dotyczących włamań, kradzieży i posiadania narkotyków przedstawiono w prokuraturze 18-latkowi z Opola. Mężczyzna ukrywał się przed policją poza gr ... » więcej 2019-08-23, godz. 07:49 PiS Bus rusza w kurs po Opolszczyźnie Kampania do parlamentu ruszyła. W trasę po regionie rusza PiS Bus. Na jego pokładzie będzie 'jedynka' opolskiego Prawa i Sprawiedliwości Violetta Porowska, wi ... » więcej 2019-08-22, godz. 22:00 Trwają prewencyjne odstrzały dzików. Przypadków ASF na Opolszczyźnie nie stwierdzono Prewencyjne działania w związku z zagrożeniem wirusem ASF podejmują inspektoraty weterynarii w całym kraju. Przypadki Afrykańskiego Pomoru Świń pojawiają się ... » więcej 2019-08-22, godz. 21:10 Nowy sprzęt do tomografii i mammografii w Opolskim Centrum Onkologii. Ma być mniej bólu i promieniowania Nowoczesne dwa urządzenia: tomograf i mammograf trafiły do Zakładu Radioterapii Opolskiego Centrum Onkologii. Dzięki nim skróci się kolejka oczekujących na ba ... » więcej 2019-08-22, godz. 21:00 OSP Dobieszowice wraca do działania po 4 latach przerwy OSP Dobieszowice, po czterech latach niebytu, wraca do akcji. Po zburzeniu starej remizy jednostka nie była w stanie zachować gotowości bojowej - sprzęt był p ... » więcej 2019-08-22, godz. 20:00 Wysypisko pod Nysą będzie rozbudowywane. Powstanie kwatera mogąca pomieścić 320 tysięcy kubików śmieci Składowisko odpadów w podnyskich Domaszkowicach będzie rozbudowane. W ciągu najbliższych 150 dni powstanie tam kolejna kwatera na śmieci. » więcej 2019-08-22, godz. 20:00 Mieszkaniec Nysy przechowywał w garażu używki warte 140 tysięcy złotych. Tytoń i alkohol nie miały znaków akcyzy Kontrabandę o rynkowej wartości około 140 tysięcy złotych odnaleźli wczoraj (21.08) funkcjonariusze Opolskiej Krajowej Administracji Skarbowej. » więcej 2019-08-22, godz. 18:30 Wspólny projekt Głubczyc i Vitkova ,,Minerały i flora na pograniczu polsko-czeskim" zakończony Po polskiej stronie - świeże nasadzenia i mała architektura w parku przy ul. Sobieskiego w Głubczycach, po czeskiej - w Vitkowie - nowy park z charakterystycz ... » więcej 2019-08-22, godz. 18:00 Roman Kolek powalczy o mandat senatora z ramienia Koalicji Obywatelskiej. "Wynik wyborów ważniejszy od ambicji" Roman Kolek kandydatem Koalicji Obywatelskiej oraz KWW Mniejszość Niemiecka w jesiennych wyborach do Senatu. Obecny wicemarszałek województwa wystartuje w okr ... » więcej 2019-08-22, godz. 18:00 Budowa centrum przesiadkowego Opole Główne droższa o 14 milionów złotych. Ratusz ma rozwiązanie Opolski ratusz ma pomysł na rozwiązanie problemu z wyłonieniem wykonawcy na budowę nowoczesnego centrum przesiadkowego Opole Główne. Chodzi o dołożenie brakuj ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »