Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-13, 18:36 Autor: Katarzyna Zawadzka

Pamiętają o ofiarach stanu wojennego. Uczczono je w Opolu

Pamiętają o ofiarach Stanu Wojennego [fot. Katarzyna Zawadzka]
Pamiętają o ofiarach Stanu Wojennego [fot. Katarzyna Zawadzka]
Pamiętają o ofiarach Stanu Wojennego [fot. Katarzyna Zawadzka]
Pamiętają o ofiarach Stanu Wojennego [fot. Katarzyna Zawadzka]
Pamiętają o ofiarach Stanu Wojennego [fot. Katarzyna Zawadzka]
Pamiętają o ofiarach Stanu Wojennego [fot. Katarzyna Zawadzka]
Marian Markiewicz [fot. Katarzyna Zawadzka]
Marian Markiewicz [fot. Katarzyna Zawadzka]
Rocznicę wprowadzenia stanu wojennego upamiętniono w Opolu. Była msza święta z udziałem pocztów sztandarowych w kościele pw. Świętego Sebastiana. Później jej uczestnicy udali się na plac Katedralny, gdzie złożyli kwiaty pod pomnikiem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
Wśród zgromadzonych obecny był Marian Markiewicz, który służbę dla Ojczyzny rozpoczął już w 15 roku życia broniąc Wilna. W czasach komunizmu był torturowany w więzieniu, ale nie wyjawił żadnych nazwisk.

- Rzucili mnie rannego do więzienia w Szczecinie, powiedziałem, że nic z polityką nie mam wspólnego - mówił Markiewicz. - To był początek śledztwa. Potem bicie po ranach, gangrena, po prostu zacząłem gnić i lało się z moich ran. Rzucono mnie do więziennej celi na samym dole bez żadnych okien. Dawano mi tylko solonego śledzia, a wody nic do picia nie dostawałem - dodaje.

Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący opolskiej "Solidarności" 13. grudnia 1981 roku miał niecałe 14 lat.

- To było dla mnie takim przeżyciem, bo mój brat był wtedy w wojsku, służył - wyjaśnia Adamczyk. - To było takie zmartwienie, taka troska, bo jest wojna, brat w wojsku, co się będzie dalej działo. To był czas zmartwienia, ale też takiej ciekawości, co się wydarzy - dodaje.

Podczas uroczystości upamiętniających ofiary stanu wojennego w Opolu wręczano także odznaczenia "Zasłużony i Honorowy Członek NSZZ "Solidarność".
Marian Markiewicz
Grzegorz Adamczyk

Wiadomości z regionu

2019-02-16, godz. 20:10 Przedszkolaki z Kędzierzyna-Koźla "buźkami" monitorują jakość powietrza W Kędzierzynie-Koźlu nawet dzieci wiedzą, jak rozpoznać, czy powietrze jest dobrej jakości, czy zanieczyszcza je smog. W placówkach oświatowych, zaczynając od ... » więcej 2019-02-16, godz. 18:59 Opolscy strażacy ratowali turystów uwięzionych na wyciągu w czeskim ośrodku narciarskim Filipovice Służby ratunkowe naszych południowych sąsiadów o pomoc poprosiły Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego z Głuchołaz. W akcji brał też udział helikop ... » więcej 2019-02-16, godz. 18:40 Dwa autobusy i osobówka zderzyły się na DK 40 w Łące Prudnickiej. Cztery osoby są poszkodowane Mogą być jeszcze utrudnienia na drodze krajowej nr 40 w miejscowości Łąka Prudnicka. Około 17:40 na trasie z Prudnika do Głuchołaz doszło do zderzenia trzech ... » więcej 2019-02-16, godz. 16:41 5-letni chłopiec przygnieciony przez konar drzewa w lesie koło Niemodlina. Jego stan jest ciężki Chłopiec w ciężkim stanie trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. - Do wypadku doszło w piątkowe popołudnie - poinformował Radio Opole Darius ... » więcej 2019-02-16, godz. 16:21 Bezpłatnie zaczipuj i wysterylizuj psa. Akcja w Kędzierzynie-Koźlu Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla mają okazję za darmo zaczipować swojego psa. W ten sposób właściciele czworonogów mogą być spokojniejsi, że ich pupil wróci do do ... » więcej 2019-02-16, godz. 16:10 Malują dziecięce przychodnie. "Największą nagrodą jest dla nas ich uśmiech" Zwierzęce, barwne postaci pojawiły się na ścianach przychodni dziecięcych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Od samego rana grupa Murki, specjalnie ... » więcej 2019-02-16, godz. 14:41 Od poniedziałku w Dobrzeniu Wielkim ruszają konsultacje w sprawie zmiany granic gminy 18 lutego rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące zmiany granic gminy Dobrzeń Wielki. W konsultacjach będzie mógł wziąć każdy mieszkaniec gminy, niezale ... » więcej 2019-02-16, godz. 12:01 Dachowanie w Przysieczy Do wypadku doszło w Przysieczy. Dachował tam samochód osobowy marki Mercedes. » więcej 2019-02-16, godz. 11:19 Sprawdzali, gdzie w Kędzierzynie-Koźlu żyją bezdomni Prawie stu mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, to osoby bezdomne. Pracownicy opieki społecznej, strażnicy miejscy i policjanci wiedzą dokładnie, gdzie bezdomni prz ... » więcej 2019-02-16, godz. 08:12 Nowe jednostki i huczne rozpoczęcie sezonu - to plany Mariny Ujazd na ten rok Nowe łodzie, w tym jedna przerobiona na muzeum, pojawią się w tym roku na Kanale Gliwickim. Wejść na ich pokład będzie można w Marinie Ujazd. Właściciele mari ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »