Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-13, 10:15 Autor: Krzysztof Rapp

Wspomnienie stanu wojennego na Opolszczyźnie. Ponad 150 osób internowanych

Historyczna rekonstrukcja wydarzeń 13 grudnia 1981 r., Kraków © (fot. Djdeaka/pl.wikipedia.org/)
Historyczna rekonstrukcja wydarzeń 13 grudnia 1981 r., Kraków © (fot. Djdeaka/pl.wikipedia.org/)
Dr Zbigniew Bereszyński [fot. Paula Hołubowicz]
Dr Zbigniew Bereszyński [fot. Paula Hołubowicz]
Janusz Wójcik [fot. Paula Hołubowicz]
Janusz Wójcik [fot. Paula Hołubowicz]
Dziś (13.12) przypada 36. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. 13 grudnia 1981 roku na Opolszczyźnie internowano 69 osób. W sumie do końca trwania stanu wojennego ponad 150 osób.
Wśród internowanych był między innymi opolski historyk dr Zbigniew Bereszyński, gość dzisiejszej (13.12) porannej rozmowy "W cztery oczy".

- W pierwszej kolejności internowano te osoby, które były zakwalifikowane z racji wcześniej prowadzonej działalności. Później zaczęło się internowanie osób, które próbowały podejmować jakąś działalność zakazaną dekretem o stanie wojennym, ale władze nie były w stanie im tego udowodnić. Bo gdyby mogły udowodnić, to można było zastosować tymczasowe aresztowanie czy sprawę sądową wszcząć - mówił dr Bereszyński.

W sumie w województwie opolskim aresztowano 99 osób. W pierwszych dniach stanu wojennego rozpoczęły się także procesy tych, którzy prowadzili zakazaną działalność.

- Na ogół te wyroki nie były jakieś szczególnie wysokie. Tutaj sędziowie opolscy dosyć pozytywną opinię mieli, że raczej starali się nie szkodzić. Nawet ci powołani do służby wojskowej i występujący w mundurach, to starali się tak sprawy prowadzić, żeby nie szkodzić. Skala była więc u nas tego wszystkiego mniejsza, bo też nie było na Opolszczyźnie takich dramatycznych wydarzeń jak gdzie indziej - wspomina gość Radia Opole.

Janusza Wójcika, opolskiego opozycjonistę z czasów PRL, służby zamknęły dopiero rok po wprowadzeniu stanu wojennego - choć jak mówił dziś w "Poglądach i osądach" spakowany do więzienia był już 13 grudnia 1981 roku rano.

- Mnie zamknęli rok później, w 1982 roku. Wtedy obawiając się wystąpień w związku z rejestracją Solidarności i rocznicą wprowadzenia stanu wojennego wymyślili coś innego. Nie internowali, tylko zrobili pobór do wojska. I ja akurat byłem w takim obozie w Rawiczu, tam był obóz dla ludzi z kategorią wojskową D. Ja też miałem kategorię D. I w tym obozie było około 150. chłopaków - wspomina Wójcik.

Dodajmy, że dziś (13.12) w Opolu Solidarność organizuje uroczystości upamiętniające 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Początek o godz. 10:00 na skwerze Solidarności. Później w programie nadzwyczajne posiedzenie zarządu regionu, msza święta i wręczenie odznaczeń dla zasłużonych działaczy opolskiej Solidarności.
Zbigniew Bereszyński
Zbigniew Bereszyński
Janusz Wójcik

Wiadomości z regionu

2019-06-18, godz. 12:15 Od wakacji mieszkańcy regionu będą mogli korzystać z 12 otwartych kąpielisk na Opolszczyźnie Opolszczyzna będzie mieć w tym sezonie dwanaście kąpielisk. Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformował, że Malina w Opolu, Balaton w Dobrze ... » więcej 2019-06-18, godz. 11:39 Trwa absolutoryjna sesja sejmiku, na której po raz pierwszy będzie omawiany raport o stanie regionu - Raport o stanie województwa zgodnie z ustawą jest obowiązkiem samorządu - przypomniał w rozmowie 'W cztery oczy' przewodniczący sejmiku Rafał Bartek, przed ... » więcej 2019-06-18, godz. 11:00 Mniej wypadków na przejazdach kolejowych dzięki żółtym naklejkom Polskich Linii Kolejowych 165 razy ruch pociągów w kraju był wstrzymany lub ograniczony po telefonie z numerem przejazdu, na którym występowały problemy komunikacyjne czy zagrożenie ży ... » więcej 2019-06-18, godz. 10:30 Milionowe wyłudzenia spółki Netogród. Prokuratura zatrzymała trzech mężczyzn Mieli wyłudzić ponad 2 miliony złotych od 116 pokrzywdzonych rolników, a może być ich nawet 200. Opolska prokuratura prowadzi śledztwo ws. oszustw, które mogł ... » więcej 2019-06-18, godz. 09:30 W głubczyckim szpitalu wyremontowano oddział ginekologiczno-położniczy Zakończył się remont oddziału ginekologiczno-położniczego w głubczyckim Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej. Modernizacja była kompleksowa, a ob ... » więcej 2019-06-18, godz. 09:00 Brzeg będzie miał nowoczesne centrum przesiadkowe Coraz bliżej budowy centrum przesiadkowego w Brzegu. Władze miasta chcą, by inwestycja ruszyła jeszcze w tym roku. » więcej 2019-06-18, godz. 09:00 Po konsultacjach społecznych w Kluczborku: skwer przy ulicy Kościuszki będzie miejscem wypoczynku? Kilka pomysłów zagospodarowania kluczborskiego skweru przyniosły konsultacje społeczne. Akcję zorganizowało Stowarzyszenie Regionu Kluczborskiego 'Kobietom-Ma ... » więcej 2019-06-18, godz. 08:00 Prudnik: pomogą ekspercko w rewitalizacji ukraińskiego miasta partnerskiego Rewizję współpracy z ukraińską Nadwórną zapowiadają nowe władze Prudnika. Ma być mniej kosztownych wyjazdów gminnych decydentów do miasta partnerskiego. W Pru ... » więcej 2019-06-17, godz. 20:00 Roszady w kluczborskim szpitalu. "Potrzeba nowego zarządzania" Zmiany personalne w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kluczborku. Prezes Sylwia Jarczewska złożyła wypowiedzenie. Zastąpił ją Marcin Kisilica. » więcej 2019-06-17, godz. 19:45 Arbuzy to dla niego pestka. Absolwent ZSZ nr 4 w Opolu wicemistrzem Polski w carvingu Daniel Bewko, tegoroczny absolwent Zespołu Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu został drugim wicemistrzem Polski w carvingu. Mistrzostwa rozegrano w Ostoi Chobienic ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »