Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-16, 14:00 Autor: Kacper Śnigórski

Dokumentacja fatalnego w skutkach porodu sfałszowana? Położne zawiadomiły prokuraturę

Akta sądowe (fot. Daria Placek)
Akta sądowe (fot. Daria Placek)
Położne z kozielskiego szpitala zgłosiły się do prokuratury z twierdzeniem, że ktoś mógł sfałszować dokumentację feralnego w skutkach porodu. Pod koniec października dziecko jednej z pacjentek kędzierzyńsko-kozielskiego szpitala urodziło się z ostrym niedotleniem mózgu.
Powodem było dwukrotne obwinięcie pępowiny wokół szyi dziecka. Według położnych, które zgłosiły się do prokuratury, ktoś wprowadził zmiany w elektronicznej dokumentacji medycznej porodu. W ten sposób można np. ukryć lub obarczyć ewentualną winą kogoś innego.

- Zajmujemy się tą sprawą - mówi Eugeniusz Węgrzyk z kędzierzyńsko-kozielskiej prokuratury. - Ze strony pracownic oddziału szpitalnego, nastąpiła sygnalizacja o ewentualnej możliwości zmiany, że tak powiem, danych pacjenta. W tym zakresie podjęliśmy czynności. Zabezpieczono dane dodatkowe i aktualnie jest to analizowane przez eksperta z zakresu informatyki - mówi Węgrzyk.

Zmiany w elektronicznej dokumentacji medycznej mogą wprowadzać tylko położne. Jednak zgodnie z ich prywatnymi notatkami, w pewnym momencie na sali porodowej pojawił się lekarz.

- Tego zapisu nie ma w dokumentacji elektronicznej - twierdzi Marek Staszewski, dyrektor szpitala. - Z moich wcześniejszych ustaleń wynikało, że lekarza o tej godzinie, o której te panie twierdziły, że był - nie było na bloku porodowym. W tym czasie wspomniany lekarz telefonicznie zlecał wykonanie pewnych czynności. Wtedy ponownie dopytałem położną czy faktycznie lekarz był wtedy na bloku porodowym. Po moim pytaniu położna stwierdziła, że tak właściwie to ona nie daje 100% pewności czy ten lekarz tam był - dodaje Staszewski.

Poród zakończono cesarskim cięciem, a po reanimacji przywrócono dziecku akcję serca. Noworodka od razu przewieziono do szpitala specjalistycznego w Bytomiu.
Eugeniusz Węgrzyk
Marek Staszewski

Wiadomości z regionu

2018-07-20, godz. 20:30 Rozpoczęła się 14. edycja Master Truck. Do Polskiej Nowej Wsi dotarł wyjątkowy konwój To był niezwykle efektowny i kolorowy konwój, który trwał dwa dni, a w tym czasie kierowcy pokonali około 750 kilometrów. Wyselekcjonowane ciężarówki z Niemie ... » więcej 2018-07-20, godz. 19:00 Kolejny antyaborcyjny baner w centrum Opola. Jest reakcja sądu, będzie zgłoszenie na policję Baner ze zdjęciem poszarpanego płodu pojawił się na budynku przy skrzyżowaniu ulic Książąt Opolskich i Sądowej w Opolu. Napisy, które tam umieszczono nawiązuj ... » więcej 2018-07-20, godz. 18:30 Na skrzyżowaniu Katowickiej z Kośnego wciąż jeżdżą "na pamięć". Na Ozimskiej łatwiej wykonać lewoskręt W Opolu zmieniono organizację ruchu na skrzyżowaniu ulicy Katowickiej z Kośnego. Nowe rozwiązanie ma związek z budową podziemnego parkingu na placu Kopernika ... » więcej 2018-07-20, godz. 18:30 Jaka przyszłość czeka namysłowski PKS? Pracownicy mówią o dotacjach samorządowych Wracamy do sprawy przewoźnika, który zawiesił kursy autobusowe na czas wakacji. Namysłowski PKS przeżywa ciężkie chwile. Spółka od kilku lat boryka się z prob ... » więcej 2018-07-20, godz. 18:05 Polska jest jedna: Jacek Sasin odwiedzi Otmuchów i Praszkę Jacek Sasin, minister kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego, odwiedzi jutro (21.07) Opolszczyznę. » więcej 2018-07-20, godz. 17:30 Będą szukać ks. Krzysztofa Grzywocza. OGPR znów wyrusza w Alpy Opolska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza ponownie wyrusza w Alpy Lepontyńskie szukać księdza Krzysztofa Grzywocza. » więcej 2018-07-20, godz. 17:00 Zator na autostradzie. Drogowcy remontują nawierzchnię Od godzin popołudniowych są duże problemy na opolskim odcinku autostrady A4. Spowodowane jest to remontem nawierzchni. » więcej 2018-07-20, godz. 16:00 Samochód z chemikaliami zatrzymany w Byczynie. Substancje badają specjaliści Na obrzeżach Byczyny policjanci zatrzymali samochód ciężarowy przewożący substancje chemiczne. Trwają ustalenia, co to za substancja. W naczepie pojazdu znale ... » więcej 2018-07-20, godz. 15:00 Śmiertelny wypadek w fabryce pod Strzelcami Opolskimi Nie żyje kobieta, która wczoraj (19.07) po południu spadła z dużej wysokości na terenie jednego z zakładów koncernu Kronospan pod Strzelcami Opolskimi. 62-lat ... » więcej 2018-07-20, godz. 14:15 Prezydent Kędzierzyna-Koźla zaskarży do sądu decyzję wojewody w sprawie "przedszkolnego" konkursu Prezydent Kędzierzyna-Koźla odwoła się od decyzji wojewody o unieważnieniu konkursu na dyrektora przedszkola numer 17. Wojewoda wydał zarządzenie nadzorcze w ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »