Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-16, 14:00 Autor: Kacper Śnigórski

Dokumentacja fatalnego w skutkach porodu sfałszowana? Położne zawiadomiły prokuraturę

Akta sądowe (fot. Daria Placek)
Akta sądowe (fot. Daria Placek)
Położne z kozielskiego szpitala zgłosiły się do prokuratury z twierdzeniem, że ktoś mógł sfałszować dokumentację feralnego w skutkach porodu. Pod koniec października dziecko jednej z pacjentek kędzierzyńsko-kozielskiego szpitala urodziło się z ostrym niedotleniem mózgu.
Powodem było dwukrotne obwinięcie pępowiny wokół szyi dziecka. Według położnych, które zgłosiły się do prokuratury, ktoś wprowadził zmiany w elektronicznej dokumentacji medycznej porodu. W ten sposób można np. ukryć lub obarczyć ewentualną winą kogoś innego.

- Zajmujemy się tą sprawą - mówi Eugeniusz Węgrzyk z kędzierzyńsko-kozielskiej prokuratury. - Ze strony pracownic oddziału szpitalnego, nastąpiła sygnalizacja o ewentualnej możliwości zmiany, że tak powiem, danych pacjenta. W tym zakresie podjęliśmy czynności. Zabezpieczono dane dodatkowe i aktualnie jest to analizowane przez eksperta z zakresu informatyki - mówi Węgrzyk.

Zmiany w elektronicznej dokumentacji medycznej mogą wprowadzać tylko położne. Jednak zgodnie z ich prywatnymi notatkami, w pewnym momencie na sali porodowej pojawił się lekarz.

- Tego zapisu nie ma w dokumentacji elektronicznej - twierdzi Marek Staszewski, dyrektor szpitala. - Z moich wcześniejszych ustaleń wynikało, że lekarza o tej godzinie, o której te panie twierdziły, że był - nie było na bloku porodowym. W tym czasie wspomniany lekarz telefonicznie zlecał wykonanie pewnych czynności. Wtedy ponownie dopytałem położną czy faktycznie lekarz był wtedy na bloku porodowym. Po moim pytaniu położna stwierdziła, że tak właściwie to ona nie daje 100% pewności czy ten lekarz tam był - dodaje Staszewski.

Poród zakończono cesarskim cięciem, a po reanimacji przywrócono dziecku akcję serca. Noworodka od razu przewieziono do szpitala specjalistycznego w Bytomiu.
Eugeniusz Węgrzyk
Marek Staszewski

Wiadomości z regionu

2018-03-19, godz. 21:12 Sołtysi z całego województwa świętowali w Filharmonii Opolskiej Z okazji Dnia Sołtysa samorząd województwa nagrodził tych, którzy wyróżniają się swoją pracą na rzecz lokalnych społeczności. Nagrody trafiły do ponad 70 sołt ... » więcej 2018-03-19, godz. 21:00 Spotkanie biznesmena z radnymi Opola. Wraca sprawa targowiska Centrum Biznesmen Ryszard Wójcik spotkał się z radnymi Opola w ratuszu. Na spotkaniu pokazano nieznany wcześniej dokument. Okazuje się, że miasto podpisało z Wójcikie ... » więcej 2018-03-19, godz. 19:30 Ciało kobiety znalezione w Kluczborku. Trwa ustalanie personaliów W Kluczborku znaleziono ciało kobiety. Makabrycznego odkrycia dokonano dzisiaj (19.03) około godz. 7:00 rano. Denatka została znaleziona przed wejściem do jed ... » więcej 2018-03-19, godz. 18:30 Pożar na poddaszu domu w Biadaczu. W akcji ponad 20 strażaków Siedem zastępów straży, w sumie ponad 20 strażaków, gasiło pożar domu w Biadaczu w gminie Łubniany. Akcja gaszenia trwała ponad dwie godziny. » więcej 2018-03-19, godz. 18:00 Poseł Ryszard Wilczyński krytycznie o polityce zagranicznej PiS. "Polska jest osamotniona" - Polska na arenie międzynarodowej jest dziś osamotniona jak nigdy - to zasługa polityki Prawa i Sprawiedliwości - mówił dziś (19.03) w Loży Radiowej Ryszard ... » więcej 2018-03-19, godz. 17:00 Opolscy uczniowie kultywują pamięć o Prawdach Polaków spod Znaku Rodła 16 najlepszych uczniów opolskich podstawówek zostało wyróżnionych w międzyszkolnym konkursie o Prawdach Polaków w Niemczech. Konkurs rozegrano w dwóch kategor ... » więcej 2018-03-19, godz. 16:30 Haker zatrzymany. Blokował dostępy do dokumentów i do kont bankowych Opolscy i warszawscy policjanci zatrzymali jednego z najgroźniejszych polskich hakerów. Tomasz T., który działał tez pod pseudonimami Armaged0n i Thomas, wyłu ... » więcej 2018-03-19, godz. 16:30 Zmiany w biurze prasowym Urzędu Miasta Opola W Biuletynie Informacji Publicznej pojawiły się ogłoszenia o naborze na dwa stanowiska. Jedno dotyczące obsługi technicznej i multimediów, a drugie do spraw k ... » więcej 2018-03-19, godz. 15:15 Awaria sieci w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszkańcy Kłodnicy bez wody Z powodu awarii sieci wodociągowej nastąpiła przerwa w dostawie wody do części mieszkańców Kędzierzyna-Koźla. » więcej 2018-03-19, godz. 15:00 Nie działają rogatki na ul. Kolejowej w Strzelcach Opolskich Przejazd na drodze łączącej Nową Wieś z trasą krajową jest znów uszkodzony. Szlabany nie są opuszczane, gdy nadjeżdża pociąg. Maszyniści co prawda zwalniają i ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »