Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-16, 14:00 Autor: Kacper Śnigórski

Dokumentacja fatalnego w skutkach porodu sfałszowana? Położne zawiadomiły prokuraturę

Akta sądowe (fot. Daria Placek)
Akta sądowe (fot. Daria Placek)
Położne z kozielskiego szpitala zgłosiły się do prokuratury z twierdzeniem, że ktoś mógł sfałszować dokumentację feralnego w skutkach porodu. Pod koniec października dziecko jednej z pacjentek kędzierzyńsko-kozielskiego szpitala urodziło się z ostrym niedotleniem mózgu.
Powodem było dwukrotne obwinięcie pępowiny wokół szyi dziecka. Według położnych, które zgłosiły się do prokuratury, ktoś wprowadził zmiany w elektronicznej dokumentacji medycznej porodu. W ten sposób można np. ukryć lub obarczyć ewentualną winą kogoś innego.

- Zajmujemy się tą sprawą - mówi Eugeniusz Węgrzyk z kędzierzyńsko-kozielskiej prokuratury. - Ze strony pracownic oddziału szpitalnego, nastąpiła sygnalizacja o ewentualnej możliwości zmiany, że tak powiem, danych pacjenta. W tym zakresie podjęliśmy czynności. Zabezpieczono dane dodatkowe i aktualnie jest to analizowane przez eksperta z zakresu informatyki - mówi Węgrzyk.

Zmiany w elektronicznej dokumentacji medycznej mogą wprowadzać tylko położne. Jednak zgodnie z ich prywatnymi notatkami, w pewnym momencie na sali porodowej pojawił się lekarz.

- Tego zapisu nie ma w dokumentacji elektronicznej - twierdzi Marek Staszewski, dyrektor szpitala. - Z moich wcześniejszych ustaleń wynikało, że lekarza o tej godzinie, o której te panie twierdziły, że był - nie było na bloku porodowym. W tym czasie wspomniany lekarz telefonicznie zlecał wykonanie pewnych czynności. Wtedy ponownie dopytałem położną czy faktycznie lekarz był wtedy na bloku porodowym. Po moim pytaniu położna stwierdziła, że tak właściwie to ona nie daje 100% pewności czy ten lekarz tam był - dodaje Staszewski.

Poród zakończono cesarskim cięciem, a po reanimacji przywrócono dziecku akcję serca. Noworodka od razu przewieziono do szpitala specjalistycznego w Bytomiu.
Eugeniusz Węgrzyk
Marek Staszewski

Wiadomości z regionu

2017-12-15, godz. 09:45 Arkadiusz Wiśniewski o rekordowo wysokim budżecie Opola: wchodzimy do elity samorządów w Polsce - W ciągu trzech lat wysokość budżetu miasta wzrosła o 100 procent, wchodzimy do elity samorządów w Polsce, miast, których budżet przekracza miliard - stwierd ... » więcej 2017-12-15, godz. 06:45 Opolscy dłużnicy ZUS-u spłacają należności. Pomaga doradca do spraw ulg i umorzeń Ponad 2,5 tysiąca wniosków o oddłużenie trafiło w tym roku do opolskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Łączna suma długów opolan to ponad 6 milionów 400 ty ... » więcej 2017-12-14, godz. 20:50 Popłynęły jazzowe kolędy. "Koncert Bożonarodzeniowy" PWSZ w Nysie Tłumy nysan przyciągnął do Nyskiego Domu Kultury „Koncert Bożonarodzeniowy” w wykonaniu studentów i wykładowców Instytutu Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawo ... » więcej 2017-12-14, godz. 20:30 Policja apeluje o większą ostrożność na drogach. "Często jest ślisko i słabo widać" Niedostosowanie prędkości do warunków i nieudzielenie pierwszeństwa to dwie główne przyczyny wypadków drogowych na Opolszczyźnie. Policja przypomina i szczegó ... » więcej 2017-12-14, godz. 20:15 Opolscy uczniowie poznają kulturę i zwyczaje Czechów Historia Skody, Brna, czy bohatera kreskówki Krecika. To między innymi tematy prezentacji, które uczniowie z Opolszczyzny przygotowali na konkurs 'Znam histor ... » więcej 2017-12-14, godz. 19:00 Głogówek: nie zapominają o naszych rodach żyjących na Litwie Przedświąteczne wsparcie dla Polaków z litewskich Solecznik organizuje Głogówek. Dary zbierane będą podczas sobotniego 916.12) jarmarku na tamtejszym rynku. O ... » więcej 2017-12-14, godz. 18:45 Książkowa abolicja do 100 zł w Strzelcach Opolskich tylko do piątku Jeszcze tylko do piątku (15.12) można bezkarnie oddać książki wypożyczone z bibliotek na terenie gminy Strzelce Opolskie, które przetrzymywało się w domu dłuż ... » więcej 2017-12-14, godz. 17:10 Strzelecki jarmark bożonarodzeniowy połączony z akcją "Wymiana ciepła" Mnóstwo świątecznych atrakcji można znaleźć na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Strzelcach Opolskich. Na rynku przed ratuszem oprócz ogromnej choinki, żywej szopk ... » więcej 2017-12-14, godz. 16:48 Echa skandalu w toalecie NDK. Głos zabiera burmistrz Nysy Echa skandalu w Nyskim Domu Kultury nie słabną. Z powodu zainteresowania opinii publicznej bulwersującą sprawą ukrytej w atrapie czujnika dymu kamery w męskie ... » więcej 2017-12-14, godz. 16:00 Pora na finał. W niedzielę startuje Świąteczny Puchar Forda W niedziele startuje ostatnia w tym roku runda Kierowcy Roku Opolszczyzny. Po raz 21. rusza Świąteczny Puchar Forda. W tegorocznym cyklu udało się przeszkolić ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »