Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-14, 15:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Jak reagować, gdy dziecko ma cukrzycę? Uczyli nauczycieli

Jak reagować, gdy dziecko ma cukrzycę? Uczyli nauczycieli [fot. Pixabaya]
Jak reagować, gdy dziecko ma cukrzycę? Uczyli nauczycieli [fot. Pixabaya]
Jak należy opiekować się dzieckiem chorym na cukrzycę typu I uczono dziś (14.11) nauczycieli i pracowników przedszkoli. W szkoleniu zorganizowanym w urzędzie marszałkowskim w Opolu wzięło udział ponad 80 osób.
- Edukacja to podstawa, bo jeśli nauczyciel ma wiedzę, to nie boi się reagować - mówi Ewa Leduń, edukator diabetologiczny w Państwowej Medyczej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. Wyjaśnia też, na co opiekunowie szczególnie powinni zwrócić uwagę. - Gdy występuje u dziecka hiperglikemia nauczyciel musi reagować szybko. Ja w moich warsztatach edukacyjnych głównie kładę na to nacisk. Co zrobić w takiej sytuacji? Na przykład podać dwie płaskie łyżeczki cukru rozpuszczone w stu mililitrach wody - dodaje.

- Najbardziej niepokoi fakt, że cukrzyca dotyczy coraz mniejszych dzieci - mówi Leduń. - Wcześniej mówiło się, że największa zachorowalność zawsze jest w okresie dojrzewania, jeśli chodzi o występowanie cukrzycy typu I, ale zauważamy też, że dzieci w pierwszym roku życia już potrafią mieć objawy i diagnozę w tym kierunku - dodaje.

Diabetolog prof. Przemysława Jarosz-Chrobot podkreśla, że dziecko chore na cukrzycę potrzebuje też wsparcia psychologicznego.

- To choroba, która nie rokuje na wyzdrowienie, a dziecko jest tą osobą, która musi trochę odmiennie jeść - mówi Jarosz-Chrobot. - Musi też cały czas kontrolować glikemię. Musi być podawana insulina, więc jak najbardziej takie dziecko potrzebuje wsparcia, także od psychologów, ale również wszystkich nas. Teraz mamy epidemię cukrzycy, więc wszyscy powinniśmy wiedzieć, jak należy postępować - dodaje.

Dodajmy, że 14 listopada to Światowy Dzień Cukrzycy.
Ewa Leduń
Prof. Przemysława Jarosz-Chrobot

Wiadomości z regionu

2018-10-17, godz. 20:00 Pielęgniarka nyskiego szpitala miała dwa promile alkoholu w organizmie 2 promile alkoholu miała w organizmie pielęgniarka z oddziału noworodkowego Szpitala Powiatowego w Nysie. Jak powiedział nam dyrektor placówki Norbert Krajczy ... » więcej 2018-10-17, godz. 19:30 Brzeg doczeka się obwodnicy wraz z nowym mostem. Jest program inwestycyjny Wczoraj w Ministerstwie Infrastruktury uzgodniono program inwestycyjny na rozpoczęcie prac przygotowawczych dotyczących budowy obwodnicy Brzegu, w ciągu drogi ... » więcej 2018-10-17, godz. 19:15 KWW Mniejszość Niemiecka wygrała w sądzie z KWW Macieja Sonika. Chodzi o kolportaż ulotek wyborczych Na materiałach wyborczych Norberta Walczyka, kandydata KWW Macieja Sonika do Rady Miasta Krapkowice, znalazły się nazwiska kandydatów Mniejszości Niemieckiej ... » więcej 2018-10-17, godz. 19:00 Nauczyciele z Kędzierzyn-Koźla nagrodzeni z okazji Dnia Edukacji Narodowej Za swoje osiągnięcia na polu kształcenia 28 nauczycieli odebrało nagrody od prezydent miasta Kędzierzyna-Koźla Sabiny Nowosielskiej. » więcej 2018-10-17, godz. 18:45 Prokurator zaskarżył wyrok ws. banerów antyaborcyjnych. Sąd Okręgowych odrzucił zażalenie Sąd Okręgowy w Opolu odrzucił zażalenie prokuratury na decyzję sądu rejonowego, który 27 czerwca skazał działaczy fundacji pro-life za antyaborcyjne banery pr ... » więcej 2018-10-17, godz. 18:30 Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli w Łambinowicach 30 nieśmiertelników nieznanej armii Historycy pracujący na terenie dawnego majątku Scharfenbergów w gminie Łambinowice natrafili na 30 przedmiotów przypominających nieśmiertelniki. Specjaliści B ... » więcej 2018-10-17, godz. 17:37 Nowy rok akademicki w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu pod znakiem fuzji z UO? Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu zainaugurowała oficjalnie nowy rok akademicki. Rekrutacja w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła o ponad 7%. ... » więcej 2018-10-17, godz. 17:30 Marcin Ociepa poparł kandydatów w Kluczborku Podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, Marcin Ociepa udzielił poparcia kluczborskim kandydatom Prawa i Sprawiedliwości do rady m ... » więcej 2018-10-17, godz. 16:45 Barbara Kamińska chce utworzenia parku kulturowego ze szklaną ekspozycją w Opolu Ekspozycja pod szkłem prezentująca piastowską osadę, czyli park kulturowy, który stałby się atrakcją turystyczną Opola - to propozycja Barbary Kamińskiej, kan ... » więcej 2018-10-17, godz. 16:44 Tak zmieni się plac przed dworcem PKP w Opolu Plac przed dworcem PKP w Opolu ma zyskać nowy blask. Według wybranego projektu biura SN Architekci z Opola, na hektarowej działce pojawią się górki na których ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »