Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-14, 15:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Jak reagować, gdy dziecko ma cukrzycę? Uczyli nauczycieli

Jak reagować, gdy dziecko ma cukrzycę? Uczyli nauczycieli [fot. Pixabaya]
Jak reagować, gdy dziecko ma cukrzycę? Uczyli nauczycieli [fot. Pixabaya]
Jak należy opiekować się dzieckiem chorym na cukrzycę typu I uczono dziś (14.11) nauczycieli i pracowników przedszkoli. W szkoleniu zorganizowanym w urzędzie marszałkowskim w Opolu wzięło udział ponad 80 osób.
- Edukacja to podstawa, bo jeśli nauczyciel ma wiedzę, to nie boi się reagować - mówi Ewa Leduń, edukator diabetologiczny w Państwowej Medyczej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. Wyjaśnia też, na co opiekunowie szczególnie powinni zwrócić uwagę. - Gdy występuje u dziecka hiperglikemia nauczyciel musi reagować szybko. Ja w moich warsztatach edukacyjnych głównie kładę na to nacisk. Co zrobić w takiej sytuacji? Na przykład podać dwie płaskie łyżeczki cukru rozpuszczone w stu mililitrach wody - dodaje.

- Najbardziej niepokoi fakt, że cukrzyca dotyczy coraz mniejszych dzieci - mówi Leduń. - Wcześniej mówiło się, że największa zachorowalność zawsze jest w okresie dojrzewania, jeśli chodzi o występowanie cukrzycy typu I, ale zauważamy też, że dzieci w pierwszym roku życia już potrafią mieć objawy i diagnozę w tym kierunku - dodaje.

Diabetolog prof. Przemysława Jarosz-Chrobot podkreśla, że dziecko chore na cukrzycę potrzebuje też wsparcia psychologicznego.

- To choroba, która nie rokuje na wyzdrowienie, a dziecko jest tą osobą, która musi trochę odmiennie jeść - mówi Jarosz-Chrobot. - Musi też cały czas kontrolować glikemię. Musi być podawana insulina, więc jak najbardziej takie dziecko potrzebuje wsparcia, także od psychologów, ale również wszystkich nas. Teraz mamy epidemię cukrzycy, więc wszyscy powinniśmy wiedzieć, jak należy postępować - dodaje.

Dodajmy, że 14 listopada to Światowy Dzień Cukrzycy.
Ewa Leduń
Prof. Przemysława Jarosz-Chrobot

Wiadomości z regionu

2018-07-16, godz. 18:31 Tarnów Opolski ma własny posterunek policji. Na miejscu praca dla 7 mundurowych Tarnów Opolski dołączył do listy gmin z własnym posterunkiem policji. Nowa placówka będzie nadzorowała bezpieczeństwo w dwóch gminach - Tarnów Opolski oraz Ch ... » więcej 2018-07-16, godz. 18:30 Kupiec się rozmyślił - wadium zostaje. Niecodzienna sytuacja w Strzelcach Opolskich 40 tysięcy złotych wpłacone jako wadium w przetargu na kupno kamienicy zostaje na koncie gminy, bo osoba, która wygrała przetarg… rozmyśliła się i nieruchomoś ... » więcej 2018-07-16, godz. 18:00 550-lecie polskiego parlamentaryzmu - oficjalne obchody bez opozycji Posłowie, senatorowie, dyplomaci i goście z zagranicy wzięli udział w Zgromadzeniu Narodowym, które odbyło się w piątek (13.07) w namiocie na dziedzińcu Zamku ... » więcej 2018-07-16, godz. 17:39 Jest prokuratorskie postępowanie w sprawie wypadku helikoptera w Domecku Prokuratura Okręgowa w Opolu wszczęła postępowanie w sprawie wypadku prywatnego helikoptera, który w środę (11.07) spadł w Domecku. W wypadku tym zginęły dwie ... » więcej 2018-07-16, godz. 17:15 O krok od tragedii. 3-letni chłopczyk topił się w basenie ogrodowym Do zdarzenia doszło wczoraj (15.07) późnym popołudniem w Pogorzeli w powiecie brzeskim. Chłopczyk prawdopodobnie wspiął się na drabinkę i wpadł do basenu. Tam ... » więcej 2018-07-16, godz. 17:00 Oferty za drogie, ratusz pieniędzy nie dołoży. Opolski plac św. Sebastiana jeszcze poczeka na modernizację Trwa przebudowa placu Kopernika i Jana Pawła II w Opolu, natomiast na placu św. Sebastiana cisza. Zbyt wysokie oczekiwania finansowe potencjalnych wykonawców ... » więcej 2018-07-16, godz. 16:45 2020 miejsc, a chętnych ponad 4000. Na Uniwersytecie Opolskim zakończył się I etap rekrutacji Średnio ponad dwie osoby przypadają na jedno miejsce na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich - tak wskazuje pierwszy etap rek ... » więcej 2018-07-16, godz. 16:32 Wypadek na A4, nitka na Wrocław przed Brzegiem zablokowana Na 204 kilometrze autostrady A4, między węzłem Opole Zachód a węzłem Brzeg, na jezdni do Wrocławia - dwa samochody ciężarowe zderzyły się z busem. Według wstę ... » więcej 2018-07-16, godz. 16:00 Miejskie toalety samoobsługowe pojawią się w Opolu jesienią Przetargu jeszcze nie rozstrzygnięto, ale wiele wskazuje na to, że firma Hamster z Rybnika dostarczy do Opola miejskie samoobsługowe toalety. Koperty z oferta ... » więcej 2018-07-16, godz. 16:00 Wybory samorządowe: PiS ogłasza pierwszych kandydatów w powiecie nyskim Znamy pierwszych kandydatów w wyborach samorządowych z ramienia PiS w powiecie nyskim. O fotel burmistrza Otmuchowa powalczy Damian Nowakowski. Wójtem gminy P ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »