Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-14, 15:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Jak reagować, gdy dziecko ma cukrzycę? Uczyli nauczycieli

Jak reagować, gdy dziecko ma cukrzycę? Uczyli nauczycieli [fot. Pixabaya]
Jak reagować, gdy dziecko ma cukrzycę? Uczyli nauczycieli [fot. Pixabaya]
Jak należy opiekować się dzieckiem chorym na cukrzycę typu I uczono dziś (14.11) nauczycieli i pracowników przedszkoli. W szkoleniu zorganizowanym w urzędzie marszałkowskim w Opolu wzięło udział ponad 80 osób.
- Edukacja to podstawa, bo jeśli nauczyciel ma wiedzę, to nie boi się reagować - mówi Ewa Leduń, edukator diabetologiczny w Państwowej Medyczej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. Wyjaśnia też, na co opiekunowie szczególnie powinni zwrócić uwagę. - Gdy występuje u dziecka hiperglikemia nauczyciel musi reagować szybko. Ja w moich warsztatach edukacyjnych głównie kładę na to nacisk. Co zrobić w takiej sytuacji? Na przykład podać dwie płaskie łyżeczki cukru rozpuszczone w stu mililitrach wody - dodaje.

- Najbardziej niepokoi fakt, że cukrzyca dotyczy coraz mniejszych dzieci - mówi Leduń. - Wcześniej mówiło się, że największa zachorowalność zawsze jest w okresie dojrzewania, jeśli chodzi o występowanie cukrzycy typu I, ale zauważamy też, że dzieci w pierwszym roku życia już potrafią mieć objawy i diagnozę w tym kierunku - dodaje.

Diabetolog prof. Przemysława Jarosz-Chrobot podkreśla, że dziecko chore na cukrzycę potrzebuje też wsparcia psychologicznego.

- To choroba, która nie rokuje na wyzdrowienie, a dziecko jest tą osobą, która musi trochę odmiennie jeść - mówi Jarosz-Chrobot. - Musi też cały czas kontrolować glikemię. Musi być podawana insulina, więc jak najbardziej takie dziecko potrzebuje wsparcia, także od psychologów, ale również wszystkich nas. Teraz mamy epidemię cukrzycy, więc wszyscy powinniśmy wiedzieć, jak należy postępować - dodaje.

Dodajmy, że 14 listopada to Światowy Dzień Cukrzycy.
Ewa Leduń
Prof. Przemysława Jarosz-Chrobot

Wiadomości z regionu

2017-11-22, godz. 15:15 Potrzebne są "fioletowe domy" - apel fundacji Fioletowy Pies Fundacja Fioletowy Pies w Opolu szuka wolontariuszy oraz osób, które chciałby założyć 'fioletowy dom'. Są to miejsca tymczasowej adopcji dla czworonogów. Do o ... » więcej 2017-11-22, godz. 14:00 Na stawku Zamkowym powstaje sztuczna ślizgawka. W tym roku kilka udogodnień Rozpoczął się montaż sztucznego lodowiska, które po raz drugi powstanie na stawku przy Barlickiego w Opolu. Na miejscu są już przygotowane worki z piaskiem i ... » więcej 2017-11-22, godz. 14:00 Konsorcjum dwóch firm wykona zbiornik przeciwpowodziowy w Raciborzu. Ma być gotowy za dwa lata Zakończono przetarg na dokończenie budowy suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Wygrały polska firma BUDIMEX S.A, która jest liderem i jej his ... » więcej 2017-11-22, godz. 14:00 Jechał pijany i nie miał uprawnień. Wcześniej poszukiwała go policja 2 promile alkoholu we krwi miał 46-letni kierowca volkswagena, którego w niedzielę (19.11) zatrzymała brzeska drogówka. » więcej 2017-11-22, godz. 13:00 Burza w sprawie śmieci trwa. Nyscy radni PiS zwołali konferencję Mieszkańcy nie powinni ponosić dodatkowych opłat za wywóz odpadów, a gminy nie powinny rozmawiać poprzez media. To konkluzja konferencji prasowej, którą zorga ... » więcej 2017-11-22, godz. 12:30 Politechnika Opolska najlepsza w Polsce. Uczelnia docenia młodych naukowców i wspiera doktorantów Politechnika Opolska zwyciężyła w konkursie PRODOK na najbardziej prodoktorancką uczelnię w naszym kraju. » więcej 2017-11-22, godz. 11:30 Elektrycznym, tylko dokąd? Czy Opole jest gotowe na samochody elektryczne? [FILM] Na polskich i opolskich drogach pojawia się coraz więcej samochodów hybrydowych i całkowicie elektrycznych. Tych drugich jest zdecydowanie mniej, bo ogranicze ... » więcej 2017-11-22, godz. 10:30 W Opolu odbędzie się konferencja dotycząca 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Opole od jutra będzie gospodarzem ważnej ogólnopolskiej imprezy naukowej - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery Oczy' historyk Marek Białokur z Uniwersyte ... » więcej 2017-11-22, godz. 10:06 Para oszustów sprzedawała magnez jako tabletki na przerwanie ciąży Prawie 600 osób zostało oszukanych przez parę z Namysłowa. 22 letnia kobieta i 31 letni mężczyzna za pośrednictwem internetu sprzedawali tabletki na przerwani ... » więcej 2017-11-22, godz. 09:30 Marszałek Andrzej Buła: Rezygnujemy z budowy, będziemy remontować - Nie będziemy budować nowej siedziby urzędu marszałkowskiego - tak mówi Radiu Opole marszałek regionu Andrzej Buła. Po tym jak wojewoda wypowiedział umowę na ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »