Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-14, 15:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

Jak reagować, gdy dziecko ma cukrzycę? Uczyli nauczycieli

Jak reagować, gdy dziecko ma cukrzycę? Uczyli nauczycieli [fot. Pixabaya]
Jak reagować, gdy dziecko ma cukrzycę? Uczyli nauczycieli [fot. Pixabaya]
Jak należy opiekować się dzieckiem chorym na cukrzycę typu I uczono dziś (14.11) nauczycieli i pracowników przedszkoli. W szkoleniu zorganizowanym w urzędzie marszałkowskim w Opolu wzięło udział ponad 80 osób.
- Edukacja to podstawa, bo jeśli nauczyciel ma wiedzę, to nie boi się reagować - mówi Ewa Leduń, edukator diabetologiczny w Państwowej Medyczej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu. Wyjaśnia też, na co opiekunowie szczególnie powinni zwrócić uwagę. - Gdy występuje u dziecka hiperglikemia nauczyciel musi reagować szybko. Ja w moich warsztatach edukacyjnych głównie kładę na to nacisk. Co zrobić w takiej sytuacji? Na przykład podać dwie płaskie łyżeczki cukru rozpuszczone w stu mililitrach wody - dodaje.

- Najbardziej niepokoi fakt, że cukrzyca dotyczy coraz mniejszych dzieci - mówi Leduń. - Wcześniej mówiło się, że największa zachorowalność zawsze jest w okresie dojrzewania, jeśli chodzi o występowanie cukrzycy typu I, ale zauważamy też, że dzieci w pierwszym roku życia już potrafią mieć objawy i diagnozę w tym kierunku - dodaje.

Diabetolog prof. Przemysława Jarosz-Chrobot podkreśla, że dziecko chore na cukrzycę potrzebuje też wsparcia psychologicznego.

- To choroba, która nie rokuje na wyzdrowienie, a dziecko jest tą osobą, która musi trochę odmiennie jeść - mówi Jarosz-Chrobot. - Musi też cały czas kontrolować glikemię. Musi być podawana insulina, więc jak najbardziej takie dziecko potrzebuje wsparcia, także od psychologów, ale również wszystkich nas. Teraz mamy epidemię cukrzycy, więc wszyscy powinniśmy wiedzieć, jak należy postępować - dodaje.

Dodajmy, że 14 listopada to Światowy Dzień Cukrzycy.
Ewa Leduń
Prof. Przemysława Jarosz-Chrobot

Wiadomości z regionu

2018-04-25, godz. 19:35 Przebił barierki i zawisł nad Odrą Nietypowa kolizja w Kędzierzynie-Koźlu. Audi zjechało na przeciwległy pas drogi, staranowało barierki mostu nad Odrą i zawisło nad krawędzią. » więcej 2018-04-25, godz. 19:00 Prezydent Opola przekazał 55 tysięcy złotych na Fundusz Wsparcia Policji Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podpisał dziś (25.04) porozumienie z komendantem wojewódzkim policji w Opolu insp. Jarosławem Kaletą. Umowa dotyczyła prz ... » więcej 2018-04-25, godz. 18:30 Protestowali w biurze poselskim Patryka Jakiego. Sąd umorzył śledztwo Sąd Rejonowy w Opolu umorzył postępowanie w sprawie dziewięciu osób, które 30 listopada 2016 roku protestowały przeciwko włączeniu 12 sołectw do granic Opola ... » więcej 2018-04-25, godz. 18:15 Remont 14-kilometrowego opolskiego odcinka autostrady A4 ruszy po majówce Od jutra (26.04) rozpocznie się rozkładanie oznakowania przy drogach, co jeszcze nie spowoduje utrudnień, natomiast od 8 maja będą ustawiane bariery separacyj ... » więcej 2018-04-25, godz. 18:00 Upamiętnili zastrzelonych w Katyniu policjanta i żołnierza. "To są bohaterowie tamtych i dzisiejszych czasów" W Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu odbyły się uroczystości 'Katyń... ocalić od zapomnienia', w czasie których odsłonięto tablice przypominające ... » więcej 2018-04-25, godz. 18:00 Uwaga na fałszywe strony urzędów skarbowych i maile w imieniu Ministerstwa Finansów Opolski Urząd Skarbowy przestrzega przed fałszywą stroną internetową, która oferuje bezpłatny program do wypełnienia PIT. Program sugeruje podatnikowi przekaz ... » więcej 2018-04-25, godz. 17:00 Ukraińska gmina Ostriv nowym partnerem Pawłowiczek Gmina Pawłowiczki ma od kilku dni trzeciego zagranicznego partnera. Do zaprzyjaźnionych samorządów z Niemiec i Czech dołączyła gmina z Ukrainy. Akt partnerstw ... » więcej 2018-04-25, godz. 16:00 Wojsko otworzyło swoje bramy. Trwają Dni Otwartych Koszar 10. Brygady Logistycznej w Opolu [ZDJĘCIA] Nauka strzelania, obsługa karabinów czy możliwość spotkania z weteranami misji wojskowych - trwają Dni Otwartych Koszar 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. Ch ... » więcej 2018-04-25, godz. 16:00 Uczniowie Żeglugi mają nową pracownię nawigacyjną. Pomoże w nauce sterowania statkiem Na przystani Szkwał w Kędzierzynie-Koźlu oficjalnie otwarto dzisiaj (25.04) pracownię nawigacyjną. Korzystać z niej będą uczniowie Zespołu Szkół Żeglugi Śródl ... » więcej 2018-04-25, godz. 16:00 Opole: jest zwycięska koncepcja na miejsce upamiętnienia katastrofy smoleńskiej [ZDJĘCIA] Palisada z 96 świetlnych słupów, podziemna „szachownica” lotnicza nawiązująca do katastrofy smoleńskiej i półokrągła ściana okalająca znajdujące się w środku ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »